Jakie są zagrożenia związane z energią elektryczną?

Zagrożenia związane z elektrycznością?

Szkody mogą być wyrządzone każdej osobie, gdy jest ona narażona na kontakt z "częściami pod napięciem", które są dotykane bezpośrednio lub pośrednio przez jakiś przewodzący przedmiot lub materiał. Napięcia powyżej 50 V AC lub 120 V DC są uważane za niebezpieczne.

Prąd elektryczny może zabić. Każdego roku około 1000 wypadków przy pracy związanych z porażeniem prądem elektrycznym lub poparzeniem zgłaszanych jest do Health and Safety Executive (HSE). Około 30 z nich jest śmiertelnych, większość z nich wynika z kontaktu z napowietrznymi lub podziemnymi kablami energetycznymi.

Wstrząsy spowodowane wadliwym sprzętem mogą powodować poważne i trwałe obrażenia, a także mogą prowadzić do obrażeń pośrednich, spowodowanych upadkiem z drabin, rusztowań lub innych platform roboczych.

Wadliwe urządzenia elektryczne mogą również prowadzić do pożarów. Oprócz obrażeń ciała i utraty życia, pożary powodują uszkodzenia instalacji, sprzętu i mienia.

Kto jest najbardziej narażony na ryzyko związane z elektrycznością?

Każdy może być narażony na niebezpieczeństwo związane z elektrycznością podczas pracy i każdy powinien być świadomy tych zagrożeń.

Do osób najbardziej narażonych na ryzyko należą pracownicy obsługi technicznej, osoby pracujące z instalacjami elektrycznymi, sprzętem i maszynami oraz osoby pracujące w trudnych warunkach, np. na budowach.

Większość wypadków elektrycznych zdarza się z powodu osób, które:

  • pracują na lub w pobliżu urządzeń, które są uważane za martwe, ale w rzeczywistości są żywe
  • pracują przy lub w pobliżu sprzętu, o którym wiadomo, że jest pod napięciem, ale osoby te nie są odpowiednio przeszkolone lub nie dysponują odpowiednim sprzętem, lub też nie podjęły odpowiednich środków ostrożności
  • niewłaściwie używają sprzętu lub używają sprzętu elektrycznego, o którym wiedzą, że jest wadliwy.

Obowiązki i zobowiązania prawne dotyczące energii elektrycznej

Oprócz moralnego obowiązku pracodawców do ochrony pracowników i członków społeczeństwa, ogólne przepisy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa obejmują wszystkich pracodawców i miejsca pracy.

Ponadto, konkretne obowiązki i zobowiązania zostały określone w następujących przepisach:

The Electricity at Work Regulations 1989 Przepisy te odnoszą się do wszystkich aspektów korzystania z energii elektrycznej w miejscu pracy, od dostaw elektrycznych do korzystania z urządzeń elektrycznych. Nakładają one obowiązek na pracodawców, pracowników i osoby samozatrudnione, aby:

  • posiadać systemy elektryczne skonstruowane w sposób zapobiegający niebezpieczeństwu
  • konserwować swoje systemy elektryczne w sposób niezbędny do zapobiegania niebezpieczeństwu
  • zlecić wykonanie prac związanych z instalacjami elektrycznymi, ich użytkowaniem lub zamknięciem w sposób zapobiegający niebezpieczeństwu.

Dodatkowo:

  • sprzęt elektryczny używany w środowiskach niebezpiecznych (np. skrajne warunki pogodowe, temperaturowe, korozyjne) musi być skonstruowany lub zabezpieczony w sposób zapobiegający powstawaniu zagrożeń
  • tylko osoby posiadające odpowiednią wiedzę lub doświadczenie, lub będące pod odpowiednim nadzorem powinny pracować z lub na sprzęcie elektrycznym, który może spowodować zagrożenie lub obrażenia.

The Reporting of Injuries, Diseases and Dangerous Occurrences Regulations 1995 (RIDDOR) Przepisy te dotyczą zgłaszania określonych zdarzeń, w tym zdarzeń z udziałem energii elektrycznej.

Należy niezwłocznie powiadomić organ wykonawczy telefonicznie za pomocą infolinii 0845 300 9923 lub poprzez stronę internetową Health and Safety Executive Incident Report (strona zewnętrzna).

Należy zgłaszać następujące incydenty:

  • obrażenia personelu spowodowane porażeniem prądem elektrycznym lub oparzeniem elektrycznym prowadzące do utraty przytomności lub wymagające reanimacji; lub przyjęcie do szpitala
  • zwarcie lub przeciążenie elektryczne powodujące pożar lub eksplozję
  • zetknięcie się instalacji lub sprzętu z napowietrznymi liniami energetycznymi.

Aby zapoznać się z pełnym tekstem powyższych aktów prawnych online, proszę kliknąć na link "Legislacja".