Ratownictwo osobiste, dobry dodatek do Twojego bezpieczeństwa
Czy istnieje wymóg, aby właściciele/operatorzy budynków regularnie przeprowadzali ćwiczenia ewakuacyjne dla mieszkańców?
Chociaż nie jest to obowiązkowe dla wszystkich budynków, norma NFPA 101, Kodeks Bezpieczeństwa Życia, wymaga, aby miejsca pracy, placówki służby zdrowia, instytucje edukacyjne i inne obiekty dostarczały informacji o planach ewakuacji/przemieszczania się oraz rutynowo planowały i przeprowadzały ćwiczenia, jeśli jest to możliwe.
Jakie są kluczowe elementy gotowości na wypadek zagrożenia?
Wczesne ostrzeganie (zazwyczaj poprzez system alarmowy lub system komunikacji głosowej), odpowiednie środki ewakuacji (drogi wyjścia) i znajomość planu przez mieszkańców poprzez wiedzę i praktykę.
Czy ewakuacja w budynkach wysokich różni się od ewakuacji w innych budynkach?
Ewakuacja z wielu pięter budynku wysokościowego powoduje skumulowany efekt wymagający od dużej liczby osób pokonania dużych odległości w pionie po schodach.
Na przykład po zamachu bombowym na World Trade Center w 1993 roku, dowiedzieliśmy się, że w niektórych przypadkach zajęło to aż 6-8 godzin, zanim mieszkańcy zdołali opuścić budynki. Wymagania fizyczne stawiane mieszkańcom wysokich budynków, którzy wychodzą z nich klatkami schodowymi mogą przekraczać ich możliwości.
Systemy przeciwpożarowe i bezpieczeństwa życia zainstalowane obecnie w budynkach wysokościowych, w tym automatyczna ochrona przeciwpożarowa zraszaczowa, zostały zaprojektowane tak, aby kontrolować pożar, a tym samym zmniejszyć potrzebę ewakuacji wszystkich osób przebywających w budynku.
W typowym scenariuszu, osoby przebywające na kondygnacji objętej pożarem oraz na kondygnacjach bezpośrednio nad i pod nią powinny natychmiast skorzystać ze schodów wyjściowych, aby zejść na poziom znajdujący się co najmniej kilka pięter poniżej kondygnacji objętej pożarem i oczekiwać na dalsze instrukcje ze strony służb bezpieczeństwa. Pamiętaj, że te systemy budynku zostały zaprojektowane do opanowania trudnego pożaru, a nie pożaru spowodowanego przez samolot pasażerski, który uderzył w budynek.
W jakich okolicznościach mogę bezpiecznie korzystać z windy?
Nigdy nie należy korzystać z windy podczas pożaru lub podobnej sytuacji awaryjnej, nawet w dwupiętrowym budynku. W przypadku pożaru, windy są zaprojektowane tak, aby można je było odwołać na wyznaczone piętro, zazwyczaj do holu. W nietypowych okolicznościach awaria windy może spowodować, że winda wjedzie na piętro objęte pożarem, narażając tym samym lokatorów na działanie ognia.
W szybach windowych może również pojawić się dym, który przedostanie się na dach budynku. Osoby znajdujące się w windzie, a w szybie windy znajduje się dym, będą narażone na jego działanie. Każdy pionowy szyb w budynku może pozwolić na szybkie unoszenie się dymu na szczyt budynku.