Upadek dźwigu podczas podnoszenia ciężarówki
Operacje podnoszenia mogą często narażać ludzi na duże ryzyko urazów, a także powodować duże koszty, gdy przebiegają nieprawidłowo. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zaopatrzyć, zaplanować i zorganizować operacje podnoszenia, aby były one wykonywane w bezpieczny sposób.
Każdy z tych elementów wymaga zaangażowania na każdym etapie osoby lub osób o wystarczających kompetencjach. Osoby te powinny posiadać wystarczającą teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat danej pracy i sprzętu, a także wymogów prawa, aby móc wykonać te czynności prawidłowo.
W przypadku skomplikowanych operacji o wysokim ryzyku, planowanie i organizacja powinny być szeroko zakrojone i skrupulatne.
Planowanie poszczególnych rutynowych operacji podnoszenia może być obowiązkiem osób, które je wykonują (np. zawiesia lub operatora dźwigu). Jednak w przypadku bardziej złożonych operacji podnoszenia (np. podnoszenie tandemowe z użyciem wielu dźwigów) pisemny plan powinien być opracowany przez osobę posiadającą znaczące i specyficzne kompetencje - odpowiednie szkolenie, wiedzę, umiejętności i doświadczenie - odpowiednie do poziomu zadania.
W przypadku prostych, powszechnie stosowanych operacji podnoszenia może być wymagany tylko jeden wstępny plan ogólny (np. wózki widłowe w fabryce), który może być częścią normalnej oceny ryzyka dla danej czynności.
Jednak od czasu do czasu może być konieczny przegląd planu, aby upewnić się, że nic się nie zmieniło i że plan jest nadal ważny. Rutynowe operacje podnoszenia, które są nieco bardziej złożone, mogą, w zależności od okoliczności, wymagać zaplanowania za każdym razem, gdy są wykonywane.
Plan każdej operacji podnoszenia musi uwzględniać przewidywalne ryzyko związane z pracą i określać odpowiednie zasoby (w tym ludzi) niezbędne do bezpiecznego wykonania zadania. Czynnikami, które należy uwzględnić, mogą być dowolne lub wszystkie z poniższych:
- Praca pod zawieszonymi ładunkami
- Widoczność
- Mocowanie / odłączanie i zabezpieczanie ładunków
- Środowisko
- Lokalizacja
- Przewrócenie
- Zagrożenia związane z bliskością
- Obniżanie
- Podnoszenie osób
- Przeciążenie
- Kontrola przed użyciem
- Stała integralność sprzętu
Plan powinien jasno określać działania na każdym etapie operacji i określać obowiązki zaangażowanych osób. Stopień planowania i złożoności planu będzie różny i powinien być proporcjonalny do przewidywalnego ryzyka związanego z pracą.
Wytrzymałość i stabilność
Sprzęt podnoszący musi być odpowiednio wytrzymały do proponowanego zastosowania. Ocena tego powinna uwzględniać fakt, że może wystąpić kombinacja sił, na które będzie narażony sprzęt podnoszący wraz z osprzętem.
Stosowany sprzęt podnoszący powinien zapewniać odpowiedni "współczynnik bezpieczeństwa" na wypadek wszystkich przewidywalnych rodzajów awarii. W przypadku gdy podnoszone są osoby, współczynnik bezpieczeństwa jest często wyższy. Wybrane urządzenia podnoszące nie powinny być nadmiernie podatne na żaden z możliwych do przewidzenia sposobów uszkodzenia, które mogą wystąpić podczas pracy, na przykład pęknięcia, zużycie lub zmęczenie materiału.