Pięć najczęstszych przyczyn awarii dźwigów

Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować awarię, a zatem niezbędne jest przeprowadzenie dochodzenia kryminalistycznego według najlepszych praktyk w celu zidentyfikowania pierwotnej przyczyny awarii dźwigu okrętowego. Takie dochodzenie powinno od samego początku obejmować mobilizację odpowiednich ekspertów na miejscu zdarzenia, aby zapewnić wczesną ocenę i zachowanie istotnych dowodów, które z kolei pomogą w skutecznym zakończeniu sporu dotyczącego awarii dźwigu.

Eksperci Brookes Bell ds. dźwigów, wspierani przez multidyscyplinarny zespół składający się z metalurgów, trybologów, architektów morskich i innych specjalistów, zbadali tysiące awarii dźwigów na całym świecie.

Niezależnie od tego, że każdy przypadek jest wyjątkowy, firma Brookes Bell zidentyfikowała szereg cech wspólnych pomiędzy incydentami w globalnym przemyśle żeglugowym. Do najczęstszych z nich należą:

1. Przewody

Awarie lin są najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem dźwigów. W dźwigu statkowym liny mogą ulec awarii z powodu przeciążenia, zmęczenia, istniejącej wcześniej wady lub pogorszenia stanu. Tego typu incydenty mogą powodować poważne uszkodzenia, a ładunki hakowe, głównie ładunek, mogą zostać niespodziewanie zrzucone z wysokości.

2. Łożyska obrotowe

Jeżeli łożyska obrotowe nie są odpowiednio dobrane do wymaganego zastosowania, nie są prawidłowo monitorowane i nie są pod stałą opieką, to z czasem ich awaria może mieć katastrofalne skutki, prowadząc ostatecznie do przewrócenia się całego żurawia, co może mieć poważne konsekwencje ludzkie i finansowe.

3. Koła pasowe

Łożyska kół pasowych muszą być regularnie smarowane. Zdalne systemy smarowania mogą ulec uszkodzeniu, co oznacza, że konieczne jest smarowanie łożysk na miejscu, często z użyciem olinowania, aby wspiąć się na dźwig i uzyskać dostęp do odpowiedniego obszaru. Gdy konserwacja staje się trudniejsza i bardziej czasochłonna, jest bardziej prawdopodobne, że zostanie zaniedbana, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo awarii dźwigu. Problemy z kołami pasowymi mogą prowadzić do nieprawidłowego i przyspieszonego zużycia lin.

4. Nieprawidłowa obsługa

Nieprawidłowa obsługa żurawia lub kołysanie jego ładunku może spowodować uszkodzenia, w tym poważne zawalenie się konstrukcji, z poważnymi konsekwencjami w najgorszych scenariuszach. Działania operatorów dźwigu, zwykle spedytorów, powinny być monitorowane i w razie potrzeby kontrolowane przez osoby znajdujące się na pokładzie.

5. Błędne przekonania dotyczące konserwacji

Producenci mogą opisywać wiele kluczowych elementów dźwigu jako "bezobsługowe". Jednak firma Brookes Bell przeprowadziła dochodzenia w sprawie awarii dźwigów spowodowanych przez takie elementy, które nadal wymagają okresowych przeglądów. Osoby prywatne interpretowały wytyczne producentów i zakładały, że pewne elementy dźwigu nie wymagają żadnej konserwacji w całym okresie ich eksploatacji.

Podstawowe problemy

W najlepszym interesie właścicieli i operatorów leży ograniczenie ryzyka awarii żurawi. Jak wynika z powyższej listy, wielu najczęstszych przyczyn awarii żurawi można uniknąć. Dlaczego więc nadal dochodzi do wypadków?

Jedną z odpowiedzi jest fakt, że dźwigi, jako wysoce skomplikowane urządzenia, często nie są traktowane priorytetowo, na co zasługują. Łatwo jest zrozumieć, dlaczego dochodzi do takich zaniedbań. W przeciwieństwie do głównego silnika statku, który musi być utrzymywany w pełnej sprawności, aby statek mógł spełniać swoją rolę, dźwig jest wymagany tylko w określonym czasie, tj. podczas załadunku lub rozładunku ładunku. Chociaż dźwigi nie są używane podczas rejsu statku, ich liny i inne elementy mogą nadal ulegać degradacji spowodowanej oddziaływaniem środowiska morskiego, co może w końcu doprowadzić do awarii.

Ponadto wysiłki właścicieli i operatorów zmierzające do obniżenia kosztów, w obecnym trudnym klimacie finansowym, mogą negatywnie wpływać na reżimy konserwacyjne i proaktywne okresowe remonty krytycznych elementów maszyn.

Zapobieganie

Aby zminimalizować ryzyko awarii, właściciele i operatorzy statków powinni stosować planowy reżim konserwacyjny w zakresie kontroli i pielęgnacji dźwigów, przestrzegając niezbędnych wymogów.

Ponadto, w mojej osobistej opinii, pozytywnym krokiem naprzód byłoby przeprowadzanie przeglądu dźwigu statkowego przez producenta lub wyspecjalizowanego inżyniera serwisu dźwigów co pięć lat. Kontrole te powinny obejmować pompy i silniki hydrauliczne dźwigu.

Jednym z odpowiednich sposobów oceny wewnętrznego stanu pomp i silników hydraulicznych przez operatora dźwigu jest analiza oleju hydraulicznego. Wiąże się to z wysłaniem próbki oleju hydraulicznego do laboratorium na lądzie, gdzie można go zbadać pod kątem zanieczyszczeń i resztek zużywających się elementów. W przypadku podejrzenia wewnętrznego zużycia, armatorzy mogą podjąć odpowiednie środki, aby rozwiązać ten problem.