Kto jest odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy?

Zarządzanie zagrożeniami dla zdrowia i bezpieczeństwa w pracy

Ustawa i rozporządzenia WHS wymagają od osób, które mają obowiązek zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa, "zarządzania ryzykiem" poprzez eliminowanie zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa w takim stopniu, w jakim jest to racjonalnie wykonalne, a jeśli nie jest to racjonalnie wykonalne, minimalizowanie tych zagrożeń w takim stopniu, w jakim jest to racjonalnie wykonalne.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub przedsiębiorstwo będą miały obowiązek zarządzania ryzykiem w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, jeżeli:

  • angażują pracowników do podjęcia pracy na ich rzecz, lub jeśli kierują pracą wykonywaną przez pracowników lub mają na nią wpływ
  • mogą narażać inne osoby na ryzyko w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą lub przedsiębiorstwem
  • zarządzają lub kontrolują miejsce pracy lub urządzenia, wyposażenie lub instalacje w miejscu pracy
  • projektować, produkować, importować lub dostarczać urządzenia, substancje lub konstrukcje do użytku w miejscu pracy
  • instalowanie, budowanie lub uruchamianie instalacji lub konstrukcji w miejscu pracy

Podjęcie decyzji o tym, co jest "rozsądnie wykonalne" w celu ochrony ludzi przed szkodą, wymaga uwzględnienia i rozważenia wszystkich istotnych kwestii, w tym

  • prawdopodobieństwo wystąpienia danego zagrożenia lub ryzyka
  • stopień szkody, która może wynikać z zagrożenia lub ryzyka
  • wiedzę na temat zagrożenia lub ryzyka oraz sposobów jego wyeliminowania lub zminimalizowania
  • dostępność i przydatność sposobów wyeliminowania lub zminimalizowania ryzyka, oraz
  • po dokonaniu oceny zakresu ryzyka i dostępnych sposobów jego wyeliminowania lub zminimalizowania - koszty związane z dostępnymi sposobami wyeliminowania lub zminimalizowania ryzyka, w tym stwierdzenie, czy koszty te są rażąco nieproporcjonalne w stosunku do korzyści płynących z ryzyka.

Proces zarządzania ryzykiem opisany w niniejszym Kodeksie pomoże Ci zdecydować, co jest racjonalnie wykonalne w danej sytuacji, tak abyś mógł spełnić swój obowiązek opieki zgodnie z przepisami WHS.

Przepisy WHS.

Osoby pełniące funkcje kierownicze (np. dyrektorzy spółek) muszą dochować należytej staranności, aby zapewnić, że biznes lub przedsiębiorstwo spełnia wymogi ustawy i rozporządzeń WHS. Obejmuje to podjęcie uzasadnionych kroków w celu:

  • uzyskania zrozumienia zagrożeń i ryzyka związanego z działalnością firmy lub przedsiębiorstwa
  • zapewnienie, że firma lub przedsiębiorstwo posiada i wykorzystuje odpowiednie zasoby i procesy w celu wyeliminowania lub zminimalizowania zagrożeń dla zdrowia i życia.

Dana osoba może mieć więcej niż jeden obowiązek i więcej niż jedna osoba może mieć ten sam obowiązek w tym samym czasie.

Znaczenie kluczowych terminów

Zagrożenie oznacza sytuację lub rzecz, która może potencjalnie zaszkodzić osobie. Zagrożenia w pracy mogą obejmować hałaśliwe maszyny, poruszający się wózek widłowy, chemikalia, elektryczność, pracę na wysokościach, powtarzalną pracę, mobbing i przemoc w miejscu pracy.

Ryzyko to możliwość wystąpienia szkody (śmierci, obrażeń lub choroby) w przypadku narażenia na niebezpieczeństwo.

Kontrola ryzyka oznacza podejmowanie działań w celu wyeliminowania zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa w takim stopniu, w jakim jest to racjonalnie wykonalne, a jeśli nie jest to możliwe, minimalizowanie ryzyka w takim stopniu, w jakim jest to racjonalnie wykonalne. Wyeliminowanie zagrożenia wyeliminuje również wszelkie ryzyko związane z tym zagrożeniem.

Co jest zaangażowane w zarządzanie ryzykiem?

ZAANGAŻOWANIE KIEROWNICTWA

Skuteczne zarządzanie ryzykiem zaczyna się od zaangażowania w sprawy zdrowia i bezpieczeństwa osób obsługujących i zarządzających firmą lub przedsiębiorstwem. Potrzebne jest również zaangażowanie i współpraca pracowników, a jeśli pokażesz pracownikom, że poważnie podchodzisz do kwestii zdrowia i bezpieczeństwa, jest bardziej prawdopodobne, że pójdą w twoje ślady.

Aby zademonstrować swoje zaangażowanie, należy:

  • angażować się w kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy
  • inwestować czas i pieniądze w zdrowie i bezpieczeństwo
  • zapewnić, że obowiązki w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa są jasno określone

PROCES KROK PO KROKU

Bezpieczne i zdrowe miejsce pracy nie jest dziełem przypadku ani zgadywania. Musisz zastanowić się, co może pójść źle w Twoim miejscu pracy i jakie mogą być tego konsekwencje. Następnie należy zrobić wszystko, co możliwe (innymi słowy, wszystko, co jest "rozsądnie praktykowane"), aby wyeliminować lub zminimalizować zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa wynikające z prowadzonej działalności lub przedsiębiorstwa.

Proces ten znany jest jako zarządzanie ryzykiem i obejmuje cztery kroki przedstawione w niniejszym Kodeksie (patrz rys. 1 po prawej stronie):

  • zidentyfikować zagrożenia - dowiedzieć się, co może spowodować szkodę
  • ocena ryzyka - w razie potrzeby zrozumienie charakteru szkody, jaką może wyrządzić zagrożenie, stopnia jej powagi oraz prawdopodobieństwa jej wystąpienia
  • kontrolować ryzyko - wdrożyć najskuteczniejszy środek kontroli, jaki w danych okolicznościach jest racjonalnie wykonalny
  • przegląd środków kontroli w celu zapewnienia ich skuteczności.

Wiele zagrożeń i związanych z nimi ryzyk jest dobrze znanych i ma dobrze ustalone i akceptowane środki kontroli. W takich sytuacjach drugi etap formalnej oceny ryzyka nie jest konieczny. Jeśli po zidentyfikowaniu zagrożenia wiadomo już, jakie jest ryzyko i jak je skutecznie kontrolować, można po prostu wdrożyć środki kontroli.

Zarządzanie ryzykiem jest procesem proaktywnym, który pomaga reagować na zmiany i ułatwia ciągłe doskonalenie działalności. Powinno być ono zaplanowane, systematyczne i obejmować wszystkie racjonalnie przewidywalne zagrożenia i związane z nimi ryzyko.

KONSULTACJE Z PRACOWNIKAMI

Sekcja 47: Ustawa WHS wymaga przeprowadzenia konsultacji, na tyle, na ile jest to możliwe, z pracownikami wykonującymi pracę dla ciebie, którzy są (lub mogą być) bezpośrednio dotknięci kwestią zdrowia i bezpieczeństwa w pracy.

Sekcja 48: Jeśli pracownicy są reprezentowani przez przedstawiciela ds. zdrowia i bezpieczeństwa, konsultacje muszą obejmować tego przedstawiciela.

Konsultacje obejmują wymianę informacji, umożliwienie pracownikom wyrażenia opinii w rozsądnym zakresie oraz uwzględnienie tych opinii przed podjęciem decyzji w sprawach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.

Konsultacje obejmują dzielenie się informacjami, umożliwienie pracownikom wyrażenia opinii w rozsądnym zakresie oraz uwzględnienie tych opinii przed podjęciem decyzji w sprawach dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.

Konsultacje z pracownikami i ich przedstawicielami ds. zdrowia i bezpieczeństwa są wymagane na każdym etapie procesu zarządzania ryzykiem. Korzystając z doświadczenia, wiedzy i pomysłów pracowników, można z większym prawdopodobieństwem zidentyfikować wszystkie zagrożenia i wybrać skuteczne środki kontroli.

Należy zachęcać pracowników do natychmiastowego zgłaszania wszelkich zagrożeń i problemów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, aby można było zarządzać ryzykiem zanim dojdzie do zdarzenia.

Jeśli w przedsiębiorstwie działa komisja ds. bezpieczeństwa i higieny pracy, należy zaangażować ją również w proces zarządzania ryzykiem.

KONSULTACJE, WSPÓŁPRACA I KOORDYNACJA DZIAŁAŃ Z INNYMI PODMIOTAMI ODPOWIEDZIALNYMI

Czasami odpowiedzialność za kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy można dzielić z innymi podmiotami gospodarczymi, które prowadzą taką samą działalność lub korzystają z tego samego miejsca pracy. Na przykład, jeśli zatrudniasz pracowników najemnych jako część swojej siły roboczej, masz wspólny obowiązek opieki nad tymi pracownikami z firmą, która ich zapewnia. W takich sytuacjach należy omówić z firmą wynajmującą zagrożenia i ryzyko związane z pracą oraz środki ostrożności, jakie zostaną podjęte.

Nigdy nie zakładaj, że ktoś inny zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy dowiedzieć się, kto co robi i współpracować z innymi osobami odpowiedzialnymi w sposób skoordynowany i skoordynowany, tak aby wyeliminować lub zminimalizować wszystkie zagrożenia w takim stopniu, w jakim jest to racjonalnie możliwe.

Przy zawieraniu umów należy informować o swoich wymaganiach i zasadach bezpieczeństwa, dokonywać przeglądu prac, które mają być wykonane, omawiać wszelkie kwestie bezpieczeństwa, które mogą się pojawić, oraz sposoby ich rozwiązywania. Należy pamiętać, że nie można przenieść swoich obowiązków na inną osobę.

Dalsze wskazówki dotyczące konsultacji są dostępne w Kodeksie postępowania: Konsultacje, współpraca i koordynacja w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kiedy należy stosować podejście oparte na zarządzaniu ryzykiem?

Zarządzanie ryzykiem związanym z bezpieczeństwem i higieną pracy to ciągły proces, który jest uruchamiany, gdy jakiekolwiek zmiany mają wpływ na wykonywane czynności. Kroki opisane w niniejszym Kodeksie należy wykonać, gdy:

  • rozpoczynasz nową działalność lub kupujesz firmę
  • zmiany praktyk, procedur lub środowiska pracy
  • zakupu nowego lub używanego sprzętu albo stosowania nowych substancji
  • planowania poprawy wydajności lub redukcji kosztów
  • pojawienia się nowych informacji o zagrożeniach w miejscu pracy
  • reagowanie na incydenty w miejscu pracy (nawet jeśli nie spowodowały one obrażeń)
  • reagowanie na obawy zgłaszane przez pracowników, przedstawicieli ds. zdrowia i bezpieczeństwa lub inne osoby w miejscu pracy
  • wymagane przez przepisy WHS w odniesieniu do konkretnych zagrożeń.

Ważne jest również stosowanie podejścia opartego na zarządzaniu ryzykiem podczas projektowania i planowania produktów, procesów lub miejsc pracy, ponieważ często łatwiej i skuteczniej jest wyeliminować zagrożenia przed ich wprowadzeniem w miejscu pracy poprzez włączenie elementów bezpieczeństwa na etapie projektowania.