Bliski brak lub bliskie trafienie
Bliski chybienia czy bliski trafienia
Jeden z największych błędów w nazewnictwie w dziedzinie bezpieczeństwa. Dla większości organizacji bardzo trudne do ogarnięcia. Czy zgłaszać, czy nie zgłaszać, czy po prostu ignorować? Ten artykuł jest prawdopodobnie najlepszym, jaki kiedykolwiek widziałem na ten temat i warto go przeczytać.
Jak pisze Autor:
"Near miss" jest jednym z najgłupszych terminów używanych w bezpieczeństwie i w biznesie i używanie go powinno być zakazane, a każdy "profesjonalista" od bezpieczeństwa, który go używa, musi mieć język przyklejony do ust.
Termin "bliski chybienia" to tak naprawdę hit......... "Oops, oh well we almost missed you" ... może oznaczać dwie różne rzeczy. Termin "near miss" stwarza poczucie komfortu w fakcie, że nic się tak naprawdę nie dzieje, tak długo, jak długo tęsknimy........ "Jeśli go przegapiliśmy, to o co tyle hałasu?"......... To rzecz psychologiczna.
Teraz, jeśli słowo "bliski chybienia" zamienimy na "bliski trafienia", nabiera ono zupełnie nowego znaczenia i emfazy....... "Prawie trafiliśmy w faceta z wózkiem widłowym".......Nie ma tu mowy o żadnym półśrodku czy nieporozumieniu........ "Ledwie trafiliśmy.......!".
Nakłonienie pracowników do zgłaszania zdarzeń potencjalnie wypadkowych jest wyzwaniem. Pracownicy często kwestionują wartość zgłaszania tego, co widzieli. Wielu z nich obawia się, że zgłoszenie tego faktu spowoduje kłopoty i doprowadzi do ukarania. Znalazłem jednak skuteczną technikę, która pozwala przezwyciężyć niechęć:
Analogizuj zdarzenia potencjalnie wypadkowe w pracy do incydentów w domu. Ponieważ wielu naszych pracowników to rodzice - a wszyscy oni byli kiedyś dziećmi - stawia to temat w świetle, do którego łatwiej im się odnieść. Oto jak stosować tę technikę.
Pobierz pełny artykuł tutaj: Near Miss or Near Hit (878 plików do pobrania)
Prosimy o udostępnianie naszych postów
- Kliknij, aby wydrukować (Otwiera się w nowym oknie)
- Kliknij, aby wysłać to do znajomego (Otwiera się w nowym oknie)
- Kliknij, aby udostępnić na LinkedIn (Otwiera się w nowym oknie)
- Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (Otwiera się w nowym oknie)
- Kliknij, aby udostępnić na Telegramie (Otwiera się w nowym oknie)
- Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)
- Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)
- Kliknij, aby udostępnić na Reddit (Otwiera się w nowym oknie)
- Kliknij, aby udostępnić na WhatsApp (Otwiera się w nowym oknie)