Dziewięć podstawowych wskazówek dotyczących projektowania i konserwacji chodników na dachach

Praca na wysokości nie musi być niebezpieczna. Mimo że upadki z wysokości są przyczyną wielu wypadków w miejscu pracy, dobrze zaprojektowane i utrzymane przejście na dachu może ograniczyć liczbę wypadków i chronić pracowników zajmujących się konserwacją budynków. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących budowy i konserwacji skutecznego i niezawodnego systemu przejść na dachach.

1. Starannie wybieraj materiały.

Wiele dachów jest w rzeczywistości niczym więcej niż kruchym podłożem lub membraną nad właściwym budynkiem. W związku z tym mają one ograniczoną nośność. Dlatego materiał, z którego wykonane jest przejście, powinien być stosunkowo lekki i mieć wysoki stosunek wytrzymałości do wagi. Powinien również być odporny na działanie czynników atmosferycznych, w szczególności promieniowania UV.

2. Sprawdź nośność.

Oprócz lekkości, przejścia na dachu muszą wytrzymywać ciężar ruchu pieszego i potencjalnie ciężar dużych urządzeń, takich jak klimatyzatory. Każdy system przejścia dachowego musi spełniać wymagania dotyczące nośności zawarte w normie BS EN 516:2006.

Przepis ten stanowi, że przejścia powinny być testowane przy obciążeniu 1,5Kn na powierzchni 100mm kwadratowych i ugięciu utrzymywanym w granicach 15 mm lub 1/100 rozpiętości, w zależności od tego, która z tych wartości jest mniejsza. Obciążenie należy następnie zwiększyć do 2,6Kn i utrzymać przez minutę.

3. Zapewnić bezpieczne odwodnienie.

Poślizgnięcia i potknięcia mogą łatwo przekształcić się w upadki z wysokości, jeżeli mają miejsce na dachach. Wystawione na działanie czynników atmosferycznych i rzadko kontrolowane, gromadząca się woda może stać się poważnym zagrożeniem. Poza tym, że stanowi zagrożenie, może również z czasem spowodować uszkodzenie dachu.

Zaprojektuj swoje przejścia z myślą o odprowadzaniu wody, wykorzystując kratki lub tworząc kanały wpustowe, które prowadzą do reszty systemu odwadniającego dachu.

4. Unikaj stosowania drewna.

Drewno, choć atrakcyjne ze względu na wiele naturalnych zalet, jest złym wyborem materiału. Przede wszystkim dlatego, że gdy jest mokre, może stanowić poważne zagrożenie poślizgnięciem się. Zaprojektuj swój chodnik z myślą o rozwiązaniach antypoślizgowych. Może to obejmować użycie kolców lub powierzchni dotykowych lub zamontowanie antypoślizgowych stopni na powierzchniach, które w innym przypadku byłyby śliskie.

Drewno również może się osłabiać i gnić, jeśli nie jest odpowiednio konserwowane. Jako obszar kontroli o niskim ryzyku, drewniane chodniki mogą potencjalnie niszczeć pomiędzy kontrolami, narażając pracowników na niebezpieczeństwo obrażeń.

5. Sprawdź, czy mocowania nie uszkodzą dachu.

Jednym z głównych powodów montowania przejścia dachowego jest ochrona wrażliwych dachów. Dlatego należy zachować ostrożność przy wyborze systemu mocowania przejścia. Jeśli uszkodzi on dach, jego montaż nie przyniesie efektu, ale co ważniejsze, może naruszyć wodoodporną membranę dachu.

W idealnej sytuacji przejście powinno umożliwiać mocowanie do profilu dachowego bez przebijania poszycia. Dotyczy to zarówno samego przejścia, jak i wszelkich powiązanych z nim poręczy. Niektóre przejścia są zaprojektowane tak, aby poręcze były przymocowane jako integralny element przejścia. Zapobiega to przebiciu blachy dachowej.

6. Wyznacz logiczną trasę.

Przejścia dachowe pomagają wyznaczyć wyraźną, bezpieczną ścieżkę dla użytkowników. Oprócz zapewnienia dostępu do wszystkiego, co znajduje się na dachu, przejścia zapewniają łatwy dostęp do połaci i dachów spadzistych. Zachęca to również użytkowników do pozostania na ścieżce, co jest ważne dla ochrony integralności dachu.

Efektywnie zarządzaj budżetem, planując trasę, która jak najszybciej doprowadzi użytkowników tam, gdzie powinni się udać. Oznacza to również, że ludzie nie będą przebywać na dachu dłużej, niż jest to konieczne. Zaangażowanie interesariuszy, takich jak ekipy remontowe, może dostarczyć cennych informacji w tym zakresie.

7. W razie potrzeby zamontuj poręcze.

Jeżeli konstrukcja dachu jest kruchym podłożem, należy zadbać o odpowiednią ochronę, zwłaszcza wokół spadków dachu. Chodniki można wyposażyć w poręcze, aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo na wąskich powierzchniach lub powierzchniach o nachyleniu przekraczającym 10 stopni.

8. Stosować elastyczną konserwację sezonową.

Ponieważ większość przejść na dachu zaprojektowano z myślą o ułatwieniu konserwacji dachu, warto zadbać o to, aby samo przejście nie wymagało zbyt wielu zabiegów konserwacyjnych. Zastosowanie odpowiednich materiałów sprawi, że konserwacja będzie minimalna.

Jednakże, gdy nadejdzie czas konserwacji, należy wziąć pod uwagę czynniki sezonowe. Wiosna to dobry czas na sprawdzenie, czy nie doszło do uszkodzeń spowodowanych przez zimowe miesiące. Sprawdź, czy nie ma widocznych oznak zagrożenia poślizgnięciem się i oceń stan chodników, aby upewnić się, że nic nie zostało uszkodzone.

Zanim nadejdą chłodniejsze dni, upewnij się, że podjęto wszelkie większe prace konserwacyjne. Naprawa chodników jest znacznie trudniejsza w chłodniejszych miesiącach. W zimie nie trzeba robić zbyt wiele, chyba że w nagłych wypadkach. Po szczególnie złej pogodzie należy sprawdzić integralność przejścia wraz z resztą dachu.

Modułowy system chodników ułatwia demontaż i wymianę poszczególnych elementów bez konieczności demontażu innych części chodnika.

9. Bezpieczne przeprowadzanie konserwacji.

Mimo że konstrukcja dachu jest niezawodna i wytrzymała, wypadki się zdarzają. Podczas konserwacji dachu należy przestrzegać zasad bezpiecznego postępowania. Nigdy nie pracuj sam i upewnij się, że na danym odcinku przejścia nie znajduje się jednocześnie więcej niż jedna osoba.