Zagrożenia związane z wykopami i środki kontroli

Niebezpieczeństwa związane z wykopami

Każdego roku odnotowuje się około siedmiu zgonów spowodowanych pracą w wykopach. Wiele rodzajów gleby, takich jak gliny, jest samonośnych, ale inne, takie jak piaski i żwiry, nie są. Wiele wykopów zawala się bez żadnego ostrzeżenia, powodując śmierć lub poważne obrażenia. Wiele takich wypadków zdarza się w płytkich wyrobiskach.

Należy zauważyć, że chociaż większość tych wypadków dotyczy pracowników, ranni mogą zostać również obywatele.

Szczególne zagrożenia związane z wykopami są następujące:

  • zawalenie się ścian;
  • spadanie materiałów na pracowników w wykopie;
  • upadek ludzi i/lub pojazdów do wykopu;
  • uderzenie pracowników przez instalację;
  • specjalistyczny sprzęt, taki jak wiertarki pneumatyczne;
  • substancje niebezpieczne, szczególnie w pobliżu miejsca obecnych lub dawnych procesów przemysłowych;
  • napływ wód gruntowych lub powierzchniowych oraz uwięzienie w mule lub błocie; bliskość składowanych materiałów, odpadów lub instalacji;
  • bliskość przyległych budynków lub konstrukcji oraz ich stabilność;
  • kontaktu z usługami podziemnymi;
  • dostęp i wydostanie się z wykopu;
  • wyziewy, brak tlenu i inne zagrożenia dla zdrowia (takie jak choroba Weila).

Oczywiście, oprócz tych konkretnych zagrożeń, występują również bardziej ogólne zagrożenia, takie jak ręczne przenoszenie, elektryczność, hałas i wibracje.

Środki ostrożności i kontrole wymagane przy wykonywaniu wykopów

Należy stosować następujące środki ostrożności i kontrole:

Na wszystkich etapach wykopu, kompetentna osoba musi nadzorować pracę, a pracownicy muszą otrzymać jasne instrukcje dotyczące bezpiecznej pracy w wykopie.

Należy zapobiegać zawalaniu się boków wykopu poprzez kopanie ich pod bezpiecznym kątem (od 5° do 45° w zależności od gleby i suchości) lub poprzez obudowanie ich drewnem, płachtami lub własnym systemem podpór. Spadkom materiału do wyrobisk można również zapobiegać, nie składując urobku w pobliżu szczytu wyrobiska.

Pracownicy powinni nosić hełmy ochronne.

Jeżeli głębokość wykopu przekracza 2 m, wokół powierzchni wyrobiska powinna znajdować się solidna bariera składająca się z poręczy i palisad.

Pojazdy powinny być trzymane jak najdalej od wykopu za pomocą znaków ostrzegawczych i barier. Jeżeli pojazd wrzuca materiały do wykopu, za jego kołami należy umieścić blokady.

Bardzo ważne jest, aby teren wykopu był dobrze oświetlony w nocy.

Wszyscy operatorzy maszyn i urządzeń muszą być kompetentni, a osoby nie obsługujące maszyn powinny być trzymane z dala od nich.

Operatorzy hałaśliwych urządzeń muszą nosić sprzęt ochrony osobistej.

Pobliskie konstrukcje i budynki mogą wymagać podparcia, jeżeli wykopy mogą zmniejszyć ich stabilność. Stabilność rusztowań mogą również pogorszyć sąsiednie wykopy.

Napływ wody można kontrolować za pomocą pomp dopiero po jej odprowadzeniu do studzienek. Ryzyko zalania można zmniejszyć poprzez odizolowanie sieci wodociągowej.

Obecność substancji niebezpiecznych lub zagrożeń dla zdrowia powinna zostać wykryta podczas pierwotnych prac badawczych i w miarę możliwości usunięta lub powinny zostać zastosowane odpowiednie środki kontroli. Wszelkie takie zagrożenia wykryte po rozpoczęciu prac należy zgłosić i odnotować w raporcie z inspekcji oraz podjąć środki zaradcze. Spaliny mogą być niebezpieczne i nie należy umieszczać instalacji benzynowych lub wysokoprężnych w pobliżu górnej części wykopu. Obecność instalacji podziemnych jest jednym z największych zagrożeń i przed rozpoczęciem prac należy ustalić ich położenie, korzystając z wszelkich dostępnych rysunków lokalizacji instalacji.

Ponieważ prawdopodobnie nie będą one dokładne, sprzęt do lokalizacji instalacji powinien być używany przez specjalnie przeszkolone osoby. Obszar wokół wykopu należy sprawdzić pod kątem występowania skrzynek przyłączeniowych. Jeśli to możliwe, należy odizolować zasilanie. W pobliżu instalacji podziemnych należy używać wyłącznie narzędzi ręcznych. Przewody napowietrzne mogą również stwarzać zagrożenie dla dźwigów i innych wysokich urządzeń. Jeżeli nie można odizolować zasilania, należy zastosować "słupki bramkowe" pod napowietrznym zasilaniem wraz z odpowiednimi tablicami i znakami.

Bezpieczny dostęp za pomocą drabin jest niezbędny, podobnie jak przejścia dla pieszych i pojazdów. W miarę możliwości, poza godzinami pracy, wyrobiska powinny być całkowicie zakryte, szczególnie jeśli istnieje możliwość, że na teren budowy wejdą dzieci.

Wreszcie, należy zachować ostrożność podczas zasypywania.

Studnie i nieczynne szyby kopalniane znajdowane są podczas prac budowlanych i muszą być traktowane z ostrożnością i w taki sam sposób jak wykopy. Oczywiste zagrożenia obejmują wpadnięcie i/lub utonięcie oraz zagrożenia związane z zamkniętymi przestrzeniami - niedobór tlenu, obecność gazów toksycznych i możliwe zawalenie się ścian. Środki kontroli obejmują odgrodzenie studni i przykrycie jej do czasu zbadania sytuacji przez specjalistów. Płytkie studnie są zazwyczaj opróżniane i wypełniane ziemią, natomiast głębsze są zamykane.

Wymogi dotyczące inspekcji i sprawozdawczości

Obowiązek kontroli i sporządzenia raportu dotyczy tylko wykopów, które muszą być podparte, aby zapobiec przypadkowemu spadkowi materiału. Inspekcję i sporządzenie raportu powinny przeprowadzać wyłącznie osoby o uznanych i odpowiednich kompetencjach. Inspekcje powinny odbywać się w następujących terminach i z następującą częstotliwością:

  • po każdym zdarzeniu, które może mieć wpływ na wytrzymałość lub stabilność wykopu;
  • przed rozpoczęciem pracy, na początku każdej zmiany;
  • po przypadkowym upadku jakiegokolwiek materiału.

Chociaż inspekcja musi być przeprowadzana na początku każdej zmiany, wymagany jest tylko jeden raport z takiej inspekcji na 7 dni. Raporty muszą być jednak sporządzane po wszystkich innych inspekcjach. Raport należy wypełnić przed końcem danego okresu roboczego, a jego kopię przekazać kierownikowi odpowiedzialnemu za wykop w ciągu 24 godzin. Raport musi być przechowywany na miejscu do czasu zakończenia prac, a następnie przez 3 miesiące w biurze organizacji, która wykonywała prace.

——————————–

Testy MCQs BHP:

  • Sprawdź swoją podstawową wiedzę na temat zdrowia i bezpieczeństwa
  • Sprawdź swoją podstawową wiedzę z zakresu bezpieczeństwa pożarowego
  • Sprawdź swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy
  • Sprawdź swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa gaśnic przeciwpożarowych
  • Czy potrafisz rozpoznać te znaki bezpieczeństwa i higieny pracy?
  • Sprawdź swoją wiedzę na temat oceny ryzyka