Alberta uchwala nowe prawo dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa

Alberta wprowadziła gruntowne zmiany w swoim ustawodawstwie dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy. Zmiany są zgodne z krajową tendencją do wzmacniania pozycji pracowników, dawania większych uprawnień organom regulacyjnym i wywierania większego nacisku na pracodawców, aby zapobiegali wypadkom, urazom i wypadkom śmiertelnym.

Zmiany wejdą w życie prawdopodobnie 1 czerwca, po kompleksowym przeglądzie przeprowadzonym przez rząd prowincji. Obecna ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy zostanie zastąpiona znacznie rozszerzonym prawem, które uznaje nowe prawa, tworzy nowe obowiązki i wzmacnia egzekwowanie przepisów. Wielu właścicieli, pracodawców i innych stron w miejscu pracy będzie musiało podjąć aktywne kroki w celu dostosowania się do nowych przepisów.

Niektóre z najważniejszych punktów nowej ustawy o BHP w Albercie obejmują następujące kwestie:

Nowe strony i obowiązki w miejscu pracy: Nowa ustawa uznaje i nakłada obowiązki na kilka stron w miejscu pracy, które nie były wymienione w starej ustawie, w tym przełożonych, osoby samozatrudnione, trenerów, konsultantów i innych usługodawców oraz agencje pracy tymczasowej. Nowa ustawa zawiera również wyraźne zobowiązania dla właścicieli, którzy muszą zapewnić, że grunty, budynki lub pomieszczenia znajdujące się pod ich kontrolą są udostępniane i utrzymywane w bezpiecznym stanie.

Rozszerzone prawa pracowników: Prawo pracowników do odmowy wykonywania niebezpiecznej pracy zostało sformalizowane w nowej ustawie i są oni chronieni przed szeregiem "działań dyskryminacyjnych", które są znacznie szersze niż działania dyscyplinarne zabronione na mocy starej ustawy. Pracodawcy i przełożeni są również zobowiązani do zapewnienia, że żaden z ich pracowników nie jest przedmiotem lub nie uczestniczy w nękaniu lub przemocy w miejscu pracy. "Molestowanie" obejmuje nawet pojedynczy przypadek "niewłaściwego zachowania, komentarza, zastraszania lub działania", o którym sprawca wie lub powinien wiedzieć, że obrazi lub upokorzy pracownika lub będzie miał negatywny wpływ na jego zdrowie i bezpieczeństwo.

Zmiany w wymogu dotyczącym głównego wykonawcy: Zgodnie z nową ustawą, wymóg dotyczący głównego wykonawcy ma zastosowanie jedynie do placów budowy oraz miejsc pracy przy wydobyciu ropy naftowej i gazu (lub do wyznaczonych miejsc lub rodzajów miejsc), na których pracuje dwóch lub więcej pracodawców lub osób samozatrudnionych (lub jedna lub więcej z nich). Jeśli nie wyznaczono głównego wykonawcy, odpowiedzialność za głównego wykonawcę będzie spoczywać na "osobie kontrolującej miejsce pracy", a nie na właścicielu, jak w starej ustawie. Obowiązki głównego wykonawcy są rozszerzone i opisane znacznie bardziej szczegółowo niż w starej ustawie.

Wspólne komitety ds. zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy (JWSHSC): JWSHSC będą teraz obowiązkowe na wszystkich placach budowy, na których pracuje 20 lub więcej pracowników i gdzie przewiduje się, że prace będą trwały 90 dni lub dłużej. W przypadku obecności 5 do 19 pracowników, w miejscu pracy musi być wyznaczony przedstawiciel ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, który ma podobne uprawnienia i obowiązki jak JWSHSC. Utworzenie komitetu i przeszkolenie jego członków jest obowiązkiem głównego wykonawcy lub, w przypadku braku głównego wykonawcy, wszystkich pracodawców i osób prowadzących działalność na własny rachunek w miejscu pracy. JWSHSC będą współpracować z pracodawcami w celu zidentyfikowania i rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, a w przypadku niemożności ich rozwiązania będą miały prawo do przekazania takich problemów oficerowi BHP. Będą one również odpowiedzialne za zarządzanie i rejestrowanie problemów i skarg, a także za opracowywanie i promowanie programów edukacyjnych i informacyjnych dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa, wśród innych obowiązków. Pracownicy są uprawnieni do płatnego czasu wolnego od pracy za udział w JWSHSC.

Programy bezpieczeństwa i higieny pracy: Pracodawcy zatrudniający 20 lub więcej pracowników będą zobowiązani do ustanowienia i wdrożenia programu bezpieczeństwa i higieny pracy spełniającego minimalne wymagania określone w nowej ustawie. Pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników nie będą zobowiązani do ustanowienia takiego programu, ale będą zobowiązani do zaangażowania pracowników i przedstawiciela ds. zdrowia i bezpieczeństwa (jeśli dotyczy) w ocenę, kontrolę i eliminację zagrożeń.

Dodatkowe wymagania dotyczące zgłaszania incydentów: Pracodawca musi zgłosić uraz lub wypadek skutkujący jakimkolwiek przyjęciem do szpitala zgodnie z nową ustawą. Pracodawcy będą również zobowiązani do zgłaszania zdarzeń potencjalnie wypadkowych (wszelkie zdarzenia, "które mogą potencjalnie spowodować poważne obrażenia u osób"). Kopalnie i tereny kopalń zostały wyróżnione dodatkowymi wymogami dotyczącymi zgłaszania incydentów, w tym wypadków z udziałem niekontrolowanych pojazdów, stanów awaryjnych wymagających wycofania pracowników oraz widocznego osłabienia lub osiadania tam lub wałów przeciwpowodziowych.

Inspekcja, dochodzenie i egzekwowanie przepisów: Nowa ustawa daje urzędnikom OHS szersze i bardziej wyraźne uprawnienia do przeprowadzania inspekcji oraz pozwala na wydawanie nakazów wstrzymania prac w szerszym zakresie sytuacji. Nakazy zatrzymania pracy mogą teraz dotyczyć więcej niż jednego miejsca pracy lub wszystkich miejsc pracy pracodawcy, a pracownicy, których bezpośrednio dotyczy nakaz, mają prawo do kontynuacji wypłaty wynagrodzenia i świadczeń przez okres obowiązywania nakazu (chociaż pracodawca może ich przenieść do innej pracy). Na mocy nowej ustawy nadal dostępne są kary w postaci mandatów, nakazów, kar administracyjnych i ścigania, a lista wykroczeń została rozszerzona. Maksymalne kary za wykroczenia nie wzrosły, ale nowa ustawa daje większe możliwości "kreatywnego skazania" poprzez usunięcie niektórych ograniczeń starej ustawy dotyczących płatności na rzecz programów badawczych, edukacyjnych lub szkoleniowych w miejsce grzywien.

Wśród zmian wprowadzonych w Albercie brakuje przepisów dotyczących legalizacji marihuany. Biorąc pod uwagę, że sprawa Suncor dotycząca losowych testów na obecność narkotyków i alkoholu jest w drodze do Sądu Najwyższego, a pracownicy Alberty będą mogli kupować marihuanę w licencjonowanych sklepach z konopiami indyjskimi jeszcze w tym roku, zdolność pracowników do wykonywania obowiązków jest kluczową kwestią dla pracodawców, którzy chcą utrzymać bezpieczne miejsce pracy.

Jordan Hulecki, wspólnik w kancelarii Fasken w Calgary, jest współautorem tego artykułu. Można się z nim skontaktować pod adresem jhulecki@fasken.com lub (403) 261-6161.

Ta kolumna pierwotnie ukazała się w wydaniu COS kwiecień/maj 2018.