6 podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, które powinni znać wszyscy rodzice
Często jestem pytana, jakie są najczęstsze nagłe przypadki medyczne, które mogą wystąpić u niemowląt? Według mnie istnieje 6 podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, które wszyscy rodzice powinni znać, aby mieć pewność, że są w stanie poradzić sobie z najbardziej zagrażającymi życiu nagłymi przypadkami.
Uważam, że wszyscy rodzice powinni wiedzieć, jak spokojnie pomóc dziecku, które się dławi, przestaje oddychać, ma drgawki, uraz głowy, jest poparzone lub krwawi. Tematy te stanowią podstawę nawet mojego najkrótszego kursu pierwszej pomocy dla niemowląt i w związku z tym chciałabym wprowadzić Cię w te istotne umiejętności, abyś znał podstawy, jak pomóc, jeśli Twoje dziecko będzie Cię potrzebowało.
Zadławienie
Zadławienie jest niezwykle powszechne i bardzo przerażające, ale w większości przypadków, przy odpowiedniej pomocy, poszkodowany w pełni wyzdrowieje.
Niemowlęta mogą zadławić się wszystkim, co jest wystarczająco małe, aby zmieścić się w rolce papieru toaletowego.
Co robić, gdy dziecko się zadławi
- Zajrzyj do buzi dziecka. Jeśli jest tam coś oczywistego, usuń to palcami.
Nigdy nie ulegaj pokusie wkładania palców do gardła dziecka lub zamiatania palcem ust. Może to pogorszyć sprawę, ponieważ może spowodować dalsze wepchnięcie przeszkody lub spowodować obrzęk.
- Połóż dziecko na swoim przedramieniu, a następnie na swoich nogach, podpierając je pod brodą. Płaską stroną dłoni wykonaj mocne uderzenie w plecy między łopatkami.
- Wykonaj do pięciu uderzeń w plecy i sprawdzaj między każdym z nich, czy blokada została usunięta.
Jeśli dziecko nadal się dusi, wezwij pogotowie i natychmiast rozpocznij uciskanie klatki piersiowej.
- W przypadku dziecka poniżej roku wykonaj do 5 mocnych uciśnięć klatki piersiowej, trzymając je tak, aby jego głowa znajdowała się niżej niż brzuch i sprawdzając, czy niedrożność ustąpiła.
Więcej informacji o tym, jak zapobiegać zadławieniu i jak wykonywać uciskanie klatki piersiowej znajdziesz tutaj https://firstaidforlife.org.uk/baby-choking/
https://onlinefirstaid.com/child-choking-2/
Lub kliknij tutaj, aby obejrzeć nasz film
Co robić, gdy dziecko jest nieprzytomne i nie oddycha - resuscytacja krążeniowo-oddechowa
Najpierw sprawdź zagrożenie, reakcję, udrożnij drogi oddechowe i sprawdź, czy oddycha - jeśli nie masz całkowitej pewności, czy oddycha prawidłowo, powinieneś rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową ( RKO )
Ostrożnie przechyl głowę i podnieś podbródek do pozycji mniej więcej poziomej, aby oderwać język od tylnej części dróg oddechowych, a następnie wykonaj 5 oddechów ratowniczych w celu ponownego natlenienia. U niemowląt i dzieci znacznie bardziej prawdopodobne jest, że najpierw wystąpiły problemy z oddychaniem i doszło do zatrzymania oddechu - ich serce zatrzyma się później.
- Zamknij swoje usta wokół ust i nosa (jeśli możesz zmieścić swoje usta na obu) i dmuchaj w nie delikatnie opuszkami policzków.
- Upewnij się, że klatka piersiowa unosi się za każdym razem - jeśli tak nie jest, prawdopodobnie nie otworzyłeś dróg oddechowych w wystarczającym stopniu - odchyl je trochę bardziej, NIE NADUŻYWAJ I SPRÓBUJ ponownie.
- Jeżeli dziecko zacznie bulgotać podczas oddychania, należy na chwilę obrócić je na bok i opróżnić usta z wymiocin, przed kontynuowaniem oddychania.
Naciśnij w dół na jedną trzecią głębokości dwoma kciukami lub palcami
Uciskaj mocno i szybko środek klatki piersiowej - mniej więcej pomiędzy brodawkami sutkowymi w tempie około 120 uderzeń na minutę - około 2 na sekundę
Po około 30 uciśnięciach... należy wykonać jeszcze 2 krótkie, ostre oddechy, a następnie ponownie kontynuować uciskanie. 30:2:30:2:30:2…
Kontynuuj.
Kiedy naciskasz na klatkę piersiową - jesteś sercem.
Kiedy wdychasz powietrze - jesteś płucami.
Jeśli jesteś sam, powinieneś wykonać 1 minutę resuscytacji przed wezwaniem karetki (5 oddechów, 30:2, 30:2 to około minuty). Kontynuuj ją aż do przyjazdu ratowników medycznych.
Pełny artykuł: https://firstaidforlife.org.uk/what-to-do-if-your-baby-is-unconscious-and-not-breathing/
Drgawki gorączkowe i napady drgawkowe
Jeśli Twoje małe dziecko lub niemowlę zaczyna pasować lub ma drgawki:
- Zachowaj ich bezpieczeństwo - usuń wszelkie przedmioty z ich otoczenia, aby zapobiec obrażeniom
- Przykryj jego głowę kocem lub poduszką, ale nie przytrzymuj go
- Odmierz czas, jak długo trwa dopasowanie
- Rozluźnij wszelkie ciasne ubrania/koce i usuń nadmiar odzieży, jeśli jest to możliwe.
Nie próbuj go podnosić ani przytrzymywać i nie próbuj wkładać mu niczego do ust podczas dopasowywania.
Powinien on zacząć ponownie oddychać bardzo szybko i spontanicznie, ale upewnij się, że stale sprawdzasz jego stan i jesteś gotowy do przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej w razie potrzeby.
Po zakończeniu napadu dziecko może wydawać się zdezorientowane i senne. Jeśli nie reaguje, ułóż je w pozycji do rekonwalescencji.
Jeśli dziecko pozostaje przytomne podczas napadu, ważne jest, aby zapewnić mu bezpieczeństwo i uspokoić je.
Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, kiedy należy wezwać karetkę, przeczytaj pełny artykuł Pełny artykuł https://firstaidforlife.org.uk/febrile-convulsions-seizure/
Urazy głowy
Na co należy zwrócić uwagę po urazie głowy
Jeśli chcesz otrzymać kopię tego plakatu, wyślij e-mail na adres emma@firstaidforlife.org.uk
Zadzwoń pod numer 999 lub 112, jeśli niemowlę lub dziecko jest ranne i straciło przytomność, nawet chwilowo.
Lub jeśli:
- nie chce przestać płakać
- nie jest w stanie normalnie chodzić
Jeśli dziecko nie straciło przytomności, jest czujne i zachowuje się normalnie po urazie głowy:
- Uspokój dziecko i zachowaj spokój.
- Zahamuj krwawienie poprzez bezpośredni ucisk czystą, niepuszystą szmatką.
- Przyłóż do zranionego miejsca okład z lodu lub zimny okład na 10 minut (zmniejszy to siniaki, ale nie ma wpływu na ciężkość wewnętrznego urazu głowy).
- Obserwuj uważnie dziecko przez następne 24 godziny. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy (patrz poniżej), natychmiast skorzystaj z pomocy lekarskiej.
- Jeżeli wypadek miał miejsce w porze snu lub drzemki, a dziecko wkrótce potem zasnęło, sprawdzaj, czy nie dzieje się coś niezwykłego.
Niepokojące objawy
- Drgające kończyny
- Zaburzenia kolorów
- Zaburzenia oddychania.
Dziecko może spokojnie zasnąć po niewielkim urazie głowy, ale nie należy mylić zasypiania z utratą przytomności!
https://onlinefirstaid.com/head-injuries/
Oparzenia
Oparzenia mogą być szczególnie groźne dla małych dzieci i niemowląt. Nie wykształciły one jeszcze odruchu odsuwania się od czegoś gorącego, a ich skóra jest do 15 razy cieńsza niż skóra dorosłego. Uszkodzenia są poważniejsze, ponieważ dzieci mają mniejszą powierzchnię ciała, co oznacza, że oparzenie często obejmuje większą część ich ciała.
Wiedza o tym, co robić, może radykalnie zmniejszyć ilość bólu i blizn i może oznaczać pełny powrót do zdrowia nawet bez konieczności hospitalizacji.
Jak leczyć oparzenia
Niezwykle ostrożnie zdejmij luźne ubranie przykrywające oparzenie.
Nie zdejmuj ubrania, jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, że skóra przykleiła się do niego lub jeśli na skórze pojawiły się pęcherze.
Połóż oparzone miejsce pod bieżącą chłodną wodą na co najmniej 10 minut (najlepiej na znacznie dłużej). Pamiętaj, że schładzasz oparzenie, a nie poszkodowanego, dlatego staraj się, aby woda płynęła tylko po oparzonym obszarze.
Pozostałą część ciała utrzymuj w cieple i suchości i obserwuj czy nie ma objawów wstrząsu.
Zadzwoń po karetkę, zwłaszcza jeśli oparzenie dotyczy dużej powierzchni, a skóra jest popękana lub pokryta pęcherzami. W oczekiwaniu na przyjazd karetki trzymaj oparzony obszar pod wodą.
Wielkość oparzenia mierzy się na podstawie wielkości dłoni, która odpowiada mniej więcej 1% ciała. Dlatego oparzenie wielkości 50 pensów lub znaczka pocztowego może być bardzo poważne dla niemowlęcia lub małego dziecka. Szczególnie poważne są oparzenia rąk, twarzy, stóp, genitaliów, dróg oddechowych lub oparzenia obejmujące całą kończynę.
Nigdy:
- usuwać niczego, co przywarło do oparzenia
- Dotykać oparzenia
- Otwierać pęcherzy
- Stosować kremów, balsamów lub tłuszczów
- Nakładaj ciasnych opatrunków, taśm lub używaj czegokolwiek puszystego
- Zawsze poddawaj oparzenia ocenie lekarza.
Informacje na temat opatrywania oparzeń można znaleźć na stronie https://firstaidforlife.org.uk/burns-what-to-do-2/
Krwawienie
Małe dzieci mają tylko około pół litra krwi w organizmie i dlatego nawet utrata równowartości małej filiżanki krwi może być dla nich bardzo poważna.
Połóż dziecko - aby opanować wstrząs i zapobiec zawrotom głowy i omdleniom.
Zbadaj miejsce krwawienia, aby sprawdzić, czy w ranie nie utkwiło coś - jeśli tak, nie usuwaj tego
Podnieś krwawiące miejsce powyżej poziomu serca, aby spowolnić krwawienie
Uciśnij ranę - zastosuj bezpośredni nacisk na ranę, aby powstrzymać wypływ krwi.
Utrzymuj je w cieple i wezwij pomoc w nagłych wypadkach. Jeśli dziecko jest blade, zimne, wilgotne i wykazuje oznaki wstrząsu lub jeśli jest w nim dużo krwi - wspomóż krążenie kładąc je i podnosząc jego nogi. Unieś krwawiącą ranę i zastosuj bezpośredni nacisk, aby opanować krwawienie.
Więcej ważnych tematów z zakresu pierwszej pomocy:
- Porady dotyczące pierwszej pomocy w 6 typowych wypadkach
- Dziesięć najważniejszych wskazówek dotyczących pierwszej pomocy
- Jakie są najczęstsze zimowe urazy?
- Pierwsza pomoc - leczenie oparzeń
- Pierwsza pomoc w przypadku ukąszeń węży
- 6 podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, które powinni znać wszyscy rodzice
- Pierwsza pomoc w przypadku najczęstszych urazów u dzieci
- 5 najczęstszych urazów u dzieci w lecie
- Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem
- Jak pomóc poszkodowanemu w wypadku samochodowym