Krótki przewodnik po bezpieczeństwie i higienie pracy w miejscu pracy
Niniejszy przewodnik ma na celu podniesienie świadomości na temat Twoich praw i obowiązków jako pracownika, tak abyś mógł cieszyć się bezpiecznym i zdrowym miejscem pracy.
Obowiązki pracodawców
Pracodawcy są prawnie zobowiązani do zapewnienia bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy przede wszystkim dla swoich pracowników, a także dla wszystkich innych osób, które mogą odwiedzić miejsce pracy, takich jak klienci, wykonawcy i osoby postronne.
Wszyscy pracodawcy, niezależnie od wielkości firmy, muszą:
- zaprojektować, zapewnić i utrzymywać miejsca pracy, które są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia;
- zidentyfikować wszelkie zagrożenia (rzeczywiste lub potencjalne) i podjąć środki w celu kontroli ryzyka, najlepiej poprzez jego wyeliminowanie, a jeśli nie jest to możliwe, poprzez jego ograniczenie w możliwie największym stopniu;
- zapewnić opracowanie i wdrożenie bezpiecznych praktyk pracy,
- wdrożyć środki mające na celu zmniejszenie ryzyka mobbingu i molestowania;
- zapewnienie odpowiedniego zaplecza pierwszej pomocy;
- zapewnić pracownikom informacje, instrukcje i szkolenia opracować plany awaryjne na wypadek wypadków i sytuacji awaryjnych (w tym ewakuacji miejsca pracy);
- zapewnić, że wentylacja, temperatura, oświetlenie, toalety, mycie i urządzenia do odpoczynku spełniają standardy zdrowia, bezpieczeństwa i dobrobytu wymagane przez organy ustawowe;
- zapewnić odpowiedni sprzęt roboczy, który jest właściwie użytkowany i regularnie konserwowany;
- podejmować niezbędne środki ostrożności przeciwko ryzyku spowodowanemu przez zagrożenia łatwopalne lub wybuchowe, sprzęt elektryczny, hałas, pył i promieniowanie;
- podejmować rozsądne kroki w celu uniknięcia potencjalnie niebezpiecznej pracy związanej z ręcznym przemieszczaniem ciężarów i w razie potrzeby zapewnić szkolenie w zakresie ręcznego przemieszczania ciężarów;
- zapewnienie nadzoru zdrowotnego, w razie potrzeby;
- zapewnienie odzieży ochronnej, tam gdzie jest to wymagane, oraz odpowiednich znaków ostrzegawczych;
- zgłaszanie konkretnych wypadków, urazów, chorób i niebezpiecznych zdarzeń odpowiednim władzom; oraz prowadzenie rejestrów wypadków i urazów, stosownie do potrzeb.
Prawa i obowiązki pracowników
Prawo ustanawia istotne prawa dla pracowników - jak również obowiązki współpracy w zakresie niewłaściwego zachowania w celu ochrony ich własnego dobra.
Prawo pracowników do pracy w bezpiecznym i zdrowym środowisku jest zapisane w przepisach prawa. Jako takie, nie może być odebrane lub osłabione przez pracodawcę. Najważniejsze prawa i obowiązki zostały przedstawione poniżej.
Twoje prawa
- aby wszelkie zagrożenia dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa były odpowiednio kontrolowane, na tyle, na ile to możliwe;
- do bezpłatnego wyposażenia w sprzęt ochrony osobistej i bezpieczeństwa;
- do przerwania pracy i opuszczenia miejsca pracy, jeśli masz uzasadnione obawy o swoje bezpieczeństwo, bez narażania się na kary dyscyplinarne;
- poinformowania pracodawcy o wszelkich wątpliwościach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa w pracy;
- skontaktowania się z odpowiednimi władzami, bez narażania się na karę dyscyplinarną, jeśli pracodawca odmawia zajęcia się Twoimi obawami;
- do konsultacji z pracodawcą na temat bezpieczeństwa, zdrowia i opieki społecznej w miejscu pracy oraz do otrzymywania szczegółowych informacji na ten temat; oraz
- wyboru Przedstawicieli ds. Bezpieczeństwa, jako części konsultacji z pracodawcą.
Twoje obowiązki dbanie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w rozsądnym zakresie; dbanie o to, by nie narażać innych osób na niebezpieczeństwo;
- uczestniczenie w odpowiednich szkoleniach;
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących u pracodawcy;
- właściwe korzystanie z wszelkich środków ochrony osobistej;
- zgłaszania wszelkich urazów, nadwyrężeń lub chorób powstałych w wyniku wykonywanej pracy; oraz
- poinformowania pracodawcy o wszelkich problemach zdrowotnych, które mogą mieć wpływ na wydajność pracy (np. zajście w ciążę, przyjmowanie przepisanych leków lub doznanie urazu), tak aby pracodawca mógł dokonać odpowiednich zmian w organizacji pracy.
Najczęstsze problemy w miejscu pracy
Przestrzeń
Każde pomieszczenie, w którym pracują ludzie, powinno mieć wystarczającą powierzchnię, wysokość i wolną przestrzeń, aby zapewnić zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt. Dodatkowe pomieszczenia mogą być konieczne, jeśli istnieje potrzeba dostępu dla wózków inwalidzkich, jednak w biurach 4,65 metra kwadratowego to minimalna ilość powierzchni wymagana dla każdej osoby pracującej w danym pomieszczeniu (obejmuje to powierzchnię zajmowaną przez biurko i krzesło, ale nie obejmuje szafek na akta i innych mebli biurowych).
Temperatura
Przepisy nie określają maksymalnej temperatury, ale jako wskazówkę przyjmuje się, że minimalna komfortowa temperatura pracy dla pracowników siedzących wewnątrz pomieszczeń wynosi 16º Celsjusza w ciągu jednej godziny od rozpoczęcia pracy, a maksymalna komfortowa temperatura pracy wynosi 27º Celsjusza (przy wykonywaniu lekkich obowiązków).
Wentylacja
Miejsca pracy muszą być odpowiednio wentylowane. Okna lub inne otwory mogą zapewnić wystarczającą wentylację, ale w przypadku klimatyzacji należy ją regularnie konserwować.
Światło naturalne
Oświetlenie powinno być wystarczające, aby umożliwić ludziom bezpieczną pracę i poruszanie się. W razie potrzeby należy zapewnić oświetlenie miejscowe na poszczególnych stanowiskach pracy oraz w miejscach szczególnie zagrożonych, takich jak korytarze i schody. Oświetlenie i oprawy oświetleniowe nie powinny stwarzać żadnego zagrożenia. Automatyczne oświetlenie awaryjne, zasilane z niezależnego źródła, powinno być zapewnione tam, gdzie nagła utrata światła stwarzałaby zagrożenie.
Stanowiska pracy i przerwy z dala od ekranu
Pracodawcy muszą zaplanować pracę przy urządzeniach do wyświetlania obrazu (VDU) w taki sposób, aby była ona okresowo przerywana przerwami lub zmianami czynności w celu zmniejszenia narażenia na działanie VDU. Chociaż przepisy nie określają wymaganych przerw, pojedynczy nieprzerwany okres pracy przy monitorze nie powinien przekraczać jednej godziny. Osoby używające VDU jako istotnej części swojej codziennej pracy mają prawo do skorzystania z odpowiednich badań wzroku, które muszą być udostępnione i opłacone przez pracodawcę.
Obsługa ręczna
Tam, gdzie wymagane jest ręczne przemieszczanie, należy przestrzegać jasnych wytycznych. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy - www.hsa.ie - lub brytyjskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy - www.hse.co.uk.
Pożar
Każde miejsce pracy musi posiadać jasne procedury ewakuacyjne i regularnie przeprowadzać ćwiczenia przeciwpożarowe, aby upewnić się, że pracownicy są świadomi tych procedur.
Poślizgnięcia, potknięcia i upadki
Główne przyczyny poślizgnięć, potknięć i upadków w miejscu pracy to:
- nierówne powierzchnie podłóg;
- nieodpowiednie wykładziny podłogowe;
- mokre podłogi;
- zmiany poziomów;
- wleczone kable;
- słabe oświetlenie; oraz
- - niewłaściwy porządek w domu.
W razie upadku należy w razie potrzeby zwrócić się o pomoc lekarską, powiadomić pracodawcę o zdarzeniu, w razie potrzeby sporządzić protokół i zażądać usunięcia zagrożenia.
Stres związany z pracą
Stres w miejscu pracy występuje wtedy, gdy wymagania związane z pracą i/lub środowiskiem pracy przekraczają możliwości pracownika do ich spełnienia. Objawy stresu mogą być fizyczne, psychiczne i/lub behawioralne. Powinieneś zapoznać się z polityką pracodawcy dotyczącą stresu.
Znęcanie się i molestowanie
Mobbing w miejscu pracy jest problemem związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy. Może on prowadzić do problemów zdrowotnych i powodować dalsze problemy związane z bezpieczeństwem. Jest to również kwestia stosunków przemysłowych - i może mieć konsekwencje prawne. Pracodawcy mają obowiązek dbać o wszystkich pracowników, aby zapewnić im zarówno psychiczne, jak i fizyczne bezpieczeństwo w miejscu pracy oraz aby nic lub nikt w środowisku pracy nie wpływał negatywnie na ich zdrowie. Ten obowiązek opieki oznacza, że pracodawcy muszą zachowywać się i reagować w sposób rozsądny w takich sprawach.
Uwaga: Informacje zawarte w tym dokumencie mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie powinny być traktowane jako ostateczne oświadczenie prawne.