Sprawdź, kiedy należy stosować zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości podczas pracy na wysokości

Jeżeli nie jest możliwe zapewnienie bezpiecznej platformy roboczej z poręczami i barierkami lub alternatywnych środków bezpiecznego dostępu (takich jak sprzęt do podwieszania), a pracownicy mogą spaść z wysokości, konieczne jest zapewnienie jakiejś formy zabezpieczenia przed upadkiem. Zabezpieczenie przed upadkiem występuje w dwóch głównych formach:

  • Systemy ochrony zbiorowej, takie jak siatki bezpieczeństwa i poduszki powietrzne.
  • Systemy ochrony osobistej, takie jak uprząż chroniąca przed upadkiem z wysokości.

W idealnej sytuacji należy stosować ochronę zbiorową, ponieważ chroni ona wszystkich pracowników, niezależnie od tego, czy używają oni swojego sprzętu ochrony osobistej prawidłowo, czy nie. Na przykład siatki bezpieczeństwa mogą być zawieszone pod otwartą stalową ramą dachu, podczas gdy pracownicy mocują materiał okładzinowy na miejscu.

Siatki muszą być prawidłowo zainstalowane i bezpiecznie przymocowane przez kompetentnych riggerów jak najbliżej dachu, aby zminimalizować odległość, na jaką spadają.

Osobisty sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości składa się zazwyczaj z uprzęży obejmującej całe ciało, połączonej z jedną lub dwiema linami (lub liną stalową na bębnie bezwładnościowym). W trakcie użytkowania lonża jest połączona z punktem kotwiczącym.

Osobisty sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości powinien być używany wyłącznie przez przeszkolonych pracowników. Uprzęże, smycze i punkty kotwiczące powinny być rutynowo kontrolowane w celu zapewnienia ich bezpiecznego działania.

Sprzęt, szkolenia i instrukcje

Pracownicy powinni być przeszkoleni w zakresie bezpiecznej pracy na wysokości, ale dokładny zakres szkolenia będzie zależał od charakteru pracy i stosowanych metod dostępu lub kontroli.

Jako minimum pracownicy powinni być świadomi występujących zagrożeń, takich jak ewentualna obecność kruchych pokryć dachowych, niezabezpieczonych krawędzi itp. Ponadto szkolenie może być wymagane przez prawo w przypadku korzystania z niektórych urządzeń.

Na przykład osoby stawiające lub modyfikujące rusztowania powinny posiadać odpowiednie kompetencje, a osoby kierujące lub używające MEWP powinny odbyć uznany kurs szkoleniowy dla operatorów.