Czynniki społeczne, które wpływają na normy i priorytety w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa
Istotne czynniki
Klimat gospodarczy
Najbogatsze kraje świata, w których ludzie mają dostęp do podstawowych środków do życia, takich jak żywność, czysta woda i schronienie, dysponują środkami finansowymi pozwalającymi na tworzenie i egzekwowanie dobrych standardów bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). W krajach, w których jednostki nie dysponują takimi zasobami, nieuniknione jest nadanie zdrowiu i bezpieczeństwu w pracy relatywnie niższego priorytetu.
Polityka i inicjatywy rządowe
Rząd ma duży wpływ na politykę w zakresie ochrony zdrowia pracujących poprzez możliwość tworzenia przepisów. W 2008 r. rząd Wielkiej Brytanii opublikował dokument zatytułowany Working for a Healthier Tomorrow (Praca na rzecz zdrowszego jutra), w którym zawarto następujące stwierdzenia:
- Oczekiwana długość życia w Wielkiej Brytanii jest wyższa niż kiedykolwiek, a mimo to miliony dni roboczych są tracone na choroby związane z pracą.
- Dowody wskazują, że ludność pracująca jest zdrowsza niż ta, która nie pracuje. Rodziny, których członkowie nie pracują, są narażone na utrzymujący się niski dochód i ubóstwo.
- Poprawa stanu zdrowia ludności w wieku produkcyjnym jest niezwykle ważna dla wszystkich, aby zapewnić wyższy wzrost gospodarczy i związane z nim korzyści.
Poziom absencji chorobowej
W Wielkiej Brytanii absencja chorobowa stopniowo się zmniejszyła, ale nadal jest znaczna - każdego roku traci się około 150 milionów dni z powodu absencji chorobowej. Świadczenia z tytułu niezdolności do pracy (zastępowane obecnie przez Employment and Support Allowance) wypłacane są osobom niezdolnym do pracy z powodu złego stanu zdrowia lub niepełnosprawności.
Społeczne oczekiwania w zakresie równości
Standardy i priorytety w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa mogą być określane przez zmiany w społecznych oczekiwaniach dotyczących równości.
W Wielkiej Brytanii ustawa o równości z 2010 r. ma na celu ochronę osób niepełnosprawnych i zapobieganie dyskryminacji z powodu niepełnosprawności. Ustawa o równości zapewnia osobom niepełnosprawnym prawa w dziedzinie zatrudnienia, wymagając od pracodawców wprowadzenia racjonalnych dostosowań w miejscu pracy w celu uwzględnienia potrzeb pracowników niepełnosprawnych. W związku z tym, aby spełnić oczekiwania w zakresie równości i związane z nimi zobowiązania prawne, akceptowalny dostęp i wyjście z miejsca pracy może wymagać zapewnienia ramp i wind.
Profil ryzyka w branży/biznesie
Nic dziwnego, że prace o wyższym ryzyku wymagają wyższych standardów kontroli niż te, które stwarzają niższe ryzyko. Na przykład, elektrownie jądrowe działają na podstawie licencji i wymagają bardzo rygorystycznych standardów BHP.
Globalizacja biznesu
Wiele firm różnej wielkości prowadzi działalność zarówno w kraju, jak i za granicą, a różnice kulturowe i komunikacyjne mogą prowadzić do powstania różnych oczekiwań i standardów.
Pracownicy migrujący
W wyniku bardziej elastycznej polityki imigracyjnej, udział pracowników migrujących w zasobach siły roboczej generalnie wzrasta, a kwestie kulturowe i komunikacyjne mogą mieć wpływ na standardy BHP.
Zasada społecznej odpowiedzialności biznesu
Społeczna odpowiedzialność biznesu jest terminem używanym do opisania dobrowolnych działań, które biznes może podjąć, ponad zgodność z minimalnymi wymaganiami prawnymi, aby zająć się zarówno własnymi konkurencyjnymi interesami, jak i interesami szerszego społeczeństwa.
Przedsiębiorstwa powinny brać pod uwagę swój wpływ na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko oraz podejmować działania mające na celu sprostanie kluczowym wyzwaniom zrównoważonego rozwoju w oparciu o swoje podstawowe kompetencje, niezależnie od tego, gdzie prowadzą działalność - na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym.