Jak bezpiecznie jeździć w dużym ruchu drogowym
Zatory drogowe są zmartwieniem wielu kierowców, a niepokój, jaki wywołują, może negatywnie wpłynąć na Twoją wydajność na drodze. Duży ruch uliczny będzie wymagał od Ciebie dodatkowej świadomości otoczenia i skupienia pełnej uwagi na warunkach jazdy. Jeśli jednak zastosujesz się do kilku ogólnych zasad bezpiecznej jazdy, na pewno uda Ci się przejechać przez ten nieprzyjemny korek bez problemu.
Bezpieczna jazda w gęstym ruchu drogowym
Usuń wszystkie czynniki rozpraszające uwagę. W warunkach dużego natężenia ruchu, droga będzie zatłoczona samochodami, przepływ ruchu będzie nieregularny, a ludzie zaczną się niecierpliwić, co doprowadzi do tego, że będą próbować łączyć się w miejsca, w których prawdopodobnie nie powinni. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest rozproszenie uwagi, które uniemożliwi Ci zwrócenie uwagi na te kwestie. Ogranicz swoje rozproszenia poprzez:
- Wyłączenie telefonu komórkowego lub ustawienie go w stan wyciszenia.
- Wyłączenie muzyki lub ściszenie jej.
- Powiedz swoim pasażerom, aby się wyciszyli, dopóki nie uwolnisz się od gęstego ruchu ulicznego.
Jedź defensywnie. Defensywna jazda obejmuje szeroki zakres umiejętności, które powinieneś stosować, aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na drodze zanim one wystąpią. Powinieneś zaplanować, w jaki sposób możesz zareagować w sytuacji awaryjnej, np. gdy inny pojazd będzie próbował wjechać w Ciebie. Ponadto powinieneś także:
- Uważnie obserwować ruch drogowy i warunki na drodze.
- Zidentyfikować pojazdy, które wydają się niebezpieczne, np. te, które w sposób nieuzasadniony łączą się na pasach ruchu, jadą z nadmierną prędkością lub zjeżdżają na pas ruchu.
- Podążaj za płynnością ruchu.
- Sygnalizuj przed wykonaniem skrętu lub wjechaniem na pas ruchu.
- Pozostaw dużo miejsca pomiędzy Tobą a innymi pojazdami/strukturami.
- Nigdy nie prowadź pojazdu, gdy jesteś zmęczony lub pobudzony emocjonalnie.
Zaplanuj czas jazdy tak, aby uniknąć dużego natężenia ruchu. W wielu przypadkach nawet wyjazd piętnaście minut przed rozpoczęciem lub po zakończeniu godzin szczytu może znacznie zmniejszyć przepływ ruchu na drodze. Choć najgorsze czasy dla ruchu drogowego (godziny szczytu) będą się różnić w zależności od miasta, ogólnie można się spodziewać, że będzie on najcięższy między 8 a 9 rano i 5 a 6 wieczorem.
Zwróć uwagę na duży ruch w oddali. Gdy zbliżasz się do zatłoczonego odcinka drogi, powinieneś zdjąć nogę z pedału gazu i ruszyć do przodu, pozwalając, aby tarcie spowolniło Twój pojazd. W ten sposób zmniejszysz prędkość i oszczędzisz paliwo.
- W zależności od odległości, może być również konieczne użycie hamulca, aby zwolnić do akceptowalnej prędkości, gdy zbliżasz się do dużego ruchu drogowego.
- Dzięki zmniejszeniu prędkości istnieje szansa, że ruch drogowy rozpadnie się zanim do niego dotrzesz. Taka stała, wolniejsza prędkość pozwoli Ci zaoszczędzić paliwo i zmniejszy prawdopodobieństwo wypadku.
Używaj niższych biegów, aby zwiększyć wydajność silnika. Nawet w samochodach automatycznych, w których zazwyczaj nie trzeba zmieniać biegów, chyba że w celu zaparkowania lub wjechania na wsteczny, istnieją czasem niższe ustawienia biegów. Zazwyczaj są one oznaczone na dźwigni zmiany biegów literą "D" i następującą po niej liczbą, np. D2 lub D3.
- D3 lub 3 jest zwykle używane do jazdy w trybie stop and go.
- D2, 2 lub S (skrót od "slow") blokuje samochód na drugim biegu, co może być przydatne, gdy jedziesz pod górę lub w dół stromego wzgórza.
- Niższe biegi będą również hamować szybciej ze względu na naturalnie występujące "hamowanie silnikiem".
Pozostaw trzy sekundy odstępu między Tobą a ruchem przed Tobą. Powinieneś ocenić, ile sekund dzieli Cię od następnego samochodu jadącego przed Tobą. W tym celu wybierz jakiś element, np. znak drogowy, i licząc powoli w górę od "jeden", gdy samochód jadący przed Tobą mija znak.
- Kiedy Twój samochód znajdzie się równo ze znakiem, przestań liczyć. Liczba, na której przestałeś liczyć, oznacza, ile sekund odległości dzieli Cię od samochodu przed Tobą.
- Odpowiednio dostosuj prędkość. Więcej czasu między Tobą a samochodem przed Tobą oznacza więcej czasu na reakcję w przypadku nagłego hamowania lub innej sytuacji awaryjnej.
Nawet na autostradzie jedź 5 mil/h (8,0 km/h) poniżej dozwolonej prędkości. Ważne jest, abyś czuł się bezpiecznie podczas jazdy, a to może oznaczać, że będziesz musiał jechać nieco wolniej niż wynosi natężenie ruchu. Jednak zbyt wolna jazda może zniecierpliwić innych kierowców, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.
- Prędkość ruchu w trybie stop-and-go będzie znacznie zmniejszona, co oznacza, że jeśli Ty lub inny samochód rzeczywiście się zderzycie, szkody będą prawdopodobnie minimalne i nie będą fizycznie poważne.
Przygotuj się na nagłe manewry. Niecierpliwi kierowcy mogą podejmować złe decyzje, które mogą wymagać od Ciebie podjęcia działań w celu zapobieżenia wypadkowi. W niektórych przypadkach może być konieczne opuszczenie pasa ruchu i zjechanie na pobocze.
- Obserwuj ruch uliczny, pobocze i potencjalne miejsca, w które możesz skierować swój samochód w razie konieczności wykonania manewru awaryjnego.
Opuść autostradę, jeśli czujesz się zbyt niewygodnie. Twój stan emocjonalny ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdu, a skrajny niepokój może negatywnie wpłynąć na Twoją zdolność radzenia sobie w dużym ruchu drogowym. Jeśli kiedykolwiek poczujesz się zbyt przytłoczony sytuacją na drodze, powinieneś:
- Zjechać z autostrady i zrobić sobie przerwę na postoju, aż się uspokoisz lub ruch będzie mniejszy.
- Włączyć światła awaryjne i zjechać na pobocze. Zrelaksuj się trochę i posłuchaj muzyki, aż poczujesz się bardziej komfortowo z płynnością ruchu.
Prowadzenie samochodu z manualną skrzynią biegów (Stick Shift) w dużym ruchu drogowym
Zapewnij sobie dodatkową przestrzeń między Tobą a samochodem jadącym przed Tobą.Musisz zostawić trochę więcej miejsca niż normalnie, gdy prowadzisz samochód z automatyczną skrzynią biegów. Da Ci to czas na przeczołganie się do przodu na niższym biegu, gdy ruch uliczny zacznie się ponownie nasilać.
- W ten sposób nie będziesz musiał poświęcać czasu, wysiłku i zużywać sprzęgła na zmianę biegów i nie będziesz musiał jeździć na sprzęgle, czekając na wznowienie ruchu.
- W ruchu ulicznym najlepiej poruszać się na pierwszym lub drugim biegu, w zależności od silnika i jego pracy w samochodzie z manualną skrzynią biegów.
- Należy uważać na niecierpliwych kierowców, którzy zahamują i wjadą w dodatkową przestrzeń przed Tobą.
Spowalniaj pojazd za pomocą hamowania silnikiem. Pojazdy z ręczną skrzynią biegów mogą hamować silnikiem poprzez zwolnienie pedału gazu i bezpieczną zmianę biegu na niższy. Aby zmienić bieg na niższy, trzeba poczekać, aż obroty samochodu osiągną akceptowalny poziom, ale kiedy to zrobisz, Twój samochód doświadczy delikatnego efektu hamowania.
- Po zwolnieniu pedału gazu, przepustnica w silniku zamyka się, tworząc częściowe podciśnienie, które powoduje opór silnika i spowalnia prędkość pojazdu.
- Ogólnie rzecz biorąc, niższe biegi wywierają większą siłę hamowania na pojazd.
Zachowaj spokój, gdy samochody zajeżdżają drogę. W zależności od regionu lub kraju, w którym mieszkasz, mogą występować niewielkie różnice w przepisach dotyczących prowadzenia pojazdów, ale generalnie od kierowców oczekuje się zachowania bezpiecznej odległości między samochodem operatora a samochodami jadącymi z przodu. Ma to na celu ochronę kierowców z manualną skrzynią biegów, ponieważ samochody z manualną skrzynią biegów często cofają się lekko przy włączaniu pierwszego biegu.
- Podczas zmiany biegu na pierwszy, gdy za Tobą jest mało miejsca, lub gdy jesteś na wzniesieniu, dodaj trochę więcej gazu i powoli puszczaj sprzęgło.
Utrzymuj stałą prędkość, która jest nieco wolniejsza niż ruch uliczny. Niecierpliwi kierowcy w ruchu ulicznym często przyspieszają szybciej niż jest to konieczne, aby pokonać odległość dzielącą ich od zatrzymanego przed nimi samochodu. Jest to wysoce nieefektywne, ponieważ niepotrzebne zwiększanie prędkości będzie kosztowało Cię więcej paliwa i nie doprowadzi Cię szybciej do celu. W przypadku manualnej skrzyni biegów jest to jeszcze gorsze, ponieważ będziesz musiał używać sprzęgła, aby zmniejszyć prędkość lub zatrzymać się. Lepszą strategią jest:
- Przyspieszaj ze stałą prędkością, która jest nieco niższa od natężenia ruchu. W ten sposób możesz jechać do przodu na wybranym biegu bez konieczności redukcji biegu lub zatrzymywania się.
- Ta powolna, ale stabilna metoda pozwoli również stworzyć solidny bufor między Tobą a samochodem jadącym przed Tobą. Powinieneś jednak być gotowy do redukcji biegu, jeśli niecierpliwi kierowcy wjadą w ten bufor.