Zachować ostrożność przy maszynach toczących się
Zmiażdżone ręce i ramiona, odcięte palce, ślepota - lista możliwych obrażeń związanych z maszynami jest równie długa, co przerażająca. Wydaje się, że zagrożeń powodowanych przez ruchome części maszyn jest tak wiele, jak wiele jest rodzajów maszyn. Środki bezpieczeństwa są niezbędne do ochrony pracowników przed niepotrzebnymi i możliwymi do uniknięcia obrażeniami.
Dobrą zasadą do zapamiętania jest: Każda część maszyny, funkcja lub proces, który może spowodować obrażenia, musi być zabezpieczony.
Jeżeli działanie maszyny lub przypadkowy kontakt z nią może spowodować obrażenia operatora lub innych osób znajdujących się w pobliżu, zagrożenia muszą być kontrolowane lub wyeliminowane.
W niniejszym podręczniku opisano różne zagrożenia związane z ruchem mechanicznym oraz przedstawiono techniki ochrony pracowników przed tymi zagrożeniami. Ogólne informacje zawarte w tym rozdziale obejmują: miejsca występowania zagrożeń mechanicznych, zagrożenia powodowane przez różne rodzaje ruchów oraz wymagania dotyczące skutecznych zabezpieczeń, a także krótkie omówienie zagrożeń niemechanicznych.
Gdzie występują zagrożenia mechaniczne
Niebezpieczne ruchome części w trzech podstawowych obszarach wymagają zabezpieczenia:
Punkt pracy: punkt, w którym wykonywana jest praca na materiale, taka jak cięcie, kształtowanie, wytaczanie lub formowanie masy.
Aparatura przenosząca moc: wszystkie elementy układu mechanicznego, które przekazują energię do części maszyny wykonującej pracę. Do elementów tych zalicza się koła zamachowe, koła pasowe, pasy, korbowody, sprzęgła, krzywki, wrzeciona, łańcuchy, korby i koła zębate.
Inne części ruchome: wszystkie części maszyny, które poruszają się podczas pracy maszyny. Mogą to być części ruchome posuwisto-zwrotne, obrotowe i poprzeczne, a także mechanizmy posuwu i części pomocnicze maszyny.
Niebezpieczne ruchy i działania mechaniczne
Wiele różnych ruchów i działań mechanicznych może stanowić zagrożenie dla pracownika. Mogą one obejmować ruch elementów obrotowych, ramion wykonujących ruch posuwisto-zwrotny, ruchomych pasów, zazębiających się kół zębatych, zębów tnących oraz wszelkich części, które uderzają lub ścinają się. Te różne rodzaje niebezpiecznych ruchów i działań mechanicznych występują w różnych kombinacjach w prawie wszystkich maszynach, a ich rozpoznanie jest pierwszym krokiem w kierunku ochrony pracowników przed zagrożeniami, jakie stwarzają.
Podstawowe rodzaje niebezpiecznych ruchów i działań mechanicznych to:
Ruchy
- obracające się (w tym punkty przegubowe w ruchu)
- posuwisto-zwrotne
- poprzeczne
Czynności
- cięcie
- wykrawanie
- ścinanie
- gięcie
Ruchy
Ruch obrotowy może być niebezpieczny; nawet gładkie, wolno obracające się wały mogą chwycić odzież i poprzez sam kontakt ze skórą zmusić ramię lub rękę do przyjęcia niebezpiecznej pozycji. Obrażenia spowodowane kontaktem z obracającymi się częściami mogą być poważne.