Jak są identyfikowane potencjalne zagrożenia?
Zagrożenie to coś, co może wyrządzić szkodę, np. elektryczność, chemikalia, praca na drabinie, hałas, klawiatura, prześladowca w pracy, stres itp.
Ryzyko to wysokie lub niskie prawdopodobieństwo, że jakieś zagrożenie rzeczywiście spowoduje szkodę.
Na przykład praca w samotności poza biurem może stanowić zagrożenie. Ryzyko osobistego niebezpieczeństwa może być wysokie. Okablowanie elektryczne stanowi zagrożenie. Jeżeli zahaczy o ostry przedmiot, odsłonięte okablowanie zalicza się do kategorii "wysokiego ryzyka".
Jak identyfikuje się potencjalne zagrożenia?
Dwie powszechnie stosowane techniki identyfikacji potencjalnych zagrożeń to:
A) metoda Kepnera i Tregoe oparta na analizie zmian; B) podejście Gibsona i Haddona oparte na niepożądanym przepływie energii i barierze energetycznej.
A. Analiza zmian (Kepner i Tregoe)
Analiza zmian pomaga w ustaleniu znaczenia zmian w powodowaniu wypadków i strat. Pomaga również określić zmiany zaradcze, aby zapobiec tym wypadkom i stratom.
Zmiana jest potrzebna dla poprawy, ale może mieć niepożądane skutki uboczne. Zmiany mogą być planowane lub nieplanowane. Czasami zmiany zapobiegawcze mogą powodować problemy, jeśli nie zostaną wprowadzone prawidłowo.
W przypadku zmian planowanych, potencjalne problemy można zidentyfikować i kontrolować.
Analiza zmian oferuje potężną metodologię analizy bezpieczeństwa dla nieplanowanych i przewidywanych zmian w działaniu urządzeń, materiałów lub procesów. Wszelkie nieplanowane zmiany mogą prowadzić do wypadków i strat, o ile nie zostaną wdrożone środki zapobiegawcze (kontr-zmiany).
Technika analizy zmian, wprowadzona po raz pierwszy przez C.H. Kepnera i B.B. Tregoe w 1965 r. jako narzędzie menedżerskie do rozwiązywania problemów produkcyjnych, została ostatecznie zaadaptowana do zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy.
W latach 70-tych opracowano procedurę "Co by było gdyby" w celu identyfikacji możliwych sekwencji zdarzeń wypadkowych. Po ustaleniu tych sekwencji łatwiej jest określić zagrożenia, konsekwencje i potencjalne metody redukcji ryzyka.
Analiza "Co jeśli" polega na przeprowadzeniu dokładnego i systematycznego badania każdego zadania poprzez zadawanie pytań zaczynających się od "Co jeśli?". Sformułowanie dokładnych pytań pozostawia się osobom przeprowadzającym badanie.
Najczęstsze zagrożenia w miejscu pracy:
- Praca na wysokości. …
- Zły porządek w domu. …
- Elektryczne - przedłużacze. …
- Wózki widłowe. …
- Blokowanie i oznaczanie. …
- Środki chemiczne. …
- Przestrzenie zamknięte.