Jak pomóc poszkodowanemu w wypadku samochodowym

Każdego roku od 20 do 50 milionów ludzi na całym świecie doznaje obrażeń, jest rannych lub uczestniczy w wypadkach samochodowych. Ponieważ wypadki są tak powszechne, możesz być świadkiem jednego z nich i być zmuszonym do udzielenia pomocy ofiarom. Możesz jednak nie być pewien, jak najlepiej udzielić pomocy na drodze. Zabezpieczając miejsce zdarzenia i udzielając pomocy poszkodowanym, możesz pomóc osobie, która uczestniczyła w wypadku samochodowym.

Zabezpieczanie miejsca wypadku

Zaparkuj swój samochód na poboczu drogi. Jeśli jesteś pierwszym uczestnikiem wypadku lub osobą, która może i/lub chce udzielić pomocy, zjedź samochodem na pobocze. Jeśli ofiara znajduje się na drodze, użyj swojego samochodu jako bariery. Upewnij się, że Twój samochód znajduje się bezpiecznie poza pasem ruchu i nie blokuje w żaden sposób dostępu do miejsca zdarzenia lub ofiary.

  • Wyłącz zapłon samochodu. Włącz awaryjne światła błyskowe, aby ostrzec innych kierowców, że się zatrzymałeś. Pamiętaj, że światła awaryjne działają nawet wtedy, gdy samochód nie jest uruchomiony.
  • Zapewnij barierę dla ofiar na drodze z Twoim samochodem i samochodem każdej innej osoby na miejscu zdarzenia. Upewnij się, że pojazdy odgradzające mają również włączone czterokierunkowe światła błyskowe, aby ostrzec nadjeżdżające pojazdy.

Zachowaj spokój. Dla Ciebie i ofiar wypadku ważne jest, abyś zachował spokój. Pomoże to w podjęciu świadomych i racjonalnych decyzji, aby jak najlepiej poradzić sobie z wypadkiem. Jeśli czujesz, że w jakikolwiek sposób wpadasz w panikę, weź głęboki oddech, aby się skupić lub przekaż zadania innym osobom na miejscu zdarzenia.

  • Nie pozwól, aby osoby panikujące na miejscu zdarzenia - czy to ofiary, czy osoby postronne - miały wpływ na Ciebie. Zachowanie spokoju i opanowania może zapobiec panice w grupie, a także zminimalizować wszelkie szkody.

Szybko obejrzyj miejsce zdarzenia. Choć pierwszym odruchem może być wezwanie pomocy, poświęcenie kilku sekund na szybką ocenę sytuacji może pomóc w przekazaniu służbom ratunkowym istotnych informacji. Ponadto może to również zwrócić uwagę na rzeczy, które należy zrobić przed udzieleniem pomocy ofiarom.

  • Zwróć uwagę na takie rzeczy jak: ile samochodów bierze udział w wypadku, ile jest ofiar, czy jest pożar, zapach gazu lub dymu. Możesz również sprawdzić, czy nie ma tam zerwanych przewodów pod napięciem lub potłuczonego szkła. Możesz również sprawdzić, czy są tam dzieci i przenieść je w bezpieczne miejsce, jeśli nie są ranne.
  • Upewnij się, że Ty również jesteś bezpieczny w tej sytuacji. Nie chcesz przecież trafić na listę ofiar. Na przykład, upewnij się, że nie ma ognia lub dymu. Jeśli jesteś palaczem, zgaś papierosa, aby nie zapalił się płyn wypływający z samochodu.

Wezwij służby ratownicze. Po dokonaniu szybkiej oceny miejsca wypadku, zadzwoń po służby ratunkowe. Przekaż osobie, z którą rozmawiasz, wszelkie żądane informacje zgodnie z Twoją najlepszą wiedzą. Poproś innych świadków i osoby postronne, aby również wezwały służby ratunkowe. Osoby te mogą mieć dodatkowe informacje lub zauważyć coś w wypadku, czego Ty nie zauważyłeś. Pamiętaj, że im więcej informacji posiadają służby ratunkowe, tym lepiej mogą zareagować na wypadek.

  • Podaj operatorowi takie informacje, jak Twoja lokalizacja, liczba ofiar i inne szczegóły, które zauważyłeś na miejscu zdarzenia. Opisz swoją konkretną lokalizację, w tym wszelkie punkty orientacyjne, które mogą pomóc służbom ratunkowym w znalezieniu Ciebie. Musisz również powiedzieć operatorowi o wszelkich obrażeniach, jakie mogą mieć ofiary. Na koniec poinformuj dyspozytora, czy są jakieś blokady ruchu, które mogą utrudnić pracę służb ratunkowych. Zadaj tej osobie wszelkie pytania dotyczące zabezpieczania miejsca zdarzenia lub udzielania pierwszej pomocy.
  • Pamiętaj, aby pozostać na linii z operatorem tak długo, jak to możliwe. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy musisz na chwilę odłożyć słuchawkę, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia lub pomóc poszkodowanemu.

Ostrzegaj nadjeżdżających kierowców. Ważne jest, aby powiadomić innych kierowców, że doszło do wypadku, którego powinni unikać. Użycie chorągiewek, czyli osób postronnych, które ostrzegają ruch drogowy, lub flar może ostrzec nadjeżdżających, aby zwolnili. To z kolei może ostrzec innych kierowców, że muszą się zatrzymać i pomóc na miejscu zdarzenia oraz ewentualnym ofiarom.

  • Zapal flary, jeśli je masz i jesteś sam na miejscu wypadku. Jeśli ich nie masz, upewnij się, że działają Twoje awaryjne światła błyskowe. Ustaw flary w odległości kilkuset stóp po obu stronach wypadku. Zapalaj flary tylko wtedy, gdy nigdzie nie wycieka paliwo.
  • Powiedz innym osobom postronnym, aby ostrzegli nadjeżdżający ruch, aby zwolnili i ominęli miejsce wypadku. Upewnij się, że osoby wywieszające flagi nie znajdują się na pasach ruchu, aby nie odniosły obrażeń. Jeśli jest to możliwe, wyposaż flagmanów w kamizelki odblaskowe. Kamizelki są częścią większości samochodowych zestawów bezpieczeństwa.

Udzielanie pomocy ofiarom

Sprawdź, czy nie ma zagrożenia. Zanim podejdziesz do ofiary wypadku, upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne również dla Ciebie. Sprawdź, czy nie widzisz lejącego się paliwa, ognia, dymu lub odsłoniętych przewodów. Jeśli tak jest, być może lepiej będzie nie udzielać pomocy i po prostu zadzwonić po służby ratunkowe.

  • Jeśli miejsce zdarzenia jest bezpieczne, wyłącz zapłon w każdym samochodzie biorącym udział w wypadku. Może to dodatkowo ochronić poszkodowanych i Ciebie.

Zapytaj poszkodowanego o pomoc. Jeśli ofiara wypadku jest przytomna, zapytaj, czy chce pomocy. Jest to ważny krok, ponieważ nie każda ofiara wypadku może chcieć pomocy, nawet jeśli wydaje się, że osoba ta jej potrzebuje. Nie respektując życzeń poszkodowanego, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności prawnej na podstawie przepisów o dobrym samarytaninie.

  • Zapytaj osobę "czy jesteś ranny i czy potrzebujesz pomocy?". Jeśli osoba odpowie "tak", wtedy udziel najlepszej pomocy, jaką możesz. Jeśli osoba powie "nie", nie podchodź do niej i nie udzielaj jej pomocy z żadnego powodu. Poczekaj na przybycie profesjonalnej pomocy i pozwól, aby ci ludzie przejęli kontrolę.
  • Dokonaj najlepszej możliwej oceny, jeśli osoba odrzuca pomoc, a następnie traci przytomność. W takich przypadkach prawo Dobrego Samarytanina będzie Cię chronić. Prawo Dobrego Samarytanina chroni wolontariuszy, którzy udzielają pomocy w nagłych wypadkach, przed odpowiedzialnością prawną za obrażenia lub szkody.
  • Pamiętaj, aby ostrożnie podchodzić do ofiar, nawet jeśli proszą o pomoc. Osoba ta może wpaść w panikę i zrobić Ci krzywdę lub coś, co Ty zrobisz, np. przeniesiesz ofiarę, gdy nie powinieneś jej jeszcze bardziej skrzywdzić.
  • Sprawdź, czy ofiara jest przytomna, lekko potrząsając osobą. Jeżeli osoba nie reaguje, oznacza to, że jest nieprzytomna.

Unikaj przenoszenia ofiary. Pamiętaj, że wiele obrażeń nie jest widocznych na skórze. Jeżeli ofiara nie jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie z powodu pożaru lub czegoś innego, pozostaw ją na miejscu do czasu przybycia służb ratowniczych.

  • Upewnij się, że do ofiary, którą musisz przenieść, podchodzisz na klęczkach do poziomu tej osoby. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może doprowadzić do paniki i spowodować dalsze obrażenia.
  • Pamiętaj, że lepiej jest przenieść osobę, której życie jest zagrożone przez coś takiego jak możliwy wybuch lub pożar, niż zostawić ją w obawie przed dalszym zranieniem ofiary. Rozważ następujące zdanie przy podejmowaniu decyzji "czy zostawiam tę osobę w lepszym stanie niż ją zastałem?".

Sprawdź drożność dróg oddechowych. Oddychanie jest absolutną koniecznością dla życia każdej osoby. Jeśli osoba jest nieprzytomna lub traci przytomność, bardzo ważne jest sprawdzenie dróg oddechowych ofiary, aby upewnić się, że oddycha ona prawidłowo. Jeśli nie, może być konieczne przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, aby ponownie uruchomić układ krążenia i oddechowy.

  • Połóż dłoń lekko na czole ofiary i bardzo delikatnie odchyl głowę do tyłu. Podnieś podbródek dwoma palcami i przyłóż policzek do ust ofiary, aby zobaczyć i poczuć, czy osoba oddycha. Możesz również sprawdzić, czy klatka piersiowa ofiary unosi się i opada. Jeśli tak, to znaczy, że ofiara oddycha.
  • Rozpocznij resuscytację, jeśli osoba nie oddycha i wiesz, jak ją przeprowadzić. Jeśli nie wiesz, jak prowadzić resuscytację, nie próbuj jej. Zamiast tego zapytaj innych przechodniów, czy są w stanie to zrobić lub poczekaj na przyjazd służb ratowniczych.
  • Przewróć poszkodowanego na bok, aby chronić drogi oddechowe. Upewnij się, że podtrzymujesz szyję osoby poszkodowanej, aby chronić ją przed urazami lub im zapobiegać.
  • Upewnij się, że dyspozytor pogotowia wie, czy ofiara oddycha i/lub czy jest poddawana resuscytacji.

Udziel pomocy w razie potrzeby. Wielu zwolenników sugeruje udzielanie pierwszej pomocy tylko wtedy, gdy ofiara ma obrażenia zagrażające życiu. Jeżeli ofiara ma obrażenia, które wymagają bandażowania, szynowania złamanych kości lub zastosowania innych zaawansowanych technik pierwszej pomocy, generalnie zaleca się, aby poczekać na profesjonalną pomoc, zwłaszcza jeżeli wiesz, że jest ona w drodze.

  • Utrzymuj osobę poszkodowaną w jak największym bezruchu. Rozmowa z poszkodowanym może go uspokoić.
  • Załóż ubranie lub bandaż wokół kręgosłupa lub złamanych kości, aby uniemożliwić poruszanie się.
  • Zatrzymaj krwawienie poprzez bezpośredni ucisk na ranę bandażem lub odzieżą. Jeśli to możliwe, podnieś krwawiący obszar na wysokość klatki piersiowej. Jeśli ofiara jest przytomna, poproś ją o ucisk, aby uspokoić szok.

Leczenie wstrząsu. Często zdarza się, że ofiary wypadków samochodowych są w szoku lub wpadają w szok spowodowany wypadkiem. Wstrząs może zagrażać życiu, jeśli nie jest leczony, więc jeśli zauważysz najczęstszy objaw wstrząsu - bladość skóry - a następnie leczyć osobę na to.

  • Pamiętaj o powiedzeniu "jeśli twarz jest blada, podnieś ogon". Blada twarz jest dobrym wskaźnikiem wstrząsu.
  • Rozluźnij ciasne ubrania i przykryj ofiarę kocami, płaszczami lub ubraniami, aby utrzymać ciepło. Jeśli jesteś w stanie, podnieś nogi ofiary do góry. Nawet oparcie nóg ofiary na twoich kolanach może pomóc zapobiec lub zminimalizować wstrząs. Możesz również chcieć zacienić ofiarę przed słońcem lub padającym deszczem, aby zminimalizować wstrząs.

Pociesz ofiarę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ofiara wypadku jest przestraszona i prawdopodobnie zraniona. Rozmowa z ofiarą i przekazanie jej słów otuchy może pomóc w uspokojeniu jej do czasu przybycia służb ratowniczych.

  • Zaoferuj poszkodowanemu zachęcające słowa. Na przykład, możesz powiedzieć: "Wiem, że cierpisz, ale jesteś silny i pomoc jest w drodze. Zostanę przy tobie tak długo, jak będziesz mnie potrzebować".
  • Jeśli możesz, trzymaj ofiarę za rękę. Może to znacznie pomóc w poczuciu, że dana osoba przeżyła.

Przekaż opiekę personelowi ratowniczemu. Po przybyciu służb ratunkowych, pozwól im przejąć opiekę nad poszkodowanym. Osoby te są lepiej wyszkolone do postępowania w razie wypadku samochodowego i wszelkich obrażeń.

  • Przekaż służbom ratunkowym wszelkie informacje, które powinny wiedzieć o opiece, jaką sprawowałeś nad poszkodowanym lub o innych rzeczach, które zauważyłeś. Zapytaj, czy jest jakiś sposób, w jaki możesz pomóc im w jak najlepszym wykonywaniu ich pracy. W wielu przypadkach będzie to po prostu rozmowa z policją, gdy ta przybędzie na miejsce zdarzenia.

Ważniejsze tematy dotyczące pierwszej pomocy:

  • Porady dotyczące pierwszej pomocy w 6 typowych wypadkach
  • Dziesięć najważniejszych wskazówek dotyczących pierwszej pomocy
  • Jakie są najczęstsze zimowe urazy?
  • Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń
  • Pierwsza pomoc w przypadku ukąszeń węży
  • 6 podstawowych umiejętności udzielania pierwszej pomocy, które powinni znać wszyscy rodzice
  • Pierwsza pomoc w przypadku najczęstszych urazów u dzieci
  • Top 5 dziecięcych urazów latem
  • Pierwsza pomoc w przypadku porażenia prądem
  • Jak pomóc poszkodowanemu w wypadku samochodowym