Jak jeździć po czarnym ICE?
Jazda zimą to nie tylko radzenie sobie ze śniegiem; lód na drodze to prawdziwe zagrożenie. Zwłaszcza czarny lód jest niebezpieczny, ponieważ jest niewidoczny (określenie "czarny lód" jest nieco mylące, ponieważ lód jest niewidoczny). Możesz jednak lepiej chronić siebie, rozumiejąc i wiedząc, jak radzić sobie z tym zimowym problemem.
Zrozum, że czarny lód jest taki sam jak zwykły.Jest to szkliwo, które tworzy się na powierzchniach (zwłaszcza na drogach, chodnikach i podjazdach) z powodu lekkiego marznącego deszczu lub z powodu topnienia i ponownego zamarzania śniegu, wody lub lodu na powierzchniach. Nazywa się go "czarnym lodem", ponieważ ma tendencję do wyglądania jak reszta nawierzchni na drodze, choć w rzeczywistości jest przezroczysty. Czarny lód tworzy się bez tworzenia pęcherzyków powietrza, co pozwala mu wtopić się w każdą powierzchnię, na której się tworzy. Czarny lód jest niebezpieczny właśnie dlatego, że trudno go zawczasu wykryć.
Wiedz, gdzie można spodziewać się czarnego lodu. Czarny lód zwykle tworzy się tuż przy temperaturze zamarzania. Czasami w mroźnych warunkach pogodowych na autostradach, czarny lód tworzy się z powodu ciepła opon na drodze w połączeniu z ujemną temperaturą. Zwracaj uwagę na komunikaty pogodowe i drogowe.
- Czarny lód tworzy się najczęściej w nocy lub wczesnym rankiem, gdy temperatury są najniższe lub gdy nie ma słońca, które ogrzewa drogi.
- Czarny lód ma tendencję do tworzenia się na odcinkach dróg pozbawionych dużego nasłonecznienia, takich jak drogi obsadzone drzewami lub tunele. Częściej też tworzy się na drogach, po których mniej się jeździ.
- Czarny lód łatwo tworzy się na mostach, wiaduktach i drogach pod wiaduktami. Dzieje się tak, ponieważ zimne powietrze jest w stanie ochłodzić zarówno górną, jak i dolną część mostu lub wiaduktu, powodując szybsze zamarzanie.
Dowiedz się, kiedy można spodziewać się czarnego lodu. Czarny lód ma tendencję do tworzenia się we wczesnych godzinach porannych i wieczornych. W ciągu dnia droga jest zazwyczaj cieplejsza i mniej prawdopodobne jest, że utworzy się na niej czarny lód. Ale pamiętaj: mniejsze prawdopodobieństwo nie oznacza "nigdy". Zawsze bądź przygotowany na możliwość napotkania czarnego lodu.
- Patrz na oznaki czarnego lodu. Jeśli jedziesz samochodem i widzisz, że samochody nagle skręcają bez wyraźnego powodu, to czarny lód jest prawdopodobną przyczyną.
Wiedz, jak dostrzec czarny lód - czasami. Chociaż czarny lód jest przezroczysty, w odpowiednich warunkach oświetleniowych można go dostrzec - jeśli się dobrze poszuka. Czarny lód prawie zawsze tworzy się w postaci bardzo gładkich, błyszczących tafli. Ta błyszcząca powierzchnia jest wskaźnikiem potencjalnego czarnego lodu. Jeśli większa część drogi, po której jedziesz, wydaje się być matowo czarna, ale łata tuż przed Tobą wydaje się błyszczeć, możesz być bliski wjechania na czarny lód - nie panikuj, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.
- Ta technika wykrywania czarnego lodu nie działa w nocy, ale o świcie, w dzień i o zmierzchu jest wystarczająco dużo światła, aby go dostrzec.
- Jeśli nie znasz tego błyszczącego wyglądu, pomyśl o nowym samochodzie pomalowanym czarną farbą w sprayu w porównaniu do starszego, nie zadbanego samochodu pomalowanego na czarno.
- Nie zawsze będziesz w stanie dostrzec czarny lód, ale nie zaszkodzi go poszukać. Może to również pomóc Ci zachować koncentrację w gorszych warunkach jazdy. Pamiętaj jednak, aby nie spuszczać wzroku z pozostałych elementów otoczenia.
Przećwicz jazdę po śliskiej nawierzchni. Jeśli to możliwe, (i z doświadczonym kierowcą zimowym) przećwicz jazdę po lodzie w bezpiecznym otoczeniu. Znajdź ładny, duży, pusty parking, na którym jest lód. Jedź po lodzie. Przećwicz hamowanie na lodzie. Zrozum, jak Twój samochód czuje się i prowadzi w takich warunkach. Dowiedz się, jak działa system ABS, jeśli go posiadasz. Ćwiczenie tego w kontrolowanych warunkach może być naprawdę świetną zabawą!
Radzenie sobie z czarnym lodem. Jeśli natrafisz na czarny lód, Twoją pierwszą reakcją musi być zachowanie spokoju i unikanie przesady. Ogólna zasada to zrobić jak najmniej i pozwolić samochodowi przejechać po lodzie. Nie naciskaj hamulców i staraj się trzymać kierownicę prosto. Jeśli czujesz, że tył samochodu ślizga się w lewo lub w prawo, wykonaj bardzo delikatny obrót kierownicą w tym samym kierunku. Jeśli będziesz próbował walczyć z tym zjawiskiem, skręcając w przeciwnym kierunku, ryzykujesz wpadnięciem w poślizg lub wywróceniem się (zobacz poniżej, co robić w takiej sytuacji).
Zwalniaj przez zmniejszanie prędkości. Całkowicie zdejmij nogę z pedału gazu i utrzymuj kierownicę nieruchomo w pozycji, w której się znajduje. Zwolnienie tempa zapewni Ci większą kontrolę i pozwoli uniknąć niepotrzebnych szkód.
- Nie dotykaj hamulców. Może to spowodować wpadnięcie w poślizg. Chodzi o to, aby ślizgać się po lodzie w kierunku, w którym zwrócona jest kierownica. Zazwyczaj plamy czarnego lodu nie są dłuższe niż 6 metrów.
Jeśli możesz ,zmień bieg na niski. Niski bieg daje większą kontrolę nad pojazdem.
Kieruj się w stronę obszarów o dobrej przyczepności. Czarny lód jest praktycznie niewidoczny, ale możesz kierować się w stronę obszarów o lepszej przyczepności. Może to być np. lód z fakturą, pokryty śniegiem, piaskiem itp.
Jeśli wpadniesz w poślizg lub stracisz przyczepność, zachowaj spokój. Miejmy nadzieję, że teraz jedziesz powoli, a to ułatwi sprawę. Czarny lód jest często (choć nie zawsze) łaty, więc miejmy nadzieję, że opony wkrótce znajdą przyczepność. Hamuj jak najmniej, choć w przypadku dużego poślizgu pewne hamowanie będzie konieczne:
- Jeśli masz system zapobiegający blokowaniu kół (ABS), po prostu połóż stopę na hamulcu, mocno naciskaj, a samochód będzie pompował hamulce za Ciebie, gdy będziesz wpadał w poślizg.
- Jeśli nie masz systemu ABS, delikatnie pompuj hamulce podczas poślizgu.
- Zawsze kieruj samochodem w kierunku, w którym chcesz, aby jechał.
Jeśli zjedziesz z drogi, postaraj się wjechać w coś, co spowoduje jak najmniejsze szkody. Najlepiej wjechać w puste pole, podwórko lub puszysty wał śnieżny. Oczywiście, możesz nie mieć zbyt dużego wyboru w tej kwestii, ale możesz przynajmniej spróbować.
Po napotkaniu czarnego lodu zachowajspokój. Prawdopodobnie będziesz trochę zdenerwowany, ale panika nie pomoże Ci na żadnym etapie. Jeśli musisz kontynuować jazdę, rób to bardzo, bardzo powoli. Ostrzegaj innych kierowców, że jedziesz powoli, migając światłami przez cały czas.
Zjedź z drogi tak szybko, jak to możliwe. Lepiej poczekać chwilę na przystanku, w restauracji lub nawet na poboczu, aż ekipy drogowe posypią drogi solą i/lub piaskiem, niż mieć do czynienia z wypadkiem. Dzięki temu będziesz miał szansę odzyskać zmysły i poczuć się mniej spanikowany. Napij się gorącego napoju i zrelaksuj się przez chwilę.
- Jeśli dojdzie do stłuczki: Bardzo rzadko lód i/lub czarny lód mogą stworzyć wyjątkowo niebezpieczne warunki, które mogą spowodować wypadki z udziałem wielu samochodów na autostradzie. Będziesz musiał szybko ocenić, czy bezpieczniejsze jest pozostanie w samochodzie (gdzie masz pewne zabezpieczenie) czy wysiadanie (gdzie możesz uniknąć dalszej kolizji, ale będziesz musiał iść po oblodzonej powierzchni, w ujemnej temperaturze, z innymi samochodami kręcącymi się wokół ciebie bez kontroli). Weź pod uwagę swoją lokalizację, prędkość jazdy, położenie geograficzne, ciepło i możliwości fizyczne.
Zapobiegaj lub minimalizuj przyszłe spotkania z czarnym lodem. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zaskoczenia przez czarny lód. Chociaż wiedza o tym, jak po nim jeździć, pozostaje priorytetem, oto kilka innych rzeczy, które warto zrobić:
- Podróżuj powoli. Nie próbuj przyspieszać podczas jazdy po oblodzonej nawierzchni, ponieważ pozbawia Cię to kontroli nad pojazdem.
- Nie wjeżdżaj za kierownicę.
- Oczyść przednią szybę z lodu, śniegu, brudu i wszystkiego innego, co może uniemożliwić Ci dobrą widoczność. Aby pozbyć się śniegu i lodu z przedniej szyby samochodu, możesz pokusić się o włączenie wycieraczek. Mogłoby się wydawać, że wycieraczki i płyn do spryskiwaczy będą działać, ale tak nie jest. W rzeczywistości, jeśli używasz wycieraczek, aby uzyskać lód z przedniej szyby, można je zniszczyć. Użyj skrobaczki do lodu, aby zeskrobać lód z przedniej szyby samochodu przed uruchomieniem pojazdu.
- Wczesnym popołudniem włącz reflektory, aby zobaczyć ewentualny połysk czarnego lodu.
- Sprawdzaj bieżnik opon. Zużyty bieżnik jest przyczyną wypadków w każdych warunkach, a na czarnym lodzie może sprawić, że w razie potrzeby zabraknie Ci przyczepności. Ponadto warto rozważyć założenie opon śniegowych.
- Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, aby NIGDY nie jeździć w potencjalnie oblodzonych warunkach z włączonym tempomatem.