Porady dotyczące pierwszej pomocy w 6 typowych wypadkach

Od momentu, gdy Twoje dziecko stawia pierwsze kroki, na pewno zdarzy mu się kilka upadków. Choć nie zawsze możesz zapobiec kontuzjom swojego wrodzonego śmiałka, możesz zrobić wiele, by poczuł się lepiej. Poprosiliśmy najlepszych lekarzy, aby podzielili się najlepszymi metodami na łatanie ran, zaopatrzenie apteczki i uspokajanie małych pacjentów - tak, abyś mógł szybko naprawić każdą ranę!

Skaleczenie lub zadrapanie

Działaj szybko: W przypadku krwawienia najpierw mocno przyciśnij miejsce skaleczenia czystą szmatką, aż przestanie ono krwawić (od trzech do 15 minut). Wyczyść pod letnią bieżącą wodą i delikatnie osusz. Jeśli rana jest brudna lub powstała w wyniku zadrapania przez zwierzę, spłucz ją wodą i delikatnie spłucz mydłem. Jeśli skóra jest uszkodzona, nałóż cienką warstwę dostępnej bez recepty maści z antybiotykiem (np. Neosporin lub Bacitracin), a następnie przykryj bandażem lub gazą i taśmą klejącą. Jeśli nie możesz opanować krwawienia po kilku próbach bezpośredniego ucisku, zadzwoń do pediatry lub pod numer 911, albo udaj się na ostry dyżur. Jeśli usunięto duży kawałek skóry, zawiń go w czystą, wilgotną szmatkę i umieść w torbie z lodem - lekarz może być w stanie ponownie go przymocować. Ukąszenie zwierzęcia, które spowodowało głębokie cięcie, powinno być obejrzane przez lekarza.

Dalsza opieka: Nakładaj maść z antybiotykiem i stosuj nowy bandaż codziennie (lub dwa razy dziennie, jeśli jest to duża lub głęboka rana), aż do zagojenia się skaleczenia, tak aby dziecko nie mogło się nim posługiwać. Jeśli z rany zaczyna się tworzyć lub sączyć ropa albo staje się ona opuchnięta, tkliwa lub czerwona, natychmiast udaj się do lekarza, aby wyleczyć infekcję. Po zagojeniu się rany smaruj ją kremem z filtrem SPF 30, dopóki nie zacznie blednąć, ponieważ świeżo zagojona skóra łatwiej ulega poparzeniom słonecznym, co sprawia, że ewentualna blizna jest bardziej widoczna.

Oparzenia

Działaj szybko: Natychmiast trzymaj pod chłodną bieżącą wodą lub przyłóż zimny, mokry ręcznik, aż ból ustąpi. Przykryj małe pęcherze luźnym bandażem lub gazą i taśmą; jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, jeżeli oparzenia znajdują się na twarzy, rękach lub genitaliach, lub jeżeli są większe niż 1/4 cala w dowolnym miejscu na ciele. Jeśli oparzenie wygląda na głębokie - skóra może być biała lub brązowa i sucha - udaj się na ostry dyżur. W przypadku oparzeń obejmujących jedną dziesiątą ciała lub więcej, nie stosuj zimnych okładów; zadzwoń pod numer 911 i przykryj dziecko czystym prześcieradłem lub kocem, aby zapobiec hipotermii do czasu przybycia pomocy.

Dalsza opieka: Nie wyskakuj samodzielnie z pęcherzy. Jeśli skóra pęknie, zastosuj krem z antybiotykiem i przykryj to miejsce bandażem lub gazą i taśmą do czasu zagojenia. Zwracaj uwagę na zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość lub wydzielinę - wszystkie te objawy świadczą o infekcji.

Czy wiesz, że...? Oparzenia spowodowane gorącym jedzeniem lub płynami są najczęstszą przyczyną oparzeń u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat.

Krwawienie z nosa

Działaj szybko: Poproś dziecko, aby usiadło w pozycji pionowej, ale nie odchylaj jego głowy do tyłu. Rozluźnij wszystkie ciasne ubrania wokół szyi. Uszczypnij dolną część nosa blisko nozdrzy i każ jej pochylić się do przodu, a następnie uciskaj nieprzerwanie przez pięć do dziesięciu minut. Nie zwalniaj i nie sprawdzaj nosa; może to przedłużyć krwawienie.

Dalsza opieka: Jeśli krwawienie z nosa jest wynikiem urazu, po ustąpieniu krwawienia należy zmniejszyć obrzęk, przykładając do mostka nosa okład z lodu. Jeśli krwawienie nie ustąpi po dziesięciu minutach lub powróci później, zadzwoń do lekarza lub udaj się na ostry dyżur, aby sprawdzić, czy nie doszło do złamania.

Drzazga lub szkło

Działaj szybko: Użyj mydła i wody, aby umyć okolice odłamka. Wyczyść pęsetę alkoholem i powoli wyciągnij drzazgę. Ponownie umyj skórę. Jeżeli drzazga jest trudna do usunięcia, pozostaw ją na dzień lub dłużej, aby sprawdzić, czy wyjdzie sama. Jeśli dziecko nadepnie na kawałek szkła, a nie jest to pojedynczy odłamek, który można łatwo usunąć, delikatnie owiń to miejsce czystą ściereczką i udaj się na ostry dyżur. Poproś lekarza o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, nawet jeśli wydaje Ci się, że udało Ci się usunąć szkło; na skanach często można znaleźć odłamki, które mogą prowadzić do zakażenia.

Dalsza opieka: Jeśli drzazga nie zniknęła po kilku dniach lub sprawia dziecku ból, jest zaczerwieniona lub ropieje, zgłoś się do lekarza, aby bezpiecznie ją usunąć.

Uraz oka

Działaj szybko: Jeśli Twoje dziecko odczuwa silny ból, ciągłe łzawienie, wrażliwość na światło lub nieostre widzenie po tym, jak zostało szturchnięte lub uderzone w oko, przyłóż chłodną, mokrą szmatkę do tego miejsca i udaj się na ostry dyżur. Dziecko może mieć zadrapanie na powierzchni oka, które leczy się kroplami lub maścią na receptę i zazwyczaj goi się w ciągu 48 godzin. Jeżeli do oka dostała się substancja chemiczna, należy przytrzymać otwartą powiekę i przepłukać je letnią wodą, a następnie zadzwonić pod numer Poison Control (800-222-1222).

Dalsza opieka: Obserwuj swoje dziecko pod kątem bólu i problemów z widzeniem w ciągu kilku tygodni od zakłucia oka. Może to być oznaką urazowego zapalenia tęczówki (iritis), zapalenia kolorowej części oka lub głębszego urazu.

Ukąszenie lub użądlenie przez owada

Działaj szybko: Jeśli owad pozostawił żądło, delikatnie zdrap paznokciem lub kartą kredytową skórę, aby je usunąć bez naruszania jej. (Użycie pęsety może wycisnąć więcej jadu). Zadzwoń pod numer 911, jeśli dziecko ma problemy z oddychaniem, kaszle, ma zachrypnięty głos, pokrzywkę, spuchnięte wargi lub język.

Dalsza opieka: W przypadku swędzenia, przyłóż zimny okład na miejsce ukąszenia na minutę lub zastosuj balsam kalaminowy, 1% krem z hydrokortyzonem lub miejscowo lek przeciwhistaminowy (jeśli skóra nie jest uszkodzona lub nie ma strupów). Skontaktuj się z lekarzem, jeśli podejrzewasz ukąszenie kleszcza. Może on zlecić badania w kierunku boreliozy i innych chorób przenoszonych przez kleszcze.

Czy wiesz, że? Ukąszenia i użądlenia są trzecim najczęstszym wypadkiem na ostrym dyżurze wśród dzieci w wieku 4 lat i młodszych.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące pierwszej pomocy

P: Czy skaleczenia goją się szybciej pod bandażem, czy gdy pozostawimy je "oddychać"?

O: Kiedy skaleczenie jest jeszcze otwarte, bandaż może pomóc w zapobieganiu infekcji i powstawaniu strupów. Jednak po kilku dniach odrobina powietrza może przyspieszyć gojenie. Możesz położyć dziecko do łóżka bez bandaża, a jeśli możesz to zrobić nie przeszkadzając mu zbytnio, zakradnij się kilka godzin później, aby ponownie założyć nowy bandaż.

P: Czy maści z antybiotykami są naprawdę konieczne?

O: Tak, leki takie jak Neosporin mogą pomóc w gojeniu. Ale nie chcesz stosować ich niepotrzebnie - na przykład na małe zadrapanie lub ugryzienie przez robaka, kiedy skóra nie jest jeszcze otwarta. Niektórzy naukowcy uważają, że nadużywanie antybiotyków doprowadziło do rozwoju trudnych do wyleczenia zakażeń gronkowcem, takich jak MRSA.

P: Czy są jakieś sztuczki, które sprawią, że moje dziecko będzie tolerowało okłady z lodu?

O: Rodzice mają tendencję do robienia okładów zbyt zimnych, często umieszczając lód w cienkiej plastikowej torebce. Ale okład nie musi być zbyt zimny, aby zmniejszyć obrzęk; wystarczy zawinąć trochę lodu w suchą ściereczkę. Młodszym dzieciom mogą się spodobać kompresy w kształcie zwierzątek, które trzymasz w lodówce lub zamrażarce.

P: Kiedy po zranieniu dziecko powinno zaszczepić się przeciw tężcowi?

O: Niektóre rany spowodowane przez brudny, zardzewiały lub zakurzony przedmiot narażają dziecko na ryzyko zachorowania na tężec. Jeśli dziecko zostało zaszczepione zgodnie z planem, prawdopodobnie nic mu nie jest. Ale dla bezpieczeństwa zadzwoń do pediatry, aby omówić ryzyko zachorowania na tężec.

Jak uspokoić dziecko

Utrzymuj swój wyraz twarzy i ton głosu tak spokojny, jak to tylko możliwe, i wypróbuj te sprawdzone przez lekarzy wskazówki.

Jeśli Twoje dziecko ma 5 lat lub mniej

  • Podczas opatrywania ran przykrywaj je szmatką. Jeśli to możliwe, poproś inną osobę dorosłą, aby zajęła się bandażowaniem, podczas gdy Ty będziesz pocieszać dziecko.
  • Odwróć jego uwagę za pomocą książek, małych zabawek, baniek lub naklejek.
  • Używaj słów dostosowanych do wieku dziecka. Jeśli dziecko nie wie, co to jest szpital, powiedz, że to miejsce, w którym ludzie pomagają mu poczuć się lepiej.

Jeśli Twoje dziecko ma od 6 do 12 lat

  • Zaangażuj je w udzielanie pierwszej pomocy. Nawet pozwolenie mu na trzymanie maści może pomóc mu poczuć większą kontrolę.
  • Zajmij go filmami lub programami telewizyjnymi, przenośnymi grami elektronicznymi, iPodem z uspokajającą muzyką lub opowieściami (prawdziwymi lub wymyślonymi).
  • Zaprezentuj wszystko. Zaskoczenie uszczypnięciem lub użądleniem tylko pogłębia niepokój o to, co będzie dalej.

Niezbędnik pierwszej pomocy

Każdy rodzic potrzebuje dobrze zaopatrzonego zestawu w domu i w podróży, mówi David Markenson, M.D. Zestawy do domu i samochodu mogą być wystarczająco duże, aby pomieścić szeroki zakres materiałów, ale nie należy ich przepełniać. Zestawy do wózka mogą być skromniejsze.

  • Bariera oddechowa (jeśli ktoś obcy będzie musiał przeprowadzić resuscytację; składane, jednorazowe osłony są dostępne w redcrossstore.org)
  • Pęseta (aby usunąć drzazgi lub kleszcze)
  • 1% krem hydrokortyzonowy i balsam kalaminowy (na ukąszenia lub użądlenia)
  • Chusteczki z alkoholem (do czyszczenia nożyczek i pęsety)
  • Doustny lek przeciwhistaminowy (na reakcje alergiczne)
  • Rękawiczki nielateksowe (do nakładania na czyste ręce podczas opatrywania rany)
  • Acetaminofen lub ibuprofen (na ból i gorączkę)
  • Termometr (nie rtęciowy, nie szklany)
  • Maść z potrójnym antybiotykiem (aby zapobiec infekcji)
  • Środek odkażający do rąk (do mycia rąk w przypadku, gdy woda i mydło nie są dostępne)
  • Koc (aby zapobiec utracie ciepła po dużych oparzeniach i do leczenia wstrząsu)
  • Woda w butelce (do płukania ran, jeśli w pobliżu nie ma kranu)
  • Zimny kompres (aby kontrolować obrzęk)

Źródła: Jessica Cooper Foltin, M.D., dyrektor pediatrycznej medycyny ratunkowej i transportowej, Tisch Hospital-NYU Langone Medical Center, Nowy Jork; David Markenson, M.D., przewodniczący American Red Cross Advisory Council on First Aid, Aquatics, Safety, and Preparedness; Leslie Mihalov, M.D., szef medycyny ratunkowej, Nationwide Children's Hospital, Columbus, Ohio; Rakesh Mistry, M.D., lekarz prowadzący, medycyna ratunkowa, The Children's Hospital of Philadelphia.

Pierwotnie opublikowane w sierpniowym wydaniu magazynu Parents z 2010 r.

Wszystkie treści zamieszczone w tej witrynie, w tym opinie medyczne i wszelkie inne informacje dotyczące zdrowia, służą wyłącznie celom informacyjnym i nie powinny być traktowane jako konkretna diagnoza lub plan leczenia dla jakiejkolwiek indywidualnej sytuacji. Korzystanie z tej witryny i zawartych w niej informacji nie tworzy relacji lekarz-pacjent. Zawsze należy zasięgnąć bezpośredniej porady lekarza w związku z wszelkimi pytaniami lub problemami, które mogą dotyczyć własnego zdrowia lub zdrowia innych osób.

Ważniejsze tematy dotyczące pierwszej pomocy:

  • Porady dotyczące pierwszej pomocy w 6 typowych wypadkach
  • Dziesięć najważniejszych wskazówek dotyczących pierwszej pomocy
  • Jakie są najczęstsze zimowe urazy?
  • Pierwsza pomoc - leczenie oparzeń
  • Pierwsza pomoc w przypadku ukąszeń węży
  • 6 podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, które powinni znać wszyscy rodzice
  • Pierwsza pomoc w przypadku najczęstszych urazów u dzieci
  • Top 5 dziecięcych urazów latem
  • Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem
  • Jak pomóc poszkodowanemu w wypadku samochodowym