Kiedy ktoś jest kompetentny do wykonywania prac elektrycznych?
W tym kontekście osoba kompetentna to osoba, która posiada odpowiednie przeszkolenie, umiejętności i wiedzę w zakresie wykonywanego zadania, aby zapobiec obrażeniom u siebie i innych.
Jednym ze sposobów wykazania kompetencji technicznych w zakresie ogólnych prac elektrycznych jest pomyślnie ukończone przyuczenie do zawodu elektryka oraz pewne doświadczenie zdobyte po zakończeniu przyuczenia.
Bardziej specjalistyczne prace, takie jak konserwacja rozdzielnic wysokiego napięcia lub modyfikacja systemu sterowania, prawie na pewno będą wymagały dodatkowego szkolenia i doświadczenia.
Kluczowe punkty, o których należy pamiętać
Upewnij się, że pracownicy wiedzą, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych.
Upewnić się, że dostępna jest wystarczająca liczba gniazdek. Należy sprawdzić, czy gniazdka nie są przeciążone przez użycie nieuziemionych adapterów, gdyż może to spowodować pożar.
Upewnij się, że nie ma żadnych ciągnących się kabli, które mogą spowodować potknięcie się lub upadek osób.
Przed czyszczeniem lub regulacją urządzeń należy je wyłączyć i odłączyć od zasilania.
Upewnij się, że wszyscy szukają przewodów elektrycznych, kabli lub sprzętu w pobliżu miejsca, w którym będą pracować i sprawdzają znaki ostrzegające o zagrożeniach związanych z elektrycznością (patrz www.hse.gov.uk/electricity) lub innych zagrożeniach. Należy przeprowadzić kontrole wokół miejsca pracy i pamiętać, że przewody elektryczne mogą znajdować się w ścianach, podłogach, sufitach itp. (zwłaszcza podczas wiercenia w tych miejscach).
Upewnij się, że każda osoba pracująca z elektrycznością posiada wystarczające umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Nieprawidłowe podłączenie wtyczki może być niebezpieczne i prowadzić do wypadków śmiertelnych lub pożarów.
Należy natychmiast zaprzestać używania sprzętu, jeżeli wydaje się on wadliwy - należy zlecić jego sprawdzenie kompetentnej osobie.
Upewnij się, że każdy sprzęt elektryczny przyniesiony do pracy przez pracowników, wynajęty lub pożyczony, jest odpowiedni do użytku przed jego użyciem i nadaje się do konserwacji w razie potrzeby.
Należy rozważyć zastosowanie wyłącznika różnicowoprądowego (RCD) pomiędzy źródłem zasilania elektrycznego a sprzętem, zwłaszcza w przypadku pracy na zewnątrz, w wilgotnym lub zamkniętym miejscu - patrz Bezpieczeństwo elektryczne w miejscu pracy HSE (www.hse.gov.uk/electricity).
Napowietrzne linie elektryczne
- Należy pamiętać o zagrożeniach związanych z pracą w pobliżu lub pod napowietrznymi liniami energetycznymi. Prąd elektryczny może się z nich wydostawać, nawet jeśli maszyny lub urządzenia nie mogą ich dotykać.
- Nie pracuj pod nimi, jeżeli sprzęt (np. drabiny, wysięgnik dźwigu, skrzynia wywrotki lub słup rusztowania) może zbliżyć się na odległość co najmniej sześciu metrów do linii energetycznej bez zasięgnięcia porady. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac porozmawiaj z właścicielem linii, np. zakładem energetycznym, kolejowym lub tramwajowym.
Kable podziemne
- Podczas kopania na ulicy, chodniku i/lub w pobliżu budynków należy zawsze zakładać obecność kabli.
- Należy zapoznać się z miejscowymi zakładami energetycznymi i planami instalacji, aby ustalić, gdzie znajdują się kable.