Kontrola zagrożeń związanych z gazami sprężonymi

Bezpieczeństwo gazów sprężonych

Kluczowe kwestie związane z bezpiecznym przechowywaniem i obsługą butli z gazem obejmują:

  • Konserwację i regularne sprawdzanie butli, regulatorów, węży i rur do butli w celu upewnienia się, że nie ma żadnych wycieków ani wgnieceń
  • Przechowywanie butli w pozycji pionowej, aby zapewnić prawidłowe działanie urządzenia zabezpieczającego
  • Zabezpieczanie butli w celu zapobieżenia ich przemieszczaniu się
  • Transport butli za pomocą odpowiedniego sprzętu, takiego jak wózki lub klatki gazowe
  • Zawór butli powinien być zamknięty, gdy butla nie jest używana
  • Trzymać wszystkie źródła ciepła i zapłonu z dala od butli z gazem, nawet jeśli nie zawierają one materiałów łatwopalnych.
  • Przechowywać butle na zewnątrz lub w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Butle z gazem powinny być wyposażone w zabezpieczenie przed rozerwaniem, a butle z gazem płynnym powinny mieć sprawny sprężynowy zawór bezpieczeństwa.

W przypadku wystąpienia niewielkiego wycieku należy zamknąć zawór butli, jeżeli jest to bezpieczne. Przed próbą zlokalizowania miejsca wycieku należy założyć odpowiednie środki ochrony osobistej. W przypadku gazów toksycznych może być wymagany niezależny aparat oddechowy do użycia w sytuacjach awaryjnych.

Obszar powinien być dobrze wentylowany, a systemy klimatyzacji powinny być wyłączone, aby uniknąć rozprzestrzeniania się gazu. Jeżeli jednak ulatnia się duża ilość gazu, należy ewakuować obszar. Jeśli jest to bezpieczne, przed ewakuacją należy przewietrzyć teren i usunąć lub odizolować źródła zapłonu. Skontaktować się z dostawcą gazu w celu uzyskania porady lub, w nagłych przypadkach, skontaktować się z władzami służb ratowniczych.

Należy również odpowiednio zarządzać potencjalnymi zagrożeniami związanymi z transportem i przechowywaniem małych butli gazowych (np. acetylenu i LPG) w pojazdach.

Szereg norm australijskich, takich jak AS/NZS 1596, dostarcza dalszych informacji na temat kontrolowania zagrożeń związanych ze sprężonymi i skroplonymi gazami: Przechowywanie i obchodzenie się z gazem LP, oraz AS 4332: Przechowywanie i obchodzenie się z gazami w butlach.

Zagrożenia uduszeniem

Kluczowe czynniki minimalizujące ryzyko uduszenia obejmują:

Unikanie wykonywania pracy w atmosferze ubogiej w tlen (poniżej 19 procent) - na przykład można to zrobić poprzez testowanie atmosfery w miejscu pracy za pomocą zatwierdzonego i iskrobezpiecznego monitora gazu.

Utrzymywanie obszaru pracy w dobrej wentylacji, szczególnie w nisko położonych obszarach i przestrzeniach dachowych, gdzie mogą gromadzić się gazy - można to zrobić, upewniając się, że okna są otwarte tam, gdzie to konieczne, a systemy wentylacyjne i wyciągowe są włączone i w pełni funkcjonalne

Oczyszczanie

Używanie aparatu oddechowego z doprowadzeniem powietrza, szczególnie w przestrzeniach zamkniętych

Sprawdzenie butli, osprzętu butli, węży i połączeń w celu upewnienia się, że nie są one uszkodzone lub w złym stanie - może to obejmować sprawdzenie osprzętu i węży pod kątem oznak korozji lub degradacji albo spryskanie ich niewielką ilością roztworu detergentu lub sprayu do wykrywania nieszczelności i poszukiwanie formacji bąbelków, które mogą wskazywać na obecność wycieku gazu.