20 Błędów poznawczych wpływających na podejmowanie decyzji dotyczących ryzyka

20 błędów poznawczych wpływających na podejmowanie decyzji o ryzyku

Publikacja na życzenie

Podziękowania dla Rob Long za podzielenie się tym - pierwotnie opublikowanym tutaj na Business Insider.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twoje decyzje, oceny ryzyka i dochodzenia w sprawie incydentów nie są tak obiektywne, jak Ci się wydaje?

Rob Long definiuje kognitywne uprzedzenia (Here) jako "wzorzec odchyleń w osądzie. Jednostki tworzą swoją własną "subiektywną rzeczywistość społeczną" na podstawie postrzegania swojego zaangażowania z innymi w grupach i organizacjach. Istnieje ponad 250 tendencyjności poznawczych, efektów i heurystyk, które wpływają na osąd i podejmowanie decyzji przez ludzi. Większość z nich jest uwarunkowana społecznie". Poniżej znajduje się więcej informacji o typowych uprzedzeniach poznawczych związanych z ryzykiem i bezpieczeństwem.

Jak wyjaśnia Rob Sams w "I'm biased but that's OK" (Jestem stronniczy, ale to w porządku):

Jeśli chcemy naprawdę zrozumieć ryzyko i radzić sobie z nim, musimy uznać, że jest ono subiektywne i że nasze myślenie o ryzyku jest tendencyjne na tak wiele sposobów.

Zobacz rozmowę Roba i Gaba Carltona na temat stronniczości w tym krótkim filmie https://safetyrisk.net/conversations-on-the-couchbiases/.

Rob Long wyjaśnia niektóre z innych uprzedzeń poznawczych - TUTAJ

Niektóre z najczęstszych uprzedzeń poznawczych to:

- Paradoks Abilene: Organizacje często podejmują działania sprzeczne z tym, co naprawdę chcą zrobić i tym samym pokonują cele, które starają się osiągnąć... niezdolność do zarządzania porozumieniem jest głównym źródłem dysfunkcji organizacji.

- Zakotwiczenie lub ogniskowość - tendencja do zbytniego polegania, lub "zakotwiczenia", na przeszłych odniesieniach lub na jednej cesze lub informacji przy podejmowaniu decyzji.

- Heurystyka dostępności - tendencja do przeceniania prawdopodobieństwa zdarzeń o większej "dostępności" w pamięci, na którą może wpływać to, jak niedawne są wspomnienia lub jak niezwykłe lub emocjonalnie naładowane mogą być.

- Efekt Dunninga-Krugera efekt, w którym osoby niekompetentne nie zdają sobie sprawy z tego, że są niekompetentne, ponieważ brakuje im umiejętności rozróżniania kompetencji od niekompetencji.

- Fundamentalny błąd atrybucji - tendencja ludzi do przywiązywania nadmiernej wagi do osobowościowych wyjaśnień zachowań obserwowanych u innych, przy jednoczesnym niedocenianiu roli i siły wpływu czynników sytuacyjnych na te same zachowania (patrz również: błąd aktora-obserwatora, błąd atrybucji grupowej, efekt pozytywności i efekt negatywności).

- Błąd hazardzisty - tendencja do myślenia, że przyszłe prawdopodobieństwa są zmieniane przez przeszłe wydarzenia, podczas gdy w rzeczywistości są one niezmienne. Wynika z błędnej konceptualizacji prawa wielkich liczb. Na przykład: "Rzucałem tą monetą pięć razy z rzędu, więc szansa, że przy szóstym rzucie wypadnie reszka jest znacznie większa niż reszka".

- Hindsight bias - czasami nazywany efektem "I-knew-it-all-along", tendencja do postrzegania przeszłych wydarzeń jako przewidywalnych w czasie, gdy te wydarzenia miały miejsce. Potocznie określana jako "Hindsight is 20/20".

- Błąd gorącej ręki - "Błąd gorącej ręki" (znany również jako "zjawisko gorącej ręki" lub "gorąca ręka") to błędne przekonanie, że osoba, która odniosła sukces, ma większe szanse na sukces w kolejnych próbach.

- Efekt pierwszeństwa, efekt rekurencji i efekt pozycji szeregowej: pozycje znajdujące się na końcu listy są najłatwiejsze do zapamiętania, a następnie pozycje na początku listy; pozycje znajdujące się w środku są najmniej prawdopodobne do zapamiętania.

- Efekt utopionego kosztu: Kiedy włożyliśmy w coś wysiłek, często niechętnie wycofujemy się z tego z powodu strat, jakie poniesiemy, nawet jeśli dalsza odmowa doprowadzi do jeszcze większych strat. Potencjalny dysonans akceptacji, że popełniliśmy błąd działa, aby utrzymać nas w ślepej nadziei.

Spróbuj tego TUTAJ dla odrobiny zabawy

Proszę podziel się naszymi postami

  • Kliknij, aby wydrukować (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby wysłać to do przyjaciela (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby podzielić się na LinkedIn (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Telegramie (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na Reddit (Otwiera się w nowym oknie)
  • Kliknij, aby udostępnić na WhatsApp (Otwiera się w nowym oknie)

Related