1 na 6 osób nie zgłosiłaby zagrożenia w miejscu pracy
Nowe badanie opublikowane przez Accident Advice Helpline ujawniło, że zagrożenia w miejscu pracy nie zawsze są zgłaszane. 1 na 6 osób stwierdziło, że nie zgłosiłoby zidentyfikowanych zagrożeń w miejscu pracy, mimo że 25% przyznało, że oni sami lub ktoś, z kim pracowali, doznał obrażeń w pracy.
Na pytanie dlaczego, respondenci udzielili następujących odpowiedzi;
- 29% stwierdziło, że nie ma na to czasu
- 24% uważało, że zagrożenie ich nie dotyczyło
- 23% stwierdziło, że to nie należy do ich obowiązków
- 23% nie wiedziało, do kogo zgłosić zagrożenie
- 13,2% obawiało się, że będzie miało kłopoty
- 7,5% powiedziano, aby nie zgłaszać problemu
Powszechne zagrożenia w miejscu pracy
Zagrożenia, które zostały powszechnie zidentyfikowane w miejscu pracy, pokazują niepokojącą kwestię, ponieważ są one powiązane nie tylko z największą przyczyną obrażeń w miejscu pracy, ale również wypadków śmiertelnych.
- 58,7% zaobserwowało rozlania w miejscu pracy
- 56,6% zaobserwowało brak bezpieczeństwa wokół maszyn
- 50,4% zauważyło wlokące się przewody
- 43,5% zauważyło nierówną podłogę
- 37,8% widziało niewłaściwy sprzęt używany do wykonywania zadań
- 36,3% zauważyło, że ktoś nie ma na sobie odpowiedniego sprzętu BHP
- 29% zauważyło, że inni pracują na wysokości bez przestrzegania wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Statystyki dotyczące urazów i ofiar śmiertelnych
Poślizgnięcia, potknięcia i upadki są najczęstszą przyczyną wypadków w miejscu pracy. Tylko w ubiegłym roku zgłoszono 20 294 takich zdarzeń. Choć łatwo ich uniknąć, większość pracowników zidentyfikowała 3 zagrożenia związane z poślizgnięciami, potknięciami i upadkami.
Upadki z wysokości również pozostają główną przyczyną wypadków śmiertelnych w miejscu pracy. W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii upadki z wysokości były przyczyną 37 zgonów w miejscu pracy. Jednak szokująca liczba 29% uczestników widziała kogoś pracującego na wysokości bez przestrzegania wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Maszyny były również przyczyną co najmniej 9 wypadków śmiertelnych i 2 656 obrażeń.
Dlaczego raportowanie jest tak ważne?
Zgłaszanie pozwala przedsiębiorstwu identyfikować i ograniczać ryzyko w miejscu pracy. Jak pokazują statystyki, jest to niezwykle ważne dla bezpieczeństwa pracowników. Wypadki nie tylko wyrządzają szkodę pracownikom, ale cała firma może zostać oskarżona, ukarana grzywnami, ucierpieć na reputacji, a nawet trafić do więzienia.
Co zaskakujące, 84% respondentów uważa, że zgłaszanie zagrożeń może zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia w ich miejscu pracy.
Pokonywanie barier
Brak czasu
Zgłaszanie incydentów powinno stać się częścią dnia pracy pracowników. Jednak pracodawca musi do tego zachęcać i włączyć to do swojej polityki bezpieczeństwa i higieny pracy.
To mnie nie dotyczy
Jeżeli ktoś zostanie ranny lub zginie w pracy, prawdopodobnie w jakiś sposób ucierpią na tym jego koledzy. Tworzenie kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy pomoże Twoim pracownikom docenić bezpieczeństwo i dbać o siebie nawzajem.
Chociaż wiele osób może uważać, że zagrożenie nie będzie miało na nich wpływu, wypadki mogą się zdarzyć nawet najbardziej świadomym kwestii bezpieczeństwa pracownikom. Jest to szczególnie prawdziwe, ponieważ wiele spośród zidentyfikowanych zagrożeń, takich jak poślizgnięcia, potknięcia i upadki, może przydarzyć się każdemu, niezależnie od wykonywanej funkcji.
Nie moja odpowiedzialność
Ponownie, tworzenie pozytywnej kultury bezpieczeństwa powinno pomóc pracownikom w przyjęciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i swoich kolegów.
Jednak zgłaszanie incydentów powinno być również wymogiem dla wszystkich pracowników. Zgłaszanie powinno być włączone do wszelkich polityk i szkoleń w zakresie bezpieczeństwa, aby wzmocnić odpowiedzialność każdego pracownika.
Nie wiem, do kogo zgłosić incydent
To, komu należy zgłaszać incydenty, powinno być również uwzględnione w polityce firmy oraz we wszelkich rozmowach i szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa. Można rozważyć wyznaczenie w każdym zespole przedstawiciela ds. zdrowia i bezpieczeństwa, któremu należy zgłaszać incydenty.
Obawiasz się, że wpadniesz w kłopoty
Zgłaszanie zagrożeń nigdy nie powinno mieć na celu dyscyplinowania, ale raczej korygowanie i zapobieganie. Pracownicy nie powinni być karani za zgłoszenie zagrożenia i należy unikać przypisywania im winy.
Możesz rozważyć utworzenie internetowego, anonimowego portalu sprawozdawczego dla swoich pracowników, aby zapobiec wszelkim obawom.
Powiedziano mi, aby nie zgłaszać problemu
Ocena ryzyka zawodowego jest wymogiem prawnym obowiązującym w każdym miejscu pracy. Ponieważ Twoi pracownicy najlepiej znają ryzyko, na jakie są narażeni każdego dnia, zachęcanie ich do zgłaszania pomoże Ci w tym procesie.