Obsługa dźwigu Incydenty i kontrole bezpieczeństwa
Praca z dźwigami zawsze wiąże się z zagrożeniami. Można jednak zminimalizować ryzyko, podejmując odpowiednie środki ostrożności w celu bezpiecznego wykonywania wszystkich operacji.
Aby bezpiecznie wykonywać operacje dźwigowe, należy:
Odpowiednio przeszkolić wszystkich pracowników. Jako pracodawca jesteś prawnie zobowiązany do zapewnienia wszystkim pracownikom odpowiedniego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, aby byli kompetentni w swojej pracy. Dzięki szkoleniom pracowników zwiększysz bezpieczeństwo, zadowolenie i zyski w miejscu pracy, ponieważ zmniejszysz liczbę urazów, wypadków śmiertelnych, wypadków i absencji chorobowych.
Upewnij się, że pracownicy wiedzą, że nie wolno im stać pod ładunkami i upewnij się, że operatorzy nigdy nie podnoszą ładunku nad pracownikiem. Nigdy nie wolno stać pod dźwigiem ani podnosić nad sobą ładunku. Ważne jest, aby pracownicy byli tego świadomi i unikali przechodzenia przez strefy, w których znajdują się dźwigi.
Poznaj, zrozum i stosuj się do przepisów LOLER (Lifting Operations and Lifting Equipment Regulations 1998). Aby dowiedzieć się więcej na temat obowiązków prawnych wynikających z przepisów LOLER, zapoznaj się z naszym przewodnikiem LOLER FAQ Guide.
Przeprowadzaj rutynową konserwację i naprawy wszystkich urządzeń na terenie zakładu w odpowiednich odstępach czasu. Część Twojej odpowiedzialności prawnej w ramach LOLER obejmuje przeprowadzanie rutynowych, okresowych konserwacji i napraw w celu zapewnienia, że maszyny są w bezpiecznym stanie roboczym.
Należy dopilnować, aby na terenie budowy przez cały czas pracy dźwigów obecny był kierownik.
Uświadomić pracownikom i ściśle egzekwować przestrzeganie limitów obciążenia i podnoszenia.
Zadbaj o to, aby w razie potrzeby na placu budowy pojawiły się wyraźne sygnały ostrzegawcze. We wszystkich strefach niebezpiecznych na placu budowy należy umieścić odpowiednie znaki ostrzegawcze, aby ostrzec pracowników przed potencjalnymi zagrożeniami. Należy również dopilnować, aby wszyscy pracownicy znali i rozumieli wszystkie znaki ostrzegawcze, aby byli świadomi, kiedy wchodzą do strefy zagrożenia.
Wybierz odpowiedni sprzęt ochrony osobistej dla wszystkich pracowników. Należy dopilnować, aby pracownicy nosili odpowiednią ochronę stóp, głowy i oczu, a także wszelkie inne środki ochrony indywidualnej, które zostały określone w ocenie ryzyka.
Odpowiednio zaplanuj wszystkie zadania przed rozpoczęciem pracy. Należy również zdecydować, kto jest odpowiedzialny za planowanie bezpieczeństwa przed rozpoczęciem pracy, zanim na miejscu pojawią się dźwigi.
Praca z dźwigami wiąże się z wieloma zagrożeniami, a niebezpieczne praktyki pracy mogą prowadzić do obrażeń, wypadków śmiertelnych oraz kosztownych uszkodzeń budynków i materiałów. Dlatego ważne jest, abyś był świadomy głównych zagrożeń i wiedział, jak możesz ich uniknąć.