Cel modelu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa w miejscu pracy (OJT)
Model bezpiecznego szkolenia w miejscu pracy (OJT)
Model bezpiecznego szkolenia w miejscu pracy (OJT) jest dobrą metodą szkolenia w zakresie określonych procedur bezpieczeństwa. W trakcie tego procesu dokonuje się pomiarów, a każdy pracownik jest chroniony przed zranieniem się podczas nauki. Jeżeli podczas stosowania tej metody szkoleniowej pracownik nie jest narażony na zagrożenia, które mogłyby spowodować obrażenia, można pominąć krok 3. W przeciwnym razie nie należy pomijać żadnego kroku.
Krok 1 - Wprowadzenie: Instruktor opowiada osobie szkolonej o szkoleniu. W tym czasie instruktor podkreśla znaczenie procedury dla powodzenia celów produkcyjnych/usługowych, zachęca do zadawania pytań i podkreśla odpowiedzialność.
Krok 2 - Trener pokazuje i opowiada: W tym kroku uczeń zapoznaje się z bezpiecznymi praktykami pracy w każdym kroku i dlaczego są one ważne. Trener wyjaśnia i demonstruje każdy krok oraz odpowiada na wszelkie pytania, jakie może mieć uczeń. Instruktor kontynuuje demonstrowanie i wyjaśnianie każdego kroku, dopóki uczeń nie zrozumie, co, kiedy i dlaczego należy robić oraz jak to robić.
Krok 3 - Instruktor pokazuje i pyta: Uczeń mówi instruktorowi, jak wykonać daną procedurę, podczas gdy instruktor ją wykonuje. Ważne jest, aby włączyć ten krok, jeśli możliwe jest powstanie urazu; w przeciwnym razie jest on opcjonalny. Daje to instruktorowi możliwość odkrycia nieporozumienia, a jednocześnie chroni ucznia, ponieważ instruktor nadal wykonuje procedurę.
Krok 4 - Uczeń opowiada, pyta i pokazuje: Teraz kolej na ucznia. Aby jeszcze bardziej chronić pracownika, instruktor musi wyrazić zgodę na wykonanie każdego kroku przez ucznia. Student wykonuje procedurę, ale pozostaje chroniony, ponieważ wyjaśnia proces przed faktycznym wykonaniem procedury.
Krok 5: Prowadzący kończy szkolenie: Po zakończeniu szkolenia formalnego, trener powinien:
- Uznać osiągnięcie kursanta - "Dobra robota!".
- Ponownie podkreślić znaczenie procedury i to, jak wpisuje się ona w ogólny proces.
- Przypomnieć pracownikowi o jego obowiązkach i odpowiedzialności, omawiając konsekwencje naturalne (uraz/zdrowie) oraz konsekwencje systemowe (nagana/nagroda).
Krok 6: Zatwierdzenie szkolenia przez trenera/ superwizora: Po zakończeniu sesji OJT trener, a jeszcze lepiej przełożony, powinien obserwować pracownika, jak stosuje to, czego się nauczył, w rzeczywistym środowisku pracy. W ten sposób uzyskuje się solidną dokumentację, która pomaga chronić prawnie zarówno szkolonego pracownika, jak i pracodawcę.
Wskazówka dotycząca szkolenia: Aby udowodnić, że pracownik posiada wiedzę i umiejętności pozwalające na bezpieczne wykonywanie pracy, poproś pracownika, aby nauczył cię, jak wykonywać daną pracę. Jeżeli pracownik potrafi skutecznie przeszkolić Cię jak wykonać daną pracę, ma odpowiednie kwalifikacje i możesz go wypisać. Jeśli nie potrafi, nie powinieneś go kwalifikować; nadszedł czas na ponowne przeszkolenie.
Przy okazji, kiedy OSHA przeprowadza inspekcje, urzędnik ds. zgodności może zapytać pracowników o wykonywaną przez nich pracę. Pracownicy nie będą w stanie ukryć swojej niewiedzy, a ustalenie, czy pracownik ma kwalifikacje do wykonywania danej pracy, nie potrwa długo.
Krok 7: Szkoleniowiec/przełożony dokumentuje szkolenie: Znane porzekadło OSHA: "Jeśli nie ma tego na piśmie, to znaczy, że nie zostało zrobione" jest prawdziwe w przypadku każdego rodzaju szkolenia w zakresie bezpieczeństwa.
Dokumentacja szkolenia
W przypadku szkolenia BHP OJT dokumentacja powinna być czymś więcej niż zwykłą listą obecności. Powinna to być formalna "certyfikacja". Jeżeli pracodawca przedstawi OSHA szczegółową dokumentację szkolenia BHP w formie pisemnych zaświadczeń, OSHA będzie pod wrażeniem, a to "pierwsze wrażenie" może w znacznym stopniu przyczynić się do tego, że reszta inspekcji OSHA będzie przyjemna (jeżeli jest to możliwe).
Osoba szkolona zaświadcza:
- szkolenie zostało przeprowadzone
- udzielono odpowiedzi na pytania
- zapewniono możliwość ćwiczeń
- zrozumienie odpowiedzialności
- zamiar podporządkowania się
Instruktor zaświadcza, że osoba szkolona, poprzez ocenę:
- wykazał się odpowiednią wiedzą
- rozwinął umiejętności potrzebne do wykonania procedur