4 kroki, dzięki którym pracownicy i zakład będą bezpieczni zimą

Według Insurance Information Institute jedna czwarta wszystkich firm dotkniętych poważną katastrofą nigdy nie zostaje ponownie otwarta. Małe firmy są szczególnie narażone na katastrofy, ponieważ mają ograniczony budżet i personel, aby wznowić działalność i odzyskać straty. Katastrofy nie ograniczają się do huraganów i powodzi. Burze zimowe mogą być katastrofalne i kosztowne, jeśli nie jesteś przygotowany.

Nie istnieje żaden standard określający, kiedy nagromadzenie śniegu i lodu jest na tyle poważne, że zagraża pracownikom. W większości przypadków kierownicy i przełożeni muszą kierować się własnym osądem, aby zmienić praktyki pracy w oparciu o zmiany warunków pogodowych.

Istnieją cztery kroki, które kierownik ds. BHP może podjąć, aby pomóc w utrzymaniu bezpiecznego środowiska pracy podczas zimowej pogody, niezależnie od wielkości firmy i branży.

1. Przegląd planu działania w sytuacjach awaryjnych (EAP)

OSHA wymaga, aby miejsca pracy zatrudniające 10 lub więcej pracowników posiadały pisemny plan działania w sytuacjach awaryjnych. Spotkanie dotyczące gotowości na wypadek awarii w całym zakładzie powinno odbyć się na długo przed sezonem zimowym. Dyskusja w grupie zwiększa świadomość w całym zakładzie na temat zagrożeń zimowych, które mogą zakłócić normalne funkcjonowanie.

Przedyskutuj najczęstsze zagrożenia sezonowe występujące w twoim rejonie, jak wpłynęły one na działalność w przeszłości i na co wszyscy powinni się przygotować. Uwzględnij takie zdarzenia, jak przerwy w dostawie prądu i przerwy w dostawie prądu spowodowane silnymi wiatrami i burzami, właściwe procedury usuwania śniegu i lodu oraz ewakuacje i procedury dotyczące dróg ewakuacyjnych.

Jasna komunikacja, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, jest kluczowa. Upewnij się, że pracownicy wiedzą, jak reagować, z kim się kontaktować i jak skutecznie komunikować się w sytuacjach awaryjnych oraz gdy niesprzyjająca pogoda wpływa na normalne funkcjonowanie. Wszyscy pracownicy powinni mieć dostęp do zasobów, które przedstawiają najważniejsze procedury awaryjne w miejscu pracy, takie jak informacje kontaktowe i przypomnienia proceduralne.

Podobnie, przećwiczenie scenariuszy awaryjnych pomoże Tobie i Twoim pracownikom przygotować się. Symuluj regularnie ćwiczenia i scenariusze w swoim zakładzie i oceniaj obszary wymagające poprawy.

2. Przeprowadzenie analizy zagrożeń w miejscu pracy (JHA)

Zima wprowadza unikalne i często niespotykane wcześniej zagrożenia. W 2014 r. w Stanach Zjednoczonych doszło do ponad 42 000 urazów i zachorowań w miejscu pracy związanych z lodem, śniegiem lub śniegiem, które wymagały co najmniej jednego dnia nieobecności w pracy w celu powrotu do zdrowia, zgodnie z danymi Amerykańskiego Biura Statystyki Pracy.

Celem analizy zagrożeń w miejscu pracy jest zidentyfikowanie zagrożeń w miejscu pracy, zanim one wystąpią. Ważne jest, aby rozważyć, w jaki sposób mogą ulec zmianie normalne zadania pracownika, narzędzia i środowisko pracy.

  • Przeprowadź spacer po obiekcie lub miejscu pracy. Sprawdź, czy nie ma wycieków lub stopionego śniegu, które mogłyby spowodować zagrożenia elektryczne. Ustal, czy konserwacja sprzętu musi ulec zmianie ze względu na ekstremalne temperatury. Zawsze angażuj swoich pracowników w proces JHA.
  • Chroń swój budynek. Podejmij kroki zapobiegawcze, aby chronić swój obiekt przed zmianami pogody i temperatury, identyfikując obszary narażone na uszkodzenia. Utrzymuj dach w czystości i usuwaj zanieczyszczenia, takie jak zatkane rynny i rury spustowe, sprawdzaj, czy nie ma przecieków wody, pękniętego betonu, zastoisk wody i przygotuj systemy HVAC do zimy, przeprowadzając konserwację zapobiegawczą.
  • Przydziel kontrolę ochronną. Określ, czego potrzebujesz, aby zapewnić dodatkowe zabezpieczenia dla niebezpiecznych obszarów i zadań. Aby skutecznie radzić sobie z modyfikacjami, należy wdrożyć plan reagowania na niską temperaturę, który obejmuje techniki postępowania w przypadku takich zagrożeń, jak rozlanie produktu.
  • Udokumentuj swój plan. Opisz swoje ustalenia i przekaż je pracownikom. Uwzględnij wszystkie zalecane zmiany w istniejących procesach, nowe środki ostrożności i wszelkie specjalne wyposażenie, które należy wprowadzić. Wyraźnie przedstaw nowe procedury pracy i przypomnienia za pomocą niestandardowych etykiet i znaków.

3. Zapobiegaj chorobom i urazom związanym z zimnem

Każda osoba pracująca w niższych temperaturach może być narażona na ryzyko chorób i urazów związanych z zimnem. Wszyscy pracownicy powinni rozpoznać oznaki i symptomy typowych chorób związanych z zimnem, w tym stresu zimna, hipotermii i odmrożeń. Istnieją również środki kontroli, które można zastosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników.

Po pierwsze, należy ocenić, czy konieczne są zmiany w środkach ochrony osobistej. Pracodawcy nie są zobowiązani do zapewnienia pracownikom odzieży używanej wyłącznie do ochrony przed warunkami atmosferycznymi, takiej jak płaszcze zimowe (29 CFR 1910.132(h)(4)).

Należy również podjąć kroki w celu zapobiegania zmęczeniu. Utrzymuj poziom energii na wysokim poziomie i zapobiegaj odwodnieniu, zapewniając pracownikom ciepłe płyny i wodę.

Ponadto, pracownicy powinni pracować w parach lub większych grupach, aby wzajemnie obserwować się pod kątem objawów chorób związanych z przeziębieniem. Na koniec należy przypomnieć pracownikom, aby pamiętali o swoim ogólnym stanie zdrowia.

4. Podkreślaj zagrożenia za pomocą obrazów

Słaba widoczność w zimie odgrywa dużą i niebezpieczną rolę, która może być szkodliwa, jeżeli nie przygotujesz się na jej skutki. Zwracaj uwagę pracowników na zagrożenia, stosując różne metody komunikacji wizualnej, w tym oznakowanie, oznaczenia na podłogach i znaki informacyjne.

  • Utrzymuj czystość w miejscach pracy. Upewnij się, że ścieżki, miejsca pracy i klatki schodowe są wolne od niepotrzebnych przedmiotów, które mogą spowodować potencjalne obrażenia.
  • Podkreślaj miejsca trudno dostępne. Wyraźnie zaznacz miejsca, przedmioty i maszyny, gdy nawigacja staje się trudniejsza w warunkach słabego oświetlenia. Wyznacz ścieżki ewakuacyjne, wejścia do drzwi, sufity o niskim prześwicie i inne ważne obszary, które wymagają szczególnej uwagi, używając taśmy świecącej w ciemności i taśmy odblaskowej.
  • Zidentyfikuj miejsca, które są podatne na śliskość lub trudne do poruszania się, przyklejając taśmę bieżnikową, aby zapewnić pracownikom stabilność. Taśmy bieżnikowe doskonale sprawdzają się w miejscach, które mają tendencję do oblodzenia i są idealne do zastosowania na schodach, drzwiach, rampach i poręczach.
  • Wdróż oznakowanie tymczasowe i zewnętrzne. Przeciwdziałaj zagrożeniom, które mogą czaić się w Twoim zakładzie, a także na zewnątrz, umieszczając trwałe, gotowe znaki i etykiety dotyczące oblodzenia oraz poślizgnięć, potknięć i upadków w miejscach, które mają tendencję do zamarzania lub stają się śliskie.
  • Unowocześnij oznakowanie drogi. Zlokalizuj miejsca, w których powinny zostać zainstalowane wartościowe znaki i obrazy, aby ostrzegać personel o obecnych zagrożeniach i zalecanych bezpiecznych praktykach.
Pracownicy muszą rozumieć, jak bezpiecznie pracować, gdy zbliżają się zagrożenia sezonowe. Wyraźne informowanie pracowników o procedurach awaryjnych i umieszczanie przypomnień o nowych procedurach pracy ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpiecznego miejsca pracy. Inwestycja w zimowe rozwiązania bezpieczeństwa ochroni Twoich pracowników i obiekt przed zagrożeniami zimowymi w tym roku.