Klasyfikacje pożarów

Pożary są klasyfikowane zgodnie z brytyjską normą EN 2:1992 Klasyfikacja pożarów. Jednakże dla wszystkich celów praktycznych, istnieje pięć głównych klas pożarów - A, B, C, D i F, plus pożary urządzeń elektrycznych.

Norma BS 7937:2000 Specyfikacja przenośnych gaśnic przeciwpożarowych do stosowania w przypadku pożarów oleju kuchennego wprowadziła nową klasę F. Kategorie lub klasy oparte na paliwie i sposobach gaszenia są następujące:

Klasa A - Pożary materiałów stałych, takich jak drewno, tektura, meble, papier, tekstylia i tworzywa sztuczne, w których podczas spalania zwykle występuje żarzący się żar. Takie pożary gasną przez schłodzenie, które uzyskuje się za pomocą wody.

Klasa B - Pożary, które dotyczą cieczy lub skroplonych ciał stałych, takich jak farby, tłuszcze i oleje. Mogą one być dalej podzielone lub podzielone na:

  • Klasa B1 - Pożary, które obejmują ciecze, które są rozpuszczalne w wodzie, takie jak metanol. Mogą być one gaszone dwutlenkiem węgla, rozpyloną wodą, suchym proszkiem, lekką wodą oraz cieczami parującymi.
  • Klasa B2 - Pożary, w których biorą udział ciecze nierozpuszczalne w wodzie, takie jak benzyna i olej. Mogą być one gaszone przy pomocy piany, suchego proszku, dwutlenku węgla, lekkiej wody i odparowywania cieczy.

Klasa C - Pożary, w których występują gazy, takie jak gaz ziemny lub gazy skroplone, takie jak butan lub propan. Mogą one być gaszone przy użyciu piany lub suchego proszku w połączeniu z wodą w celu schłodzenia wszelkich pojemników związanych lub znajdujących się w pobliżu.

Klasa D - Pożary, które dotyczą metali, takich jak aluminium lub magnezu. Do gaszenia tego typu pożarów wymagane są specjalne gaśnice na suchy proszek, który może zawierać sproszkowany grafit lub talk.
Klasa F - Pożary związane z wysokotemperaturowymi olejami lub tłuszczami spożywczymi w dużych zakładach gastronomicznych lub restauracjach.

Pożaryelektryczne - Pożary urządzeń elektrycznych lub obwodów elektrycznych nie stanowią same w sobie klasy pożarów, ponieważ elektryczność jest źródłem zapłonu, który będzie zasilał pożar do czasu jej wyłączenia lub odizolowania. Istnieją jednak pewne części sprzętu, które mogą przechowywać lub zachować w kondensatorach śmiertelne napięcia, nawet gdy są odizolowane. W przypadku tego typu zagrożenia pożarowego należy zawsze stosować gaśnice zaprojektowane specjalnie do użycia elektrycznego dwutlenku węgla lub suchego proszku.