NEBOSH IGC1 Notatki szkoleniowe
Element 1
Przedstawić powody promowania i utrzymywania dobrego standardu (bezpieczeństwa) w miejscu pracy?
Istnieją trzy główne powody promowania i utrzymywania dobrego standardu bezpieczeństwa w miejscu pracy.
- Moralne
- Prawne
- Finansowe
Moralne:
Jego moralnym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznego i zdrowego środowiska dla swoich pracowników. Tak, że mogą one łatwo pracować i cieszyć się do wykonywania pracy po powrocie do domu. Obrażenia i wypadki prowadzą do bólu i cierpienia nie tylko ofiar, ale także członków ich rodzin i przyjaciół. Kto wychodzi do pracy jest koniecznością ekonomiczną, a nie dla zgody urazu i wypadku.
Prawne:
Jest to prawny obowiązek pracodawcy przez prawo kraju, że pracodawca powinien zapewnić bezpieczne środowisko, które jest całkowicie bezpieczne dla pracy jak hasawa (zdrowie i bezpieczeństwo w pracy ustawy) 1974 itp. Niezgodność z obowiązującym prawem może skutkować karami, grzywnami i zakazem produkcji w miejscu pracy.
Finansowe:
Miejsce pracy bez odpowiednich standardów bezpieczeństwa może prowadzić do wypadków, które mają bezpośrednie i pośrednie koszty. Pod względem finansowym, wypadki powodują duże wydatki, zwłaszcza gdy dodamy do tego szkody spowodowane wypadkiem.
Koszty bezpośrednie:
Koszty bezpośrednie obejmują grzywnę, odszkodowanie, wypłatę, koszty leczenia i zasiłek chorobowy.
Koszty pośrednie:
Koszty pośrednie obejmują opóźnienia w produkcji, koszty osobiste przeznaczone na dochodzenie w sprawie wypadku, uszkodzenia sprzętu, utratę reputacji i utratę dobrego imienia. Tak więc utrzymanie dobrego i bezpiecznego środowiska pracy jest tańsze w dłuższym okresie czasu.
Element 2
Komitet ds. bezpieczeństwa
Jakie korzyści dla organizacji wynikają z posiadania komitetu ds. bezpieczeństwa i higieny pracy?
- Organizacja posiadająca komitet ds. bezpieczeństwa i higieny pracy pokazuje, że kierownictwo najwyższego szczebla jest w pełni zaangażowane w zapewnienie kultury bezpieczeństwa i higieny pracy w organizacji.
- Ułatwia również komunikację i konsultacje pomiędzy pracodawcą a pracownikami.
- Stanowi również forum dla spotkań i dyskusji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.
- Promuje również kulturę bezpieczeństwa i higieny pracy w miejscu pracy.
- Zachęca pracowników do udziału i poczucia odpowiedzialności za firmę.
Wymień powody, dla których komisja ds. bezpieczeństwa i higieny pracy może okazać się nieskuteczna w praktyce?
- Komisja ds. bezpieczeństwa i higieny pracy może okazać się nieskuteczna w praktyce, jeśli brakuje zaangażowania ze strony kierownictwa w zapewnienie zasobów.
- Okazuje się również nieskuteczna, jeśli nie ma określonego porządku obrad, a protokoły z posiedzeń nie są rejestrowane.
- Nieefektywny jest również brak równowagi w składzie komitetu. Np. pracodawca i pracownik nominacji nie są właściwe, jeśli przywództwo jest słabe i nie poważne w realizacji praktyk w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa.
- Funkcja komitetu jest również nieskuteczna, jeśli komitet nie ma dostępu do procesu podejmowania decyzji. Częstotliwość spotkań jest również ważnym czynnikiem, jeśli są one rzadkie lub nieczęste, może to również wpłynąć na skuteczność i wreszcie, jeśli temat spotkania nie jest odpowiedni.
Wskazać szereg metod, które pracodawca może wykorzystać w celu przekazania informacji dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy bezpośrednio poszczególnym pracownikom?
Poniżej wymieniono metody, za pomocą których pracodawca może przekazywać informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy bezpośrednio poszczególnym pracownikom.
Poprzez masaż na odcinku wypłaty:
- Odcinki wypłat to najważniejszy papier, który jest czytany przez wszystkich. Jedną z metod przekazywania informacji poszczególnym pracownikom jest drukowanie wiadomości dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa na odcinkach wypłat, tak aby informacje były dostępne dla wszystkich.
Plakaty bezpieczeństwa:
- Komunikaty dotyczące bezpieczeństwa powinny być przekazywane poprzez umieszczanie plakatów bezpieczeństwa w widocznych miejscach, ponieważ sposób wizualny jest łatwy do wyjaśnienia i zrozumienia.
Media elektroniczne:
- W dzisiejszych czasach, gdy każdy w firmie ma dostęp do poczty elektronicznej, jedną z metod jest rozsyłanie ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa za pomocą poczty elektronicznej do wszystkich osób.
Znaki bezpieczeństwa:
- Znaki bezpieczeństwa powinny być stosowane w niebezpiecznych miejscach, aby informować/edukować wszystkie osoby, że jest to strefa niebezpieczna i wymagane są środki ostrożności.
Pojedyncza odprawa:
- Pojedyncze instrukcje bezpieczeństwa są również bardzo ważnym narzędziem dostarczania informacji i szkoleń dla wszystkich osób.
Sesje oceniające:
- Jednym ze sposobów edukowania pracowników jest sesja oceny, w której bezpieczeństwo i zdrowie powinny mieć najwyższy priorytet.
Rozmowy przy skrzynce z narzędziami:
- Jest to również ważne narzędzie, że rozmowy bezpieczeństwa powinny być przeprowadzane przed komunikacją każdej pracy tak, że pracownicy znają zagrożenia.
Szkolenie wprowadzające:
- Jednym z najważniejszych czynników są programy wprowadzające, kiedy pracownik jest wprowadzany powinien przejść przez szczegółową sesję na temat zdrowia i bezpieczeństwa.
Jakie tematy mogą byćporuszane na spotkaniach komitetu ds. bezpieczeństwa?
Mogą one obejmować przegląd ostatnich incydentów. Przegląd proaktywnych strategii monitorowania, takich jak inspekcje i audyty bezpieczeństwa oraz raporty sporządzane przez wizytujące organy wykonawcze, a także wpływ nowych przepisów na firmę.
Dodatkowo, może to obejmować pozycje dotyczące możliwych zmian w polityce przedsiębiorstwa w zakresie ogrzewania i bezpieczeństwa oraz oceny ryzyka. Zakres i efekt wszelkich szkoleń BHP dla pracowników oraz wprowadzenie nowego sprzętu, procesu, obawy pracowników dotyczące bezpieczeństwa, zgłaszane przez ich przedstawicieli, jak również przez kierownictwo w celu podniesienia obaw dotyczących praktyki bezpieczeństwa.
Zidentyfikuj czynnik, który może być brany pod uwagę przy ocenie kompetencji wykonawców w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?
Są to następujące czynniki.
- Polityka bezpieczeństwa i higieny pracy wykonawcy
- Wcześniejsze doświadczenie zawodowe wykonawcy
- Statystyki zdarzeń/wypadków w przeszłości
- Czy wykonawcy wydano jakiekolwiek zawiadomienia prawne
- Zasoby wykonawcy, aby sprostać zadaniu
- Akredytacja wykonawcy przez/od dowolnego certyfikowanego organu
- Konserwacja sprzętu/rejestr inspekcji
- Rejestr szkoleń pracowników.
- Szczegółowe propozycje wykonania pracy.
Jakie są obowiązki pracodawcy?
Zgodnie z konwencją MOP c-155 pracodawca musi zapewnić, że na tyle, na ile jest to rozsądnie praktykowane, maszyny i procesy w miejscu pracy pod jego kontrolą są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Muszą zapewnić, tak dalece jak to jest praktycznie możliwe, że substancje chemiczne i biologiczne pod ich kontrolą są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla innych. Obejmuje to nieodpłatne dostarczenie, w miarę potrzeby, odpowiedniej odzieży ochronnej i sprzętu ochronnego w celu zapobieżenia, na tyle na ile jest to rozsądnie praktykowane, ryzyku wypadku i niekorzystnego wpływu na zdrowie.
Pracodawca musi zapewnić, tam gdzie to konieczne, środki kontroli w zakresie postępowania w sytuacjach awaryjnych i udzielania pierwszej pomocy.
Pracodawca musi zapewnić niezbędne informacje, instrukcje, szkolenia i nadzór, jeśli jest to konieczne do zapewnienia kultury bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jakiesą obowiązki pracodawców i osób prowadzących działalność na własny rachunek wobec osób niebędących ich pracownikami (osób niebędących pracownikami)?
Obowiązkiem każdego pracodawcy i każdej osoby pracującej na własny rachunek jest prowadzenie przedsiębiorstwa w taki sposób, aby zapewnić, na ile jest to racjonalnie wykonalne, że on sam oraz inne osoby niebędące jego pracownikami, których może to dotyczyć, nie są narażone na ryzyko utraty bezpieczeństwa lub zdrowia.
Każdy pracodawca i każda osoba pracująca na własny rachunek ma obowiązek w określonych okolicznościach i w określony sposób udzielić osobom niebędącym jego pracownikami określonych informacji na temat takich aspektów sposobu prowadzenia przez niego przedsiębiorstwa, które mogą mieć wpływ na ich bezpieczeństwo lub zdrowie.
Przedstawić obowiązki i prawa pracownika?
Konwencja MOP C155 określa prawa i obowiązki pracownika, a także
Obowiązek/odpowiedzialność pracownika:
Pracownik nie może egzekwować lub nadużywać żadnych udogodnień dla niego, pracownik musi dbać o własne bezpieczeństwo i zdrowie oraz innych osób, które mogą być dotknięte jego działaniami i zaniechaniami. Pracownik ma obowiązek współpracować z pracodawcą w takim zakresie, w jakim jest to konieczne, aby pracodawca mógł spełnić wymagania ustawowe. Pracownik ma obowiązek zgłaszać przełożonemu wszelkie sytuacje, które jego zdaniem stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia. Pracownik musi używać w pracy wszystkich środków ochrony indywidualnej, które zapewnia pracodawca. Pracownik musi stosować się do wszystkich instrukcji HSE.
Prawa pracownika:
Pracodawca powinien konsultować się z pracownikami we wszystkich aspektach bezpieczeństwa i zdrowia związanych z ich pracą. Pracownik nie może być obciążony kosztami środków bezpieczeństwa i higieny pracy, które są niezbędne do wykonania prac, np. środków ochrony indywidualnej i sprzętu dostępowego. Pracownik ma prawo do powrotu do miejsca pracy, w którym występuje poważne zagrożenie dla życia i zdrowia.
Relacja między klientem a wykonawcą:
Zarówno klient, jak i wykonawca mają obowiązki wynikające z przepisów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Jeżeli wykonawca zatrudnia podwykonawcę do wykonania pracy. Obie strony mają obowiązki.
Klienci:
Klient musi podjąć pewne kroki przed rozpoczęciem pracy przez wykonawcę
Określić pracę, którą chce, aby wykonawca wykonał oraz wymagania BHP związane z tą pracą.
Klient powinien być zadowolony, że wybrał odpowiedniego/ kompetentnego wykonawcę. Obejmuje to, że wykonawca musi mieć odpowiednią procedurę konserwacji sprzętu i sprawdzania podwykonawców.
Inne kroki powinny być sprawdzone przez wszystkie strony:
- Ocena ryzyka związanego z wykonywaną pracą, z uwzględnieniem tego, w jaki sposób każda ze stron może wpłynąć na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i innych osób, np. gości.
- Zapewnienie informacji, instrukcji i szkoleń, w tym informacji o zagrożeniach wynikających z pracy i ich kontroli, szczególnie w zakresie orp.
- Należy zorganizować współpracę i koordynację, np. spotkania i odprawy między klientem a wykonawcami i podwykonawcami.
- Konsultacje z pracownikami
- Zarządzanie nadzorem nad pracą
Zarys różnicy między doradztwem a informowaniem?
Różnica pomiędzy doradztwem a informowaniem polega na tym, że w przypadku informowania związek zawodowy lub przedstawiciel ds. bezpieczeństwa jedynie potwierdzają pewne informacje przedstawione im przez pracodawcę. Konsultacja natomiast oznacza sytuację, w której pracodawca jest zobowiązany do poinformowania związku zawodowego o każdej propozycji, a przedstawiciel ds. bezpieczeństwa do skonsultowania się ze współpracownikami w celu dokonania przeglądu. Konsultacje są więc procesem dwukierunkowym, podczas gdy informowanie jest procesem jednokierunkowym.
Wymień kwestie związane z bezpieczeństwem i zdrowiem, w których pracodawca powinien konsultować się z pracownikami?
Pracodawca powinien konsultować się z pracownikami w następujących przypadkach.
Zmiany w systemie zmianowym:
- W przypadku poważnych zmian w systemie pracy, pracodawca ma obowiązek skonsultować się z pracownikiem przed wprowadzeniem takiej zmiany.
Zmiana materiału:
- Jeśli nastąpiła znacząca zmiana w materiale używanym przez pracowników, pracodawca ma obowiązek skonsultować się z pracownikami i poinformować ich o zagrożeniach związanych z nowym materiałem i jego użyciem.
Zmiana w zakładzie/maszynie:
- Jeżeli ma miejsce znacząca zmiana w zakładzie lub maszynie, pracodawca ma obowiązek skonsultować się z pracownikami i poinformować ich o jej zastosowaniu oraz zagrożeniach i ryzyku z nią związanym.
Zmiana w procesie:
- Pracodawca powinien konsultować się z pracownikami przed każdą znaczącą zmianą w procesie, aby pracownicy byli świadomi potencjalnych zagrożeń.
Struktura organizacyjna:
- Pracodawca powinien skonsultować się z pracownikami przed jakąkolwiek istotną zmianą struktury organizacyjnej.
Procedura reagowania w sytuacjach awaryjnych:
- Pracodawca powinien skonsultować się z pracownikami przed jakąkolwiek zmianą w procedurach reagowania na awarie, aby pracownicy mogli zostać przeszkoleni zgodnie z nową procedurą.
Programy motywacyjne:
- Pracodawca powinien skonsultować się z pracownikami przed wprowadzeniem jakichkolwiek programów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Tak, aby podnieść morale siły roboczej.
Polityka
- Pracodawca powinien skonsultować się z pracownikami, jeśli w miejscu pracy wprowadzona zostanie nowa polityka, np. polityka dotycząca palenia.
Została określona kultura bezpieczeństwa i higieny pracy w organizacji.
Zdefiniuj pojęcie kultury bezpieczeństwa i higieny pracy?
Kultura bezpieczeństwa i higieny pracy w organizacji jest produktem indywidualnych i grupowych wartości, postaw, wyobrażeń, kompetencji i wzorców zachowań, które determinują zaangażowanie i sprawność zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w organizacji.
Zidentyfikuj czynniki, które przyczyniły się do ustalenia czynników determinujących, które przyczyniły się do ustalenia?
Czynniki przyczyniające się do pogorszenia:
Poniżej przedstawiono czynniki, które mogą przyczynić się do pogorszenia sytuacji.
Brak zaangażowania kierownictwa:
- Jeśli najwyższe kierownictwo nie jest odpowiednio zaangażowane w zapewnienie lub utrzymanie kultury bezpieczeństwa i higieny pracy, kultura ta może ulec pogorszeniu.
Brak komunikacji:
- Jeśli istnieje luka między najwyższym kierownictwem a pracownikami, tak że pracownik nie może przekazać swoich problemów do najwyższego kierownictwa. Ten brak komunikacji może się pogorszyć.
Reorganizacja organizacji:
- Częste zmiany w kierownictwie mogą spowodować scenariusz, w którym kultura bezpieczeństwa i higieny pracy ulegnie pogorszeniu.
Zwiększona liczba wypadków:
- Wzrost liczby wypadków świadczy o tym, że wypadki nie są odpowiednio badane, a jeśli są odpowiednio badane, ich ponowne wystąpienie może zostać zatrzymane, co może prowadzić do pogorszenia kultury bhp.
Rotacja personelu:
- Wysoki wskaźnik rotacji personelu wymaga ponownego przeszkolenia nowych pracowników w zakresie BHP, a częste rotacje powodują pogorszenie sytuacji.
Brak egzekwowania i monitorowania.
- Konieczny jest odpowiedni audyt/monitoring przepisów BHP, które powinny być egzekwowane, a za ich nieprzestrzeganie powinny być nakładane kary. W przypadku braku egzekwowania i monitorowania kultura bezpieczeństwa i higieny pracy ulega pogorszeniu.
Redukcja poziomu zatrudnienia:
- Jeśli liczba pracowników zostanie zmniejszona i jedna osoba będzie wykonywała pracę trzech osób, może to spowodować wypadek, a tym samym pogorszenie kultury.
Spadek gospodarczy:
- Spadek w gospodarce powoduje spadek bezpieczeństwa pracy pracowników i skutkuje niskim morale, stąd pogorszenie kultury bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zdefiniuj postawę:
Postawa jest reakcją na sytuację, jest postawą, którą się przyjmuje.
Zdefiniuj predyspozycje:
Jest to tendencja do bycia dobrym w pewnych rzeczach.
Zdefiniuj motywację:
Jest to siła napędowa stojąca za działaniem danej osoby.
Rodzaje motywacji
Motywacja ludzi.
- Dotyczy działań podejmowanych przez przełożonych w celu wpłynięcia na podwładnych, aby osiągali lepsze wyniki. Jest to bardziej znane jako przywództwo.
Motywacja wewnątrz ludzi:
- Zakłada, że w ludziach istnieje siła napędowa, która kieruje ich do osiągania celów.
Błędy i naruszenia.
Ludzkie niepowodzenia są spowodowane błędami i naruszeniami.
Błędy dzielą się na trzy rodzaje.
Slip:
- Niepowodzenie w realizacji działania zadania, innymi słowy działania nie są planowane. Mogą to być działania wykonywane zbyt wcześnie lub zbyt późno, pomijanie etapów serii. Wykonywanie czynności ze zbyt małą lub zbyt dużą siłą.
Upadek:
- Zapomnienie o wykonaniu działania, utrata naszego miejsca w zadaniu lub zapomnienie o tym, co zamierzaliśmy zrobić.
- Gdy robimy coś niewłaściwego i wierzymy, że jest to właściwe. Porażka obejmuje nasz proces myślowy, który kontroluje teraz planujemy. Reguła podstawa błąd trappen kiedy nasze zachowanie jest oparte na pozostałej reguły. Zespół wiedzy błąd do niepełnych informacji.
Komunikacja:
Komunikacja jest zdefiniowana jako to, co robimy, aby poinformować innych o naszych pomysłach, uczuciach i wiedzy, a z kolei otrzymujemy ich informacje zwrotne. Skuteczna komunikacja jest istotną cechą kultury bezpieczeństwa i higieny pracy.
Istnieją trzy metody komunikacji.
- Słowna
- Pisemna
- Graficzna
Istnieją dwa rodzaje komunikacji
- Jednokierunkowa
- Dwukierunkowa.
Bariery w komunikacji:
Istnieją różne czynniki, które mogą stanowić barierę w skutecznej komunikacji.
Hałas:
- Podczas komunikacji werbalnej może się zdarzyć, że przy dużym hałasie osoba po drugiej stronie nie będzie mogła Cię zrozumieć lub wysłuchać.
Złożoność:
- Złożoność jest kolejnym czynnikiem, że jeśli temat jest zbyt skomplikowany, bardzo techniczny i osoba na drugim końcu nie jest w stanie zrozumieć. Więc należy wziąć pod uwagę, że wybrany temat jest bardzo prosty.
Język:
- W wielu organizacjach zdarza się, że ludzie różnych narodowości pracują w różnych językach ojczystych, więc komunikacja werbalna może być dla nich problemem. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie graficznej reprezentacji lub tłumaczenia.
Upośledzenie zmysłów.
- Najważniejszym czynnikiem jest to, że jeśli ktoś jest głuchy, nie widzi kolorów lub ma jakieś upośledzenie sensoryczne, powinien być traktowany w szczególny sposób.
Niejednoznaczność:
- Jeśli temat lub styl przekazu nie jest jasny dla innych, może to utrudnić komunikację.
Żargon
- Jeśli w komunikacji używa się skrótów lub terminologii technicznej, może to stanowić problem.
Upośledzenie umysłowe:
- Jeśli ktoś ma problem z rozumieniem nie ma takiego poziomu.
Bardzo długa zmiana w komunikacji.
Zasada komunikacji:
- Skieruj się w stronę odbiorcy i dotrzyj do niego.
- Przekazuj informacje w sposób, który jest łatwy do zrozumienia.
- Używaj pytań otwartych (np. jak to zrobisz itp.)
- Używaj pytań zamkniętych w celu potwierdzenia (np. odpowiedź brzmi tak lub nie).
- Używaj jasnych terminów.
- Bądź pomocny
- Bądź zwięzły
- Zapewnienie zrozumienia.
- Sprawdź, czy rozumiesz.
- Prośba o informację zwrotną.
Wykorzystanie i efektywność różnych form komunikacji.
Tablice informacyjne:
Używane do prezentowania informacji i wiadomości dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Zamieszczenie zdjęcia przedstawiciela ds. bezpieczeństwa i pracowników odpowiedzialnych za zdrowie i bezpieczeństwo jest bardzo skuteczne w podnoszeniu profilu zaangażowania pracowników. Aby była skuteczna, musi być regularnie aktualizowana o informacje o spotkaniach dotyczących bezpieczeństwa, statystykach wypadków itp. Powinna być umieszczona w widocznym miejscu, a użycie kolorów zwiększa jej atrakcyjność.
Spotkania zespołu.
Uczynienie z BHP standardowej agendy spotkań zespołu jest sprawdzonym sposobem na podniesienie jego standardu w organizacji. Jego standard w organizacji. Menedżerowie powinni zachęcać pracowników do przekazywania informacji zwrotnych i zapewniać, że obawy i sugestie są reagowane i rejestrowane.
Newsletter:
Wykorzystaj biuletyny do informowania pracowników o zdrowiu i bezpieczeństwie oraz sposobach zaangażowania się. Spróbuj mieszania mediów e-mail aktualizowane i papierowej wersji biuletynu, zwiększyć szansę pracowników otrzymujących masażu.
Intranet:
Dając zdrowia i bezpieczeństwa wysoki profil w intranecie pracowników i utrzymanie go na bieżąco jest wygodny sposób dla pracowników, aby uzyskać dostęp do informacji. Intranet może zawierać informacje dotyczące protokołów ze spotkań w sprawie bezpieczeństwa, prezentacji, przepisów itp.
Rozmowy w skrzynce z narzędziami:
Krótkie pogadanki skupione wokół konkretnych zagadnień BHP, takich jak podnoszenie, poślizgnięcia, potknięcia lub urazy spowodowane przez pojazdy w miejscu pracy. Rozmowy przy użyciu skrzynki z narzędziami pomagają zwiększyć kulturę bezpieczeństwa i higieny pracy.
Notatki służbowe:
Notatki są często wykorzystywane do przekazywania krótkich informacji. Notatka jest szybsza i łatwiejsza niż bardziej formalny dokument, procedura zmiany. Kwestia związana z bezpieczeństwem może obejmować zmianę godzin pracy lub schematów pracy.
Propaganda bezpieczeństwa: Filmy, kasety wideo, płyty DVD i plakaty.
Filmy i wideo są łatwe sposób używany wizualne ilustracji. Takie filmy mogą przemówić zarówno do wzrokowców jak i słuchowców. Plakaty mogą być slogany i dla poprawy zdrowia i bezpieczeństwa.
Podręcznik pracownika:.
Podręcznik jest doskonałym narzędziem do informowania pracowników o polityce firmy, procedur.
Niezależny audyt organizacji stwierdził, że pracownicy otrzymali wystarczające szkolenie.
Opisać czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy opracowywaniu obszernego programu szkoleń BHP w organizacji.
Przy opracowywaniu programu szkoleń należy przede wszystkim określić potrzeby szkoleniowe pracowników, co już wiedzą i jakie szkolenia należy przeprowadzić, aby zminimalizować to ryzyko. Istotne jest również to, że menedżer wyższego szczebla wymaga innego rodzaju szkoleń, gdzie przełożony lub pracownik na hali produkcyjnej wymaga innego szkolenia w zależności od charakteru jego pracy.
Z analizy potrzeb szkoleniowych powinny wynikać informacje o liczbie zaangażowanych pracowników, rodzajach potrzeb szkoleniowych oraz zasobach w postaci utraconych środków finansowych, czasu i obiektów, wymaganych do realizacji programu. Na tym etapie należy uwzględnić również kompetencje trenera potrzebnego do przeprowadzenia szkolenia, ewentualną potrzebę zaangażowania źródeł zewnętrznych oraz sposób komunikacji programu na wszystkich poziomach.
- Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy:.
- Wpływ szkoleń na niezawodność człowieka
- Wymóg prawny zgodnie z sekcją 2 hasawy.
- Pracodawca musi wziąć pod uwagę możliwości pracownika.
- Zapewnienie odpowiedniego szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dla każdego pracownika.
- Należy zwrócić uwagę na szkolenie nowo zatrudnionych pracowników w czasie wprowadzenia do pracy.
- Szkolenia powinny być również przeprowadzane dla pracowników w przypadku zmiany procesu, sprzętu itp.
- Sesje szkoleniowe powinny odbywać się okresowo, aby zapewnić odpowiednią świadomość.
- Na koniec należy zachować zapis wszystkich szkoleń na potrzeby przyszłych szkoleń.
Wymień różne środki służące do oceny efektywności szkolenia?
Ocena po szkoleniu przez trenera, uczestników i ich przełożonego. Wskaźnik zachorowań i nieobecności oraz wskaźnik incydentów/wypadków, poziom zgodności z ustalonymi procedurami, takimi jak stosowanie pestycydów. Wyniki ankiet dotyczących nastawienia, liczba zgłoszonych sugestii dotyczących jakości oraz obawy zgłaszane przez pracowników w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa.
Podaj cztery powody, dla których pracownik powinien prowadzić dokumentację pracowniczą.
- Stanowi dowód poziomu kompetencji pracownika.
- Identyfikacja dalszych szkoleń.
- Ocena programu szkoleniowego w odniesieniu do celów.
- Zapewnienie dowodów w przyszłości w przypadku dochodzenia w sprawie wypadku/incydentu/i wymogów prawnych.
Korzyść dla pracownika:
Podniesienie morale pracownika i zwiększenie wydajności pracy, zmniejszenie liczby obrażeń ciała, lepsza świadomość społeczna, szybszy rozwój doświadczenia.
Szkolenie wprowadzające.
Przegląd i omówienie polityki, specyficznych wymagań, procedur przeciwpożarowych i awaryjnych, zaplecza socjalnego, ppe, ustawodawstwa dotyczącego zdrowia, indywidualnej zdolności reagowania i uprawnień.
Wewnętrzne i zewnętrzne wpływy na standardy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy.
Wpływy wewnętrzne:
- Zaangażowanie kierownictwa
- Wymagania produkcyjne (realistyczne - nierealistyczne)
- Komunikacja
- Kompetencje
Wpływy zewnętrzne:
- Oczekiwania społeczne.
- Ustawodawstwo
- Egzekwowanie przepisów
- Zakład ubezpieczeń
- Związki zawodowe
- Interesariusze tacy jak klienci
Ocena ryzyka: (definicja)
Identyfikacja tego, co w Twojej pracy lub miejscu pracy może potencjalnie wyrządzić szkodę ludziom lub pracownikom, tak abyś mógł rozważyć, czy masz obowiązek podjęcia dodatkowych działań w celu zapobieżenia szkodzie.
Ocena ryzyka
Zagrożenie:
Definiuje się je jako coś, co może potencjalnie spowodować szkodę, w tym zły stan zdrowia i obrażenia, uszkodzenie instalacji, produktów lub środowiska, np. śliska podłoga, elektryczność itp.
Ryzyko;
Jest to prawdopodobieństwo rzeczywistego wystąpienia szkody oraz dotkliwość jej konsekwencji.
Cel oceny ryzyka
- Zminimalizowanie prawdopodobieństwa i dotkliwości szkody spowodowanej zagrożeniem.
- Zminimalizowanie konsekwencji ekonomicznych.
- Zgodność z wymaganiami krajowymi/prawnymi.
Ocenę ryzyka definiuje się jako identyfikację zagrożeń występujących w przedsiębiorstwie oraz oszacowanie związanego z nimi ryzyka, z uwzględnieniem podjętych środków ostrożności oraz potrzeby zastosowania dodatkowych środków ostrożności.
Dlaczego zapobiegamy wypadkom
Istnieją trzy powody, dla których zapobiegamy wypadkom:
Krzywda ludzka:
Każdy wypadek w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, który prowadzi do szkody ludzkiej, będzie wiązał się z pewnym stopniem bólu i cierpienia dla danej osoby, ewentualnie jej rodziny i przyjaciół.
Prawne:
Brak zgodności z prawem BHP w kraju, który następnie spowoduje incydent może prowadzić do kryminalnych i/lub cywilnych działań prawnych. Jeśli zostaniesz uznany za winnego, może to pociągnąć za sobą znaczne grzywny i/lub odszkodowania.
Ekonomiczne:
Wypadki kosztują pieniądze zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio.
W odniesieniu do przeprowadzania ogólnej oceny ryzyka związanego z czynnościami wykonywanymi w miejscu pracy.
Zarysuj kluczowe etapy procesu oceny ryzyka; określ kwestie, które należy rozważyć na każdym etapie.
Pierwszym etapem przeprowadzania oceny ryzyka jest identyfikacja wszystkich istotnych zagrożeń związanych z wykonywaną pracą, które mogą mieć różny charakter, np. fizyczny, chemiczny, biologiczny, egronomiczny itp. Po zidentyfikowaniu zagrożeń, drugim kluczowym etapem jest określenie, kto i w jaki sposób będzie narażony na ich oddziaływanie. Rozważania mogą być podane specjalnie, gdy są młodzi pracownicy wykonujący pracę lub specjalnych pracowników, takich jak matki w ciąży, jak na przykład, jeśli matka w ciąży pracuje na linii produkcyjnej i inny ruch może zagrozić dwa daje.
Po ustaleniu, kto i jak cierpi, trzecim kluczowym etapem jest ocena ryzyka pod względem prawdopodobieństwa i dotkliwości oraz zbadanie istniejących kontroli, a jeśli istnieje wymóg innej kontroli, kolejnym kluczowym etapem jest przekazanie ustaleń na papierze, a ostatnim etapem jest przegląd daty, o której należy wspomnieć, ponieważ różne okoliczności wymagają przeglądu oceny ryzyka.
Wyjaśnij kryteria, które muszą być spełnione, aby ocena ryzyka była odpowiednia i wystarczająca.
Aby ocena ryzyka była odpowiednia i wystarczająca, musi obejmować wszystkie istotne zagrożenia związane z daną pracą. Musi uwzględniać, kto będzie narażony. Odpowiednia ocena ryzyka musi obejmować ocenę ryzyka pod względem prawdopodobieństwa wystąpienia i dotkliwości oraz istniejących środków kontroli i czy istnieje wymóg wprowadzenia nowych środków kontroli dla odpowiedniej i wystarczającej oceny ryzyka.
Powinna być ona przeprowadzona przez kompetentną osobę i musi zachować ważność przez określony czas.
Wymień czynniki, które pracodawca powinien wziąć pod uwagę przy wyborze osoby do asysty przy przeprowadzaniu oceny ryzyka.
Pracodawca powinien wziąć pod uwagę dotychczasowe doświadczenie pracownika asystującego przy ocenie ryzyka, czy w przeszłości miał on jakiekolwiek doświadczenie w asystowaniu. Posiada wiedzę na temat procesu lub sprzętu, dzięki czemu może z łatwością pomagać. Pracodawca musi wziąć pod uwagę wiek osób, ponieważ osoba dojrzała może pomagać lepiej niż osoba młoda.
Osoba ta musi posiadać wiedzę na temat regulacji i przepisów prawnych. Powinien posiadać umiejętności pisania raportów i mieć dobrą znajomość norm, a także postawę osoby.
Przedstaw typowe okoliczności, w których można dokonać przeglądu oceny ryzyka.
- Typowe okoliczności, które mogą wymagać przeglądu oceny ryzyka to:
- Zmiana lokalu. Zmiana układu zewnętrznego lub wewnętrznego.
- Zmiana personelu. Nosiciele, wiek, niepełnosprawność.
- Zmiana instalacji, sprzętu itp.
- Wprowadzenie nowego procesu pracy, takiego jak praca na gorąco, w ograniczonej przestrzeni itp.
- Zmiany w przepisach.
- Po uzyskaniu nowych informacji, nowych badań.
- W wyniku monitorowania oh & s.
- W wyniku działań egzekucyjnych.
- W wyniku konsultacji.
Wyjaśnij termin "hierarchia kontroli".
Definiuje się ją jako listę środków kontroli zagrożeń/ryzyka związanego z pracą, zaczyna się od silnej kontroli, a na końcu ppe jako ostateczność.
Ogólna hierachia kontroli?
- Eliminacja zagrożenia, substancji lub miejsca pracy.
- Zmniejszyć (częstotliwość stosowania) lub zastąpić (np. proszek granulatem)
- Izolacja (np. komory rękawicowe do pracy z substancjami biologicznymi)
- Kontrola inżynieryjna i bezpieczny system pracy (np. ptw)
- Środki ochrony osobistej, takie jak kask ochronny, rękawice itp.
- Egzekwowanie zasad, procedur i iits (informacje, instrukcje i nadzór szkoleniowy).
Ocena ryzyka młodego człowieka.
Młoda osoba jest statystycznie narażona na znacznie większe ryzyko zarówno z punktu widzenia zdrowia, jak i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Istnieją 4 główne powody.
- Zarówno fizyczne, jak i psychiczne
- Brak doświadczenia
- Brak świadomości
- Duża podatność na presję rówieśników.
Przyszłe matki:
- Ciężarne matki są narażone na znaczne ryzyko związane z całym szeregiem zagrożeń zawodowych.
- Biologiczne np. zapalenie wątroby
- Chemiczne np. ołów, co, mutageny.
- Fizyczne np. ekstremalna temperatura, nadmierne ręczne przenoszenie, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej.
- Fizjologiczne . Stres. Osoba niepełnosprawna.
Składnik systemu
- P - Ludzie
- E - Sprzęt
- M - materiał
- E - Środowisko
Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę bezpiecznego systemu pracy (samotni pracownicy)
"Samotni pracownicy to osoby, które pracują samodzielnie bez bliskiego lub bezpośredniego nadzoru.
Ludzie:
Pacjent zakaźny, osoby z historią przemocy wobec personelu, napad. Zagrożenia specyficzne dla danej osoby, które mogą stwarzać szczególne ryzyko dla samotnego pracownika, np. stan zdrowia, niepełnosprawność, kobiety pracujące, matki w ciąży, wiek, doświadczenie, niedojrzałość itp.
Sprzęt:
Zagrożenia związane ze sprzętem roboczym, które mogą stwarzać szczególne ryzyko dla wykonującego pracę pracownika, np. ręczne przemieszczanie, operacje sterowania awaryjnego i praca przy systemie elektrycznym.
Materiały:
Zagrożenia takie jak ciężkie przedmioty, w tym stojaki ekspozycyjne i gazy rakotwórcze.
Środowisko:
Zagrożenia specyficzne dla miejsca pracy/środowiska, które mogą stwarzać szczególne ryzyko dla samotnych pracowników, np. odległe obszary, laboratoria, warsztaty i zamknięte przestrzenie.
Środki kontroli
- Konkretne informacje, instrukcje i szkolenia (np. procedury awaryjne, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa osobistego), ulepszony system komunikacji, np. częsty kontakt przez telefon komórkowy.
- Nadzór przez jednostkę ad hoc w celu sprawdzenia ich praktyk roboczych.
- Większy spokój dzięki kontroli dostępu, bezpiecznemu parkingowi, alarmom osobistym.
- Większe oświetlenie przy wejściu, wyjściu i na parkingu.
Przestrzeń zamknięta
Przestrzeń zamknięta oznacza zamkniętą lub częściowo zamkniętą przestrzeń, która nie jest zaprojektowana ani przeznaczona do przebywania ludzi, z wyjątkiem celów związanych z wykonywaniem pracy.
- Ma ograniczone możliwości dostępu i wydostania się.
- Może stać się niebezpieczna, gdy pracownik znajdzie się w niej z powodu
- Projekt, konstrukcja, lokalizacja.
- Materiału lub substancji.
Wszelkie inne warunki z nią związane.
Ryzyko
05 Ryzyko związane z ograniczoną przestrzenią.
- Niedobór tlenu i środowisko.
- Pożar i wybuch
- Toksyczność
- Utonięcie w cieczy lub uwięzienie w swobodnie płynących ciałach stałych.
- Skrajna temperatura.
Wymień czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu oceny zaopatrzenia w pierwszą pomoc w miejscu pracy?
Dystrybucja:
Rozprzestrzenianie się wody w całym miejscu pracy jest ważnym czynnikiem do rozważenia. Czy są one rozmieszczone na dużym obszarze, np. na placu budowy, czy też są wysoko zlokalizowane, np. w biurowcu? Dlatego ważne jest, aby wziąć to pod uwagę.
Liczba:
Liczba zatrudnionych pracowników jest kolejnym czynnikiem.
Charakter pracy:
Czy praca jest wysokiego ryzyka, niskiego lub średniego oczywiście wysokiego ryzyka, wyższy poziom świadczenia pierwszej pomocy?
Lokalizacja:
Lokalizacja jest bardzo ważna, jeśli pomieszczenia znajdują się obok szpitala, wtedy potrzeba pierwszej pomocy jest mniejsza, jeśli jest to tak niewielkie.
Praca zmianowa.
Kiedy jest więcej niż jeden statek, wtedy jest zapotrzebowanie na więcej niż jedną osobę do udzielania pierwszej pomocy. Należy też zadbać o wolne dni.
Zidentyfikuj osiem źródeł informacji, które zazwyczaj mogą być konsultowane podczas opracowywania bezpiecznego systemu pracy.
- Wymóg ustawowy.
- Informacje od producenta.
- Praktyczne normy HSE.
- Przemysł lub handel.
- Wynik oceny ryzyka.
- Statystyki incydentów/wypadków, zaangażowany pracownik oraz, w miarę możliwości, organy wykonawcze.
Cztery "c"
- Komunikacja
- Koordynacja
- Kompetentna strona
- Zaangażowanie
W związku ze znacznym wzrostem liczby wypadków, w organizacji rozpoczyna się kampania na rzecz bezpieczeństwa i higieny pracy, której celem jest zachęcenie pracowników do bezpieczniejszej pracy.
W jaki sposób organizacja może zapewnić, że kampania zostanie skutecznie zakomunikowana pracownikom i przez nich zrozumiana?
- Organizacja musi wyznaczyć jasne cele i zadania dla kampanii oraz jasne sposoby ich osiągnięcia. Ważne jest również, aby kluczowa odpowiedzialność za kampanię została przydzielona i zaakceptowana z należytym zaangażowaniem, aby uniknąć mieszania mas.
- Do przeprowadzenia kampanii można wykorzystać różne środki, takie jak plakat, wykłady na temat narzędzi, komitet ds. bezpieczeństwa, które powinny być bardzo proste, unikać żargonu i używać prostego języka, tak aby każdy mógł być zrozumiany.
- Do zbierania informacji zwrotnych od pracowników, że kampania przebiega prawidłowo, należy wykorzystywać skrzynki na sugestie i ankiety. Inne czynniki, poza słabą komunikacją, mogą ograniczyć skuteczność kampanii.
- Brak zaangażowania kierownictwa jest jednym z czynników, który może ograniczyć skuteczność kampanii, że jeśli zarządzanie nie jest poważne.
- Produkcja lub inne kwestie (takie jak osiągnięcie celu produkcyjnego), które mają pierwszeństwo przed kwestią bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Niewystarczające zasoby przeznaczone na kampanię mogą ograniczyć jej skuteczność.
- Złe warunki pracy może zamknąć kampanię do ograniczenia.
- Słabe stosunki przemysłowe lub brak zaufania kierownictwa.
- Schemat zmianowy, być może niektóre zmiany nie są prawidłowo przekazywane z powodu braku dostępności.
Aktywne i reaktywne monitorowanie
Istnieją dwa systemy monitorowania.
- Aktywne lub proaktywne monitorowanie.
- Monitorowanie reaktywne.
Aktywne lub proaktywne monitorowanie:
Każda technika monitorowania mająca na celu monitorowanie rzeczy przed wystąpieniem zdarzenia, np. bezpieczny audyt.
Cele monitoringu aktywnego
- Sprawdzenie, czy plany bezpieczeństwa i higieny pracy są realizowane.
- Monitorowanie stopnia zgodności z ustanowionymi przez firmę procedurami i wymaganiami prawnymi.
Organizacja musi wiedzieć
- Gdzie się znajdują?
- Gdzie chcą być?
- Jaka jest różnica i dlaczego?
Metoda aktywnego monitorowania (imp)
- Rutynowe procedury monitorowania określonego celu, np. raporty miesięczne lub kwartalne.
- Okresowe badania dokumentów w celu sprawdzenia, czy system odnoszący się do promowania kultury bezpieczeństwa i higieny pracy jest zgodny z przepisami, np. ocena, ocena potrzeb szkoleniowych.
- Inspekcja pomieszczeń zakładu, sprzętu w celu sprawdzenia, czy procedury bezpieczeństwa są prawidłowe.
- Monitorowanie środowiska i nadzór zdrowotny w celu sprawdzenia skuteczności środków kontroli zdrowotnej.
- Oceny ryzyka.
- Wykorzystanie inspekcji bezpieczeństwa, pobierania próbek i wycieczek.
Inspekcja bezpieczeństwa:
Inspekcje polegają na badaniu miejsca pracy lub sprzętu w celu zidentyfikowania zagrożeń i określenia, czy są one skutecznie kontrolowane.
Cztery rodzaje inspekcji:
- Ogólne inspekcje miejsca pracy przeprowadzane przez lokalnych menedżerów pierwszej linii i przedstawicieli pracowników.
- Statystyczna kontrola sprzętu, np. kotła, zbiorników ciśnieniowych, przeprowadzana przez osobę upoważnioną.
- Zapobiegawcze kontrole konserwacyjne krytycznego sprzętu przeprowadzane przez personel konserwacyjny.
- Kontrola użytkowania sprzętu, np. pojazdów, wózków widłowych, przeprowadzana przez pracowników.
Bezpieczne pobieranie próbek:
Próbkowanie polega na tym, że tylko częściowa ilość grupy/obszaru jest badana do ustalonego faktu, który może wskazywać na zgodność całości.
Wycieczki bezpieczeństwa:
Wycieczka stanowi okazję dla kierownictwa do zbadania skuteczności środka kontroli ryzyka poprzez zaplanowaną wizytę w miejscu pracy oraz obserwację i omówienie kontroli jego stosowania.
Monitorowanie reaktywne:
Narzędzie monitorowania stosowane po wystąpieniu zdarzenia, tj. wypadku.
Podstawowym celem jest analiza danych dotyczących
- Wypadku / zdarzenia potencjalnie wypadkowego
- Zły stan zdrowia
- innych zdarzeń obniżających ocenę.
Metody:
- Analiza statystyk wypadków, zdarzeń potencjalnie wypadkowych, złego stanu zdrowia i urazów.
- Ocena kosztów związanych z tym wypadkiem, np. uszkodzenie mienia.
- Jakiekolwiek działania prawne lub egzekucyjne zostały podjęte przeciwko organizacji.
- Roszczenia cywilne wobec organizacji.
Wymień źródła informacji, dzięki którym można dokonać przeglądu wyników w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa?
Statystyki wypadków/incydentów:
Analiza danych dotyczących wypadków jest krytyczna, ale należy pamiętać, że jest to analiza po zdarzeniu. Dwa elementy, które należy rozważyć to
- Jakość planowania przed zdarzeniem
- Niepowodzenie kontroli, często prowadzi do przeglądu oceny ryzyka.
Inspekcje:
Podstawowym celem inspekcji w miejscu pracy jest identyfikacja zagrożeń i potencjału ich skutków.
Nieobecności i choroby:
Niektóre zagrożenia w miejscu pracy lub środowisko pracy mogą powodować absencję chorobową lub zły stan zdrowia. Należy gromadzić i analizować dane dotyczące choroby lub ogólne dane dotyczące nieobecności, aby ustalić, czy wynikają one z problemów związanych z pracą lub środowiskiem pracy. Taka analiza może określić przyczyny, takie jak praca zmianowa, nadmiar pracy lub złe warunki środowiskowe, w tym brak odpowiedniej wentylacji lub skrajna temperatura i wilgotność.
Badanie, wycieczki i pobieranie próbek:
Badanie identyfikuje potrzeby, na przykład badanie hałasu może określić, czy istnieje potrzeba przeprowadzenia jakiejkolwiek oceny.
Wycieczki powinny być przeprowadzane przez osobę z najwyższego szczebla w organizacji, tak aby można było przeprowadzić analizę.
Raport zapewnienia jakości i audyt.
Raporty (roczne raporty na temat zdrowia i bezpieczeństwa)
Audyt
Audyt jest systematycznym i krytycznym badaniem systemu organizacji w celu określenia stopnia zgodności z zestawem uzgodnionych norm.
Przygotowania przedaudytowe:
Audyt musi być zorganizowany i skoordynowany w swojej ocenie systemu. Najlepiej jest to osiągnąć poprzez audytowanie listy kontrolnej opracowanej lub uzyskanej przed audytem. Audyt obejmuje ocenę dokumentów, rozmowy z ludźmi i obserwację w miejscu pracy. Aby przygotować się do auditu, należy zdecydować, z kim należy przeprowadzić wywiady i zorganizować harmonogram.
Tak, aby spotkać się z nimi w zorganizowany sposób. Wywiady powinny być tak skonstruowane, aby zapewnić wywiadowcom możliwość wyrażenia tego, co robią w odniesieniu do wymagań będących przedmiotem audytu.
Wynikiem audytu powinien być szczegółowy raport. Struktura i podejście powinny być uzgodnione na etapie przedaudytowym.
Zalety audytu wewnętrznego (imp)
- Zapewnienie lokalnej akceptacji dla wdrożenia zaleceń.
- Audytor często posiada dokładną wiedzę na temat zagrożeń występujących w miejscu pracy.
- Świadomość tego, co może być odpowiednie dla danej branży.
- Znajomość miejsca pracy, w tym jego słabych i mocnych stron.
- Stosunkowo niski koszt i łatwość organizacji.
Wady audytora wewnętrznego (imp)
- Może nie posiadać umiejętności audytorskich
- Może nie być na bieżąco z aktualnym prawodawstwem.
- Kierowanie pracą lub inne obowiązki
- Presja ze strony kierownictwa
Zalety audytu zewnętrznego (imp)
- są bezstronne.
- zakres różnych doświadczeń audytora.
- może zaproponować rozwiązania, które mogą być uznane za ___ w organizacji.
- Nie jest hamowany przez krytykę.
- Zobaczy działanie organizacji bez uprzednich uprzedzeń. ( świeża para oczu).
Zalety audytu zewnętrznego (imp)
- Potrzeba dobrego planowania w celu określenia charakteru i zakresu organizacji.
- Osoba może nie być nadchodzące, być nerwowy i ___ do desc___ problem z zewnątrz___.
- Może dążyć do nierealistycznych celów, ponieważ nie zna ograniczeń organizacji.
Rola dochodzenia
- Ustalenie, co się stało.
- Określenie środków zapobiegających ponownemu wystąpieniu zdarzenia.
- Ustalenie odszkodowania prawnego lub pracowniczego.
- Gromadzenie danych
- Identyfikacja trendu.
- Określenie przyczyny, w tym przyczyn leżących u podstaw.
Podejście do dochodzenia.
Zebranie informacji, co się stało i komu się stało, zebrane informacje będą obejmować wywiady, zdjęcia, szkice miejsca pracy i warunków środowiskowych.
Przeanalizowanie informacji, dlaczego doszło do zdarzenia, przeanalizowanie informacji o przyczynach bezpośrednich i następczych. Na tym etapie należy ustalić, że przyczyną wypadku jest albo praca jednostki albo czynnik kierowniczy.
Określenie odpowiednich środków kontroli, które albo w wyniku oceny ryzyka zostały poddane przeglądowi inżynieryjnemu i kontroli administracyjnej.
Plan działania w celu wdrożenia, który środek kontroli ryzyka powinien być natychmiast zastosowany albo techniczny albo administracyjny w określonym, mierzalnym i uzgodnionym czasie.
Istnieją dwa rodzaje dochodzeń.
Dochodzenie nadzorcze.
Jako osoba sprawująca bezpośrednią kontrolę operacyjną nad obszarem lub działalnością, logiczne jest oczekiwanie od przełożonego informacji o wszystkich zdarzeniach, które mają miejsce w sferze jego odpowiedzialności. Dochodzenie to jest konieczne w przypadku większości incydentów. Powinno ono skutkować szybkim podjęciem działań zaradczych i podkreślać odpowiedzialność przełożonego w codziennej pracy;
Dochodzenie formalne
W niektórych przypadkach przeprowadza się formalne dochodzenie, w skład komisji wchodzą;
- Menedżer wyższego szczebla pełniący funkcję przewodniczącego.
- Menedżer niższego szczebla niż menedżer wyższego szczebla, np. nadzorujący.
- Osoba kompetentna.
- Inżynier ds. bezpieczeństwa lub miejsce pracy -----
Podsumowanie podjętych działań (działania natychmiastowe).
- Odizolowanie służb i zabezpieczenie terenu.
- Udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie służb ratowniczych.
- Poinformowanie najbliższej rodziny.
- Powiadomienie organów ścigania za pomocą najszybszych możliwych środków.
- Zebranie wstępnych dowodów, takich jak zdjęcia i szkice.
- Ustalenie miejsca zdarzenia.
Typowe przyczyny wypadków na trasie.
- Brak zrozumienia.
- Brak szkolenia.
- Ograniczenia czasowe.
- Słaby nadzór.
- Niewłaściwy sprzęt.
- Nieodpowiedni sprzęt.
Wywiady.
Dobra technika wywiadu będzie obejmować;
- Zapisanie nazwiska, daty wywiadu.
- Przeprowadzenie wywiadu na osobności.
- Prowadzenie wywiadu tylko z jedną osobą na raz.
- Ochrona reputacji osoby, której dotyczy wywiad.
- Nadanie swobodnego, nieformalnego tonu.
- Wyrażenie uznania dla świadków.
Bezpośrednia przyczyna
- Niebezpieczne działania (używanie narzędzi nieprzeznaczonych do danej pracy).
- Niebezpieczne warunki (zwisający kabel telefoniczny w biurze).
Zarys informacji, które powinny być zawarte w raporcie z dochodzenia?
- Dane osobowe poszkodowanego.
- Data, czas i miejsce wypadku.
- Warunki środowiskowe.
- Zastosowane środki kontroli.
- Dokładne okoliczności zdarzenia.
- Rodzaj i zakres obrażeń.
- Dane świadków i kopia ich oświadczenia.
- Rysunki, szkice i fotografie.
- Przyczyny bezpośrednie i pośrednie.
Zidentyfikuj cztery bezpośrednie i cztery zasadnicze przyczyny.
Przyczyny bezpośrednie.
- Błąd ludzki lub nieprzestrzeganie procedury.
- Awaria mechaniczna.
- Słaba widoczność w punkcie przeładunkowym, np. oświetlenie.
- Ograniczona widoczność dla kierowcy.
- Warunki środowiskowe, takie jak wysoki poziom hałasu.
Przyczyny związane z trasą
- Brak szkoleń dla kierowców lub pracowników.
- Brak nadzoru.
- Brak zasad w miejscu zdarzenia dotyczących cofania pojazdów.
- Nieoddzielenie ruchu pojazdów od ruchu pieszych.
- Brak konserwacji pojazdu.
Wymień powody, dla których należy zgłaszać i rejestrować wypadki w zakładach pracy?
Wypadki muszą być odpowiednio zgłaszane i rejestrowane, ponieważ jest to wymóg ustawowy (prawny). Należy je zgłaszać również dlatego, że wskazują one na luki w ocenach ryzyka i wymagają ich przeglądu. Pokazuje to również analizę statystyczną i wskazuje na poziom wymaganego szkolenia dla personelu oraz poprawę procedur.
Wymień czynniki, które mogą zniechęcać pracowników do zgłaszania wypadków?
- Nieznajomość procedur zgłaszania wypadków.
- Możliwość odwetu (w kulturze obwiniania).
- Słaba presja.
- Wcześniejszy brak reakcji kierownictwa.
- Niechęć do wypełniania formularzy.
- Niechęć do tracenia czasu na pracę.
- Chęć zachowania reputacji firmy, działu i jednostki, zwłaszcza gdy ma to wpływ na wypłatę premii.
Wymień natychmiastowe i długoterminowe działania, które należy podjąć po poważnym wypadku przy pracy?
Działania natychmiastowe:
- Zabezpieczyć miejsca zdarzenia.
- Udziel pierwszej pomocy poszkodowanemu.
- Poinformować najbliższą rodzinę.
- Ustalić natychmiast przyczyny wypadku.
Działania długofalowe
- Poinformować organy ścigania.
- Rozpocząć dochodzenie.
- Spisać zeznania świadków.
- Na podstawie ustaleń zmienić sposób postępowania.