Co to są niebezpieczne substancje chemiczne?

Niebezpieczne substancje chemiczne

Zgodnie z przepisami WHS, niebezpieczna substancja chemiczna to każda substancja, mieszanina lub artykuł, który spełnia kryteria jednej lub więcej klas zagrożenia Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS), w tym klasyfikacji w załączniku 6 do przepisów WHS.

Jednakże, niektóre klasy i kategorie zagrożeń GHS są wyłączone przez przepisy WHS. Definicję "niebezpiecznej substancji chemicznej" oraz inne terminy stosowane w niniejszym Kodeksie zawiera Załącznik A.

Większość substancji i mieszanin, które są towarami niebezpiecznymi zgodnie z Kodeksem ADG, to niebezpieczne chemikalia, z wyjątkiem tych, które mają tylko zagrożenia radioaktywne (towary niebezpieczne klasy 7), substancje zakaźne (dział 6.2) i większość towarów niebezpiecznych klasy 9 (różne).

Porównanie klasyfikacji towarów niebezpiecznych według kodu ADG z klasyfikacjami według GHS znajduje się w dodatku B.

W odniesieniu do chemikaliów, zagrożenie jest zbiorem nieodłącznych właściwości substancji, mieszaniny, wyrobu lub procesu, które mogą powodować niekorzystne skutki dla organizmów lub środowiska.

Istnieją dwa szerokie rodzaje zagrożeń związanych z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, które mogą stanowić bezpośrednie lub długotrwałe uszkodzenie ciała lub chorobę dla ludzi. Są to:

  • Zagrożenia dla zdrowia - Są to właściwości substancji chemicznej, które mogą potencjalnie powodować niekorzystne skutki dla zdrowia. Narażenie zwykle następuje poprzez wdychanie, kontakt ze skórą lub spożycie. Niekorzystne skutki zdrowotne mogą być ostre (krótkoterminowe) lub przewlekłe (długoterminowe). Typowe ostre skutki zdrowotne obejmują bóle głowy, nudności lub wymioty oraz korozję skóry, natomiast przewlekłe skutki zdrowotne obejmują astmę, zapalenie skóry, uszkodzenie nerwów lub raka.
  • Zagrożenia fizykochemiczne - są to fizyczne lub chemiczne właściwości substancji, mieszaniny lub wyrobu, które stanowią dla pracowników ryzyko inne niż ryzyko zdrowotne, ponieważ nie są konsekwencją biologicznej interakcji substancji chemicznej z ludźmi. Powstają one w wyniku niewłaściwego obchodzenia się lub stosowania i często mogą powodować obrażenia u ludzi i/lub szkody materialne w wyniku nieodłącznego zagrożenia fizycznego. Przykłady zagrożeń fizykochemicznych obejmują łatwopalne, żrące, wybuchowe, chemicznie reaktywne i utleniające substancje chemiczne.

Wiele substancji chemicznych stanowi zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i zagrożenie fizykochemiczne.

Kto ma obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w związku z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi?

Zgodnie z ustawą WHS osoba prowadząca biznes lub przedsiębiorstwo ma podstawowy obowiązek zapewnienia, na tyle na ile jest to rozsądnie praktykowane, że zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i innych osób nie jest narażone na ryzyko w wyniku pracy wykonywanej w ramach prowadzenia biznesu lub przedsiębiorstwa. Obejmuje to zapewnienie bezpiecznego stosowania, obsługi i przechowywania substancji.

Przepisy WHS nakładają na osobę prowadzącą działalność gospodarczą lub przedsiębiorstwo konkretne obowiązki w zakresie zarządzania ryzykiem dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z używaniem, obsługą, wytwarzaniem i przechowywaniem niebezpiecznych substancji chemicznych w miejscu pracy. Obowiązki te obejmują:

  • Prawidłowe oznakowanie pojemników i rurociągów, Stosowanie tabliczek ostrzegawczych i zewnętrznych tabliczek ostrzegawczych oraz eksponowanie znaków bezpieczeństwa.
  • Prowadzenie rejestru i manifestu (w stosownych przypadkach) niebezpiecznych chemikaliów oraz powiadamianie organu nadzorującego o ilościach manifestu, jeśli jest to wymagane
  • Identyfikacja ryzyka reakcji fizycznej lub chemicznej niebezpiecznych substancji chemicznych i zapewnienie stabilności niebezpiecznych substancji chemicznych.
  • Zapewnienie, że normy narażenia nie są przekroczone
  • Zapewnienie pracownikom monitoringu zdrowia
  • Zapewnienie pracownikom informacji, szkoleń, instrukcji i nadzoru
  • W razie potrzeby zapewnienie systemu ograniczania wycieków niebezpiecznych substancji chemicznych.
  • Uzyskanie aktualnej karty charakterystyki (Sds) od producenta, importera lub dostawcy substancji chemicznej
  • Kontrola źródeł zapłonu i nagromadzenia substancji łatwopalnych i palnych
  • Zapewnienie i dostępność ochrony przeciwpożarowej, sprzętu przeciwpożarowego oraz sprzętu ratunkowego i bezpieczeństwa
  • Przygotowanie planu awaryjnego, jeżeli ilość niebezpiecznej substancji chemicznej klasy A w miejscu pracy
  • przekracza ilość ewidencyjną dla tego niebezpiecznego środka chemicznego
  • Stabilność i podparcie pojemników z niebezpiecznymi chemikaliami luzem, w tym rurociągów i osprzętu
  • Wycofanie z eksploatacji podziemnych systemów magazynowania i przenoszenia
  • Jak najszybsze powiadomienie organu nadzorującego o porzuconych zbiornikach w określonych okolicznościach

Przepisy WHS zawierają zakazy lub ograniczenia dotyczące niektórych niebezpiecznych substancji chemicznych (np. niektórych substancji rakotwórczych) z wyjątkiem określonych okoliczności oraz ograniczenia dotyczące wieku osoby, która może dostarczać niebezpieczne substancje chemiczne.

Istnieją również obowiązki związane z budową, obsługą i zarządzaniem rurociągami używanymi do przesyłania niebezpiecznych chemikaliów.

Projektanci, producenci, importerzy i dostawcy substancji muszą również zapewnić, na tyle na ile jest to rozsądnie praktykowane, że substancja, którą projektują, produkują, importują lub dostarczają nie stwarza ryzyka dla zdrowia i bezpieczeństwa. Zgodnie z przepisami WHS producenci i importerzy muszą prawidłowo klasyfikować niebezpieczne substancje chemiczne.

Przepisy WHS nakładają również obowiązki na importerów, producentów i dostawców związane z przygotowaniem kart charakterystyki (SDS), ujawnianiem składników, pakowaniem, etykietowaniem i dostawą niebezpiecznych chemikaliów.

Osoby pełniące funkcje kierownicze, takie jak dyrektorzy firm, mają obowiązek dochowania należytej staranności w celu zapewnienia, że biznes lub przedsiębiorstwo spełnia wymogi Ustawy i Rozporządzeń WHS. Obejmuje to podjęcie rozsądnych kroków w celu zapewnienia, że firma lub przedsiębiorstwo posiada i wykorzystuje odpowiednie zasoby i procesy w celu wyeliminowania lub zminimalizowania ryzyka związanego z niebezpiecznymi chemikaliami w miejscu pracy.

Pracownicy mają obowiązek dbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo w rozsądnym zakresie i nie mogą negatywnie wpływać na zdrowie i bezpieczeństwo innych osób. Pracownicy muszą stosować się do wszelkich rozsądnych instrukcji i współpracować z każdą rozsądną polityką lub procedurą związaną z używaniem, obsługą i przechowywaniem niebezpiecznych chemikaliów w miejscu pracy.

Co jest wymagane do zarządzania ryzykiem związanym z niebezpiecznymi chemikaliami?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą lub przedsiębiorstwo musi zarządzać ryzykiem związanym z używaniem, obsługą, wytwarzaniem lub przechowywaniem niebezpiecznych chemikaliów w miejscu pracy. Aby zarządzać ryzykiem zgodnie z przepisami WHS, osoba odpowiedzialna musi:

a) zidentyfikować racjonalnie przewidywalne zagrożenia, które mogą powodować ryzyko

b) wyeliminować ryzyko w takim stopniu, w jakim jest to racjonalnie wykonalne

c) jeżeli nie jest możliwe wyeliminowanie ryzyka - zminimalizować je w takim stopniu, w jakim jest to racjonalnie wykonalne, poprzez wdrożenie środków kontroli zgodnie z hierarchią kontroli ryzyka

d) utrzymanie wdrożonego środka kontroli w celu zachowania jego skuteczności

e) przeglądać i w razie potrzeby zmieniać wszystkie środki kontroli ryzyka, aby utrzymać, na tyle, na ile jest to rozsądnie praktykowane, środowisko pracy wolne od zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Niniejszy Kodeks zawiera wytyczne dotyczące zarządzania ryzykiem związanym z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi w miejscu pracy poprzez systematyczny proces, który obejmuje:

  • identyfikację zagrożeń
  • jeśli to konieczne, ocenę ryzyka związanego z tymi zagrożeniami
  • wyeliminowanie lub zminimalizowanie ryzyka wdrożenie i utrzymanie środków kontroli
  • przegląd środków kontroli w celu zapewnienia ich skuteczności.

Przy zarządzaniu ryzykiem należy uwzględnić następujące czynniki:

Niebezpieczne właściwości niebezpiecznej substancji chemicznej

wszelkie potencjalnie niebezpieczne reakcje (chemiczne lub fizyczne) pomiędzy niebezpieczną substancją chemiczną a inną substancją lub mieszaniną, w tym substancję, która może powstać w wyniku reakcji

charakter pracy, która ma być wykonywana z niebezpieczną substancją chemiczną

  • wszelkie struktury, instalacje lub systemy pracy, które: są wykorzystywane przy stosowaniu, obchodzeniu się, wytwarzaniu lub przechowywaniu niebezpiecznej substancji chemicznej
  • może wchodzić w interakcje z niebezpieczną substancją chemiczną w miejscu pracy.

Wskazówki dotyczące ogólnego procesu zarządzania ryzykiem są dostępne w Kodeksie Postępowania: How to Manage Work Health and Safety Risks.

KONSULTACJE Z PRACOWNIKAMI

Ustawa WHS wymaga, abyś konsultował się, na ile to możliwe, z pracownikami, którzy wykonują dla ciebie pracę i których bezpośrednio dotyczy (lub może dotyczyć) sprawa bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jeśli pracownicy są reprezentowani przez przedstawiciela ds. zdrowia i bezpieczeństwa, konsultacje muszą obejmować tego przedstawiciela.

Przedstawiciele ds. zdrowia i bezpieczeństwa muszą mieć dostęp do odpowiednich informacji na temat spraw, które mogą mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, np. rejestru niebezpiecznych chemikaliów i danych z monitorowania zanieczyszczeń powietrza.Konsultacje z pracownikami i ich przedstawicielami ds. bezpieczeństwa i higieny pracy są krytycznym etapem zarządzania zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa w pracy. Konsultacje z pracownikami i angażowanie ich w proces zarządzania ryzykiem mogą pomóc w zapewnieniu przestrzegania instrukcji bezpieczeństwa i bezpiecznych praktyk pracy.

KONSULTACJE, WSPÓŁPRACA I KOORDYNACJA DZIAŁAŃ Z INNYMI PODMIOTAMI ZOBOWIĄZANYMI

Ustawa WHS wymaga konsultowania, współpracy i koordynowania działań z wszystkimi innymi osobami, które mają obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy w odniesieniu do tej samej kwestii, w takim zakresie, w jakim jest to możliwe w praktyce.

Czasami możesz dzielić odpowiedzialność za sprawy bezpieczeństwa i higieny pracy z innymi przedsiębiorcami, którzy są zaangażowani w te same działania lub korzystają z tego samego miejsca pracy. W takich sytuacjach należy wymieniać się informacjami, aby dowiedzieć się, kto co robi, i współpracować w sposób skoordynowany i oparty na współpracy, tak aby wyeliminować lub zminimalizować wszelkie ryzyko w takim stopniu, w jakim jest to racjonalnie wykonalne.

Na przykład, jeżeli zatrudniasz wykonawcę do sprzątania w swoim miejscu pracy, które wymaga użycia środków chemicznych, powinieneś dowiedzieć się, co jest używane, czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia związane ze środkami chemicznymi oraz w jaki sposób ryzyko będzie kontrolowane.

Może to na przykład obejmować wspólne przygotowanie oceny ryzyka dla używanych chemikaliów, sposobu obchodzenia się z nimi oraz środków, które należy podjąć w celu wyeliminowania lub zminimalizowania narażenia. Po przygotowaniu oceny ryzyka ważne jest, aby wszyscy posiadacze obowiązków współpracowali i koordynowali ze sobą działania w celu wdrożenia środków kontroli.

Dalsze wskazówki dotyczące konsultacji są dostępne w Kodeksie postępowania: Konsultacje, współpraca i koordynacja w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.