Jakie jest pięć kroków do oceny ryzyka?

Pięć kroków do oceny ryzyka

Ocena ryzyka zawodowego jest ważnym krokiem w ochronie pracowników i firmy, a także w zapewnieniu zgodności z prawem. Pomaga ona skupić się na zagrożeniach, które naprawdę mają znaczenie w miejscu pracy - takich, które mogą spowodować rzeczywiste szkody. W wielu przypadkach proste środki mogą z łatwością kontrolować ryzyko, np. szybkie sprzątanie rozlanych płynów, aby zapobiec poślizgnięciom, lub zamykanie szuflad szafek, aby zapobiec potknięciom. Dla większości oznacza to proste, tanie i skuteczne środki zapewniające ochronę najcenniejszego składnika majątku - pracowników. Prawo nie oczekuje, że wyeliminujesz wszelkie ryzyko, ale masz obowiązek chronić ludzi w takim stopniu, w jakim jest to "praktycznie możliwe". W tym przewodniku znajdziesz informacje, jak to osiągnąć przy minimalnym zamieszaniu. Nie jest to jedyny sposób przeprowadzania oceny ryzyka. Istnieją inne metody, które sprawdzają się dobrze, zwłaszcza w przypadku bardziej złożonych zagrożeń i okoliczności. Uważamy jednak, że ta metoda jest najprostsza dla większości organizacji.

Co to jest ocena ryzyka?

Ocena ryzyka to po prostu dokładne zbadanie, co w Twojej pracy może wyrządzić szkodę ludziom, abyś mógł ocenić, czy podjąłeś wystarczające środki ostrożności, czy też powinieneś zrobić więcej, aby zapobiec szkodzie. Pracownicy i inne osoby mają prawo do ochrony przed szkodami spowodowanymi niepodjęciem rozsądnych środków kontroli.

Wypadki i zły stan zdrowia mogą zrujnować życie, a także wpłynąć na działalność firmy, jeśli dojdzie do utraty produkcji, uszkodzenia maszyn, wzrostu kosztów ubezpieczenia lub konieczności wniesienia sprawy do sądu. Zgodnie z prawem musisz ocenić ryzyko w miejscu pracy, aby wdrożyć plan jego kontroli.

Jak ocenić ryzyko w miejscu pracy

Należy postępować zgodnie z pięcioma krokami opisanymi w niniejszej ulotce:

Krok 1: Określenie zagrożeń.

Etap2: Określenie, kto może zostać poszkodowany i w jaki sposób.

Krok3: Ocena ryzyka i podjęcie decyzji o środkach ostrożności.

Etap4: Zapisać wyniki i wdrożyć je Etap 5: Dokonać przeglądu oceny i w razie potrzeby zaktualizować.

Nie należy nadmiernie komplikować tego procesu. W wielu organizacjach ryzyko jest dobrze znane, a niezbędne środki kontroli łatwe do zastosowania. Prawdopodobnie wiesz już, czy np. Twoi pracownicy przenoszą ciężkie ładunki, co może spowodować uszkodzenie kręgosłupa, lub gdzie ludzie są najbardziej narażeni na poślizgnięcia lub potknięcia. Jeżeli tak, należy sprawdzić, czy podjęto rozsądne środki ostrożności w celu uniknięcia obrażeń.

Jeśli prowadzisz małą organizację i jesteś pewien, że rozumiesz, o co chodzi, możesz przeprowadzić ocenę samodzielnie. Nie musisz być ekspertem w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa.

Jeśli pracujesz w większej organizacji, możesz poprosić o pomoc doradcę ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli nie masz pewności siebie, skorzystaj z pomocy kogoś, kto ma odpowiednie kompetencje. We wszystkich przypadkach należy upewnić się, że w proces ten zaangażowani są pracownicy lub ich przedstawiciele. Będą oni posiadać przydatne informacje na temat sposobu wykonywania pracy, które sprawią, że ocena ryzyka będzie bardziej dokładna i skuteczna. Pamiętaj jednak, że to Ty odpowiadasz za to, aby ocena została przeprowadzona prawidłowo.

Myśląc o ocenie ryzyka, pamiętaj:

  • Zagrożenie to wszystko, co może spowodować szkodę, np. chemikalia, elektryczność, praca z drabiny, otwarta szuflada itp;
  • Ryzyko to prawdopodobieństwo, wysokie lub niskie, że ktoś może zostać poszkodowany przez te i inne zagrożenia, wraz ze wskazaniem, jak poważna może być ta szkoda.

Krok 1: Identyfikacja zagrożeń

Najpierw należy ustalić, w jaki sposób ludzie mogą zostać poszkodowani. Kiedy pracujesz w danym miejscu każdego dnia, łatwo jest przeoczyć niektóre zagrożenia, dlatego poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci zidentyfikować te, które mają znaczenie:

Przejdź się po swoim miejscu pracy i zwróć uwagę na to, czego można się spodziewać, że może spowodować szkodę.

Zapytaj swoich pracowników lub ich przedstawicieli, co o tym sądzą. Być może zauważyli oni rzeczy, które nie są dla Ciebie oczywiste.

Odwiedź stronę internetową HSE (www.hse.gov.uk). HSE publikuje praktyczne wskazówki dotyczące miejsc występowania zagrożeń i sposobów ich kontroli. Znajduje się tam wiele informacji na temat zagrożeń, które mogą dotyczyć Twojej firmy.

Możesz również zadzwonić na infolinię HSE (tel.: 0845 345 0055), która wskaże publikacje, które mogą Ci pomóc, lub skontaktować się z Workplace Health Connect (tel.: 0845 609 6006), bezpłatnym serwisem dla kierowników i pracowników małych i średnich przedsiębiorstw, udzielającym praktycznych porad na temat zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Jeśli jesteś członkiem stowarzyszenia handlowego, skontaktuj się z nim. Wiele z nich wydaje bardzo pomocne wskazówki.

Sprawdź instrukcje producentów lub karty charakterystyki substancji chemicznych i sprzętu, ponieważ mogą one być bardzo pomocne w opisaniu zagrożeń i przedstawieniu ich w prawdziwej perspektywie.

Przejrzyj dokumentację dotyczącą wypadków i chorób - często pomaga ona zidentyfikować mniej oczywiste zagrożenia. Pamiętaj o długoterminowych zagrożeniach dla zdrowia (np. wysoki poziom hałasu lub narażenie na działanie szkodliwych substancji), a także o zagrożeniach dla bezpieczeństwa.

Krok 2 Określenie, kto może zostać poszkodowany i w jaki sposób

W przypadku każdego zagrożenia należy jasno określić, kto może zostać poszkodowany; pomoże to określić najlepszy sposób zarządzania ryzykiem. Nie oznacza to wymieniania wszystkich osób z imienia i nazwiska, ale raczej identyfikację grup osób (np. "osoby pracujące w magazynie" lub "przechodnie").

W każdym przypadku należy określić, w jaki sposób osoby te mogą zostać poszkodowane, tzn. jaki rodzaj urazu lub złego samopoczucia może wystąpić. Na przykład: "osoby układające towary na półkach mogą doznać urazu pleców z powodu wielokrotnego podnoszenia pudeł".

Pamiętaj:

niektórzy pracownicy mają szczególne wymagania, np. nowi i młodzi pracownicy, kobiety w ciąży lub matki w ciąży oraz osoby niepełnosprawne mogą być szczególnie zagrożone. W przypadku niektórych zagrożeń konieczna będzie dodatkowa uwaga;

sprzątaczki, goście, wykonawcy, konserwatorzy itp., którzy mogą nie przebywać w miejscu pracy przez cały czas;

osoby postronne, jeżeli mogą one ucierpieć w wyniku wykonywanych przez Ciebie czynności

jeśli dzielisz miejsce pracy, musisz zastanowić się, jak Twoja praca wpływa na innych obecnych, a także jak ich praca wpływa na Twoich pracowników - porozmawiaj z nimi; oraz

zapytaj pracowników, czy mogą wymienić kogoś, kogo mogłeś pominąć.

Krok 3 Ocena ryzyka i podjęcie decyzji o środkach ostrożności

Po zidentyfikowaniu zagrożeń należy zdecydować, co należy z nimi zrobić. Prawo wymaga, abyś zrobił wszystko, co jest "rozsądnie praktykowane" w celu ochrony ludzi przed szkodą. Możesz sam to sprawdzić, ale najłatwiejszym sposobem jest porównanie tego, co robisz, z dobrą praktyką.

Istnieje wiele źródeł dobrych praktyk - strona internetowa HSE (www.hse.gov.uk), Infolinia HSE (tel.: 0845 345 0055) oraz Workplace Health Connect (tel.: 0845 609 6006) będą pomocne.

Po pierwsze, przyjrzyj się temu, co już robisz, zastanów się, jakie kontrole stosujesz i jak zorganizowana jest Twoja praca. Następnie porównaj to z dobrymi praktykami i sprawdź, czy jest jeszcze coś, co powinieneś zrobić, aby dostosować się do standardów. Zadając sobie to pytanie, zastanów się:

  • Czy mogę całkowicie pozbyć się zagrożenia?
  • Jeśli nie, jak mogę kontrolować ryzyko, aby szkoda była mało prawdopodobna?

Podczas kontrolowania ryzyka należy stosować poniższe zasady, w miarę możliwości w następującej kolejności:

  • Wypróbuj mniej ryzykowną opcję (np. przestaw się na stosowanie mniej niebezpiecznej substancji chemicznej);
  • Zapobiegaj dostępowi do zagrożenia (np. poprzez osłony);
  • Zorganizuj pracę tak, aby zmniejszyć narażenie na niebezpieczeństwo (np. ustaw bariery pomiędzy pieszymi a ruchem ulicznym);
  • Zapewnienie środków ochrony osobistej (np. odzieży, obuwia, okularów itp.); oraz
  • Zapewnienie zaplecza socjalnego (np. pierwszej pomocy i urządzeń do mycia w celu usunięcia zanieczyszczeń).

Poprawa zdrowia i bezpieczeństwa nie musi dużo kosztować. Na przykład umieszczenie lustra na niebezpiecznym ślepym zakręcie, aby zapobiec wypadkom samochodowym, jest tanim środkiem ostrożności, biorąc pod uwagę ryzyko. Niepodjęcie prostych środków ostrożności może kosztować Cię dużo więcej, jeśli dojdzie do wypadku.

Zaangażuj pracowników, aby mieć pewność, że proponowane działania sprawdzą się w praktyce i nie wprowadzą żadnych nowych zagrożeń.

Krok 4 Zapisanie wyników i ich wdrożenie

Wdrożenie wyników oceny ryzyka w praktyce będzie miało duże znaczenie dla ochrony pracowników i Twojej firmy.

Zapisanie wyników oceny ryzyka i podzielenie się nimi z pracownikami zachęci Cię do tego. Jeśli zatrudniasz mniej niż pięciu pracowników, nie musisz niczego zapisywać, ale warto, abyś mógł to sprawdzić w późniejszym terminie, jeśli na przykład coś się zmieni.

Zapisując wyniki, staraj się zachować prostotę, na przykład: "Potknięcia o śmieci: zapewniono kosze, poinstruowano personel, cotygodniowe kontrole porządkowe" lub "Opary ze spawania: zastosowano lokalną wentylację wyciągową i regularnie ją sprawdzano".

Nie oczekujemy, że ocena ryzyka będzie doskonała, ale musi być odpowiednia i wystarczająca. Należy być w stanie wykazać, że:

  • przeprowadzono odpowiednią kontrolę;
  • zapytano, kogo może to dotyczyć;
  • zajęto się wszystkimi istotnymi zagrożeniami, biorąc pod uwagę liczbę osób, które mogą być narażone;
  • środki ostrożności są rozsądne, a pozostałe ryzyko jest niskie; oraz
  • zaangażowano w ten proces pracowników lub ich przedstawicieli.

Na końcu tej ulotki znajduje się szablon, który można wydrukować i wykorzystać.

Dobry plan działania często obejmuje połączenie różnych elementów, takich jak

  • kilka tanich lub łatwych ulepszeń, które można wprowadzić szybko, być może jako rozwiązanie tymczasowe do czasu wprowadzenia bardziej niezawodnych kontroli;
  • długoterminowe rozwiązania dotyczące tych zagrożeń, które najprawdopodobniej spowodują wypadki lub zły stan zdrowia;
  • długoterminowe rozwiązania dotyczące tych zagrożeń, które mają najgorsze potencjalne konsekwencje;
  • ustalenia dotyczące szkolenia pracowników w zakresie głównych pozostałych zagrożeń oraz sposobu ich kontrolowania;
  • regularne kontrole w celu upewnienia się, że środki kontroli pozostają na swoim miejscu; oraz
  • jasno określone obowiązki - kto i kiedy będzie prowadził jakie działania.

Pamiętaj, ustal priorytety i zajmij się najpierw najważniejszymi sprawami. Po wykonaniu każdego działania, zaznacz je w swoim planie.

Krok 5 Przegląd oceny ryzyka i aktualizacja w razie potrzeby

Niewiele miejsc pracy pozostaje niezmiennych. Prędzej czy później wprowadzisz nowy sprzęt, substancje i procedury, które mogą prowadzić do nowych zagrożeń. Dlatego rozsądnie jest na bieżąco kontrolować swoje działania. Mniej więcej co rok dokonuj formalnego przeglądu sytuacji, aby upewnić się, że wciąż się poprawiasz, a przynajmniej nie cofasz się.

Przyjrzyj się ponownie swojej ocenie ryzyka. Czy zaszły jakieś zmiany? Czy są ulepszenia, które należy jeszcze wprowadzić? Czy Twoi pracownicy zauważyli problem? Czy nauczyłeś się czegoś na podstawie wypadków lub zdarzeń potencjalnie wypadkowych? Upewnij się, że ocena ryzyka jest zawsze aktualna.

Prowadząc firmę, zbyt łatwo zapomnieć o przeglądzie oceny ryzyka - do czasu, gdy coś pójdzie nie tak i będzie za późno. Dlaczego nie ustalić daty przeglądu oceny ryzyka już teraz? Zapisz ją i zapisz w swoim terminarzu jako wydarzenie coroczne.

Jeśli w ciągu roku zajdzie jakaś istotna zmiana, nie czekaj. Sprawdź swoją ocenę ryzyka i w razie potrzeby wprowadź do niej poprawki. Jeśli to możliwe, najlepiej jest pomyśleć o ocenie ryzyka, gdy planujesz zmianę - w ten sposób pozostawiasz sobie więcej swobody.

Najczęściej zadawane pytania

Co zrobić, jeżeli praca, którą wykonuję, często się zmienia albo ja (lub moi pracownicy) przenosimy się z jednego miejsca na drugie?

Zidentyfikuj zagrożenia, których możesz się spodziewać i oceń ryzyko z nimi związane. Taka ogólna ocena powinna wystarczyć w przypadku większości prac. Jeżeli podejmujesz pracę w nowym miejscu lub w miejscu, które jest inne, uwzględnij wszelkie nowe lub inne zagrożenia, dokonując szczegółowej oceny. Nie musisz za każdym razem zaczynać od początku.

Co zrobić, jeśli dzielę miejsce pracy?

Poinformuj innych pracodawców i osoby prowadzące działalność na własny rachunek o wszelkich zagrożeniach, jakie może spowodować Twoja praca, oraz o podejmowanych przez Ciebie środkach ostrożności. Pomyśl również o zagrożeniach dla swoich pracowników ze strony osób pracujących w tym samym miejscu pracy.

Czy moi pracownicy mają obowiązki?

Tak. Pracownicy są prawnie zobowiązani do współpracy z pracodawcą w zakresie poprawy zdrowia i bezpieczeństwa (np. muszą nosić sprzęt ochronny, jeśli jest on dostępny) oraz do dbania o siebie nawzajem.

Co zrobić, jeśli sytuacja jednego z moich pracowników ulegnie zmianie?

Będziesz musiał ponownie przyjrzeć się ocenie ryzyka. Musisz przeprowadzić specjalną ocenę ryzyka dla kobiet w ciąży, ponieważ niektóre zadania (np. podnoszenie ciężarów lub praca z chemikaliami) mogą nie być odpowiednie. Jeśli u pracownika wystąpi niepełnosprawność, wymagane jest wprowadzenie odpowiednich dostosowań. Osoby powracające do pracy po poważnej operacji również mogą mieć szczególne wymagania. Jeśli się do tego przyłożysz, prawie zawsze możesz znaleźć rozwiązanie, które będzie korzystne dla Ciebie i Twoich pracowników.

Co zrobić, jeśli już oceniłem niektóre rodzaje ryzyka?

Jeżeli na przykład używasz niebezpiecznych chemikaliów i dokonałeś już oceny ryzyka dla zdrowia oraz środków ostrożności, które musisz podjąć zgodnie z przepisami o kontroli substancji niebezpiecznych dla zdrowia (COSHH), możesz uznać je za "sprawdzone" i przejść dalej.