CZYM TAK NAPRAWDĘ JEST BEZPIECZEŃSTWO?

BEZPIECZEŃSTWO - Czym jest bezpieczeństwo? Najtrudniejsze pytanie na świecie? Co oznacza dla Ciebie bezpieczeństwo?

BEZPIECZEŃSTWO = Chwilowy moment, w którym fizyczne szkody są niewielkie?

Jeśli BEZPIECZEŃSTWO to po prostu "zero krzywdy", to MIŁOŚĆ to po prostu "zero nienawiści"?

Może Ci się również spodobać: CO TO JEST RESET BEZPIECZEŃSTWA? oraz Ryzyko vs Zagrożenie vs Bezpieczeństwo

Pobierz tutaj plakat "Czym jest bezpieczeństwo": Safety-Backronym-Poster.pdf (20 plików do pobrania)

Zobacz także: Co nie jest bezpieczeństwem (What ISN't Safety)

Alan Quilley opublikował niedawno ten artykuł na swoim blogu: Jaka jest TWOJA definicja BEZPIECZEŃSTWA?. Pisze on:

Wielu z nas, w tym ja, używa słowa SAFE (i unsafe) w naszych pismach i dyskusjach. Jeśli pracujesz w dziedzinie zarządzania bezpieczeństwem, prawdopodobnie jest ono nawet w twojej nazwie stanowiska.

To co mnie bawi, a czasem niepokoi, to fakt, że gdy ktoś pyta o definicję słowa "BEZPIECZNY", osoby wykonujące zawód związany z bezpieczeństwem często potykają się i jąkają, gdy przychodzi do przedstawienia SWOJEJ definicji.

Artykuł Alana skłonił mnie do wskrzeszenia tego artykułu, który wywołał kilka interesujących dyskusji jakiś czas temu........

Ktoś zapytał mnie niedawno: "Co to jest Bezpieczeństwo"? Cholernie dobre pytanie....... Mówi się, że dla większości ludzi ma ono decydujące znaczenie przy podejmowaniu decyzji o tym, gdzie pójdą, co kupią i co zrobią, świadomie lub nieświadomie. Jeszcze kilka lat temu nie zastanawiałem się nad tym zbytnio, myślałem, że po prostu to robię. Czy po prostu "jest jak jest"? Jeśli możesz odpowiedzieć na to pytanie szybko i zwięźle, to chyba też nie myślałeś o tym zbyt wiele! Dla różnych ludzi będzie to z pewnością coś innego - to trochę tak, jakby zapytać "czym jest miłość"?

Jeżeli jesteś kierownikiem ds. bezpieczeństwa, to czym zarządzasz, jeżeli nie można tego właściwie zmierzyć, zrozumieć lub zdefiniować? Czy zarządzasz rzeczami (zagrożeniami), statystykami, systemami, zgodnością, zachowaniami, uczuciami, porażkami, myślami czy percepcją? Czy to jest bezpieczeństwo? Jeśli jesteś menedżerem Zero Harm - czy nie zarządzasz niczym?

Ten artykuł autorstwa dr Roba Longa zawiera niektóre z odpowiedzi: Bezpieczeństwo nie powinno dotyczyć "Safetymówi Rob:

Często jestem wzywany do organizacji pod wpływem pewnych obaw dotyczących bezpieczeństwa, wielu postrzega moją pracę jako coś związanego z "zachowaniami", ale nie o to mi chodzi. Niektórzy uważają, że moje teksty są o bezpieczeństwie, ale tak nie jest, a niektórzy chcą, żebym podawał historie typu "fixit" i ilustracje, jak poprawić bezpieczeństwo w pracy, ale ja tego nie robię. Mogę tylko powiedzieć, że jeśli twój świat jest tylko o bezpieczeństwie, to twój świat jest za mały.

Kiedy przychodzę do organizacji, często zaczynam od szeregu konsultacji, "obejść", obserwacji i wstępnych szkoleń, następnie dostarczam pewne usługi lub może program i nie trwa to długo, zanim ktoś podejdzie do mnie i powie: "Rob, tu nie chodzi tylko o bezpieczeństwo, prawda?" i kiedy to się dzieje, wiem, że zaczynamy coś osiągać.

W bezpieczeństwie nie powinno chodzić o bezpieczeństwo, ale o życie i naukę. Kiedy z bezpieczeństwa robi się jakieś biurokratyczne, prawne lub klubowe ćwiczenie, traci ono sens. Dlatego właśnie wolę mówić o ryzyku niż o bezpieczeństwie. W momencie, gdy mówisz komuś, że zajmujesz się bezpieczeństwem, myśli, że jesteś albo policjantem od zabawy, albo jakimś prawniczym kujonem, który uwielbia listy kontrolne. Jeśli bezpieczeństwo to jakieś inżynierskie ćwiczenie polegające na przesuwaniu obiektów, aby utrzymać system w czystości, to myślę, że straciliśmy wątek. Jeśli bezpieczeństwo polega na próbie zapamiętania fragmentów ustawy, abyśmy mogli zdominować i rządzić innymi, to straciliśmy wątek. Jeśli bezpieczeństwo jest próbą zdobycia władzy, abyśmy mogli zastraszać innych w celu "zapewnienia im bezpieczeństwa dla ich własnego dobra", to straciliśmy wątek. W bezpieczeństwie nie powinno chodzić o żadną z tych rzeczy. Kiedy na pierwszym miejscu stawiamy naukę, na pierwszym miejscu ludzi, na pierwszym miejscu relacje, na pierwszym miejscu szacunek i na pierwszym miejscu życie, wtedy możemy dotrzeć do sedna bezpieczeństwa.

Helen Keller powiedziała kiedyś coś w stylu:

"Bezpieczeństwo jest w większości przesądem. Nie istnieje w naturze, ani nie doświadczają go dzieci ludzkie jako całość. Unikanie niebezpieczeństwa nie jest bezpieczniejsze na dłuższą metę niż jawne narażanie się na nie. Życie jest albo śmiałą przygodą, albo niczym.

Ktoś kiedyś powiedział do mnie:

"Bezpieczeństwo to coś, co dzieje się między twoimi uszami, a nie coś, co trzymasz w rękach".

  • Czy bezpieczeństwo jest czymś, co robisz, czy częścią tego, co robisz - jedź bezpiecznie, co to znaczy?
  • Czy bezpieczeństwo to coś, czym jesteś - I promise to be safe - to będzie dobrze brzmiało, ale co to tak naprawdę znaczy?
  • Czy bezpieczeństwo jest czymś, co podejmujesz - Podejmuj środki ostrożności, traktuj bezpieczeństwo poważnie?
  • Czy bezpieczeństwo jest czymś, co zapewniasz - Zapewniasz zdrowie i bezpieczeństwo innych, jak to robisz, jak możesz to zagwarantować?
  • Czy bezpieczeństwo jest miejscem, do którego się udajesz - Dzieci zostały zabrane w bezpieczne miejsce, czy jest ono naprawdę bezpieczne?
  • Czy bezpieczeństwo jest czymś bardziej krótkotrwałym lub zewnętrznym, fizycznym, w przeciwieństwie do zdrowia?
  • Czy Bezpieczeństwo jest czymś realnym, czy tylko odczuwanym - Wygląda bezpiecznie, czy czuje się bezpiecznie?
  • Czy Bezpieczeństwo jest czymś, o czym myślisz, czy też faktycznie jest - Martwię się o swoje bezpieczeństwo, ale czy naprawdę jestem tu bezpieczny?
  • Czy bezpieczeństwo jest czymś, co istnieje tylko wtedy, gdy nie jesteś w niebezpieczeństwie - Miejsce pracy jest bezpieczne, ponieważ jest wolne od zagrożeń?
  • Czy bezpieczeństwo i niebezpieczeństwo to rzeczy, które się wzajemnie wykluczają, czy też ochronę przed niebezpieczeństwem nazywa się zarządzaniem ryzykiem - Mam ochronę, więc będzie bezpiecznie?
  • Czy jest to coś, co jest zawsze w 100% gwarantowane, jak uważają niektórzy zwolennicy zerowej szkody?
  • A co z sytuacją, gdy coś jest nazywane "najbezpieczniejszym" lub "najbezpieczniejszą drogą" - czy jest to przekonanie, czy już wcześniej działało, czy jest to oparte na faktach i danych, czy po prostu na szczęściu?
  • Czy bezpieczeństwo jest priorytetem nr 1, czy też powinno być tylko częścią wszystkiego, co robimy? Pracownicy godzinowi znają prawdę na ten temat!
  • Czy Zero Szkód to nowy lub lepszy termin dla Bezpieczeństwa? Mam nadzieję, że nie!

Teraz jestem całkowicie zdezorientowany!!!!!!!

Badając ten temat natknąłem się na stronę internetową poświęconą temu zagadnieniu: www.whatissafety.com/. Jest to strona dla podróżników i zadaje pytania: "czym jest bezpieczeństwo dla podróżujących samolotem" i "czym jest bezpieczeństwo dla wędrowców". Wspomniano tam, że "bezpieczny" i "bezpieczeństwo" znajdują się na liście 2000 słów w języku angielskim? Niewiele tu pożytku.

Spójrzmy na definicje bezpieczeństwa, oficjalne lub inne:

Oxford Dictionary:

Definicja bezpieczeństwa: rzeczownik (liczba mnoga "safeties")

1 [rzeczownik masowy] stan bycia chronionym przed lub mało prawdopodobne, aby spowodować niebezpieczeństwo, ryzyko lub uraz: they should leave for their own safety, the survivors were airlifted to safety

2 [jako modyfikator] oznaczający coś, co zostało zaprojektowane, aby zapobiec obrażeniom lub szkodom: a safety barrier a safety helmet

3 [count noun] północnoamerykański skrót od safety catch.

Lub, dla uproszczonej definicji z www.Ask.com

"Bezpieczeństwo oznacza utrzymanie siebie i innych wolnych od krzywdy lub niebezpieczeństwa. Oznacza dbanie o to, by nie spaść, nie wpaść na coś lub nie wpaść na coś. Oznacza również unikanie wypadków poprzez uważanie na to, co się robi."

Oczywiście każde słowo tak popularne i potężne będzie nadużywane, a Rob Long wyjaśnia w swoim ostatnim artykule "Bezpieczeństwo usprawiedliwia wszystko i wszystkich” Mówi on:

Czy to nie dziwne, jak dążenie do bezpieczeństwa jest wykorzystywane do usprawiedliwiania wszelkiego zakresu nieetycznych praktyk. Tak długo jak umieszczamy intencję i słowa bezpieczeństwa przed jakąś praktyką lub ideą, wolno nam w jakiś sposób tyranizować, zastraszać, manipulować, obezwładniać i mówić cokolwiek obraźliwego, tak długo jak mówimy święte, niepodważalne słowa bezpieczeństwa.

Dlatego bezpieczeństwo to Jak

napisał Gab Carlton w książce Safety Solutions Wont Move a Hippo:

Musimy zrozumieć, że ryzyko i bezpieczeństwo to podły problem. Innymi słowy jest on złożony i nie można go "naprawić" za pomocą prostych, srebrnych kul. Ryzyko i bezpieczeństwo są złożone, ponieważ mamy do czynienia z ludźmi. Ludzie, z założenia, są bardzo złożeni i niechętnie przyjmują polecenia, co mają robić. Nie motywuje nas to. Nie motywują nas dręczyciele, którzy chcą tylko, abyśmy się podporządkowali, jak lew. Nie jesteśmy motywowani przez popychanie, potrząsanie, czy też odbijanie. Jeśli chcemy zrozumieć, jak ludzie są motywowani, po pierwsze musimy zrozumieć psychologię celów, musimy zrozumieć istoty ludzkie.

-

Bezpieczeństwo jako koncepcja opiera się próbom prostej definicji i jest z natury złożone;

- Istnieje potrzeba skupienia się na roli ludzi w miejscu pracy i ich wrodzonej odporności, uprzedzeniach, racjonalności, elastyczności i zawodności; oraz -

Musimy spojrzeć daleko poza systemy i zgodność

.

- Bezpieczeństwo można postrzegać jako coś, co wypływa z organizacji i pozwala jej osiągnąć swoje cele (nawet w środowisku wysokiego ryzyka). W ten sposób bezpieczeństwo nie jest czymś, co robi się dla organizacji, ale co z niej wypływa.

A więc jaka jest Twoja definicja bezpieczeństwa? (przed udzieleniem odpowiedzi przeczytaj kilka artykułów, do których odsyła ten wpis, ponieważ mogą one zmienić Twój sposób myślenia)

Poniżej znajduje się fragment interesującego artykułu Jenny KrasnyZaciekawiony

,

postanowiłem zadać kilku moim kolegom pytanie o "bezpieczeństwo" - co ono dla nich oznacza... oto niektóre z ich odpowiedzi:

1.

"Być wolnym od ryzyka fizycznego uszkodzenia ciała" - kierownik budowy,

2

.

"Coś, co chroni cię - bariera - przed szkodą" - handlowiec,

3

. "

Poczucie, że nic (lub nikt) nie zrobi mi celowo krzywdy" - konsultant ds. obsługi klienta,

4

. "

Gdzieś, gdzie mogę się udać, aby opuścić gardę" - menedżer wyższego

szczebla,

5

. "Chodzi o ludzi - dbanie o siebie nawzajem, pilnowanie kolegów" - pracownik kopalni podziemnej.

Nawet w mojej niewielkiej próbie "bezpieczeństwo" było określane jako uczucie, fizyczny obiekt lub miejsce oraz działanie. Dla niektórych innych osób "bezpieczeństwo" odnosiło się do czegoś osobistego, indywidualnego i intymnego - odczuwanego doświadczenia - podczas gdy dla jeszcze innych słowo to obejmowało środowisko - ożywione lub nieożywione - w którym ludzie żyli lub pracowali. Jeśli garść definicji "bezpieczeństwa" może istnieć tuż pod moim nosem, jestem zafascynowana odkrywaniem, w jaki inny sposób "bezpieczeństwo" jest konceptualizowane, postrzegane i doświadczane. Z pewnością zastanawiam się nad konsekwencjami, jakie ma to dla "inicjatyw bezpieczeństwa" podejmowanych w organizacjach na całym świecie. Czy istnieje wspólne zrozumienie znaczenia tej koncepcji i sposobu, w jaki jest ona realizowana na różnych poziomach w przedsiębiorstwie? Czy koncepcja ta jest wzmacniana lub sabotowana przez istniejące systemy, struktury i procedury?

Zakładając kapelusz badacza, chcę poznać głębię i zakres znaczenia słowa "bezpieczeństwo" dla ludzi i zachęcam Cię do pozostawienia komentarza na temat tego, co to słowo oznacza dla Ciebie.

Zrozumienie, że każdy z nas myśli o bezpieczeństwie inaczej, staje się niezwykle ważne, gdy próbujemy stworzyć kulturę doskonałości w zakresie bezpieczeństwa. Pokazuje to, jak ważne jest zaangażowanie każdej osoby w organizacji - od podstaw - w tę rozmowę. Musimy zmienić nasz sposób myślenia, nie akceptując jedynie odgórnej komunikacji w zakresie bezpieczeństwa, ale wspierając oddolne zaangażowanie. Połączmy te różne sposoby postrzegania bezpieczeństwa przez pracowników, a wspierając każdy z nich, będziemy o kolejny duży krok bliżej do doskonałości w zakresie bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo jest o...

MAY 22, 2020 BY DAVE WHITEFIELD 3 COMMENTS(EDIT)

Dlaczego sposób, w jaki mówimy o bezpieczeństwie w organizacji, ma znaczenie

.

Czy powrót do domu pod koniec dnia pracy oznacza, że byliśmy tego dnia bezpieczni?

Oto moje 7 i pół minuty na temat tego, dlaczego sposób, w jaki rozmawiamy o bezpieczeństwie w pracy, ma tak duże znaczenie.

Dlaczego bezpieczeństwo jest dla mnie ważneW

ostatnim czasie na tej stronie i na forach poświęconych bezpieczeństwu toczy się wiele gorących dyskusji i bicia się w piersi, co jest naprawdę zdrowe, ale pomyślałem, że choć na chwilę wszyscy powinniśmy się cofnąć, wziąć głęboki oddech, pozwolić, aby kurz opadł i zastanowić się, o co

tak

naprawdę

chodzi w bezpieczeństwie.

Jedna z naszych koleżanek - Sarah-Jane, The Safety Nerd, z Riskology Consulting przesłała mi wczoraj ten film. Jest tak prosty i surowy, a jednocześnie niesie bardzo silne przesłanie. Dzięki niemu przypomniałam sobie, jak i dlaczego weszłam w tę grę. Proszę, poświęć chwilę na obejrzenie tego krótkiego filmu i podziel się nim z kimkolwiek, kto Twoim zdaniem może potrzebować sporej dawki współczucia i empatii

.

OBEJRZYJ FILM TUTAJ

  • Bio
  • Najnowsze posty
  • Więcej informacji

Barry SpudSafety

Crusader, BBS Fanatic, Zero Harm Zealot, Compliance Controller i Global Pandemic Expert at Everything SafetyLatest

posts by Barry Sp

ud

(zobacz wszystkie)

  • MSDS Mężczyzna - 10 lipca 2021r.
  • MSDS FEMALE - 10 lipca 2021r.
  • Złe zdjęcia bezpieczeństwa - 20 grudnia 2020
  • Dlaczego uwielbiamy głupie zdjęcia bezpieczeństwa - 14 grudnia 2020
  • Wskazówki Barry'ego Spuda dotyczące kontroli zagrożeń - 28 sierpnia 2020r.

Prosimy o udostępnianie naszych postów

  • Kliknij, aby wydrukować (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby wysłać to e-mailem do znajomego (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na LinkedIn (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Telegramie (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Reddit (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na WhatsApp (Otwiera się w nowym oknie)