Kto powinien przeprowadzać ocenę ryzyka?

Przeprowadzenie oceny ryzyka

Zgodnie z sekcją 19 ustawy z 2005 r. przeprowadzenie oceny ryzyka jest obowiązkiem pracodawcy, dlatego należy spróbować przeprowadzić ją samodzielnie, angażując w jak największym stopniu kierowników i pracowników. Jeśli nie dysponujesz fachową wiedzą wewnętrzną, zatrudnij do pomocy kompetentną osobę z zewnątrz. Sprawdź, czy jest ona zaznajomiona z konkretnymi czynnościami roboczymi i czy potrafi je ocenić. Zaangażuj jak największą liczbę pracowników, aby zachęcić ich do współodpowiedzialności za gotowe oceny.

Czy istnieje wzór, którego mogę użyć do oceny ryzyka?

Istnieją różne jakościowe i ilościowe metody przeprowadzania oceny ryzyka. Wybierz taką, która najlepiej pasuje do danej organizacji. Ogólny format przeprowadzania oceny ryzyka w formie tabelarycznej podany jest w załączniku.

Jakie czynniki wpływają na poziom ryzyka?

Ryzyko zależy od wielu, często powiązanych ze sobą, okoliczności:

  • Kto jest narażony na zagrożenie?
  • Czy zagrożenie może spowodować obrażenia u pracowników lub innych osób?
  • Jak poważne mogą być te obrażenia?
  • Czy zagrożenie jest dobrze kontrolowane?

Wytyczne dotyczące oceny ryzyka i deklaracji bezpieczeństwa

Jeżeli ktoś używa niebezpiecznych substancji chemicznych, zagrożenia i środki ostrożności są wymienione na etykiecie lub w karcie charakterystyki substancji niebezpiecznej. Mogą również istnieć przepisy dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia, normy branżowe, kodeksy postępowania lub wytyczne odnoszące się do konkretnego zagrożenia. Na przykład przepisy wymagają, aby na każdym stanowisku pracy przy maszynie znajdowały się elementy sterujące zatrzymaniem. Wskazówki dotyczące kontroli zatrzymania i kontroli zatrzymania awaryjnego są dostępne w przewodniku Use of Work Equipment Guide to the Safety Health and Welfare at Work Regulations (General Application). Pracodawcy powinni z nich skorzystać, aby pomóc w ocenie ryzyka i zdecydować, czy istniejące środki ostrożności są odpowiednie.

Czy poziom nadzoru jest odpowiedni?

  • Jak długo ludzie są narażeni? Jakie poziomy narażenia nie powinny być przekraczane?

(Poziomy te dotyczą substancji chemicznych, temperatury, hałasu, dużych obciążeń, promieniowania itp.)

Kogo należy wziąć pod uwagę?

Oprócz pracowników (np. operatorów, personelu konserwacyjnego i personelu biurowego) należy pomyśleć o osobach, które mogą nie przebywać w miejscu pracy przez cały czas, na przykład

  • Sprzątaczki
  • Odwiedzający
  • Kontraktorzy
  • Zewnętrzny personel konserwacyjny
  • Klienci
  • Inne osoby (np. uczniowie w szkole)
  • Członkowie społeczeństwa lub osoby przebywające w miejscu pracy, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że mogą one ucierpieć w wyniku wykonywanych czynności.

Zwróć szczególną uwagę na pracowników niepełnosprawnych, gości, niedoświadczonych pracowników, pracowników, dla których angielski nie jest pierwszym językiem oraz pracowników samotnych. Jeśli w miejscu pracy pojawią się zmiany, takie jak nowe urządzenia, nowe praktyki robocze lub nowe materiały, pracodawca musi przeprowadzić nową ocenę ryzyka, wdrożyć wszelkie niezbędne ulepszenia i odpowiednio zaktualizować deklarację bezpieczeństwa. Oceny ryzyka i wszelkie późniejsze zmiany muszą być podane do wiadomości wszystkich osób, których one dotyczą.

Jak ocenić ryzyko związane z pracownikami podróżującymi lub pracującymi w wielu miejscach?

Ocena ryzyka i deklaracja bezpieczeństwa powinny odnosić się do miejsca pracy. Jeżeli pracownicy będą pracować z dala od swojej zwykłej bazy, ocena ryzyka i oświadczenie o bezpieczeństwie powinny dotyczyć rodzaju pracy wykonywanej w tym miejscu pracy.

Pełne oświadczenie o bezpieczeństwie lub ocena ryzyka mogą być niepraktyczne w określonych miejscach pracy lub przy określonych czynnościach roboczych (np. przy robotach drogowych lub pracach na dachu). W takich przypadkach wystarczy uproszczona instrukcja metody lub procedura pracy, która obejmuje dane ryzyko, pod warunkiem, że pracownicy zapoznali się z własną instrukcją bezpieczeństwa.

Urząd opracował Plan Bezpiecznego Systemu Pracy, aby pomóc kierownikom i pracownikom w branży budowlanej w przeprowadzaniu prostych ocen ryzyka dla wielu rodzajów prac budowlanych.