Instynkt vs. Instytucja: Ewolucja bezpieczeństwa



Niezależnie od miejsca pracy i branży, w której działasz, bezpieczeństwo prawdopodobnie odgrywa ważną rolę.


Od noszenia najskuteczniejszych środków ochrony indywidualnej do wykonywania pracy, przez pomoc w opracowywaniu programów i protokołów, po zarządzanie zadaniami i obowiązkami w środowisku wysokiego ryzyka - bezpieczeństwo jest często najważniejsze, gdy chcesz chronić siebie i innych.


Szukasz dodatkowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy? Zapoznaj się z naszym "Drzewemdecyzyjnym".

Bezpieczeństwo oparte na zachowaniu jest naturalną reakcją na wszelkiego rodzaju zagrożenia: zrozumienie, jak działa i dlaczego istnieje, może wpłynąć na Twoją codzienną rutynę i odegrać ważną rolę w opracowywaniu procedur bezpieczeństwa.

Czym jest bezpieczeństwo oparte na zachowaniu?

Ludzie posiadają coś w rodzaju wbudowanego mechanizmu bezpieczeństwa (myśl o walce lub ucieczce), który prowadzi nas od kłopotów, od dawnych drapieżników i od wszelkich niebezpieczeństw, jakie możemy napotkać w nowoczesnym miejscu pracy, niezależnie od branży.

A jednak, nawet pomimo korzyści płynących z tej rzekomej umiejętności, dla wielu pracowników z czasem może ona stać się trudna do wykorzystania.

W miarę jak pracownicy stają się coraz bardziej zaaklimatyzowani, coraz lepiej przystosowani do środowiska pracy, instynkt zachowawczy, mechanizm walki lub ucieczki, zaczyna zanikać. To ma sens, prawda?

Jeśli przystosowałeś się do środowiska pracy, nie będziesz już aktywnie poszukiwał niebezpieczeństw lub dostrzegał zagrożeń dla bezpieczeństwa swojego lub osób wokół Ciebie. Znasz sprzęt, narzędzia, ryzyko - tam właśnie pokładasz swoje zaufanie. Nie ma w tym nic złego, jeśli zachowasz umiar, ani nie oznacza to, że nie można winić za to zagrożeń w miejscu pracy.

Niektóre miejsca pracy i wymagane w nich zadania są po prostu bardziej niebezpieczne niż inne, co naraża wszystkich na większe ryzyko. Osoby, które dłużej przebywają w pobliżu tych zagrożeń, będą w idealnym przypadku w stanie szybko i skutecznie zareagować w razie potencjalnego wypadku.

Kluczem jest jednak to, aby nie stać się zbyt wygodnym, ani jako pracownik, ani jako pracodawca. Postępując w ten sposób i polegając w zbyt dużym stopniu na ustalonych standardach lub osobistej znajomości sprzętu lub protokołów, możesz stać się jeszcze bardziej podatny na zagrożenia, stając się aktywnym zagrożeniem dla swoich współpracowników, a nawet dla samego siebie.

Mówiliśmy już wcześniej o stosowaniu środków ochrony indywidualnej i o tym, że żadna rękawica czy rękaw nie jest całkowicie "odporna naprzecięcia

": można polegać na pewnym poziomie ochrony lub odporności, ale w końcu wypadki się zdarzają. Podobną koncepcję można zastosować w tym przypadku: Ustanowione programy bezpieczeństwa pomogą chronić Cię przed i minimalizować ryzyko aż do momentu, gdy coś pójdzie nie tak.

Kiedy ktoś staje się zbyt zależny od własnego fałszywego poczucia bezpieczeństwa lub lekceważy wdrożone środki bezpieczeństwa, może narazić innych na niebezpieczeństwo. To właśnie tutaj pojawia się koncepcja szkolenia w zakresie bezpieczeństwa opartego na zachowaniu.

Rozważmy to, co mówi Stowarzyszenie Właścicieli Budowli w Albercie:

Wszystkie wypadki są poprzedzone [zachowaniem], np. pracownik spada z drabiny, ponieważ za bardzo się wysunął lub drabina nie była zabezpieczona. [Oba te czynniki są indywidualnymi zachowaniami. [Bezpieczeństwo oparte na zachowaniach] ma na celu zmianę sposobu myślenia, nawyków i zachowań danej osoby, tak aby te "ryzykowne" zachowania nie były już wykonywane. W rezultacie pracownik nie będzie już spadał z drabiny...".

Oznacza to, że podczas opracowywania jakiegokolwiek programu bezpieczeństwa i higieny pracy, aby mógł on działać, zaangażowane w niego osoby muszą być w pełni zaangażowane, w przeciwnym razie może on nie być skuteczny. Celem, bardziej niż cokolwiek innego, jest zapewnienie bezpieczeństwa na wszystkich poziomach.

Jak działa szkolenie z zakresu bezpieczeństwa opartego na zachowaniach?

Niezależnie od branży i odpowiedzialności pracowników, aby zrozumieć, jak dużą rolę odgrywa zachowanie pracowników w codziennej pracy, warto zobaczyć miejsce pracy w ruchu.

Jak dobrze środowisko pracy rzeczywiście chroni pracowników? Jak dobrze pracownicy znają obowiązujące standardy bezpieczeństwa? Jak reagują na te środki? A jeśli coś pójdzie nie tak, jak reagują ludzie?

Aby szkolenie w zakresie bezpieczeństwa oparte na zachowaniu było skuteczne, wszystkie te czynniki muszą wystąpić razem. Podczas gdy pracownicy muszą rozumieć swoje role i obowiązki, przełożeni muszą zapewnić, że pracownicy otrzymali odpowiednie szkolenie i zasoby, aby mogli bezpiecznie funkcjonować w miejscu pracy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Te możliwe zmiany w miejscu pracy mogą być różnorodne i obejmować usunięcie niebezpiecznego lub przestarzałego sprzętu, prostą dyskusję z pracownikami na temat tego, jak dalej wprowadzać najlepsze praktyki bezpieczeństwa do środowiska pracy lub całkowitą restrukturyzację kultury bezpieczeństwa organizacji.

Tworzenie kultury bezpieczeństwa

Już wcześniej

mówiliśmy o tym, jak ważne jest posiadanie kultury bezpieczeństwa, ale takie przedsięwzięcie nie jest łatwe. Może wymagać od firmy tymczasowej zmiany polityki wewnętrznej, celów w zakresie wydajności lub ciągłego wzrostu gospodarczego, aby osiągnąć sukces.

Kultura bezpieczeństwa, gdy jest prawidłowo wdrożona, podkreśla sposób postrzegania i identyfikowania bezpieczeństwa w firmie oraz sposób, w jaki ludzie w miejscu pracy wpływają na bezpieczeństwo. Jeżeli w środowisku pracy dochodzi do powtarzających się urazów - w tym samym miejscu i w ten sam sposób - warto zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Jakie czynniki, jeśli w ogóle, sprawiają, że pracownicy są narażeni na porażkę? Co należy zmienić? I gdzie leży odpowiedzialność?

Na tej podstawie powstaje podstawa każdego silnego programu kultury bezpieczeństwa: Ponowne przeanalizowanie aktualnych procedur i sprawdzenie, co można zrobić, aby je udoskonalić, aby stały się bardziej przystępne i przyjazne dla tych, którzy z nich korzystają na co dzień.

Bezpieczeństwo może być zewnętrzną marką organizacji, ale sprawiedliwie czy nie, odpowiedzialność zawsze spoczywa na ludziach wewnątrz niej, na jej pracownikach, którzy naprawdę potrafią zmobilizować ją do działania.

Bezpieczeństwo w ruchu.

Aktywna rola pracowników "na linii" w budowaniu i rozwijaniu takich programów pozwala im nie tylko odpowiadać za swoje zachowanie i działania, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale także pozwala im utrzymać zaangażowanie swoich kolegów.

Wśród pracowników i kierownictwa, z odpowiedzialnością na czele, kultura bezpieczeństwa może stać się samowystarczalna, zależna od swoich ludzi i dająca im możliwość wprowadzenia zauważalnych zmian w ich codziennym życiu zawodowym.

Łączenie zachowań i kultury bezpieczeństwa

Po ustanowieniu silnej kultury bezpieczeństwa nie powinno minąć wiele czasu, zanim pojawią się jej skutki, głównie w postaci bardziej zaangażowanego, świadomego bezpieczeństwa miejsca pracy.

Może nie nastąpi to od razu, ale w końcu pewne możliwe zmiany kulturowe powinny zacząć się utrwalać. Pracownicy powinni być bardziej świadomi zagrożeń występujących w miejscu pracy i wynikającego z nich stosowania środków ochrony indywidualnej, a wszyscy, w tym kierownictwo, powinni mieć przygotowane programy i praktyki na wypadek wypadku.

Bezpieczeństwo, niezależnie od miejsca pracy, powinno być powszechne. Nie jest to modne hasło.

Zachowanie bezpieczeństwa w miejscu pracy wymaga czegoś więcej niż tylko dobrego programu, będziesz również potrzebował odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się, jak Twoje miejsce pracy może najlepiej wykorzystać najnowszy standard branżowy, ANSI/ISEA 138.

O Ryan Milford

Przeczytaj więcej o Ryanie Milfordzie