Dlaczego pracownicy nie noszą środków ochrony indywidualnej (PPE)?

Można by sobie wyobrazić, że każdy przy zdrowych zmysłach chętnie założyłby sprzęt ochrony osobistej (PPE) podczas wykonywania niebezpiecznych zadań lub czynności. Jednak wielu pracowników tego nie robi. Narażają siebie na ryzyko obrażeń lub śmierci, a swoich pracodawców na ryzyko oskarżenia.

Wszyscy rozumiemy, że osobiste wyposażenie ochronne (PPE) może być potężną ostatnią linią ochrony. Ale zazwyczaj widzisz pracowników, którzy nie noszą sprzętu ochrony osobistej (PPE)?

Wstrząsające dane statystyczne

W latach 2015-2016 odnotowano 144 zgony w miejscu pracy lub na terenie zakładu, a około 621 000 stanowiły urazy bez ofiar śmiertelnych.

Środki ochrony osobistej PPE, takie jak kask, gogle, rękawice i buty, odgrywają zasadniczą rolę w zarządzaniu ryzykiem związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jednak dane historyczne lub liczby pokazują, że wielu pracowników, którzy doznali obrażeń, nie nosiło środków ochrony osobistej (PPE).

Z danych Health & Safety Executive (HSE) wynika, że co roku dochodzi do około 9000 incydentów związanych ze sprzętem ochrony osobistej (PPE).

Co się dzieje?

Środki ochrony osobistej (PPE) mogą zapobiec lub zmniejszyć ryzyko urazów oczu, głowy lub ciała w wyniku wykonywania różnych czynności, często tych, które można uznać za mało ryzykowne, ale szczególnie podczas pracy z chemikaliami i substancjami niebezpiecznymi lub przy obsłudze maszyn i narzędzi.

Oczywiście sprzęt ochrony osobistej (PPE) zapewnia ochronę tylko wtedy, gdy jest noszony, w przeciwnym razie nie.

Niestety, historia pokazuje, że sprzęt ochrony osobistej (PPE), który zapewniają lub dają pracodawcy, często nie jest noszony w pracy.

Dlaczego pracownicy podejmują ryzyko?

A zatem, rozumiejąc to wszystko, dlaczego pracownicy wolą nie nosić sprzętu ochrony osobistej (PPE)?
Health & Safety Executive (HSE) twierdzi, że nieużywanie dostarczonego sprzętu ochrony osobistej (PPE) kosztuje około 65 milionów funtów i że podstawowe przyczyny lub powody obejmują:

- Niewielkie wytyczne lub brak nadzoru;
- brak procedury lub procesu
- Słaba świadomość/postrzeganie ryzyka lub brak wiedzy
- błędy ludzkie, błędne oceny lub pomyłki.


Chociaż pracownicy czasami odmawiają noszenia środków ochrony indywidualnej (PPE) ze względów religijnych lub zdrowotnych, większość odmów wynika z niewłaściwego zarządzania, szkolenia i komunikacji.

Jeżeli pracownicy nie rozumieją, dlaczego sprzęt ochrony osobistej jest potrzebny lub nie mają możliwości jego wyboru, istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie będą go używać.

Jakie kroki mogą podjąć pracodawcy?

Pracownicy powinni wiedzieć, dlaczego potrzebny jest sprzęt ochrony osobistej (PPE) i być przeszkoleni lub wykwalifikowani do jego prawidłowego używania.

Pracodawcy muszą upewnić się, że pracownicy są świadomi lub poinformowani o zagrożeniach wynikających z niestosowania środków ochrony indywidualnej (PPE). Należy ich edukować i szkolić, aby zrozumieli, że należy używać środków ochrony indywidualnej.

Edukacja na temat zagrożeń związanych z urazami i szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony osobistej może zmienić postawy i praktyki, które prowadzą do szkód lub urazów.

W przypadku pracowników, którzy odmawiają lub opierają się przed użyciem środków ochrony osobistej, należy ustalić, jakie są ich zastrzeżenia lub problemy:

- Czy jest niewygodny i niewygodny do noszenia?
- Czy jest zbyt ciężki lub duży?
- Czy nie ogranicza ruchów?

Dobra komunikacja, efektywne lub odpowiednie konsultacje, lepsze szkolenia i rozsądne dostosowanie zazwyczaj wystarczą, aby rozwiać wątpliwości.

Chociaż pracownicy często narzekają, że środki ochrony indywidualnej (PPE) "przeszkadzają", takie odczucia i postawy można przezwyciężyć, jeśli są dobrze dopasowane, dobrej jakości, wygodne i nie uniemożliwiają ani nie hamują ruchów czy widzenia.

Co w przypadku odmowy z powodów religijnych lub innych?

Prawo jest jasne jak słońce: przepisy o środkach ochrony osobistej (PPE) w miejscu pracy z 1992 r. nie przewidują żadnych wyłączeń z używania lub noszenia środków ochrony osobistej (PPE) z powodów religijnych, medycznych lub innych.

Najbardziej znanym przykładem sprzeczności środków ochrony osobistej (PPE) z przekonaniami religijnymi są noszący turban Sikhowie. Chociaż ustawa o zatrudnieniu z 1989 r. mówi, że nie muszą oni nosić ochrony głowy, wyjątek ten dotyczy tylko placów budowy.

Jeżeli Twoi pracownicy odmawiają noszenia wymaganego sprzętu ochrony osobistej (PPE), powinni zostać przesunięci do mniej niebezpiecznej pracy lub obszaru, lub w razie konieczności zdyscyplinowani. W istocie, nieprzestrzeganie instrukcji bezpieczeństwa powinno być co najmniej tak samo poważne, jak złamanie innej zasady.

Warunki umów powinny traktować nieprzestrzeganie rozsądnych instrukcji lub wytycznych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jako potencjalne poważne wykroczenie.

Komunikuj się: Dobra komunikacja pomaga uniknąć konfliktu.

Problemy lub trudności często pojawiają się, gdy pracodawcy próbują zmusić pracowników do korzystania ze środków ochrony osobistej (PPE) bez uprzedniej konsultacji lub zapytania ich o zdanie.

Jeśli nalegasz "pracownicy noszą to...", to ich prawdopodobna postawa lub zachowanie będzie brzmiało "dlaczego ja mam to robić?".

Dla kontrastu, pracodawcy zazwyczaj widzą znaczny spadek incydentów, gdy pracownicy są zaangażowani i:

- konsultowani w sprawie najlepszego sprzętu ochrony osobistej (PPE)
- Zostali poinformowani, dlaczego jest ono wymagane lub potrzebne
- otrzymują informacje na temat jego stosowania