Co się dzieje podczas kontroli gaśnic?

Gaśnica jest jednym z użytecznych narzędzi, które możesz wykorzystać w swojej firmie do ochrony przed pożarem. Ale czy wiesz, że istnieją wymagania określone przez NFPA dotyczące kontroli tego typu narzędzi przeciwpożarowych? Przyjrzyjmy się tym wymaganiom, a także temu, co dzieje się podczas konserwacji i inspekcji.

Jak często należy kontrolować gaśnice?

NFPA wymaga, by sprzęt był kontrolowany, testowany i znakowany co roku przez profesjonalnego inspektora. Istnieją jednak pewne comiesięczne inspekcje, które powinieneś przeprowadzać samodzielnie, aby upewnić się, że gaśnica jest sprawna.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest upewnienie się, że gaśnice znajdują się we właściwych miejscach przez cały czas. Przyjrzyj się swojemu sprzętowi pod kątem oczywistych oznak uszkodzenia. Czy wygląda na to, że był on naruszany lub używany?

Sprawdź uszczelki i zawleczkę bezpieczeństwa, jak również zatkane dysze, pęknięcia lub wgniecenia, oznaki korozji i przecieki. Upewnij się, że igła na manometrze jest w zielonej strefie, a następnie podnieś go, aby upewnić się, że nadal jest pełny.

Co się dzieje podczas kontroli gaśnic?

Chociaż większość ludzi uważa, że test ten polega na faktycznym uruchomieniu gaśnicy, coroczna inspekcja nie obejmuje użycia gaśnicy. Użycie jej podczas tego testu byłoby marnotrawstwem, podczas gdy jej zawartość mogłaby zostać wykorzystana do walki z pożarami i zapewnienia bezpieczeństwa Twojej firmie.

Aby przeprowadzić inspekcję gaśnicy, należy wynająć profesjonalnego inspektora. Podczas tej usługi wydarzy się kilka rzeczy. Inspektor będzie:

  • Sprawdzi, czy przenośna gaśnica znajduje się w zasięgu 75 stóp drogi na każdym piętrze.
  • Sprawdzić, czy przenośna gaśnica znajduje się w promieniu 30 stóp od sprzętu kuchennego w komercyjnej kuchni lub restauracji.
  • Upewnij się, że każda gaśnica jest dobrze widoczna i nie jest zablokowana przez przedmioty.
  • Sprawdź etykietę, aby upewnić się, że jest to właściwy typ gaśnicy dla Twojej firmy.
  • Sprawdź tarczę ciśnienia pod kątem czytelności i czy jest w pełni naładowana.
  • Sprawdź, czy wąż jest nienaruszony, zawleczka jest bezpiecznie zamocowana, a zabezpieczenie antysabotażowe jest nienaruszone.
  • Należy szukać oczywistych oznak użytkowania, uszkodzeń lub jakichkolwiek modyfikacji, które mogłyby ograniczyć funkcjonalność urządzenia.
  • Te coroczne inspekcje pomogą zapewnić bezpieczeństwo Twojej firmy przez cały czas.