Czym jest idealny specjalista ds. bezpieczeństwa

Idealny specjalista ds. bezpieczeństwa?

Niedawno poproszono mnie o pomoc w stworzeniu listy cech, które powinien posiadać "idealny" specjalista ds. bezpieczeństwa. Oto moja odpowiedź:

Im więcej o tym myślę, tym bardziej wydaje mi się, że użycie słowa "Doskonały" może być niewłaściwe. Jeśli taki jest cel, to lista nie miałaby końca i trzeba by było poprzedzić swój artykuł zastrzeżeniem, że choć jest to cel godny podziwu, to jest mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek został osiągnięty. Rzeczywiście, ktoś, kto jest bliski ideału w jednym konkretnym scenariuszu, może być całkowicie bezużyteczny w innym. Jedno jest pewne - każdy, kto myśli, że jest doskonały, jest od tego zdecydowanie daleki.

Czy powinniśmy dążyć do bycia doskonałymi? Czy to nie nasze niedoskonałości tworzą dużą część naszego charakteru, sprawiają, że jesteśmy prawdziwi i stawiają nas przed codziennymi wyzwaniami, dzięki którym możemy się doskonalić, a może to właśnie jest celem Twojego artykułu - przedstawienie listy wyzwań i możliwości doskonalenia się? Gdybyśmy byli idealni, to jak postrzegaliby nas ludzie wokół nas? Gdy tylko stajemy się doskonali, tracimy niektóre z krytycznych cech doskonałości - empatię dla innych i szacunek dla innych?

Jeśli chcesz poznać moją opinię na temat tego, co czyni "dobrego" specjalistę ds. bezpieczeństwa, moja pierwsza szóstka to

  1. Praktyczne doświadczenie - NIE TYLKO w zakresie bezpieczeństwa, ale jako pracownik ORAZ menedżer - zasmarkany dzieciak prosto po szkole BHP nie będzie miał pojęcia, co to znaczy pracować dla zarobku lub podejmować dobre decyzje pod presją w oparciu o liczne i czasami sprzeczne kryteria i oczekiwania.
  2. Uświadomienie sobie, że cały świat nie kręci się wokół bezpieczeństwa - ono NIE jest priorytetem nr 1, nigdy nie było i nigdy nie będzie, pomimo tego, jak bardzo je promujemy lub jego większego brata "Zero Harm". Pracownicy potrafią przejrzeć te wyświechtane slogany. Bezpieczeństwo jest jednym z krytycznych elementów biznesu, do których zalicza się jakość, zysk itd. i wszystkie one są współzależne i nigdy nie mogą być rozpatrywane w oderwaniu od siebie, ponieważ żaden z nich nie przetrwa ani nie rozwinie się samodzielnie.
  3. Bądź pokorny i uznaj, że ludzie wykonujący daną pracę wiedzą o niej więcej od Ciebie i należy się z nimi konsultować, szanować ich opinie i uznawać je.
  4. Bądź kreatywny, nie wyrzucaj na śmietnik tego samego starego gówna i nie nadawaj mu nowego TLA, nie da się wypolerować łajna. Myśl poza kwadratem i kwestionuj wszystko, jeśli się mylisz, pech, przynajmniej nauczyłeś się czegoś i sprawiłeś, że ci, którzy mają rację, zastanowili się i okazali większe przekonanie do swojej sprawy. Witamy rozsądną debatę i inne opinie.

  5. Nie kieruj się przepisami - nasi amerykańscy przyjaciele wydają się używać OSHA jako Biblii i nie mogą sobie poradzić, jeśli nie jest to zalecane. Właściwie zarządzaj ryzykiem, stosuj normy/przepisy prawne jako przewodnik, a automatycznie spełnisz lub nawet przekroczysz wymagania przepisów i będziesz stale się doskonalić.

  6. Żyj zgodnie z zasadą 80/20. Skoncentruj się na potrzebach większości, a nie krzykliwej mniejszości. Poświęć swój czas na rzeczy ważne. Jeśli jest to 80%, daj temu szansę, nie spędzaj wieczności na dostrajaniu lub doprowadzaniu tego do "perfekcji", ponieważ nigdy nie będzie, dopóki tego nie zrobisz i nie poprawisz. Skup się na tych 20%, które rozwiążą 80% Twoich problemów. Spędzaj czas z ludźmi, którzy chcą, aby im pomagać i doceniają to, co robisz. Spędzaj czas ze zwycięzcami i unikaj przegranych.

Artykuł został zmieniony na "The Qualities of an Excellent Safety Professional" - opublikujemy go tutaj, gdy zostanie ukończony.

Prosimy o udostępnianie naszych postów

  • Kliknij, aby wydrukować (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby wysłać to do przyjaciela (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na LinkedIn (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Telegramie (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Reddit (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na WhatsApp (Otwiera się w nowym oknie)

Related