Cztery wskazówki, jak sprawić, by obserwacje bezpieczeństwa były bardziej skuteczne

Jak cenne są informacje, które obecnie uzyskujesz z obserwacji behawioralnych dotyczących bezpieczeństwa? Czy warto poświęcać czas, który pracownicy wkładają w ten proces? Obserwacje bezpieczeństwa są częścią codziennego życia w wielu organizacjach od dziesięcioleci i istnieje wiele różnych szkół myślenia i opinii na temat ich skuteczności i tego, jak powinny być prowadzone.

Współpracuję z dużymi i małymi firmami z różnych branż i mogę powiedzieć, że w niektórych firmach obserwacje bezpieczeństwa sprawdzają się znakomicie i rzeczywiście pomagają ograniczyć ryzyko, a w innych po prostu wykonują te same czynności i niewiele z tego wynika.

Jak wszystko w życiu, jeśli robisz to poprawnie, z właściwych powodów i trzymaj się tego, zazwyczaj uzyskasz dobry wynik. Nie mam zamiaru zagłębiać się w to w tym krótkim blogu. Chciałbym po prostu podzielić się kilkoma pomysłami, dzięki którym Twoje obserwacje będą miały większy wpływ i wniosą więcej do ogólnych celów Twojej firmy w zakresie bezpieczeństwa.

Skoncentruj swoje obserwacje na SIF-ach.

Niedawno słyszałem o obserwacji bezpieczeństwa, która dotyczyła "kogoś, kto robi kawę" i "pracowników robiących sobie przerwę". Poważnie? Chociaż jest to prawdopodobnie komiczna skrajność, to jednak się zdarza. Myślę, że firmy często zapominają, dlaczego w ogóle zaczęły prowadzić obserwacje.

W końcu celem końcowym jest zapobieganie urazom, nieprawdaż? Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku poważnych urazów i wypadków śmiertelnych (SIF), które mają największy wpływ na życie. Coraz więcej organizacji o najlepszych w swojej klasie wynikach w zakresie bezpieczeństwa koncentruje swoje wysiłki na poważnych urazach i czynnościach roboczych, które mają duży potencjał wystąpienia takich urazów.

Na przykład, jedna z organizacji, z którą współpracujemy, będąca globalną firmą produkcyjną z aktualnym wskaźnikiem TRIR wynoszącym zaledwie 0,6, prowadzi obecnie działania określane jako "obserwacje skoncentrowane". Oznacza to, że obserwacje są prowadzone tylko w odniesieniu do działań, które zostały już zidentyfikowane jako mające potencjał SIF na podstawie wcześniejszych danych lub incydentów.

Takie postępowanie gwarantuje, że kiedy ludzie prowadzą obserwacje, poświęcają ten czas na obserwację rzeczy, które są naprawdę ważne i mają znacznie większy potencjał zapobiegania poważnym szkodom. W końcu taki był ich cel przez cały czas.

Jeden z tamtejszych menedżerów powiedział mi, że w rezultacie otrzymujemy mniej formularzy obserwacyjnych niż wcześniej, ale za to o wiele lepszej jakości i bardziej dogłębne informacje, i nie ma już "ołówkowych" formularzy, które są prawie puste.

Dzięki takiemu podejściu, proces obserwacji zyskuje na wartości i tak długo, jak ludzie będą realizować wszelkie działania korygujące wynikające z obserwacji, pracownicy będą bardziej zmotywowani do ich prowadzenia.

Obserwacje grupowe i indywidualne

Inne organizacje czasami modyfikują swoje podejście, aby pasowało do ich kultury i prowadzą obserwacje w grupach, a nie tylko indywidualnie. Choć początkowo może się wydawać, że może to wywołać potencjalny niepokój u osoby obserwowanej, to jeśli jest to odpowiednio zakomunikowane i przeprowadzone, takie podejście może stworzyć miłą dynamikę, która pozwoli na uzyskanie szerszego zestawu pytań, wkładu i informacji zwrotnych.

Może to wywołać wnikliwy i użyteczny dialog, który normalnie nie pojawiłby się, gdyby zadanie obserwowała tylko jedna osoba. Chociaż praktyka ta jest powszechna w takich działaniach, jak Gemba Walks, gdzie przedstawiciele różnych działów chodzą po obiekcie w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń i zachowań związanych z bezpieczeństwem, podczas obserwacji jednego konkretnego zadania mała grupa pracowników może poświęcić całą swoją uwagę zachowaniom i warunkom związanym z tym konkretnym zadaniem.

Poprzez generowanie nowych i bardziej zróżnicowanych punktów widzenia, istnieje większy potencjał wpływu i wartości procesu.

Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Stephen Covey powiedział kiedyś: "Staraj się najpierw zrozumieć, a potem być zrozumianym". Uwielbiam ten cytat, ponieważ możemy go zastosować do tak wielu rzeczy w życiu (w pracy i poza nią) i zawsze będzie pomocny. Podczas prowadzenia obserwacji z wykorzystaniem listy kontrolnej, łatwo jest wydawać pochopne osądy lub krytykować sposób, w jaki ktoś podchodzi do zadania.

Chociaż ważne jest, aby upewnić się, że pracownicy przestrzegają procedur bezpieczeństwa i unikają ryzykownych zachowań, ważne jest również, aby zrozumieć "skąd pochodzą" i spróbować spojrzeć na sprawy z ich unikalnej perspektywy.

Dając pracownikowi szansę wyjaśnienia, dlaczego robi coś w określony sposób, poprzez zadawanie pytań i aktywne słuchanie, otwieramy drzwi do konstruktywnego dialogu i pomyślnego wyniku.

Ale skąd ludzie biorą swoją unikalną perspektywę? Dlaczego pracownik może podjąć inną decyzję niż Ty podczas procedury konserwacyjnej lub pracy na wysokości, mimo że obaj pracujemy na podstawie tego samego podręcznika i zasad? Istnieje wiele powodów - doświadczenie, wiedza, a także cechy psychologiczne.

Ich własne cechy SafetyDNA, takie jak poziom świadomości, sposób postrzegania zasad i poziom komfortu w odniesieniu do ryzyka, kształtują i formują ich perspektywę. Wszystkie te cechy wpływają na sposób, w jaki dana osoba wykonuje zadanie, dlatego obserwując ją, należy wziąć to pod uwagę.

Osoby te mogą widzieć pewne rzeczy inaczej i niezależnie od tego, czy mają rację, czy nie, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego tak to widzą, aby lepiej pomóc im zmienić zachowanie, jeśli w rzeczywistości naraża je ono na ryzyko urazu.

Spraw, by było to pozytywne doświadczenie

Bądźmy szczerzy. Wielu ludzi nie jest wielkimi fanami bycia obserwowanymi przez kogoś innego, kto chce zobaczyć, czy nie zapomnieli czegoś zrobić lub nie zrobili czegoś niepoprawnie. Ogólnie rzecz biorąc, ludzką naturą jest bycie nieco defensywnym i nawet w organizacjach o wspaniałej kulturze bezpieczeństwa może to być niekomfortowe zarówno dla obserwatora, jak i dla osoby obserwowanej.

Jednym z najłatwiejszych, ale i najważniejszych sposobów zwalczania tej dynamiki jest sprawienie, aby ogólne doświadczenie było zawsze pozytywne. Słyszeliśmy to już wcześniej, ale zawsze ważne jest robienie drobnych rzeczy, takich jak: rozpoczynanie interakcji od pozytywnego akcentu i wprowadzanie pracownika w stan spokoju, utrzymywanie pozytywnego nastawienia przez cały czas, a podczas przekazywania informacji zwrotnej, zaczynanie od pozytywów, kiedy tylko jest to możliwe.

Chcemy przekazywać konstruktywne informacje zwrotne i wskazywać na rzeczy, które mogą zwiększyć narażenie na ryzyko, ale pamiętaj, że "konstruktywny" nie musi oznaczać "negatywny". Wszystko zależy od tego, jak to zrobisz i jak to powiesz, a utrzymując pozytywny wydźwięk, możemy znacznie poprawić doświadczenia uczestników.

Te cztery proste pomysły mogą pomóc w poprawie trwałego wpływu procesu obserwacji w firmie poprzez skupienie wysiłków tam, gdzie są one istotne, rozszerzenie zakresu rozmowy i sprawienie, że obserwacje staną się bardziej osobiste i pozytywne dla pracowników.