Kontrola ryzyka w miejscu pracy

W ramach zarządzania zdrowiem i bezpieczeństwem firmy należy kontrolować ryzyko w miejscu pracy. Aby to zrobić, należy zastanowić się, co może wyrządzić szkodę ludziom i zdecydować, czy podejmowane działania są wystarczające, aby temu zapobiec.

Proces ten nazywany jest oceną ryzyka i jest to proces, którego przeprowadzenie jest wymagane przez prawo. Jeśli zatrudniasz mniej niż pięciu pracowników, nie musisz niczego zapisywać.

Ocena ryzyka polega na określeniu i podjęciu rozsądnych i proporcjonalnych środków kontroli ryzyka w miejscu pracy, a nie na tworzeniu ogromnej ilości papierkowej roboty.

Prawdopodobnie już podejmujesz kroki w celu ochrony swoich pracowników, ale ocena ryzyka pomoże Ci zdecydować, czy powinieneś robić więcej.

Zastanów się, w jaki sposób może dojść do wypadków i złego stanu zdrowia, i skoncentruj się na rzeczywistych zagrożeniach - tych, które są najbardziej prawdopodobne i które spowodują największą szkodę.

W przypadku niektórych rodzajów ryzyka inne przepisy wymagają szczególnych środków kontroli. Ocena może pomóc w ustaleniu, gdzie należy bardziej szczegółowo przyjrzeć się określonym rodzajom ryzyka i tym szczególnym środkom kontroli.

Te środki kontroli nie muszą być oceniane oddzielnie, ale mogą być traktowane jako część lub rozszerzenie ogólnej oceny ryzyka.

Identyfikacja zagrożeń

Jednym z najważniejszych aspektów oceny ryzyka jest dokładna identyfikacja potencjalnych zagrożeń w miejscu pracy.

Dobrym punktem wyjścia jest przejście się po swoim miejscu pracy i zastanowienie się nad wszelkimi zagrożeniami. Innymi słowy, co takiego jest w czynnościach, procesach lub używanych substancjach, że mogą one zranić pracowników lub zaszkodzić ich zdrowiu?

Kiedy pracujesz w danym miejscu każdego dnia, łatwo jest przeoczyć niektóre zagrożenia, dlatego poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zidentyfikować te, które mają znaczenie:

  • Sprawdź instrukcje producentów lub karty danych dla substancji chemicznych i sprzętu, ponieważ mogą one być bardzo pomocne w wyjaśnianiu zagrożeń i przedstawianiu ich w prawdziwej perspektywie.
  • Przejrzyj dokumentację wypadków i chorób zawodowych - często pomaga ona zidentyfikować mniej oczywiste zagrożenia.
  • Weź pod uwagę operacje nierutynowe (np. konserwację, czyszczenie lub zmiany w cyklach produkcyjnych).
  • Należypamiętać o długoterminowych zagrożeniach dla zdrowia (np. wysoki poziom hałasu lub narażenie na działanie substancji szkodliwych).

Istnieją pewne zagrożenia, w przypadku których ryzyko szkody jest potwierdzone, np. praca na wysokości, praca z chemikaliami, maszynami i azbestem. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy mogą istnieć inne zagrożenia, które są istotne dla Twojej firmy.

Kto może zostać poszkodowany?

Następnie zastanów się, w jaki sposób pracownicy (lub inne osoby, które mogą być obecne, np. wykonawcy lub goście) mogą zostać poszkodowani. Zapytaj pracowników, jakie ich zdaniem są zagrożenia, ponieważ mogą oni zauważyć rzeczy, które dla ciebie nie są oczywiste, i mogą mieć dobre pomysły, jak kontrolować ryzyko.

W przypadku każdego zagrożenia należy jasno określić, kto może zostać poszkodowany - pomoże to w określeniu najlepszego sposobu kontroli ryzyka. Nie oznacza to wymieniania wszystkich osób z imienia i nazwiska, ale raczej identyfikację grup osób (np. "osoby pracujące w magazynie" lub "przechodnie").

Pamiętaj:

  • Niektórzy pracownicy mogą mieć szczególne wymagania, np. nowi i młodzi pracownicy, pracownicy migrujący, nowe lub spodziewające się dziecka matki, osoby niepełnosprawne, pracownicy tymczasowi, zleceniobiorcy, osoby pracujące w domu i samotni pracownicy (patrz rozdział 3).
  • Pomyśl o osobach, które mogą nie przebywać w miejscu pracy przez cały czas, takich jak goście, wykonawcy i konserwatorzy.
  • Weź pod uwagę osoby postronne, jeżeli mogą być poszkodowane w wyniku wykonywanych przez Ciebie czynności służbowych.
  • Jeżeli dzielisz miejsce pracy z inną firmą, zastanów się, jak Twoja praca wpływa na innych i jak ich praca wpływa na Ciebie i Twoich pracowników. Porozmawiaj ze sobą i upewnij się, że stosowane są odpowiednie środki kontroli.
  • Zapytaj swoich pracowników, czy jest ktoś, kogo mogłeś przeoczyć.

Oceniaj ryzyko

Po zidentyfikowaniu zagrożeń należy zdecydować, na ile prawdopodobne jest wystąpienie szkody, czyli określić poziom ryzyka i co należy z nim zrobić.

Ryzyko jest częścią codziennego życia i nie oczekuje się od Ciebie wyeliminowania wszystkich zagrożeń. Musisz upewnić się, że wiesz o głównych zagrożeniach i rzeczach, które musisz zrobić, aby zarządzać nimi w sposób odpowiedzialny. Ogólnie rzecz biorąc, należy zrobić wszystko, co jest "rozsądnie wykonalne", aby chronić ludzi przed szkodą.

Ocena ryzyka powinna obejmować tylko to, czego można od ciebie racjonalnie oczekiwać - nie oczekuje się od ciebie przewidywania nieprzewidywalnych zagrożeń. Przyjrzyj się temu, co już robisz i jakie środki kontroli już zastosowałeś. Zadaj sobie pytanie:

  • Czy mogę całkowicie pozbyć się zagrożenia?
  • Jeśli nie, jak mogę kontrolować ryzyko, aby szkoda była mało prawdopodobna?

Niektóre praktyczne kroki można podjąć, np:

  • wypróbowanie mniej ryzykownej opcji;
  • uniemożliwienie dostępu do zagrożenia;
  • zorganizowanie pracy w taki sposób, aby zmniejszyć narażenie na niebezpieczeństwo;
  • wydanie sprzętu ochronnego;
  • zapewnienie zaplecza socjalnego, takiego jak pierwsza pomoc i umywalnie;
  • angażowanie pracowników i konsultowanie się z nimi.

Poprawa zdrowia i bezpieczeństwa nie musi wiele kosztować. Na przykład umieszczenie lusterka na ślepym rogu, aby zapobiec wypadkom samochodowym, jest tanim środkiem ostrożności, biorąc pod uwagę ryzyko. Niepodjęcie prostych środków ostrożności może kosztować Cię o wiele więcej, jeśli dojdzie do wypadku.

Zaangażuj pracowników, aby mieć pewność, że proponowane działania sprawdzą się w praktyce i nie wprowadzą żadnych nowych zagrożeń. Więcej porad można znaleźć na stronie internetowej HSE (www.hse.gov.uk/involvement).

Jeśli kontrolujesz kilka podobnych miejsc pracy, w których wykonywane są podobne czynności, możesz opracować "modelową" ocenę ryzyka odzwierciedlającą wspólne zagrożenia i ryzyko związane z tymi czynnościami.

Możesz również natknąć się na "modelowe" oceny opracowane przez stowarzyszenia branżowe, organizacje pracodawców lub inne organizacje zajmujące się konkretną działalnością. Możesz zdecydować się na zastosowanie tych "modelowych" ocen w każdym miejscu pracy, ale możesz to zrobić tylko wtedy, gdy:

  • upewnisz się, że ocena "modelowa" jest odpowiednia dla Twojego rodzaju pracy;
  • dostosowanie "modelu" do szczegółów własnej sytuacji w pracy, w tym rozszerzenie konieczne do uwzględnienia zagrożeń i ryzyka, o których nie ma mowy w "modelu".

Zapisywanie ustaleń

Należy zapisać istotne ustalenia - zagrożenia, sposób, w jaki ludzie mogą zostać przez nie poszkodowani, oraz środki kontroli ryzyka. Wszelkie sporządzone zapisy powinny być proste i koncentrować się na środkach kontroli.

Jeśli zatrudniasz mniej niż pięciu pracowników, nie musisz niczego zapisywać. Warto jednak to zrobić, aby móc to później zweryfikować, na przykład w razie zmiany sytuacji. Jeśli zatrudniasz pięciu lub więcej pracowników, prawo wymaga, abyś to zapisywał.

Wszelkie sporządzone dokumenty powinny pomóc w informowaniu o ryzyku w firmie i zarządzaniu nim. Dla większości osób nie musi to być skomplikowane ćwiczenie - wystarczy zanotować główne punkty dotyczące istotnych zagrożeń i wnioski.

Łatwym sposobem zapisania wyników jest skorzystanie z szablonu oceny ryzyka dostępnego w witrynie internetowej HSE (www.hse.gov.uk/risk). Zapisując wyniki, należy zachować prostotę, na przykład "opary ze spawania - stosowana i regularnie sprawdzana lokalna wentylacja wyciągowa".

Ocena ryzyka musi być "odpowiednia i wystarczająca", tzn. powinna wykazać, że:

  • przeprowadzono odpowiednią kontrolę;
  • zapytano, kogo może to dotyczyć;
  • zajęto się wszystkimi oczywistymi, znaczącymi zagrożeniami, biorąc pod uwagę liczbę osób, które mogą być narażone;
  • środki ostrożności są rozsądne, a pozostałe ryzyko jest niskie;
  • zaangażowano w ten proces pracowników lub ich przedstawicieli.

W przypadku gdy charakter pracy zmienia się dość często lub miejsce pracy zmienia się i rozwija (np. plac budowy), lub gdy pracownicy przemieszczają się z miejsca na miejsce, ocena ryzyka może w większym stopniu koncentrować się na szerokim zakresie zagrożeń, które można przewidzieć.

Zapoznaj się z naszymi przykładowymi ocenami ryzyka. Pokazują one, jak może wyglądać gotowa ocena ryzyka dla danego typu miejsca pracy. Można z nich skorzystać jako z przewodnika przy sporządzaniu własnej.

Opracowaliśmy również internetowe narzędzia do oceny ryzyka, aby pomóc pracodawcom w wypełnianiu i drukowaniu własnych dokumentów. Przykładowe oceny ryzyka i narzędzia online można znaleźć pod adresem www.hse.gov.uk/risk.

Jeżeli w ocenie ryzyka zidentyfikowano wiele zagrożeń, należy uporządkować je według ważności i w pierwszej kolejności zająć się najpoważniejszymi zagrożeniami.

Określ długoterminowe rozwiązania dla zagrożeń o największych konsekwencjach, a także tych zagrożeń, które najprawdopodobniej spowodują wypadki lub zły stan zdrowia. Należy również ustalić, czy istnieją usprawnienia, które można szybko wdrożyć, nawet tymczasowo, do czasu wprowadzenia bardziej niezawodnych kontroli.

Pamiętaj, że im większe zagrożenie, tym bardziej solidne i niezawodne muszą być środki kontroli ryzyka wystąpienia urazu.

Regularnie dokonuj przeglądu oceny ryzyka

Niewiele miejsc pracy pozostaje niezmiennych. Prędzej czy później wprowadzisz nowy sprzęt, substancje i procedury, które mogą prowadzić do powstania nowych zagrożeń. Dlatego rozsądnie jest na bieżąco sprawdzać, co robisz, ponownie przyjrzeć się ocenie ryzyka i zadać sobie pytanie:

  • Czy zaszły jakieś znaczące zmiany?
  • Czy są ulepszenia, które należy jeszcze wprowadzić?
  • Czy Twoi pracownicy zauważyli jakiś problem?
  • Czy nauczyłeś się czegoś na podstawie wypadków lub zdarzeń potencjalnie wypadkowych?

Upewnij się, że Twoja ocena ryzyka jest aktualna.