Porady dla dzieci dotyczące bezpieczeństwa w domu
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby Twoje dzieci były bezpieczne w Twoim domu
Każdy rodzic chce, aby jego dzieci rosły zdrowe i silne w miejscu, w którym zasługują na to, aby czuć się najbezpieczniej: w domu. Dobra wiadomość jest taka, że istnieją proste i łatwe kroki, które rodziny mogą podjąć, aby chronić swoje dzieci.
Zapobieganie upadkom
- Używaj zatwierdzonych bramek bezpieczeństwa na górze i na dole schodów i przymocuj je do ściany, jeśli to możliwe. Pamiętaj, aby przeczytać instrukcję producenta, aby upewnić się, że masz odpowiednią bramkę dla swoich potrzeb. Nie wszystkie bramki są bezpieczne do użytku na szczycie schodów.
- Korzystając z wysokich krzesełek, huśtawek lub wózków, przypinaj niemowlęta i małe dzieci pasami. Kiedy wkładasz dziecko do nosidełka, pamiętaj, aby umieścić je na podłodze, a nie na stołach czy innych meblach.
- Prawidłowo zainstaluj osłony okienne i ograniczniki, aby zapobiec upadkom z okien. Okna powyżej pierwszego piętra powinny być wyposażone w awaryjne urządzenie zwalniające na wypadek pożaru.
Bezpieczeństwo nad wodą
- Aktywnie nadzoruj dzieci przebywające w wodzie i w jej pobliżu. Unikaj wszelkich form rozpraszania uwagi, takich jak czytanie czy rozmowa przez telefon.
- Po zakończeniu kąpieli należy natychmiast opróżnić wannę. Aby zapobiec utonięciu, trzymaj pokrywy toalet zamknięte, a drzwi do łazienek i pralni zamknięte.
- Upewnij się, że przydomowe baseny mają czterostronne ogrodzenie o wysokości co najmniej 4 stóp z samozamykającymi się, samozatrzaskującymi się bramkami, aby uniemożliwić dziecku wędrówkę na teren basenu bez nadzoru.
- Każde dziecko jest inne, więc zapisz je na lekcje pływania, gdy uznasz, że jest gotowe. Od najmłodszych lat ucz małe dzieci, aby nie zbliżały się do wody bez opieki osoby dorosłej. Starsze dzieci powinny pływać z partnerem, za każdym razem.
Zapobieganie zatruciom
- Przechowuj wszystkie produkty domowe i środki czystości poza zasięgiem wzroku i ręki dzieci. Małe dzieci często znajdują się na wysokości oczu w zlewach kuchennych i łazienkowych.
- Przechowuj środki czyszczące w ich oryginalnych pojemnikach. Nie umieszczaj potencjalnie trującego produktu w czymś innym niż jego oryginalny pojemnik (np. plastikowa butelka po napojach gazowanych), gdzie mógłby zostać pomylony z czymś innym.
- W razie niebezpieczeństwa wpisz do telefonu bezpłatny numer pomocy w razie zatrucia: 1-800-222-1222.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe
- Dla najlepszej ochrony, zainstaluj czujniki dymu na każdym poziomie domu, szczególnie w pobliżu miejsc do spania. Sprawdzaj baterie co sześć miesięcy.
- Stwórz i przećwicz domowy plan ewakuacji przeciwpożarowej z dwoma wyjściami z każdego pomieszczenia. W przypadku pożaru należy natychmiast opuścić dom. Gdy już wyjdziesz z domu, nie wychodź.
- Trzymaj z dala od kuchenki wszystko, co może się zapalić, np. ręczniki do naczyń lub drewniane łyżki. Na wszelki wypadek miej w kuchni gaśnicę i upewnij się, że wiesz, jak działa.
- Zdmuchuj świece, gdy wychodzisz z pokoju lub przed pójściem spać.
Zapobieganie oparzeniom
- Nie noś dziecka na rękach podczas gotowania na kuchence. Lepiej jest umieścić dziecko w wysokim krzesełku, w miejscu, w którym możesz je widzieć.
- Zwracaj uwagę na urządzenia takie jak żelazka, lokówki czy suszarki do włosów, które mogą się szybko nagrzewać lub pozostawać ciepłe. Po użyciu odłącz je od prądu i bezpiecznie przechowuj.
- Trzymaj przewody urządzeń poza zasięgiem dzieci, zwłaszcza jeśli urządzenia wytwarzają dużo ciepła.
Zapobieganie oparzeniom
- Aby zapobiec przypadkowemu poparzeniu, ustaw podgrzewacz wody na 120 stopni Fahrenheita lub ustawienie zalecane przez producenta. Przed kąpielą dziecka sprawdź wodę za pomocą nadgarstka lub łokcia.
- Aby zapobiec rozlaniu gorącego jedzenia lub płynu, używaj tylnego palnika kuchenki i odwracaj uchwyty garnków od krawędzi. Gorące potrawy i płyny trzymaj z dala od krawędzi blatów i stołów.
Bezpieczeństwo przed tlenkiem węgla
- Upewnij się, że Twój dom posiada alarm tlenku węgla. Dla najlepszej ochrony, zainstaluj alarm tlenku węgla na każdym poziomie domu, szczególnie w pobliżu miejsc do spania.
- Nie używaj grilla, generatora lub kuchenki kempingowej wewnątrz domu, garażu lub w pobliżu okna. Nie używaj piekarnika lub płyty kuchennej do ogrzewania domu.
- Jeśli musisz ogrzać samochód, wyjmij go z garażu natychmiast po uruchomieniu. Nie zostawiaj samochodu, SUV-a lub motocykla z włączonym silnikiem w garażu, nawet jeśli drzwi są otwarte.
Bezpieczeństwo leków
- Po każdym użyciu odłóż wszystkie lekarstwa i witaminy na miejsce i poza zasięgiem wzroku.
- Używaj dozownika, który jest dołączony do leku, a nie łyżki kuchennej. Łyżki kuchenne nie są takie same, a łyżeczka do herbaty lub łyżka stołowa używana do gotowania nie odmierzy tej samej ilości co dozownik.
Zapobieganie przewracaniu się telewizorów i mebli
- Zamontuj płaskie telewizory do ściany, aby zapobiec ich spadaniu z podstawek. Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, aby upewnić się, że masz bezpieczne dopasowanie.
- Użyj wsporników, klamer lub pasów ściennych, aby przymocować do ściany niestabilne lub ciężkie meble.
- Jeśli masz duży, pudełkowy telewizor kineskopowy (CRT), umieść go na niskim, stabilnym meblu. Jeśli nie używasz już swojego telewizora kineskopowego, rozważ jego recykling. Aby znaleźć punkt recyklingu, odwiedź stronę www.GreenerGadgets.org.
Bezpieczeństwo podczas snu
- Upewnij się, że dzieci śpią na plecach i we własnym łóżeczku, kołysce lub na placu zabaw. Dzielenie pokoju jest bezpieczniejszą opcją niż spanie dziecka z tobą w łóżku.
- Do łóżeczka dziecka wybierz twardy materac przykryty ściśle przylegającym prześcieradłem. Unikaj miękkiej pościeli, poduszek, pluszowych zwierząt i ochraniaczy w łóżeczku.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.safekids.org.