Dlaczego bezpieczeństwo maszyn jest ważne?

Dlaczego bezpieczeństwo maszyn jest ważne?

  • Poruszające się maszyny mogą powodować obrażenia na wiele sposobów:
  • Ludzie mogą zostać uderzeni i zranieni przez ruchome części maszyn lub wyrzucane materiały. Części ciała mogą również zostać wciągnięte lub uwięzione pomiędzy rolkami, pasami i kołami pasowymi.
  • Ostre krawędzie mogą powodować przecięcia i rany cięte, części o ostrych zakończeniach mogą powodować ukłucia lub przebicia skóry, a części o szorstkiej powierzchni mogą powodować tarcie lub ścieranie.
  • Ludzie mogą zostać zmiażdżeni, zarówno pomiędzy częściami poruszającymi się razem lub w kierunku stałej części maszyny, ściany lub innego obiektu, a dwie części poruszające się obok siebie mogą powodować ścinanie.
  • Części maszyny, materiały i emisje (takie jak para lub woda) mogą być wystarczająco gorące lub zimne, aby spowodować oparzenia, a elektryczność może spowodować porażenie prądem elektrycznym i oparzenia.
  • Do obrażeń może również dojść w wyniku zawodności maszyn i ich wadliwego działania lub w wyniku niewłaściwego użytkowania maszyn spowodowanego brakiem doświadczenia lub przeszkolenia.

Co muszę zrobić?

Przed rozpoczęciem pracy

  • Przed rozpoczęciem użytkowania jakiejkolwiek maszyny należy zastanowić się, jakie zagrożenia mogą wystąpić i jak można sobie z nimi poradzić. Dlatego należy wykonać następujące czynności:
  • Sprawdzić, czy maszyna jest kompletna, z zamontowanymi wszystkimi zabezpieczeniami i wolna od usterek. Termin "zabezpieczenia" obejmuje osłony, blokady, sterowanie oburęczne, osłony świetlne, maty wrażliwe na nacisk itp. Zgodnie z prawem dostawca musi zapewnić właściwe zabezpieczenia i poinformować nabywców o wszelkich zagrożeniach ("zagrożeniach resztkowych"), o których użytkownicy muszą wiedzieć i którymi muszą zarządzać, ponieważ nie można ich wyeliminować.
  • Należy opracować bezpieczny system pracy dotyczący użytkowania i konserwacji maszyny. Konserwacja może wymagać kontroli elementów krytycznych, których pogorszenie stanu może powodować ryzyko. Należy również zwrócić uwagę na ryzyko szczątkowe określone przez producenta w informacjach/instrukcjach dostarczonych z maszyną i upewnić się, że zostało ono uwzględnione w bezpiecznym systemie pracy.
  • Upewnij się, że każda maszyna statyczna została prawidłowo zainstalowana i jest stabilna (zazwyczaj zamocowana na stałe).
  • Wybierz odpowiednią maszynę do danego zadania i nie umieszczaj maszyn w miejscach, w których klienci lub osoby odwiedzające mogą być narażeni na ryzyko.
  • Należy pamiętać, że nowe maszyny powinny być oznaczone znakiem CE i dostarczone z Deklaracją Zgodności oraz instrukcją w języku angielskim.

Upewnij się, że maszyna jest:

  • bezpieczna dla wszelkich prac, które muszą być wykonane podczas ustawiania, podczas normalnego użytkowania, podczas usuwania zatorów, podczas przeprowadzania napraw w przypadku awarii oraz podczas planowanej konserwacji;
  • prawidłowo wyłączona, odizolowana lub zablokowana przed podjęciem jakichkolwiek działań mających na celu usunięcie zatorów, czyszczenie lub regulację maszyny;

Upewnij się również, że zidentyfikowałeś i poradziłeś sobie z ryzykiem związanym z:

  • zasilania elektrycznego, hydraulicznego lub pneumatycznego;
  • źle zaprojektowanych zabezpieczeń. Mogą one być niewygodne w użyciu lub łatwe do obejścia, co może zachęcać pracowników do ryzykowania urazów i łamania prawa. Jeżeli tak jest, należy dowiedzieć się, dlaczego to robią i podjąć odpowiednie działania w celu usunięcia przyczyn.

Zapobieganie dostępowi do niebezpiecznych części

Zastanów się, w jaki sposób możesz uczynić maszynę bezpieczną. Środki, których używasz do zapobiegania dostępowi do niebezpiecznych części, powinny być w następującej kolejności. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie kombinacji tych środków:

  • Używaj stałych osłon (np. zabezpieczonych śrubami lub nakrętkami i kołkami), aby odgrodzić niebezpieczne części, kiedy tylko jest to możliwe. Do wykonania takich osłon należy użyć najlepszego materiału - plastik może być łatwy do przejrzenia, ale może też łatwo ulec uszkodzeniu. Jeżeli używasz siatki drucianej lub podobnych materiałów, upewnij się, że otwory nie są na tyle duże, aby umożliwić dostęp do ruchomych części.
  • Jeżeli osłony stałe nie są praktyczne, należy zastosować inne metody, np. blokadę osłony, tak aby maszyna nie mogła ruszyć przed zamknięciem osłony i nie mogła zostać otwarta, gdy maszyna jest w ruchu. W niektórych przypadkach, jeżeli inne osłony nie są praktyczne, można zastosować systemy wyzwalające, takie jak urządzenia fotoelektryczne, maty wrażliwe na nacisk lub osłony automatyczne.
  • Jeżeli osłony nie mogą zapewnić pełnej ochrony, należy stosować przyrządy, uchwyty, popychacze itp.
  • Należy kontrolować wszelkie pozostałe ryzyko poprzez zapewnienie operatorowi niezbędnych informacji, instrukcji, szkoleń, nadzoru oraz odpowiedniego sprzętu ochronnego.

STUDIUM PRZYPADKU

Firma została postawiona w stan oskarżenia po tym, jak pracownik doznał straszliwych obrażeń, niemal odcinając sobie lewą rękę podczas pracy z piłą poprzeczną.

Działania podjęte przez pracodawcę

Osłona na nos nie została prawidłowo ustawiona, ponieważ szkolenie było nieodpowiednie. Pracownik nie miał wcześniejszego doświadczenia i przeszedł zaledwie pięciominutowe szkolenie w zakresie obsługi piły. Nie zawierało ono żadnych instrukcji dotyczących osłon piły i sposobu ich prawidłowego ustawiania. Ponadto, piła nie nadawała się do celów szkoleniowych.