Plan ewakuacji na wypadek pożaru i procedura przeciwpożarowa

Plan ewakuacji na wypadek pożaru (FEEP) jest pisemnym lub złożonym dokumentem, który zawiera działania, które mają być praktykowane przez cały personel w przypadku pożaru oraz ustalenia dotyczące wezwania straży pożarnej. Może on zawierać wszelkie istotne informacje dotyczące FEEP.

Ogólne zawiadomienie o pożarze

W małych obiektach lub miejscach pracy może mieć formę prostego znaku lub symboli przeciwpożarowych umieszczonych w miejscach, w których personel i osoby towarzyszące mogą je zrozumieć i zapoznać się z ich treścią.

Pracownicza informacja przeciwpożarowa

Znaczne ryzyko pożarowe lub duże lub rozległe obiekty będą wymagały bardziej szczegółowego planu ewakuacji awaryjnej, który uwzględnia wyniki oceny ryzyka lub oszacowania, np. personelu znacznie zagrożonego i jego pomieszczeń lub lokalizacji. Ponadto w widocznym miejscu należy umieścić informacje zawierające jasne i zwięzłe instrukcje dotyczące postępowania w przypadku pożaru.

W niektórych przypadkach należy wyznaczyć osoby, które będą realizować plan działania na wypadek pożaru i zapewnić im odpowiednie szkolenie w zakresie gaszenia pożaru i procedur ewakuacyjnych. W razie potrzeby należy rozważyć następujące elementy:

  • Strategia ewakuacji przeciwpożarowej
  • Działania w przypadku wykrycia pożaru
  • Działanie po usłyszeniu alarmu przeciwpożarowego
  • Wezwanie straży pożarnej
  • Odizolowanie zasilania/procesów
  • Identyfikacja kluczowych dróg ewakuacyjnych
  • Straż pożarna/marszałkowie
  • Miejsca zbiórki i wezwania do stawienia się na apelu
  • Zapewniony sprzęt gaśniczy
  • Wymagane szkolenia
  • Osobisty plan ewakuacji w sytuacjach awaryjnych
  • Połączenie ze służbami ratowniczymi

Plan lub strategia ewakuacji przeciwpożarowej

Należy sprawdzić, w jaki sposób zorganizowana zostanie ewakuacja pomieszczeń w świetle oceny ryzyka lub ewaluacji oraz innych środków ostrożności przeciwpożarowej, które zostały lub mają zostać wprowadzone.

Równoczesna ewakuacja

W większości obiektów ewakuacja w przypadku pożaru będzie polegała jedynie na tym, że wszyscy zareagują na sygnał ostrzegawczy nadany po wykryciu pożaru, a następnie, korzystając z planu ewakuacji, udadzą się w bezpieczne miejsce poza terenem obiektu. Jest to tzw. ewakuacja jednoczesna i zazwyczaj inicjowana jest przez ogłoszenie alarmu ogólnego przez system przeciwpożarowy.

Ewakuacja pionowa fazowa.

W niektórych większych, złożonych obiektach, rozwiązania awaryjne są tak zaprojektowane, aby umożliwić osobom, które nie są bezpośrednio zagrożone pożarem, powolne rozpoczęcie opuszczania obiektu lub ewakuacji.

Odpowiednim rozwiązaniem może być rozpoczęcie ewakuacji poprzez wstępne opuszczenie jedynie obszaru najbliższego pożarowi i ostrzeżenie innych osób o konieczności pozostania w gotowości. Odbywa się to poprzez natychmiastowe opuszczenie piętra, na którym zlokalizowany jest pożar oraz piętra powyżej.

Następnie ewakuuje się kolejno pozostałe piętra, aby uniknąć zatorów na drogach ewakuacyjnych. Pozostali ludzie są następnie opuszczani, jeśli jest to konieczne. System sygnalizacji pożaru powinien być zdolny do nadawania dwóch wyraźnie różnych sygnałów (ostrzegawczego i ewakuacyjnego) lub nadawać odpowiednie komunikaty głosowe.

Ewakuacja pozioma etapowa szpitale i domy opieki piętro może być podzielone na kilka ognioodpornych przedziałów, a osoby przebywające w pomieszczeniu są przenoszone z przedziału objętego pożarem do sąsiedniego przedziału, a w razie potrzeby przemieszczane ponownie.

W zależności od położenia lub stanu pożaru może ostatecznie okazać się konieczne rozważenie ewakuacji pionowej lub poziomej. Ze względu na dodatkowy czas, jaki zajmuje ten rodzaj opuszczenia lub ewakuacji, mogą być potrzebne lub wymagane inne środki ostrożności przeciwpożarowej.

Należą do nich:

  • dźwiękowe systemy ostrzegawcze
  • punkty kontroli pożarowej
  • wydzielenie pomieszczeń za pomocą konstrukcji ognioodpornej
  • tryskacze w budynkach, w których najwyższa kondygnacja znajduje się 30 metrów lub więcej nad poziomem gruntu.

Ewakuacja alarmowa personelu (cichy alarm)

W niektórych przypadkach, rozpoczęcie szybkiej ewakuacji przez alarm ogólny może być nieodpowiednie. (Kina i teatry) Może to mieć miejsce, gdy liczba dostępnych lub obecnych członków publiczności i potrzeba pracowników lub personelu do wprowadzenia w życie wcześniej ustalonych planów bezpiecznej ewakuacji pomieszczeń.

W takich okolicznościach można ogłosić alarm dla personelu (za pomocą rejestrów pożarowych, osobistych pagerów, dyskretnych sygnalizatorów akustycznych lub zakodowanego zdania w systemie nagłośnieniowym itp.) Po alarmie dla personelu można nadać bardziej ogólny sygnał alarmowy i rozpocząć równoczesną lub stopniową ewakuację pracowników. Alarm ogólny może zostać uruchomiony automatycznie, jeżeli w określonym czasie nie nastąpiło ręczne uruchomienie.

Obrona na miejscu

Strategia ta może być rozważana w blokach mieszkalnych, gdzie każde mieszkanie ma minimum 60 minut odporności ogniowej. Może być również stosowana w szpitalach lub domach opieki, w których pacjenci są podłączeni do urządzeń podtrzymujących życie i nie mogą się poruszać. Koncepcja ta pozwala mieszkańcom pozostać na miejscu i umożliwia straży pożarnej ugaszenie pożaru w pomieszczeniach lub miejscach pracy. Jeśli ogień rozprzestrzeni się i nie będzie można go opanować, wówczas zostanie zainicjowana pełna ewakuacja. W przypadku pacjentów podłączonych do urządzeń podtrzymujących życie należy podjąć decyzję, która alternatywa lub opcja jest dobra lub najlepsza, pozostać czy przenieść się, w każdym przypadku pacjent będzie poważnie zagrożony.

Należy planować wykorzystanie planów ewakuacji, obrony w miejscu, etapowych planów ewakuacji, schematów lub systemu alarmowego dla personelu tylko po zasięgnięciu porady osoby kompetentnej lub wykwalifikowanej oraz służb przeciwpożarowych i ratowniczych. Działania po wykryciu pożaru:

Po znalezieniu lub zobaczeniu ognia lub światła, każda osoba musi natychmiast uruchomić najbliższy lub najbardziej zbliżony alarm przeciwpożarowy. Plan powinien zawierać metodę podnoszenia alarmu lub sygnałów w przypadku pożaru.

Działanie po usłyszeniu alarmu pożarowego

Plan powinien kierować cały personel lub pracownika po usłyszeniu alarmu pożarowego do działania lub postępowania zgodnie z ustaloną strategią lub polityką FEEP oraz

Jeżeli obowiązuje system strażników pożarowych, to po wykryciu lub usłyszeniu alarmu powinni oni udać się na wcześniej wyznaczone pozycje, aby pomóc członkom społeczności i personelowi opuścić budynek najbliższą bezpieczną drogą.

Windy i schody ruchome nie powinny być używane ze względu na możliwą awarię elektryczną, chyba że są one częścią osobistego planu ewakuacji awaryjnej.

Pracownicy nie powinni ponownie wchodzić do budynku, z ewentualnym wyjątkiem ekipy straży pożarnej.

Wezwanie Straży Pożarnej

Straż Pożarna powinna zostać natychmiast powiadomiona przez operatora centrali lub osobę, która odkryła pożar, w zależności od warunków.

Czas pracy - Operator centrali powinien być zaznajomiony z planem ewakuacji, powinien również zapewnić włączenie niezbędnych rozszerzeń, gdy centrala jest nieobsługiwana.

W innych godzinach - pozostały personel (sprzątaczki, dozorcy itp.) również powinien być zaznajomiony z metodą lub procedurą. W każdym przypadku przełożony powinien zagwarantować, że Straż Pożarna zostanie wezwana w przypadku wybuchu pożaru.

Izolacja zasilania/procesów

Procedura zamknięcia - należy przyjąć własną procedurę "zamknięcia", jeśli jest to właściwe

Identyfikacja kluczowych dróg ewakuacyjnych

W obiektach lub miejscach pracy, w których obecni są członkowie społeczeństwa i osoby obce dla projektu obiektu, powinny być dostępne mediany identyfikujące kluczowe drogi ewakuacyjne dla pracowników. Mogą one zawierać rysunki schematyczne, a przede wszystkim znaki ewakuacyjne i wyjścia awaryjne.