Dźwig przewrócił się z powodu silnego wiatru
Kiedy myślimy o wypadkach z udziałem dźwigów, przypominają nam się dramatyczne zdarzenia, które miały miejsce z udziałem ogromnych żurawi. Jednak te olbrzymie urządzenia są zazwyczaj obsługiwane przez profesjonalistów, którzy doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń.
Opisany wcześniej wypadek miał miejsce przy użyciu jednego z mniejszych żurawi montowanych na ciężarówkach, które są używane przez wielu wykonawców w jeszcze szerszym zakresie. I choć może Ci się wydawać, że ładunek o wadze 5000 funtów jest mniej niebezpieczny niż ładunek o wadze 50 000 funtów, bądź pewien, że może Cię zabić tak samo szybko i skutecznie.
Wypadki z udziałem dźwigów są zazwyczaj bardzo kosztowne pod względem utraty sprzętu, uszkodzenia mienia i obrażeń pracowników. Bezpośrednie koszty związane z uszkodzeniami, obrażeniami i grzywnami OSHA są bardzo małe w porównaniu z pośrednimi kosztami pozwów sądowych od rodzin ofiar i właścicieli uszkodzonego mienia.
W większości przypadków wypadki te są wynikiem braku pełnego zrozumienia zasad działania dźwigów, ignorowania zasad fizyki związanych z ich obsługą lub po prostu nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa pracowników.
Lata temu zasady bezpieczeństwa dotyczące operacji dźwigowych były rozproszone tu i ówdzie. Jednak w listopadzie 2010 r. OSHA wydała nową normę, w której zebrała standardy bezpieczeństwa w jednym dokumencie. Wraz z tym nowym standardem wprowadzono proces certyfikacji, który zostanie w pełni wdrożony w 2017 roku. Wymaga on od operatorów dźwigów i osób pracujących wokół dźwigów (np. osób wykonujących sygnały) zdania testu pisemnego i praktycznego sprawdzającego ich umiejętności.
Nie trzeba być inżynierem mechanikiem, aby bezpiecznie obsługiwać żurawie, ale poniższe podstawowe kroki pomogą zapewnić, że nie napotkasz żadnych problemów związanych z bezpieczeństwem.
1. Zatrudnij certyfikowanego operatora. Mimo że certyfikacja operatora nie będzie wymagana przez kilka lat, wykonawcy i właściciele dbający o bezpieczeństwo powinni od razu zacząć stosować identyczne standardy na swoich budowach. W końcu żuraw w rękach niewykwalifikowanego operatora może być śmiertelnie niebezpieczną bronią. Dźwigowi powinni być również odpowiednio przeszkoleni w zakresie ustawiania żurawia pod kątem konkretnego ładunku i okoliczności.
2. Sprawdzać, sprawdzać i sprawdzać. Sprawdzenie, czy żuraw przeszedł coroczny przegląd to dopiero początek. Ważne jest, aby codziennie sprawdzać funkcje robocze, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo i że nie ma żadnych wad ani pęknięć w elementach nośnych. Dźwigi sprzed kilku pokoleń były wykonane ze stopów, które były w stanie wytrzymać przeciążenia i inne nadużycia. W dzisiejszych żurawiach stosuje się materiały, które są mniej odporne na niewłaściwą obsługę. Wieloletni operatorzy często ze zdziwieniem odkrywają, że sztuczki, które stosowali w przeszłości, aby przekroczyć granice możliwości dźwigów, mogą łatwo doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji w przypadku nowszych dźwigów.
Suwnice używane w ciężkich zastosowaniach przemysłowych, takich jak produkcja stali, muszą być kontrolowane równie dokładnie. Wiele z tych suwnic spędza dziesiątki lat pracując w ekstremalnych środowiskach, takich jak huty. Ciągła ekspozycja na intensywne ciepło i wahania temperatury może spowodować, że belka i inne elementy konstrukcyjne staną się kruche i stracą wytrzymałość, a nawet ulegną awarii.
3. Wiedz, co jest pod spodem. Najpotężniejsza, starannie ustawiona suwnica jest tylko tak mocna i stabilna, jak powierzchnia, na której stoi. Należy znać klasyfikację gleby lub innych materiałów znajdujących się pod żurawiem i odpowiednio dostosować ustawienia i limity obciążenia. Chociaż wiele żurawi jest wyposażonych w wysięgniki, ich wysunięcie nie musi oznaczać, że zapewniono stabilną powierzchnię. Wysięgniki przesuwają ciężar dźwigu w taki sam sposób, w jaki rakiety śnieżne rozkładają ciężar, aby nie zapadać się w śniegu. Podkładka i pływak na końcu wysięgnika przenoszą dużą siłę ściskającą, gdy dźwig jest pod obciążeniem. Zbyt duża siła może spowodować, że przebiją się one przez ziemię, powodując przechylenie całego żurawia.
Ważne jest, aby znać ciężar ładunku i wiedzieć, jak wpływają na niego warunki panujące w miejscu pracy. Tabela obciążeń żurawia może pomóc w określeniu, czy podnoszenie będzie bezpieczne. Dopuszczalne obciążenie zależy od tego, czy używane są opony lub wsporniki, a także od innych czynników. Na przykład asfalt może wydawać się stabilną powierzchnią, ale w ciepły dzień może stać się bardzo elastyczny. Nawet beton może nie zapewnić wystarczającej wytrzymałości, jeśli pod nim znajduje się pusta przestrzeń.
Pamiętamy sytuację, w której żuraw samojezdny został umieszczony na ostatnim piętrze parkingu. Podłoga była wystarczająco wytrzymała, aby utrzymać ciężar żurawia, gdy ten siedział na oponach, ale gdy tylko wysunięto podpory i rozpoczęto podnoszenie, siła ściskająca przepływająca przez jedną z podpór spowodowała jej przebicie przez podłogę. Dźwig przechylił się, a ponieważ podłoga osłabiła się pod wpływem dodatkowego ściskania, przewrócił się na kolejne piętro, powodując rozległe (i kosztowne) uszkodzenia.
Jednym ze sposobów zwiększenia bezpieczeństwa żurawia jest umieszczenie pod wspornikami podpór. Należy jednak upewnić się, że listwa ta jest w stanie wytrzymać obciążenie, biorąc pod uwagę materiały i warunki panujące pod nią, bez uszkodzenia lub pęknięcia. Zwykłe umieszczenie arkusza lub dwóch sklejki pod każdym pływakiem zwykle nie wystarczy.
4. Zaplanuj kołysanie. Przeciwwaga i wysięgnik poruszają się po określonym łuku, który nazywany jest promieniem obrotu. Ważne jest, aby zapewnić, że obszar w tym promieniu jest odgrodzony barykadami i ustanowić strefę kontroli dla osób upoważnionych do pracy w bezpośrednim sąsiedztwie. Należy również codziennie sprawdzać teren, aby upewnić się, że nie ma tam żadnych obiektów, w które mogłaby uderzyć belka, takich jak linie energetyczne. Jeżeli takie przeszkody istnieją, należy upewnić się, że operator i inni pracownicy są świadomi planu ich omijania.
5. Prawidłowo używać dźwigów. Dźwigi są zaprojektowane do podnoszenia pionowego. Nie przeszkadza to jednak niektórym ekipom próbować używać ich do załadunku bocznego lub innych niewłaściwych czynności. Używanie żurawia do przeciągania czegoś po ziemi lub spod przeszkody powoduje ogromne obciążenie wysięgnika, obrotnicy i wszystkich elementów konstrukcyjnych. Może to potencjalnie osłabić kluczowe elementy i doprowadzić do ich awarii. Jeżeli ktoś na placu budowy używał dźwigu w niewłaściwy sposób, należy go dokładnie sprawdzić, aby upewnić się, że jego integralność nie została naruszona.
6. Pozostać w kontakcie. Bez względu na to, czy używasz radia, klaksonów czy sygnałów ręcznych, operator i inni pracownicy muszą się wyraźnie komunikować. Jest to szczególnie ważne, gdy dźwig wykonuje podnoszenie, w którym operator nie widzi ładunku, np. gdy urządzenia wentylacyjne są dostarczane przez otwór po innej stronie konstrukcji. Nie należy zakładać, że wszyscy wiedzą, w jaki sposób będą przekazywane instrukcje. Należy postępować zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi OSHA i upewnić się, że wszyscy na miejscu dokładnie wiedzą, co oznaczają poszczególne sygnały.
7. Zwracaj uwagę. Widzieliśmy wiele budów, na których operatorzy rozmawiają przez telefony komórkowe podczas przesuwania dźwigu, drzemią między kolejnymi podnoszeniami lub są rozproszeni w inny sposób, który może stwarzać zagrożenie dla innych pracowników. Każdy pracownik obsługujący żuraw musi zachować czujność i koncentrację na wykonywanej pracy - zwłaszcza w przypadku krytycznych lub trudnych dźwigów.
8. Unikać koszy na ludzi. Czasami wydaje się, że najłatwiejszym sposobem umieszczenia pracowników tam, gdzie są potrzebni, jest podniesienie kosza na miejsce pracy. Takie podejście stwarza jednak zagrożenia, które należy sprawdzić i rozwiązać przed rozpoczęciem pracy, np. zapewnić odpowiednie zabezpieczenie przed upadkiem, zweryfikować pojemność kosza i sprawdzić, czy jest on prawidłowo zamocowany. Ponadto, bezpieczeństwo pracowników w koszu zależy całkowicie od umiejętności operatora, a prosty błąd może mieć tragiczne konsekwencje. Przed użyciem kosza należy rozważyć, czy podnośnik przegubowy lub nożycowy nie będzie bezpieczniejszą alternatywą.
9. Nie używać dźwigów do składowania. W miejscach, gdzie bezpieczeństwo placu budowy jest przedmiotem troski, nierzadko można zobaczyć robotników, którzy kończą dzień pracy, mocując sprężarkę lub podobny sprzęt do dźwigu i zawieszając go w celu przechowania. Jest to powszechna praktyka, ale bardzo ryzykowna. Oprócz niebezpieczeństwa, że ktoś może przejść pod nim, silny wiatr może spowodować kołysanie się ładunku - być może do tego stopnia, że przewróci żuraw. Jednak jeszcze lepszym powodem, aby tego nie robić jest fakt, że większość współczesnych, nowszych dźwigów jest sterowana hydraulicznie. Mała nieszczelność w dowolnym miejscu układu spowoduje w końcu zmniejszenie ciśnienia hydraulicznego do punktu, w którym wysięgnik opadnie, a zawieszony ładunek spadnie na cokolwiek, co znajduje się pod nim - być może na droższy element wyposażenia.
10. Zacznij od planu. Każdy podnośnik różni się od innego i ważne jest, aby sprawdzić nośność ładunku, integralność sprzętu, możliwy wpływ wiatru i inne czynniki. Operator, takielatorzy i inni pracownicy zaangażowani w podnoszenie powinni być częścią tego procesu planowania.
W końcu normy wymagające oznaczenia ładunków, limitów udźwigu, stabilności podłoża i podobnych czynników zostały przyjęte, ponieważ incydenty, obrażenia i wypadki śmiertelne wykazały, że są one potrzebne. Przestrzeganie tych zasad i upewnienie się, że operatorzy i inni pracownicy mają odpowiednie wykształcenie, przeszkolenie i doświadczenie, będzie chronić wszystkich zainteresowanych.