Top 10 zagrożeń bezpieczeństwa na dachach

Top 10 zagrożeń bezpieczeństwa na dachach

Stabilność dachu -Czy dach jest wystarczająco mocny, aby utrzymać ciężar człowieka. Czy kratownice są nienaruszone? Czy dach będzie się uginał w gorący dzień? Przed wejściem na dach należy sprawdzić podkład.

Bezpieczeństwo drabiny i jej umiejscowienie- czy drabina jest zabezpieczona i ustawiona pod kątem 4:1, czy stopy są zabezpieczone, czy góra znajduje się powyżej linii dachu i czy jest bezpiecznie przywiązana. Z powodu źle ustawionej drabiny co roku dochodzi do wielu wypadków śmiertelnych.

Warunki pogodowe -Lód, śnieg i wiatr zawsze stanowią zagrożenie na dachu, jeśli gonty lub inne powierzchnie są śliskie. Membranowe dachy są szczególnie śliskie w mokrych warunkach i w takich okolicznościach należy ich unikać.

Otwory wdachu -niestrzeżone świetliki i słabo zakryte otwory. Bez zabezpieczenia przed upadkiem, otwarty otwór w dachu może być tak samo śmiertelny jak krawędź dachu.

Świadomość krawędzi -Utrata krawędzi dachu może być problemem podczas wykonywania prac dachowych. Niektórzy pracownicy są tak pochłonięci swoim projektem, że zapominają, gdzie znajduje się krawędź dachu.

Niewłaściwe szkolenie -Jeżeli na dachu znajduje się osoba, która nie została odpowiednio przeszkolona, stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa na dachu i może spowodować poważne obrażenia u siebie lub innych.

Niewłaściwe użycie sprzętu chroniącego przed upadkiemz wysokości - np. źle zakotwiczona poręcz, zbyt długa lonża lub słaby punkt zaczepienia.

Słaba linia wzroku- wywietrzniki kalenicowe, kominy, wiązki gontów mogą blokować wyjście z dachu.

Nachylenie - Im bardziej stromy jest dach, tym łatwiejszy jest upadek. Przed postawieniem stopy na dachu należy upewnić się, że zabezpieczenie przed upadkiem i wiązki gontów są bezpieczne.

Dachy dwupoziomowe i wysokość upadku- pracownicy wykonujący prace dekarskie na dachach o niskim nachyleniu i dachach dwupoziomowych z niezabezpieczonymi bokami i krawędziami nawysokości1,8 metra (6 stóp) lub więcej nad niższymi poziomami powinni mieć odpowiedni sprzęt chroniący przed upadkiem.

Bezpieczeństwo na dachach jest obowiązkiem każdej osoby zaangażowanej w projekt. Zagrożenia zawsze istnieją, ale ich identyfikacja i przestrzeganie zasad korzystania z ochrony przed upadkiem z wysokości może pozwolić na uniknięcie wielu obrażeń i zgonów. Podczas noszenia uprzęży należy upewnić się, że smycz ma odpowiednią długość.

Jeżeli w pełni rozciągnięta smycz ma długość sześciu stóp, a wysokość Twoich ramion wynosi pięć stóp, upadek musi mieć ponad dwanaście stóp, aby zadziałało zabezpieczenie przed upadkiem. Upewnij się, że poręcze i osłony świetlików są na swoim miejscu.

Do wielu wypadków dochodzi, gdy nie ma wyraźnej linii wzroku do zagrożenia i można wpaść przez dziurę. Wypadek ten zdarza się najczęściej, gdy śnieg przykrywa świetlik i pozostaje niezauważony.

Jednym z najbardziej śmiertelnych zagrożeń podczas realizacji projektu dekarskiego jest źle ustawiona drabina. Albo kąt jest niewłaściwy (1 stopa od ściany na każde 4 stopy wysokości drabiny), albo górna część drabiny nie jest bezpiecznie przymocowana do dachu.

OSHA otrzymała kilka raportów o osobach wchodzących na drabinę z wiązką na ramieniu, gdzie zmiana środka ciężkości spowodowała upadek drabiny.

Pracownik spada do tyłu, a przyczyną urazu jest wiązka, a nie huśtawka drabiny. Należy upewnić się, że stopy są mocno osadzone na podłożu, a drabina jest ustawiona prostopadle do ściany, przed którą stoi.

Niezależnie od sytuacji, zawsze należy stosować zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, a praktyczna znajomość środków ochrony indywidualnej (PPE) może uratować życie. Lista dziesięciu największych ofiar śmiertelnych w miejscu pracy została sporządzona na podstawie szczegółowych raportów zamieszczonych na stronie internetowej OSHA.