Przewodnik buntownika po skórze | Część 2: Proces obróbki skóryWitamy z powrotem miłośników skóry, w drugiej części naszego odnowionego Przewodnika Buntownika po Skórze!

Podczas gdy część pierwsza skupiała się na historii skóry - śledząc jej zastosowanie na przestrzeni wieków - część druga zabierze nas przez proces produkcji skóry, pokazując jak powstaje współczesna skóra i jak jest ona specjalnie zaprojektowana dla nowoczesnego pracownika.

Przygotowanie skóry

Nowoczesne garbowanie skóry jest procesem wieloetapowym, angażującym pracę wielu osób wykonujących różne zadania - ale wszystko zaczyna się od skóry. Użyj słabej skóry lub przygotuj ją w sposób przypadkowy, a jakość produktu końcowego ucierpi w rezultacie. Używając mocnej skóry i ściśle przestrzegając procesu produkcji, sukces może być znacznie łatwiejszy do osiągnięcia.

Bębny, w których odbywa się znaczna część wstępnego przygotowania skóry.

W każdym procesie produkcji skóry, pierwszym krokiem jest usunięcie skóry z zwierzęcia. Po wykonaniu tej czynności, pozostałe mięso musi zostać oddzielone, ręcznie lub za pomocą maszyny do mizdrowania.

Niezależnie od wybranej metody, skóra musi być natychmiast zakonserwowana, aby zapobiec rozkładowi, ponieważ proces rozkładu może rozpocząć się w ciągu kilku godzin. Wymaga to solenia, zamrożenia lub umieszczenia skóry w solance podczas transportu do garbarni.

Gdy skóra dotrze do garbarni, jeśli była solona, zostanie namoczona w wodzie, aby usunąć sól konserwującą i wszelkie inne możliwe zanieczyszczenia. Proces ten trwa około 24 godzin, po czym skóra umieszczana jest w "kąpieli wapiennej" - roztworze, który usuwa wszelkie pozostałe oleje, tłuszcz i włosy, a także sprawia, że skóra staje się bardziej miękka podczas etapu bielenia, w którym te substancje chemiczne są usuwane.

Ostatnim etapem etapu przygotowawczego jest trawienie, podczas którego skóry mieszane są z kwasem siarkowym i magnezem, co ułatwia zastosowanie siarczanu chromu, substancji chemicznej używanej w większości garbowań, na skórze po rozpoczęciu procesu garbowania.

Garbowanie i farbowanie

Przez wieki, roślinne garbowanie było metodą z wyboru dla tych, którzy chcą garbować skórę, ale chrom garbowania skóry stał się preferowaną opcją w następstwie industrializacji, ponieważ jest bardziej skuteczne, łatwiejsze dla pracownika i może przyspieszyć proces.

W przeciwieństwie do garbowania roślinnego, które może trwać znacznie dłużej, garbowanie skóry chromem może być w pełni zautomatyzowane i zakończone w ciągu zaledwie 24 do 48 godzin. Dodatkowo, skóra garbowana chromem nie odbarwia się ani nie deformuje pod wpływem wody.

Następnie odbywa się barwienie, podczas którego skóry umieszczane są w bębnie wraz z wybranym barwnikiem, co pozwala na dodanie koloru. Następnie rozpoczyna się wykańczanie, czyli ostatni etap procesu.

Skóra może być również dzielona, co pozwala na rozbicie jej na różne warstwy, które następnie zostaną wykorzystane w różnych produktach na bazie skóry. Ciekawi Cię to? Nie martw się! Więcej o tych różnych rodzajach skóry opowiemy w części trzeciej.

Wykończenie

Mimo, że garbowanie zostało już zakończone, ostatnim etapem procesu jest suszenie i wykańczanie nowo powstałej skóry, w tym ostatnia kontrola przed jej wysyłką. Skóra jest suszona, a następnie dodawany jest spray wykańczający, który nadaje jej zamierzony wygląd końcowy, taki jak akrylowy połysk lub odciśnięty wzór.

Na koniec skóra jest poddawana ostatniej kontroli, która zapewnia, że wszystko jest zgodne z normami. Czy jest to właściwy kolor, rozmiar i kształt? Niektóre firmy, jak Saddleback Leather Co., mogą zachować ślady otarć lub skazy dla bardziej "naturalnego" wyglądu, ale większość firm upewni się, że skóra jest wolna od wszelkich usuwalnych niedoskonałości zanim zostanie wysłana na sprzedaż.

To była część druga naszego odnowionego Przewodnika Buntownika po Skórze! W części trzeciej, naszej ostatniej, przyjrzymy się różnym rodzajom skóry i temu, jaki wpływ na wybrane przez nas rękawice mogą mieć ich właściwości.


O Ryan Milford

Przeczytaj więcej o Ryanie Milfordzie