Co to jest zagrożenie i jak je zidentyfikować?

Poniżej znajdują się wspólne definicje terminów: zagrożenie, ryzyko, ocena ryzyka i kontrola ryzyka, które mają zastosowanie w miejscu pracy.

Zagrożenie

ZAGROŻENIE oznacza ogólnie rzecz biorąc wszystko, co może spowodować szkodę, ale dla Twoich celów musi to być zagrożenie związane z miejscem pracy (np. niebezpieczne chemikalia, elektryczność, praca na wysokości z drabin, niewłaściwe prowadzenie gospodarstwa domowego).

Ryzyko

RYZYKO to prawdopodobieństwo, duże lub małe, że ktoś zostanie poszkodowany przez dane zagrożenie, wraz z dotkliwością doznanej szkody. Ryzyko zależy również od liczby osób narażonych na niebezpieczeństwo.

Zagrożenia i ryzyko to nie to samo.

Zagrożenie to czynność lub stan, który może potencjalnie spowodować uszkodzenie instalacji lub sprzętu albo doprowadzić do choroby lub urazu. Zagrożenia można podzielić na kategorie ze względu na rodzaj skutków, proces wymiany energii lub lokalizację geograficzną, np. zagrożenia związane z ręcznym przemieszczaniem, poślizgnięcia i potknięcia, zagrożenia związane z praniem. Ryzyko to prawdopodobieństwo wystąpienia określonego skutku. Ryzyko zwykle wyraża się w kategoriach prawdopodobieństwa i konsekwencji, np. ryzyko zachorowania na gorączkę rzeki Ross podczas pracy na Tasmanii można uznać za bardzo niskie.

W wielu przypadkach terminy "zagrożenie" i "ryzyko" są używane zamiennie, należy jednak pamiętać, że zagrożenie ma bardziej ogólne zastosowanie, a ryzyko - konkretne. Zarządzanie ryzykiem składa się z trzech głównych etapów: identyfikacji ryzyka, oceny ryzyka i kontroli ryzyka. W wielu przypadkach, we wczesnej fazie identyfikacji ryzyka, możemy w rzeczywistości dążyć do zidentyfikowania wszystkich ryzyk związanych z daną czynnością lub procesem, w którym to przypadku czynność ta jest bardziej prawidłowo określana jako identyfikacja zagrożenia, ocena ryzyka i kontrola ryzyka.

Ocena ryzyka

OCENARYZYKA to staranne badanie tego, co w miejscu pracy może spowodować szkody dla ludzi, tak aby pracodawca mógł ocenić, czy podjął wystarczające środki ostrożności, czy też powinien zrobić więcej, aby zapobiec szkodom.

KONTROLOWANIE RYZYKA oznacza, że pracodawca (zgodnie z wymogami prawa) robi wszystko, co jest rozsądnie wykonalne, aby zapewnić, że zagrożenie nie spowoduje obrażeń u nikogo (np. eliminując zagrożenie, zamykając je w całkowicie zamkniętym pojemniku, stosując ogólną lub miejscową wentylację wyciągową, wdrażając bezpieczne procedury operacyjne lub w ostateczności zapewniając ochronę osobistą).

Pierwszym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia jest identyfikacja zagrożeń związanych z materiałami, sprzętem, chemikaliami i czynnościami roboczymi. Należy systematycznie badać swoje miejsce pracy i czynności robocze w celu zidentyfikowania zagrożeń generowanych przez miejsce pracy.

Jeśli kontrolujesz więcej niż jedno miejsce pracy, różne rodzaje czynności roboczych lub zmieniasz miejsca pracy (jak w przypadku napraw drogowych lub prac budowlanych), konieczne może być przygotowanie deklaracji bezpieczeństwa zawierającej oddzielne sekcje dotyczące różnych miejsc lub czynności.

Pracodawcy znają zagrożenia związane z rodzajem wykonywanej przez nich pracy. Aby jednak zidentyfikować główne zagrożenia i przedstawić ryzyko w jego prawdziwej perspektywie, pracodawcy mogą również sprawdzić:

rejestry wypadków, zachorowań i roszczeń ubezpieczeniowych

  • wszelkie stosowne przepisy lub normy dotyczące danego zagrożenia (np. przepisy budowlane dotyczące zagrożeń na placu budowy, przepisy dotyczące środków chemicznych i kodeks postępowania w przypadku zagrożeń chemicznych i ich kontroli)
  • instrukcje lub karty danych producenta.

Niektóre zagrożenia są oczywiste, np. niezabezpieczone ruchome części maszyn, niebezpieczne opary, elektryczność, praca na wysokościach lub przenoszenie ciężkich ładunków. Mniej oczywiste, ale będące przyczyną wielu wypadków, są zagrożenia związane z nieuporządkowanymi miejscami pracy i niewłaściwą konserwacją. W przypadku niektórych zagrożeń, takich jak nadmierny hałas, mogą minąć miesiące, a nawet lata, zanim dojdzie do powstania szkody.

Nie bądź zbyt skomplikowany. W większości firm z sektora biurowego, handlowego, usługowego i lekko uprzemysłowionego, zagrożenia i niebezpieczne czynności robocze są nieliczne i proste. Sprawdzanie ich jest zdroworozsądkowe, ale konieczne. W małych firmach pracodawcy rozumieją swoją pracę i mogą sami identyfikować zagrożenia i oceniać ryzyko. W większych firmach należy korzystać z usług odpowiedzialnego, doświadczonego pracownika lub specjalisty ds. bezpieczeństwa. W razie potrzeby należy konsultować i angażować wszystkich pracowników, w tym przedstawicieli ds. bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że to pracodawca jest odpowiedzialny za dopilnowanie, aby praca została odpowiednio wykonana.

W przypadku korzystania z pomocy zewnętrznych doradców przy opracowywaniu deklaracji bezpieczeństwa należy upewnić się, że znają oni specyfikę pracy i mają odpowiednie doświadczenie. Jeżeli wykonujesz pracę samodzielnie, przejdź się po miejscu pracy i przyjrzyj się na nowo temu, co może spowodować szkody. Zignoruj błahostki i skoncentruj się na istotnych zagrożeniach, które mogą spowodować poważne obrażenia lub dotknąć kilku osób. Zapytaj pracowników i ich przedstawicieli, co o tym sądzą. Być może zauważyli oni rzeczy, które nie są od razu oczywiste.

Poniższe listy kontrolne zapewniają systematyczne, choć niewyczerpujące, podejście do identyfikacji zagrożeń:

ZAGROŻENIA FIZYCZNE

Niektóre powszechne przyczyny wypadków, wraz z przykładami, to:

  • Ręczne przenoszenie (ciężkich, nieporęcznych lub trudno dostępnych ładunków, przenoszenie pacjentów, leczenie zwierząt gospodarskich)
  • niebezpieczeństwo poślizgnięcia się/potknięcia (źle utrzymane lub nieuporządkowane podłogi, przejścia lub schody)
  • upadek z wysokości (z półpiętra lub rusztowania)
  • Uderzenie przez spadający z góry materiał
  • Złapanie lub skaleczenie przez maszyny, zwłaszcza ruchome części maszyn (ostrza lub wałki, wały odbioru mocy w traktorach i maszynach rolniczych)
  • Sprzęt (źle utrzymany lub którego osłony zostały wyłączone)
  • Spadające przedmioty
  • Uderzenie przez transport wewnętrzny (wózki widłowe) lub zewnętrzny (samochody dostawcze w punktach przeładunkowych)
  • Wprowadzenie nowych maszyn lub systemów pracy
  • Pożar (od materiałów łatwopalnych lub palnych, siana, odpadów)
  • Wyrzucanie materiału (z maszyn do formowania tworzyw sztucznych lub obróbki drewna)
  • elektryczność (złe okablowanie lub brak ochrony za pomocą wyłączników różnicowoprądowych)
  • Szczególne zagrożenia związane z konserwacją urządzeń i samego miejsca pracy (dach, okna lub rynny)
  • Obrażenia spowodowane przez inną osobę lub zwierzę
  • Gorące substancje lub powierzchnie
  • Narzędzia ręczne (hałas, urazy oczu, porażenie prądem)
  • Złe prowadzenie gospodarstwa domowego
  • Zakopanie w rowach lub przez luźny materiał, taki jak zboże lub ziemia
  • Uduszenie w wyniku utonięcia lub narażenia na działanie tlenku węgla (z przenośnych generatorów)
  • Systemy ciśnieniowe (kotły parowe)

Najczęstsze przyczyny wypadków w Twoim sektorze możesz znaleźć na stronie internetowej Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa lub w najbardziej aktualnym "Podsumowaniu statystyk dotyczących wypadków śmiertelnych, obrażeń i zachorowań" publikowanym przez Urząd - dostępnym pod adresem www.safework.ie.

Zagrożenia dla zdrowia

  • Negatywny stres (np. wynikający ze złej organizacji lub kontroli pracy, powtarzających się obciążeń itp.)
  • Hałas (np. gdy ludzie muszą podnosić głos, aby ich usłyszano)
  • Szkodliwy pył (np. powstający podczas szlifowania)
  • Nieodpowiedni poziom oświetlenia
  • Niektóre rodzaje światła (np. nadmierna ekspozycja na światło ultrafioletowe może powodować raka skóry)
  • Wibracje (np. pochodzące od pneumatycznych młotów lub wiertarek do kamienia lub betonu)
  • Źródła promieniowania
  • Ekstremalne temperatury
  • Obrażenia spowodowane złym zaprojektowaniem zadań lub maszyn
  • Zagrożenia radiacyjne, w tym naturalnie występujący radon

Zagrożenia chemiczne

Substancje chemiczne są stosowane w prawie wszystkich organizacjach. Począwszy od zwykłych produktów codziennego użytku, takich jak kleje i płyny korygujące, po rozpuszczalniki przemysłowe, barwniki, pestycydy i kwasy. W większości przypadków zagrożenia są dobrze udokumentowane i dostępne są informacje na temat środków ostrożności, które należy podjąć. Przepisy wymagają, aby niektóre substancje chemiczne były oznakowane zgodnie z ich zagrożeniami.

Producenci i dostawcy są prawnie zobowiązani do dostarczania arkuszy danych o bezpieczeństwie materiałów, które zawierają informacje o zagrożeniach dla bezpieczeństwa i zdrowia związanych z wszelkimi substancjami chemicznymi. Należy zwrócić się do nich o te informacje. Kodeks postępowania dla środków chemicznych

Przepisy wymieniają kilkaset niebezpiecznych środków chemicznych. Sprawdź tę listę, jeśli w twojej działalności używane są chemikalia.

Aby zidentyfikować zagrożenia chemiczne i ocenić ryzyko z nimi związane, potrzebujesz danych dotyczących co najmniej następujących kwestii:

  • Natychmiastowe problemy, (np. ostre efekty toksyczne lub zapalenie się)
  • Długotrwałych skutków narażenia na działanie substancji na zdrowie (np. powodujących raka)
  • Prawdopodobieństwo wybuchu
  • Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów skórnych (np. podrażnienie skóry lub uczulenie na substancję powodującą zapalenie skóry)
  • Prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z klatką piersiową (np. podrażnienie lub uczulenie dróg oddechowych, astma)

Zagrożenia czynnikami biologicznymi

Należą do nich wirusy i bakterie, które mogą powodować infekcje oraz substancje pochodzące z roślin lub zwierząt, które mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych. Zagrożenia te mogą wystąpić w miejscach takich jak laboratoria, szpitale, gospodarstwa rolne lub rzeźnie. Obejmują one:

gruźlicę w wyniku kontaktu z przypadkami zakaźnymi

  • Bruceloza
  • płuco rolnika, wywołane przez zarodniki pochodzące ze spleśniałego siana
  • Zapalenie wątroby w wyniku niezabezpieczonego obchodzenia się z zakażonymi płynami ustrojowymi lub odpadami.

Jeśli pracujesz w którymś z powyższych rodzajów działalności lub jesteś za nie odpowiedzialny, powinieneś zapoznać się z przepisami dotyczącymi czynników biologicznych, aby uzyskać dalsze informacje na temat identyfikacji zagrożeń związanych z czynnikami biologicznymi i metod ich kontroli.

Zagrożenia związane z czynnikiem ludzkim

Oprócz otoczenia fizycznego przy identyfikowaniu zagrożeń należy również brać pod uwagę czynniki ludzkie:

  • Ludzie powinni być psychicznie i fizycznie zdolni do bezpiecznego wykonywania swojej pracy.
  • Miejsce pracy, system pracy, organizacja pracy i stanowisko powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby nie powodować długotrwałego stresu.
  • Pracownicy nie powinni być narażeni na zastraszanie przez innych pracowników lub członków społeczeństwa, ani na przemoc z ich strony.

Niektóre grupy są szczególnie podatne na zagrożenia:

  • Młodzi pracownicy, którzy mają wyższy wskaźnik wypadków
  • kobiety w ciąży (zob. ogólne przepisy dotyczące stosowania)
  • osoby niepełnosprawne
  • Nowi lub niedoświadczeni pracownicy
  • pracownicy, którzy niedawno zmienili rolę lub pracę lub rozpoczęli pracę w nowym miejscu - pracownicy starsi, pracownicy, których pierwszym językiem nie jest angielski