Co to jest elektryczność?

Elektryczność

Elektryczność jest wszędzie w naszym życiu. Elektryczność oświetla nasze domy, gotuje nasze jedzenie, zasila nasze komputery, telewizory i inne urządzenia elektroniczne. Prąd elektryczny (prąd stały) z akumulatorów uruchamia nasze samochody i sprawia, że nasze latarki świecą w ciemności.

Ale czym jest elektryczność? Skąd się bierze? Jak działa? Jakie są zagrożenia? Zanim to wszystko zrozumiemy, musimy wiedzieć co nieco o atomach i ich budowie. Cała materia składa się z atomów, a atomy składają się z mniejszych cząsteczek. Trzy główne cząstki tworzące atom to proton, neutron i elektron. Elektrony wirują wokół centrum, czyli jądra.

Jądro składa się z neutronów i protonów. Elektrony zawierają ładunek ujemny, protony - dodatni. Neutrony są neutralne - nie mają ani ładunku dodatniego, ani ujemnego. Każdy atom ma określoną liczbę elektronów, protonów i neutronów.

Ale bez względu na to, ile cząsteczek ma atom, liczba elektronów musi być taka sama jak liczba protonów. Jeśli te liczby są takie same, atom nazywamy zrównoważonym i jest on bardzo stabilny. Tak więc, jeśli atom ma sześć protonów, powinien mieć również sześć elektronów.

Pierwiastek z sześcioma protonami i sześcioma elektronami nazywa się węgiel. Węgiel występuje w dużych ilościach na Słońcu, w gwiazdach, kometach, atmosferach większości planet i w jedzeniu, które spożywamy. Węgiel jest zbudowany z węgla, podobnie jak diamenty. Niektóre rodzaje atomów mają luźno przyłączone elektrony. Atom, który traci elektrony ma więcej protonów niż elektronów i jest naładowany dodatnio. Atom, który zyskuje elektrony ma więcej cząstek ujemnych i jest naładowany ujemnie. Naładowany" atom nazywany jest "jonem". Elektrony można przemieszczać z jednego atomu do drugiego.

Kiedy te elektrony przemieszczają się pomiędzy atomami, powstaje prąd elektryczny. Elektrony przemieszczają się z jednego atomu do drugiego w "przepływie". Jeden elektron jest przyłączany, a drugi tracony. Ponieważ wszystkie atomy chcą być zrównoważone, atom, który został "rozregulowany" będzie szukał wolnego elektronu, aby wypełnić miejsce brakującego. Mówimy, że ten niezrównoważony atom ma "ładunek dodatni" (+), ponieważ ma za dużo protonów.

Ponieważ został wyrzucony, swobodny elektron porusza się, czekając na niezrównoważony atom, który da mu dom. Ładunek wolnego elektronu jest ujemny i nie ma protonu, który by go zrównoważył, więc mówimy, że ma on "ładunek ujemny" (-). "Bezpieczeństwo elektryczne w miejscu pracy" 11 Co więc ładunki dodatnie i ujemne mają wspólnego z elektrycznością? Im więcej dodatnich atomów lub ujemnych elektronów posiadasz, tym silniejsze jest przyciąganie do drugiego atomu.

Ponieważ zarówno dodatnie, jak i ujemne grupy ładunków przyciągają się wzajemnie, nazywamy to całkowite przyciąganie "ładunkiem". Kiedy elektrony przemieszczają się pomiędzy atomami materii, powstaje prąd elektryczny. Tak właśnie dzieje się w kawałku drutu. Elektrony przechodzą z atomu do atomu, tworząc prąd elektryczny od jednego końca do drugiego.

Krótka definicja pojęcia "ELEKTRYCZNOŚĆ": jest to przepływ elektronów przez przewodnik.

Prąd elektryczny jest przewodzony przez niektóre materiały lepiej niż przez inne. Opór mierzy, jak dobrze coś przewodzi elektryczność. Niektóre rzeczy trzymają swoje elektrony bardzo mocno. Elektrony nie poruszają się przez nie zbyt dobrze. Takie rzeczy nazywane są izolatorami. Guma, plastik, tkanina, szkło i suche powietrze są dobrymi izolatorami i mają bardzo wysoką rezystancję. Inne materiały mają trochę luźno trzymane elektrony, które przemieszczają się przez nie bardzo łatwo. Są one nazywane przewodnikami. Większość metali - takich jak miedź, aluminium czy stal - jest dobrymi przewodnikami.

Skąd się wzięło słowo "elektryczność"?

Elektrony, elektryczność, elektronika i inne słowa zaczynające się od "electr..." pochodzą od greckiego słowa "elektor", oznaczającego "promieniujące słońce". Po grecku "elektron" to słowo oznaczające bursztyn. Bursztyn jest bardzo ładnym złotawo-brązowym "kamieniem", który w świetle słonecznym mieni się na pomarańczowo i żółto. Bursztyn to tak naprawdę skamieniały sok z drzew! Starożytni Grecy odkryli, że bursztyn zachowuje się dziwnie - jak pióra - kiedy pociera się nim o futro lub inne przedmioty. Nie wiedzieli, co jest przyczyną tego zjawiska. Ale Grecy odkryli jeden z pierwszych przykładów elektryczności statycznej. Łacińskie słowo electricus oznacza "wytwarzać z bursztynu przez tarcie". Angielskie słowo electricity pochodzi od greckich i łacińskich słów, które dotyczyły bursztynu.