Jak nauczyć dzieci podstawowego bezpieczeństwa na ulicy podczas spaceru?

Każdy rodzic wie, że ulice i skrzyżowania stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa jego dzieci. Dzieci nie są w stanie ocenić odległości i prędkości tak dobrze jak dorośli. Dlatego tym ważniejsze jest, aby zacząć uczyć je bezpieczeństwa na ulicach, gdy są jeszcze małe. Kiedy jesteście poza domem, pokaż im, jak należy postępować, aby zachować bezpieczeństwo, np. zatrzymując się na przejściach dla pieszych i przestrzegając sygnalizacji świetlnej. To się opłaci, gdy będziesz spokojny, wiedząc, że Twoje dzieci nigdy nie zapomną o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego.

Bezpieczne spacery z dzieckiem

Towarzysz dzieciom w wieku poniżej dziesięciu lat. Samodzielność jest wspaniała i w ogóle, ale ulice to bardzo ruchliwe miejsca. Są tam poruszające się pojazdy, znaki, światła i wiele innych czynników rozpraszających uwagę. Bez względu na to, jak bardzo jesteś pewien, że Twoje dziecko wie, co robić, potrzebuje ono czasu, aby się rozwinąć. Spójrz jednak na jasną stronę. Będziesz mógł być z nimi do czasu, aż będą na tyle dorosłe, że nie będą czuły się zakłopotane widząc je publicznie z rodzicem.

  • Wszystkie dzieci uczą się i rozwijają w różny sposób. Gdy dziecko skończy 10 lat, to do Ciebie należy decyzja, czy jest gotowe, by robić to samodzielnie. Jeśli nie, możesz nadal je uczyć.

Odłóżcie telefony i inne rozpraszacze. Oznacza to również Ciebie, mamo i tato. Daj dobry przykład, odkładając swoje urządzenia na miejsce. Jeśli jest to konieczne, walcz z nastolatkiem, aby zabrać mu telefon. Gry wideo i zabawki również rozpraszają uwagę młodszych dzieci. Zdecydowanie najbardziej zapomnianym zagrożeniem są słuchawki, które odbierają zmysł, który jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa na ulicy.

  • Nikt nie powinien nosić słuchawek, gdy jest w pobliżu samochodów. Nie nosiłbyś ich podczas jazdy samochodem, a chodzenie nie jest inne.

Spaceruj w pobliżu dróg o małej prędkości, na których nie ma dużego ruchu. Najlepszymi miejscami do nauki bezpieczeństwa na ulicy są te, które najmniej onieśmielają. Drogi o małej prędkości stanowią najmniejsze zagrożenie. Tego rodzaju drogi często znajdują się na bocznych drogach gminnych, z dala od centrów miast. Sam najlepiej znasz swoją okolicę, więc możesz skierować dziecko na bezpieczniejsze drogi. Dostosuj również trasę spaceru z dzieckiem, abyś mógł je uczyć w spokojniejszym i bezpieczniejszym otoczeniu,

  • Poświęć trochę czasu na zaplanowanie swoich spacerów. Ulice mieszkalne lub skrzyżowania z dużą liczbą pieszych mogą być dla dzieci dobrym miejscem do nauki.

Noś kolorowe ubrania wieczorem. Bez wątpienia wolałabyś, aby Twoje dziecko nie wychodziło w nocy na dwór. Masz rację, że się boisz, ponieważ wiesz, że w ciemności trudniej jest zauważyć pieszych. Warto jednak już teraz nauczyć dziecko, jak radzić sobie w takiej sytuacji. Powiedz im o tym i jeśli wychodzicie wieczorem, niech każdy założy jaskrawe ubranie. Odłóż na bok czarne i niebieskie. Wyciągnij limonkowy t-shirt z szuflady.

  • Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na ulicach, takich jak przestrzeganie sygnalizacji świetlnej i przechodzenie przez przejścia dla pieszych, jest jeszcze ważniejsze w nocy.

Często wyjaśniaj znaki drogowe. Łatwo jest zauważyć znak i zapytać je: "Co ten znak oznacza?". Problem polega na tym, że wielu dzieciom, zwłaszcza małym, trzeba o tym stale przypominać. Nie jest to jednak ich wina, więc bądź cierpliwy i pouczający. Spacerując z nimi, zacznij wyjaśniać, co oznacza każdy znak uliczny. Podczas kolejnych spacerów pytaj je, co oznaczają poszczególne znaki. Kiedy się pomylą, delikatnie wyjaśnij im prawidłową odpowiedź.

  • Na początku dzieci będą powtarzać wyjaśnienia, których im udzielisz. Kiedy będą w stanie udzielić odpowiedzi własnymi słowami, będziesz wiedział, że zapamiętały lekcję.

Pokaż im, co oznaczają sygnały drogowe. Nigdy nie musisz się zastanawiać, co oznacza dany sygnał, więc uznajesz go za coś oczywistego. Dzieci nie mają pojęcia o znaczeniach, jakie dorośli przypisują kolorom i symbolom. Pokaż im światła i znaki drogowe. Wyjaśnij też symbole na światłach na przejściach dla pieszych. Migający znak oznaczający "nie zaczynaj iść" jest inny niż stały znak oznaczający "nie idź".

  • Łatwym sposobem jest przejście z nimi przez przejście, na którym w pobliżu znajduje się zarówno sygnalizacja świetlna, jak i światła na przejściu. Kiedy już będą wiedziały wystarczająco dużo, możesz kazać im decydować, kiedy można bezpiecznie przejść.

Naucz dzieci, aby zatrzymywały się na wszystkich drogach. Jest to główny problem dla większości rodziców. Piłka toczy się po ulicy lub dziecko widzi coś, co je rozprasza, np. kolegę po drugiej stronie, więc biegnie. Od najmłodszych lat ucz dzieci, że "drogi nie są do zabawy". Nauczą się czekać, aż droga będzie wolna, i przechodzić przez ulicę w odpowiednim czasie.

  • Nawet jeśli przyłapiesz je na popełnianiu błędu, bądź delikatny. Staraj się zachować spokój i wyjaśnić niebezpieczeństwo.

Jeśli nie ma chodnika, każ dzieciom chodzić twarzą do ruchu ulicznego. Czasami warunki na ulicach nie są idealne. Mimo, że takich sytuacji należy unikać jak tylko się da, to jednak warto się ich nauczyć. Zbyt wiele osób nie wie, że powinno się chodzić tak, aby ruch uliczny odbywał się w ich kierunku. Dzięki temu Twoje dziecko będzie w stanie dostrzec i zareagować na niebezpiecznych kierowców.

  • Naucz dzieci, aby "nie spuszczały oczu z samochodów". Nie mogą tego zrobić, gdy nie są zwrócone w stronę ruchu ulicznego.

Gdy nie ma chodnika, idź jak najdalej po lewej stronie. Gdy nie ma chodnika, każdy musi odsunąć się jak najdalej od drogi. Prawdopodobnie spotkaliście się z momentami, kiedy denerwujecie się, ponieważ nie czujecie się wystarczająco odseparowani od tych dużych pojazdów pędzących obok. Dzieci są trudniejsze do zauważenia niż Ty, więc zejście z drogi jest ratunkiem. Nigdy nie wiadomo, kiedy samochód przekroczy linię.

  • Nawet jeśli jesteś na chodniku, umieszczenie dziecka po lewej stronie od Ciebie może uchronić je przed niespodziewanym wypadkiem.

Ucz świadomości w pobliżu podjazdów i innych martwych punktów. Podjazdy są szczególnie niebezpieczne dla młodszych dzieci. Zapewne nie raz zdarzyło Ci się, że cofając nie widziałeś chodnika lub innego samochodu. Może się to również zdarzyć w okolicach alejek i rogów ulic. Przypomnij dzieciom, że kierowcy nie widzą zbyt dobrze i mogą zapomnieć o zwolnieniu. Niech się zatrzymają i spojrzą przed kontynuowaniem spaceru.

  • Naucz je, jak reagować w takich sytuacjach, np. odskakiwać lub zastygać w miejscu.

Przechodzenie przez ulice

Niech dzieci zawsze przechodzą przez ulicę na przejściu. Przejścia i rogi istnieją nie bez powodu. Wielu dorosłych naraża się na większe ryzyko, przebiegając przez ulicę, kiedy tylko mają na to ochotę. To bardzo niebezpieczna lekcja dla dziecka, więc prowadź je do stref przejścia, nawet jeśli musisz trochę zboczyć z drogi. Zapoznanie się z liniami przejścia jest świetną zabawą i sprawia, że jesteś bardziej widoczny dla kierowców.

  • Światła na przejściach dla pieszych mogą być kłopotliwe dla młodszych dzieci. Kiedy zobaczą migającą dłoń, mogą zastygnąć na środku ulicy. Dlatego właśnie jesteś tam, aby je poprowadzić.
  • Graj z nimi w gry, takie jak "I Spy" lub "Zgadnij znaczenie znaku". Na przykład, możesz zapytać: "Co oznacza ten znak? Powinniśmy się zatrzymać czy iść?". Pochwal je za to, że dobrze odgadły.

Przypominaj dziecku, aby przed przejściem zatrzymało się i spojrzało w obie strony. "Patrz w lewo, w prawo, w lewo". Twoi rodzice prawdopodobnie wbijali Ci do głowy podobną piosenkę, gdy byłeś mały. Zanim wejdziesz na ulicę, każ im rozejrzeć się za jakimkolwiek niebezpieczeństwem. Kontynuuj patrzenie i słuchanie nawet po rozpoczęciu przechodzenia. Samochody, które wydają się odległe, mogą dotrzeć do Ciebie szybciej niż się spodziewasz. Kierowcy też popełniają błędy, więc zarówno Ty, jak i Twoje dziecko musicie się chronić, czekając przed przejściem, aż wszystko będzie w porządku.

  • Spróbuj zapytać dziecko, co powinno zrobić w różnych sytuacjach. Na przejściu oczekuj, że odpowie coś w stylu: "Zatrzymuję się i rozglądam w obie strony". W końcu będzie w stanie powiedzieć to własnymi słowami, udowadniając, że rozumie.
  • Słuchanie podczas przechodzenia jest prawie tak samo ważne jak patrzenie. Nowsze samochody i samochody hybrydowe mogą być bardzo ciche.

Niech dzieci nawiązują kontakt wzrokowy z kierowcami podczas przechodzenia. Droga to ciągle zmieniające się miejsce. Nawet sytuacja, która wydaje się bezpieczna, może szybko przerodzić się w wypadek. Poproś dziecko, aby szukało wzroku u kierowców, do których się zbliża. Kierowcy, którym patrzysz w oczy, z większym prawdopodobieństwem się zatrzymają. Twoje dziecko szybko rozpozna kierowców, którzy nie zwracają uwagi.

  • Niektóre pojazdy, np. te z przyciemnianymi szybami, uniemożliwiają kontakt wzrokowy, ale zawsze warto spróbować.

Trzymaj małe dziecko za rękę, gdy przechodzi przez ulicę. Każdy, kto miał do czynienia z małym dzieckiem wie, jak bardzo lubi ono uciekać przed Tobą. Wiele dzieci nie ma też wystarczającej koncentracji uwagi, aby szybko przejść przez ulicę. Przynajmniej do szóstego roku życia prowadź je za rękę. Chwyć też nastolatka, gdy jest zbyt rozproszony, by zachować bezpieczeństwo na ulicy.

  • To doskonała okazja, aby pozwolić mu zdecydować, kiedy można bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy. Zapytaj je "czy to bezpieczne?" i nie ruszaj się z miejsca, dopóki nie powie "tak". Może to być również pomocne w przypadku dzieci upośledzonych rozwojowo.

Wyjaśnij, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z przechodzeniem między zaparkowanymi samochodami. Poza podjazdami, zaparkowane samochody są główną przyczyną wypadków. Brzmi to dziwnie, ale pomyśl o tym. Bardzo trudno jest dostrzec kogoś, kto wychodzi spomiędzy dwóch samochodów. Nawet dorośli popełniają ten błąd, ale dzieci są znacznie mniejsze i trudniej je zauważyć. To bardzo ważne, aby Twoje dziecko wiedziało, że należy przechodzić przez ulicę!

  • Nigdy nie próbuj straszyć dzieci niebezpieczeństwami związanymi z ulicami. Zamiast tego, spokojnie wytłumacz im, aby nauczyły się lekcji, a nie rozpraszały się Twoim tonem.

Bycie interesującym nauczycielem

Instrukcje powinny być krótkie i jasne. Unikaj długich wykładów na temat bezpieczeństwa na ulicy. Jako dorosły, prawdopodobnie też nie chcesz ich dawać. Dzieci i tak nie zapamiętają wszystkiego, co im powiesz. "Czerwone oznacza stop" lub "spójrz w lewo, w prawo w lewo" są o wiele łatwiejsze do zrozumienia niż długie wyjaśnienia na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oszczędź sobie oddechu, ponieważ będziesz musiał powtarzać te instrukcje wiele razy młodszym dzieciom.

  • Zamiast tłumaczyć, poświęć więcej czasu na pytanie dziecka, co ma robić dalej, lub przepytanie go ze znaków drogowych.

Dla młodszych dzieci modeluj bezpieczne zachowania za pomocą zabawkowych samochodzików. Nie zaszkodzi wprowadzić trochę wizualnej nauki. Spróbuj użyć zabawkowych samochodów do stworzenia scenariuszy bezpieczeństwa, np. na podjazdach lub skrzyżowaniach. Przydadzą się do tego maty do zabawy, które wyglądają jak duże mapy drogowe, dając możliwość uczenia dzieci bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Twoje dziecko prawdopodobnie doceni też wymianę odrobiny czasu edukacyjnego na nowe samochodziki.

Spraw, aby nauka była zabawą dzięki grom. Powtarzanie lekcji bezpieczeństwa podczas spaceru jest bardzo przydatną metodą nauczania, ale gry sprawiają, że ważne punkty są lepiej zapamiętywane. Jednym ze sposobów na to jest gra w szpiega. Powiedz coś w rodzaju: "Widzę czerwony znak oznaczający stop" i pozwól im odpowiedzieć. Mogą mieć tyle zabawy, że nie zdadzą sobie sprawy, że dajesz im lekcję edukacyjną!

  • Gdy jesteś w domu, możesz wydrukować znaki drogowe i pozwolić dzieciom na ich interpretację. Możesz również przebrać się za znaki drogowe lub kolory, aby żadne dziecko nie zapomniało tego widoku!
  • Wymyślanie piosenek o bezpieczeństwie lub malowanie scenariuszy, takich jak "bezpieczne przejście na rogu ulicy" również może być świetną zabawą.

Pozwól dziecku zdecydować, kiedy ma iść na spacer. Daj dzieciom trochę władzy wykonawczej. Kiedy podchodzisz do skrzyżowania lub innego punktu nauczania, zatrzymaj się w miejscu. Zapytaj, czy można bezpiecznie przejść. Możesz je przetestować, pozwalając mu ścisnąć Twoją dłoń lub dając sygnał, że czas przejść. Będzie im miło, że mogą podjąć decyzję.

  • Jeśli nie znają jeszcze wszystkich procedur bezpieczeństwa, możesz poprosić je o recytowanie kroków. Na przykład zaśpiewać: "Stop, look, listen, stay safe!".

Ucz je razem z przyjaciółmi lub rodzeństwem. Wspólna nauka jest przyjemniejsza. To właśnie sprawia, że sale lekcyjne są wspaniałymi miejscami, ale możesz to zrobić z innym dzieckiem. Dzieci biorą wskazówki od innych, więc będą się czuły zachęcone do przyłączenia się do nauki. Śmiało koordynuj swoje działania z innymi rodzicami lub uczcie razem własne dzieci w tym samym czasie.

  • Czasami chichot może rozpraszać uwagę. Postaraj się, aby wszyscy się skupili. Bądź wytrwały, zanim zaczniesz kontynuować spacer lub nauczanie.