Jak kontrolować ryzyko?

Najważniejszym krokiem w zarządzaniu ryzykiem jest wyeliminowanie go w takim stopniu, w jakim jest to racjonalnie wykonalne, lub, jeżeli nie jest to możliwe, zminimalizowanie ryzyka w takim stopniu, w jakim jest to racjonalnie wykonalne.

Podejmując decyzję o tym, jak kontrolować ryzyko, należy skonsultować się z pracownikami i ich przedstawicielami, na których ta decyzja będzie miała bezpośredni wpływ. Ich doświadczenie pomoże w wyborze odpowiednich środków kontroli, a ich zaangażowanie zwiększy poziom akceptacji wszelkich zmian, które mogą być konieczne w sposobie wykonywania pracy.

Istnieje wiele sposobów kontrolowania ryzyka. Niektóre środki kontroli są bardziej skuteczne niż inne.

Należy rozważyć różne opcje kontroli i wybrać taką kontrolę, która najskuteczniej eliminuje zagrożenie lub minimalizuje ryzyko w danych okolicznościach. Może to być pojedynczy środek kontroli lub kombinacja różnych środków kontroli, które razem zapewniają najwyższy poziom ochrony, jaki jest racjonalnie wykonalny.

Niektóre problemy można łatwo rozwiązać i należy to zrobić od razu, podczas gdy rozwiązanie innych będzie wymagało więcej wysiłku i planowania. W przypadku tych wymagających większego wysiłku należy ustalić priorytety działań, skupiając się w pierwszej kolejności na zagrożeniach o najwyższym poziomie ryzyka.

Hierarchia kontroli ryzyka

Sposoby kontrolowania ryzyka są uszeregowane od najwyższego poziomu ochrony i niezawodności do najniższego, jak pokazano na rysunku 2. Ranking ten znany jest jako hierarchia kontroli ryzyka. Przepisy WHS wymagają, aby osoby odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem zgodnie z przepisami WHS postępowały zgodnie z tą hierarchią.

Należy zawsze dążyć do wyeliminowania zagrożenia, co jest najskuteczniejszą kontrolą. Jeżeli nie jest to wykonalne, należy zminimalizować ryzyko poprzez zastosowanie innych alternatywnych rozwiązań w hierarchii.

ŚRODKI KONTROLI NA POZIOMIE 1

Najskuteczniejszy środek kontroli polega na wyeliminowaniu zagrożenia i związanego z nim ryzyka. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest po pierwsze niewprowadzanie zagrożenia do miejsca pracy. Na przykład ryzyko upadku z wysokości można wyeliminować, wykonując pracę na poziomie ziemi.

Wyeliminowanie zagrożeń jest często tańsze i praktyczniejsze do osiągnięcia na etapie projektowania lub planowania produktu, procesu lub miejsca pracy. W tych wczesnych fazach istnieje większa możliwość wyeliminowania zagrożeń lub wprowadzenia środków kontroli ryzyka, które są zgodne

z pierwotnym projektem i wymaganiami funkcjonalnymi. Na przykład hałaśliwa maszyna może zostać zaprojektowana i zbudowana w taki sposób, aby wytwarzała jak najmniej hałasu, co jest bardziej skuteczne niż wyposażenie pracowników w osobiste ochronniki słuchu.

Ryzyko można również wyeliminować poprzez całkowite usunięcie zagrożenia, na przykład poprzez usunięcie niebezpieczeństw związanych z potknięciem się na podłodze lub usunięcie niepotrzebnych chemikaliów.

Wyeliminowanie zagrożenia może nie być możliwe, jeśli oznacza to, że nie można wytworzyć produktu końcowego lub wykonać usługi. Jeśli nie można wyeliminować zagrożenia, należy wyeliminować jak najwięcej zagrożeń związanych z tym zagrożeniem.

ŚRODKI KONTROLI POZIOMU 2

Jeżeli wyeliminowanie zagrożeń i związanego z nimi ryzyka nie jest wykonalne, należy je zminimalizować, stosując jedną lub więcej z poniższych metod:

  • Zastąpić zagrożenie czymś bezpieczniejszym

Na przykład zastąpić farby na bazie rozpuszczalników farbami na bazie wody.

  • Odizoluj zagrożenie od ludzi

Polega to na fizycznym oddzieleniu źródła szkody od ludzi na odległość lub za pomocą barier. Na przykład, zainstaluj poręcze wokół odsłoniętych krawędzi i otworów w podłodze; używaj systemów zdalnego sterowania do obsługi maszyn; przechowuj chemikalia w szafie z oparami.

  • Stosowanie kontroli inżynieryjnych

Kontrola inżynieryjna to środek kontroli o charakterze fizycznym, w tym urządzenie mechaniczne lub proces. Na przykład: stosowanie urządzeń mechanicznych, takich jak wózki lub podnośniki do przemieszczania ciężkich ładunków; umieszczanie osłon wokół ruchomych części maszyn; instalowanie wyłączników różnicowoprądowych (elektrycznych wyłączników bezpieczeństwa); ustalanie tempa pracy na linii produkcyjnej w celu zmniejszenia zmęczenia.

ŚRODKI KONTROLI POZIOMU 3

Te środki kontroli nie kontrolują zagrożenia u jego źródła. Polegają one na zachowaniu człowieka i nadzorze, a stosowane samodzielnie są zwykle najmniej skuteczne w minimalizowaniu ryzyka. Dwa podejścia do zmniejszania ryzyka w ten sposób to:

  • Stosowanie kontroli administracyjnych

Kontrola administracyjna to metody lub procedury pracy mające na celu zminimalizowanie narażenia na zagrożenie. Na przykład opracowanie procedur bezpiecznej obsługi maszyn, ograniczenie czasu wykonywania niebezpiecznego zadania, stosowanie znaków ostrzegających przed niebezpieczeństwem.

  • Używaj środków ochrony osobistej (PPE)

Przykłady środków ochrony osobistej obejmują nauszniki, respiratory, maski na twarz, hełmy ochronne, rękawice, fartuchy i okulary ochronne. PPE ogranicza narażenie na szkodliwe skutki zagrożenia, ale tylko wtedy, gdy pracownicy noszą i używają PPE prawidłowo.

Kontrole administracyjne i PPE powinny być stosowane tylko wtedy:

  • gdy nie są dostępne żadne inne praktyczne środki kontroli (jako ostateczność)
  • jako środek tymczasowy do czasu, gdy będzie można zastosować bardziej skuteczny sposób kontroli ryzyka
  • w celu uzupełnienia środków kontroli wyższego poziomu (jako środki rezerwowe).

Jak opracować i wdrożyć opcje kontroli

Informacje o odpowiednich środkach kontroli dla wielu powszechnych zagrożeń i ryzyka można uzyskać z:

  • kodeksów praktyki i materiałów poradnikowych
  • producenci i dostawcy instalacji, substancji i sprzętu używanego w miejscu pracy
  • stowarzyszeń branżowych oraz

W niektórych przypadkach opublikowane informacje będą zawierały wytyczne dotyczące całego procesu pracy. W innych przypadkach wytyczne mogą odnosić się do poszczególnych elementów instalacji lub sposobów bezpiecznego stosowania określonych substancji. Można stosować zalecane opcje kontroli, jeżeli odpowiadają one danej sytuacji i eliminują lub minimalizują ryzyko.

OPRACOWYWANIE SZCZEGÓŁOWYCH ŚRODKÓW KONTROLI

Może zaistnieć potrzeba opracowania szczegółowych środków kontroli, jeżeli dostępne informacje nie są adekwatne do zagrożeń i ryzyka lub okoliczności występujących w miejscu pracy. Można to zrobić, odwołując się do sekwencji zdarzeń zarejestrowanych podczas oceny ryzyka.

Dla każdego ze zdarzeń w sekwencji zadaj pytanie: "Co można zrobić, aby powstrzymać lub zmienić zaistniałe zdarzenie?". Przykład takiego podejścia pokazano w Dodatku A.

Praca nad zdarzeniami w sekwencji dostarczy Ci pomysłów na wszystkie możliwe sposoby wyeliminowania lub zminimalizowania ryzyka. Dla każdego ze zdarzeń może istnieć więcej niż jedno rozwiązanie. Wybrana opcja kontroli powinna być:

  • taka, która zapewnia najwyższy poziom ochrony ludzi i jest najbardziej niezawodna - czyli kontrole znajdujące się na szczycie hierarchii na rysunku
  • dostępna - to znaczy, że można ją kupić, wykonać na zamówienie lub zainstalować

odpowiednie do warunków panujących w miejscu pracy - to znaczy, że będą działać prawidłowo, biorąc pod uwagę warunki w miejscu pracy, proces pracy i użytkownika.

Jeżeli zagrożenie lub ryzyko może potencjalnie spowodować śmierć, poważne obrażenia lub chorobę, należy położyć większy nacisk na te środki kontroli, które eliminują lub zmniejszają poziom szkody, niż na te, które zmniejszają prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Upewnij się, że wybrane rozwiązanie nie wprowadza nowych zagrożeń.

KOSZT ŚRODKÓW KONTROLI

Wszystkie rodzaje ryzyka można kontrolować i zawsze istnieje możliwość podjęcia działań, takich jak zaprzestanie danej czynności lub przekazanie instrukcji osobom narażonym na ryzyko. Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami będzie zazwyczaj istniało wiele różnych opcji. Koszt (w kategoriach czasu i wysiłku, a także pieniędzy) jest tylko jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu najlepszej opcji kontroli.

Koszt kontrolowania ryzyka może być brany pod uwagę przy określaniu tego, co jest racjonalnie wykonalne, ale nie może być wykorzystywany jako powód do niepodejmowania żadnych działań.

Im większe prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia i/lub większa szkoda, która mogłaby wyniknąć, gdyby zagrożenie lub ryzyko wystąpiło, tym mniejszą wagę należy przywiązywać do kosztów kontrolowania zagrożenia lub ryzyka.

Jeżeli dwa środki kontroli zapewniają taki sam poziom ochrony i są równie niezawodne, można wybrać opcję najtańszą.

Koszt nie może być powodem przyjęcia środków kontroli, które polegają wyłącznie na zmianie zachowania lub działań ludzi, jeżeli dostępne są bardziej skuteczne środki kontroli, które mogą zmienić ryzyko poprzez zastąpienie, inżynierię lub izolację.

WDRAŻANIE ŚRODKÓW KONTROLI

Środki kontroli, które zostaną wdrożone, będą zazwyczaj wymagały zmian w sposobie wykonywania pracy ze względu na nowy lub zmodyfikowany sprzęt lub procesy, nowe lub inne substancje chemiczne lub nowe środki ochrony indywidualnej. W takich sytuacjach zwykle konieczne jest wsparcie środków kontroli za pomocą:

  • Procedury pracy

Należy opracować procedurę bezpiecznej pracy, która opisuje zadanie, identyfikuje zagrożenia i dokumentuje sposób wykonania zadania w celu zminimalizowania ryzyka.

  • Szkolenie, instrukcje i informacje

Należy przeszkolić pracowników w zakresie procedury pracy, aby upewnić się, że są oni w stanie bezpiecznie wykonać zadanie. Szkolenie powinno wymagać od pracowników zademonstrowania, że są kompetentni w wykonywaniu zadania zgodnie z procedurą. Niewystarczające jest zwykłe przekazanie pracownikowi

procedury i poproszenie go o potwierdzenie, że ją rozumie i jest w stanie wykonać. Szkolenia, instrukcje i informacje muszą być przekazywane w formie zrozumiałej dla wszystkich pracowników.

Konieczne może być również przekazanie informacji i instrukcji innym osobom wchodzącym do miejsca pracy, takim jak klienci lub goście.

  • Nadzór

Wymagany poziom nadzoru będzie zależał od poziomu ryzyka i doświadczenia zaangażowanych pracowników. Wysoki poziom nadzoru jest konieczny, gdy od niedoświadczonych pracowników oczekuje się przestrzegania nowych procedur lub wykonywania trudnych i krytycznych zadań.

Można przygotować rejestr ryzyka określający zagrożenia, działania, jakie należy podjąć, kto będzie odpowiedzialny za ich podjęcie i w jakim terminie.

Jak zapewnić skuteczność kontroli

Poniższe działania mogą pomóc w monitorowaniu wdrożonych środków kontroli i zapewnieniu ich skuteczności:

  • Odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo - Odpowiedzialność powinna być wyraźnie przydzielona, aby zapewnić przestrzeganie i utrzymywanie procedur. Kierownicy i osoby nadzorujące powinny mieć uprawnienia i zasoby do wdrażania i utrzymywania środków kontroli.
  • Konserwacja instalacji i sprzętu - Obejmuje ona regularną kontrolę i testowanie, naprawę lub wymianę uszkodzonych lub zużytych instalacji i sprzętu. Obejmuje sprawdzanie, czy wszelkie środki kontroli są odpowiednie do charakteru i czasu trwania pracy, czy są ustawione i stosowane.
  • Aktualne szkolenia i kompetencje - Środki kontroli, szczególnie te na niższych poziomach, zależą od tego, czy wszyscy pracownicy i kierownicy posiadają odpowiednie kompetencje do wykonywania pracy. Należy zapewnić szkolenia w celu utrzymania kompetencji i zapewnienia, że nowi pracownicy są zdolni do bezpiecznej pracy.
  • Aktualne informacje o zagrożeniach - Informacje o zagrożeniach, takie jak urządzenia i substancje, mogą być aktualizowane przez producentów i dostawców i powinny być sprawdzane, aby upewnić się, że środki kontroli są nadal odpowiednie. Nowa technologia może zapewnić bardziej skuteczne rozwiązania niż te, które były dostępne wcześniej. Zmiany warunków pracy lub sposobu prowadzenia działalności mogą również oznaczać, że środki kontroli muszą być
  • Regularny przegląd i konsultacje - Środki kontroli są bardziej skuteczne, jeżeli regularnie dokonuje się przeglądu procedur pracy i przeprowadza konsultacje z pracownikami i ich przedstawicielami.