Bezpieczeństwo na drodze podczas deszczu
Przygotowanie na mokrą pogodę
Jazda po mokrej nawierzchni może być bardzo niebezpieczna. Powinieneś przygotować i często konserwować swój pojazd, aby mieć pewność, że zawsze będziesz maksymalnie bezpieczny podczas jazdy w mokrych warunkach.
Aby przygotować pojazd do jazdy po mokrej nawierzchni, upewnij się, że:
- masz dobry bieżnik opon (co najmniej 1,5 mm głębokości na całej szerokości opony)
- wszystkie światła pojazdu działają prawidłowo
- przednia szyba i światła są czyste.
Bezpieczna jazda w deszczową pogodę
Zalecamy zapoznanie się z prognozami pogody i aktualizacjami dotyczącymi stanu dróg oraz zaplanowanie jazdy przed wyruszeniem w dłuższą podróż. Pomoże Ci to uniknąć jazdy w niebezpiecznych warunkach. Jednak pogoda może się drastycznie zmienić, nawet w ciągu krótkiej podróży. Jeśli znajdziesz się w nieoczekiwanych, mokrych warunkach pogodowych (takich jak szybko przemieszczająca się burza), zastosuj się do poniższych wskazówek bezpieczeństwa.
W mokrych warunkach:
- jedź powoli - aby uniknąć aquaplaningu i poślizgu
- jedź z włączonymi światłami mijania (we mgle łatwiej jest widzieć na światłach mijania)
- używaj klimatyzatora lub odmgławiacza, aby utrzymać szybę przednią czystą od skroplin
- zwiększ dwukrotnie odległość między Tobą a samochodem jadącym z przodu
- unikaj gwałtownego hamowania, przyspieszania lub skręcania, aby zmniejszyć ryzyko wpadnięcia w poślizg
- nie jeździj po nieutwardzonych drogach
- Korzystaj z oznaczeń linii drogowych, aby pozostać na środku swojego pasa ruchu - przy mokrej pogodzie utrzymanie właściwej pozycji na drodze jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
- nie jeździć po drogach pokrytych wodą (nawet częściowo)
- uważaj na osuwiska - silny deszcz może powodować przemieszczanie się warstw skał i gleby
- trzymaj się z dala od stagnującej wody na poboczach dróg (może być bardzo szkodliwa dla zdrowia).
Jedź powoli
Podczas jazdy po mokrej nawierzchni należy zawsze pamiętać, że obowiązujące ograniczenie prędkości jest maksymalną prędkością bezpieczną w idealnych warunkach drogowych, dlatego podczas jazdy po mokrej nawierzchni może być konieczna wolniejsza jazda.
Aquaplaning
Aquaplaning polega na gromadzeniu się wody pomiędzy powierzchnią drogi a oponami, co powoduje całkowitą utratę kontaktu z nawierzchnią drogi. W takiej sytuacji możesz stracić panowanie nad pojazdem.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia aquaplaningu podczas deszczu, należy zwolnić i nie używać tempomatu.
Poślizg
Jeśli niektóre opony Twojego pojazdu ślizgają się, ale nadal masz przyczepność do nawierzchni, wpadasz w poślizg. Jeśli pojazd wpadnie w poślizg, może być trudno nad nim zapanować. Mokra nawierzchnia może zwiększyć ryzyko wpadnięcia w poślizg. Jeśli jedziesz po mokrej nawierzchni, zmniejsz prędkość i pozwól, aby wszystkie opony zawsze miały przyczepność do drogi.
Aby uniknąć poślizgu:
- płynnie przyspieszaj
- płynnie hamuj
- płynnie pokonuj zakręty.
Zwiększ dwukrotnie odległość między Tobą a samochodem poprzedzającym
Jeśli jedziesz zbyt blisko pojazdu jadącego przed Tobą, istnieje prawdopodobieństwo zderzenia w przypadku gwałtownego hamowania. Trzymaj się z tyłu na tyle daleko, że jeśli kierowca zrobi coś, czego się nie spodziewasz, będziesz w stanie zatrzymać się na czas.
Przy dobrej pogodzie odległość między Tobą a pojazdem poprzedzającym powinna wynosić co najmniej 2 sekundy.
Samochody
Jeśli jedziesz zwykłym samochodem, powinieneś jechać co najmniej 2 sekundy za pojazdem poprzedzającym. Przy mokrej pogodzie należy podwoić czas zatrzymania, a więc jechać co najmniej 4 sekundy za pojazdem poprzedzającym.
Ciężkie pojazdy, przyczepy i samochody kempingowe
Jeśli prowadzisz ciężki pojazd, powinieneś jechać co najmniej 4 sekundy za pojazdem poprzedzającym. Przy mokrej pogodzie należy podwoić czas zatrzymania do co najmniej 8 sekund. Jeśli prowadzisz pojazd z przyczepą lub przyczepą kempingową, w normalnych warunkach powinieneś mieć co najmniej 2 sekundy na samochód i 1 sekundę na każde 3 m przyczepy/przyczepy kempingowej. Przy mokrej pogodzie należy odczekać co najmniej 4 sekundy dla samochodu i 2 sekundy na każde 3 m przyczepy/przyczepy kempingowej.
Jak ocenić odległość
Aby ustalić, ile sekund jesteś za pojazdem przed Tobą:
- Wybierz znak na drodze, lub obiekt znajdujący się blisko lewej strony drogi (np. słup energetyczny).
- Gdy pojazd jadący przed Tobą minie znak lub obiekt, policz "jeden tysiąc jeden, jeden tysiąc dwa, jeden tysiąc trzy, jeden tysiąc cztery". Trwa to około 4 sekund.
- Jeśli przód pojazdu osiągnie znak lub obiekt przed zakończeniem liczenia, oznacza to, że jesteś zbyt blisko i musisz się wycofać.
Bezpieczna jazda podczas powodzi
Powodzie mogą wystąpić prawie wszędzie w Queensland i mogą narastać przez wiele dni lub w ciągu kilku minut w przypadku powodzi błyskawicznej.
Nie należy podróżować po zalanych obszarach, chyba że jest to konieczne. Jeśli musisz jechać w zalanym obszarze lub w jego pobliżu, przed wyruszeniem w drogę postaraj się sprawdzić aktualizacje dotyczące warunków drogowych i zamknięcia dróg - tak, abyś mógł wybrać najbezpieczniejszą możliwą trasę. Co ważne, nigdy nie próbuj przejeżdżać przez zalaną drogę.
Powodziowe znaki drogowe
Aby zapewnić Państwu bezpieczeństwo i chronić nasze drogi, musimy ostrożnie zarządzać drogami, które zostały zalane.
W tym celu możemy:
- zamknąć drogi
- Wprowadzić ograniczenia ładunku na zalanych drogach i w ich pobliżu
- Wprowadzić kontrole ruchu na zalanych drogach i w ich pobliżu.
Jeśli musisz poruszać się po zalanym terenie, znaki ostrzegą Cię o drogach, z których nie można bezpiecznie korzystać. Zawsze przestrzegaj wskazówek zawartych w znakach drogowych i jedź z najwyższą ostrożnością. Zapoznaj się z barierami i znakami przeciwpowodziowymi.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas powodzi
Jeżeli musisz jechać samochodem po zalanym terenie:
- Nigdy nie jedź po drodze lub moście pokrytym wodą - wody powodziowe mogą być szybko przemieszczające się i zawierać gruz.
- Zawsze zachowaj szczególną ostrożność, jadąc drogą lub mostem, które zostały niedawno zalane, ponieważ mogą być uszkodzone lub wciąż wysychać.