Hierarchia kontroli zagrożeń

Hierarchia kontroli zagrożeń

Kontrolowanie zagrożeń i zachowań to dwie podstawowe strategie ochrony pracowników. Kontrolowanie zagrożeń jest bardziej skuteczne niż kontrolowanie zachowań, i to nie bez powodu. Jeżeli można wyeliminować zagrożenie, nie trzeba się martwić o narażenie na nie z powodu ludzkich zachowań. Tradycyjnie stosowano "hierarchię kontroli" jako szablon do wdrażania wykonalnych i skutecznych kontroli.

Norma ANSI Z10-2012, Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy, zachęca pracodawców do stosowania następującej hierarchii kontroli zagrożeń:

Kontrola zagrożeń

1. Eliminacja: "Wyeliminuj zagrożenia i niebezpieczne ekspozycje.

2. Zastępowanie: Zastępowanie mniej niebezpiecznych materiałów, procesów, operacji lub sprzętu.

3. Kontrole inżynieryjne: Odizolowanie procesu lub sprzętu albo ograniczenie zagrożenia.

Kontrolowanie zachowań

4. Ostrzeżenia: Aby zwiększyć świadomość zagrożeń, na które mogą być narażeni pracownicy, stosuje się ostrzeżenia w postaci znaków, tabliczek, pachołków i barier.

5. Sprzęt ochrony osobistej: Obejmuje, ale nie jest ograniczone do okularów ochronnych dla ochrony oczu; zatyczek do uszu dla ochrony słuchu; odzieży, takiej jak buty ochronne, rękawice i kombinezony; osłon twarzy dla spawaczy; uprzęży przeciwupadkowych; oraz respiratorów, aby zapobiec wdychaniu substancji niebezpiecznych.

Jak widać, preferowaną strategią kontroli jest najpierw próba opanowania zagrożeń poprzez ich eliminację, zastąpienie lub zastosowanie rozwiązań technicznych. Jeżeli zagrożenia nie można wyeliminować, zastąpić lub zaprojektować, hierarchia postępowania polega na kolejnych próbach kontrolowania narażenia na zagrożenia za pomocą metod administracyjnych i środków ochrony osobistej. Ważne jest, aby zrozumieć, że:

  • Eliminacja, zastąpienie i kontrola inżynieryjna są niezależne: nie zależą od zachowania, aby być skuteczne: dlatego są preferowane.
  • Ostrzeżenia, kontrole administracyjne, praktyki pracy i środki ochrony indywidualnej są zależne: ich skuteczność zależy od zgodnego z przepisami zachowania człowieka. Każde rozwiązanie, które opiera się na ludzkim zachowaniu, jest z natury zawodne w dłuższej perspektywie.

Główna idea" stojąca za tą hierarchią polega na tym, że metody kontroli znajdujące się na początku listy są potencjalnie bardziej skuteczne i chroniące niż te znajdujące się na jej końcu. Postępowanie zgodnie z hierarchią kontroli prowadzi do wdrożenia z natury bezpieczniejszych środowisk pracy, w których ryzyko choroby lub urazu zostało znacznie zredukowane.